اخبار تیزهوشان و نمونه دولتی

راهنمای ورود به سایت همگام hamgam.medu.ir

سامانه همگام جامع ترین پورتال مدارس کشور می باشد که با هدف ارتقا سطح دسترسی دانش آموزان ، اولیا و کارکنان آموزش و پرورش ایجاد شده است . دانش آموزان با مراجعه به پرتال کاربری خود می توانند برنامه تحصیلی خود را مشاهده نموده و حتی کارنامه خود را به صورت اینترنتی دریافت نمایند .

سامانه همگام با هدف تولید محتوای الکترونیکی در سایت آموزش و پرورش راه اندازی شده است . اولین و مهمترین کاربرد پورتال همگام مدارس در خصوص مطلع شدن دانش آموزان و والدین آن ها از جدید ترین اطلاعیه هایی است که وزارت آموزش و پرورش در مورد فرآیند های مختلف مدارس اعلام می نماید . نحوه ورود به سامانه همگام به این صورت می باشد که دانش آموز پس از ورود به سایت hamgam.medu.ir با وارد کردن کد ملی 10 رقمی و رمز عبور دریافتی از مدرسه یا منطقه آموزش و پرورش می توانند وارد پرتال کاربری خود شوند . همچنین پرسنل محترم آموزش و پرورش که می‌ خواهند جهت انجام امور مربوطه مدارس به سامانه همگام دسترسی داشته باشند می بایست به کارشناس فناوری آموزش پرورش منطقه یا کارشناس فناوری آموزش پرورش استان خود مراجعه نموده و متناسب با جایگاه سازمانی خود ، رمز عبور دریافت نمایید . در ادامه راهنمای تصویری نحوه ورود به سایت همگام را ارائه می دهیم .

برای دریافت مشاوره در زمینه احرای آزمون هدایت تحصیلی در سامانه همگام

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 

راهنمای تصویری نحوه ورود به سامانه همگام

داوطلبان برای مراجعه به سایت همگام باید ابتدا در مرورگر خود ( کروم و یا فایرفاکس و … ) آدرس hamgam.medu.ir را جستجو نمایند .

سپس از بین لینک های نمایش داده شده روی لینک ” همگام – آموزش پرورش ” کلیک کنید .

کلیه داوطلبان پس مراجعه به سامانه همگام به نشانی hamgam.medu.ir می توانند از منوی بالای سایت روی ” ورود ” کلیک کنند و با استفاده از کد ملی و رمز عبور همگام وارد پورتال سامانه مدارس خود شوند . برای دریافت رمز ورود به سایت همگام ابتدا لازم است به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نموده و رمز عبور خود را از مدیر مدرسه دریافت نمایید . لازم به ذکر است که رمز عبور همان رمز همگام است .

 

در این قسمت داشبور اصلی سامانه همگام را مشاهده می کنید :

این داشبرد شامل ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی ، ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ، ثبت نام آزمون المپیاد های علمی و همچنین اعلام نتایج آن ها نیز می باشد .

 

امکانات پورتال سامانه همگام مدارس

همانطور که گفته شد پورتال سامانه همگام مدارس امکانات مختلفی در حیطه اختیار هر کاربر قرار می دهد . با توجه به اینکه بیشتر کاربران این سامانه دانش آموزان می باشند به بررسی امکانات سامانه همگام برای دانش آموزان می پردازیم . دانش آموزان پس از وارد شدن به پورتال سامانه همگام مدارس باید کد ملی خود را به عنوان نام کاربری و رمز همگامی را که از مدیر مدرسه دریافت نموده اند به عنوان رمز ورود به سایت وارد نمایند . در صورتی که اطلاعات وارد شده درست باشد سیستم در مرحله بعد از دانش آموزان می خواهد که نام مدرسه خود را انتخاب نمایند و سپس وارد صفحه اصلی پورتال خود می شوند . همانطور که در تصویر زیر مشخص است در این پورتال امکانات متنوعی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که به معرفی مهم ترین آن ها می پردازیم

پنل مدیریتی : امکانات موجود در پنل مدیریتی شامل ماژول ها ، نمایش سایت ، قفل ، لینکهای مفید ، راهنمای غیردولتی و خروج است . با انتخاب ماژول ها امکانات مختلف سایت به صورت بلوکی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که باعث می شود دسترسی به این امکانات راحت تر باشد . با انتخاب نمایش سایت دانش آموز می تواند به سایت مدرسه ای که در آن تحصیل می کند دسترسی داشته باشد و از آخرین اخبار و اطلاعیه های مدرسه خود با خبر شود . با انتخاب قفل ، پورتال دانش آموز قفل می شود و تا زمانی که رمز همگام دوباره وارد نشود امکان استفاده از پورتال فراهم نمی شود . در قسمت لینکهای مفید آدرس سایت های مفید برای استفاده دانش آموزان قرار داده شده است و همچین در قسمت راهنمای غیر دولتی ، راهنمایی های مختلف به صورت فایل PDF در اختیار دانش آموزان قرار داده شده است .

اطلاعات فردی و تغییر رمز عبور : در این قسمت از سایت می توانید مشخصات شناسنامه ای و تحصیلی خود ازجمله کدملی ، نقش ، کد سازمان ، مدرسه ، پایه و رشته تحصیلی و… را مشاهده می کنید . همچنین در این قسمت امکانی فراهم شده تا بتوانید رمز همگام خود برای ورود به سامانه همگام مدارس را تغییر دهید .

مشاهده برنامه کلاسی دانش آموز : در این قسمت این امکان برای دانش آموزان فراهم شده است تا بتوانند برنامه هفتگی حضور در کلاس های درسی و یا فوق برنامه را مشاهده نمایند . این برنامه توسط مدیر مدرسه و یا معاون آموزشی تکمیل می شود و دانش آموزان با اطلاع از این برنامه کلاسی می توانند برنامه ریزی درسی مناسبی برای خودشان داشته باشند .

شرکت در آزمون آنلاین : برخی از مدارس آزمون های کلاسی و یا پیشرفت تحصیلی خود را به صورت آنلاین برگزار می کنند . درصورتی که آزمونی توسط مدرسه برای دانش آموز پیش بینی شده باشد با مراجعه به این قسمت می توان در این آزمون شرکت نمود .

شرکت در آزمون المپیاد های علمی : مراحل آزمون المپیاد علمی دانش آموزی هر ساله از آبان ماه شروع شده و تا آخر شهریور ادامه دارد . دانش آموزان در صورتی که شرایط شرکت در آزمون المپیاد علمی را دارا باشند می توانند در این آزمون ثبت نام نمایند . برای شرکت در این آزمون دانش آموزان باید وارد پورتال خود در سایت همگام شوند و با انتخاب ماژول المپیاد علمی ثبت نام خود را تکمیل نمایند .

شرکت در آزمون استعداد درخشان : دانش آموزان پایه ششم برای تحصیل در مقطع هفتم متوسطه دوره اول می توانند با ثبت نام آزمون سنجش هوش و استعداد تیزهوشان ششم ابتدایی شانس خود را برای ورود به مدارس تیزهوشان امتحان کنند . همچنین برای ورود به پایه دهم تیزهوشان نیز آزمون برگزار می شود که دانش آموزان در صورت داشتن شرایط ثبت نام در آزمون تیزهوشان برای این آزمون ثبت نام نمایند . همچنین با توجه به اینکه آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان با هم ادغام شده است داوطلبان شرکت در آزمون نمونه دولتی پایه نهم به دهم نیز باید در همین آزمون تیزهوشان ثبت نام نمایند . برای ثبت نام این سه دسته از داوطلبان ماژول آزمون استعداد درخشان در سایت همگام پیش بینی شده تا دانش آموزان بتوانند در زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان و همچنین زمان ثبت نام آزمون نمونه دولتی با کلیک بر روی آن بتواند در آزمون مربوطه ثبت نام نمایند .

هدایت تحصیلی : برگه هدایت تحصیلی در پایه نهم دوره اول متوسطه در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که در آن با توجه به توانایی های تحصیلی ، مهارتی ، علاقه و توصیه معلمان و والدین رشته های تحصیلی که دانش آموز می تواند در پایه دهم انتخاب کند اولویت بندی می شود . همانطوری که اشاره شد برای این اولویت بندی مهارت های مختلف دانش آموز مد نظر قرار می گیرد که برای سنجش این مهارت ها دانش آموزان و والدین آن ها و همچنین مدیران و معلمان باید فرم های مخصوصی پر نمایند . برای این منظور در پورتال سایت همگام مدارس ماژول هدایت تحصیلی در نظر گرفته شده است تا کاربران بتوانند با ورود به این قسمت اطلاعات لازمه را وارد نمایند.

جشنواره ها و مسابقات : در طول دوران تحصیل دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی جشنواره ها و مسابقات علمی و فرهنگی و هنری زیادی برگزار می شود . بسیاری از دانش آموزان علاقه مند به شرکت در این مسابقات و جشنواره ها هستند که برای شرکت در آن در صورتی که شرایط شرکت را داشته باشند می توانند با انتخاب ماژول مربوط به جشنواره ها و مسابقات در آن شرکت نمایند .

شرکت در آزمون مشاوره ای : یکی از مهمترین آزمون هایی که دانش آموزان با استفاده از پورتال خود در سایت همگام مدارس در آن شرکت می کنند آزمون های مشاوره ای است . این آزمون که به آزمون خود ارزیابی سلامت روانی -رفتاری نیز معروف است دارای چندین دفترچه سوال است که داوطلب با انتخاب هر دفترچه به سوالات آن پاسخ می دهد . سوالات این آزمون ها غالبا به صورت تستی است و با توجه به اینکه سنجشی از مهارت های دانش آموز است نتایج حاصل از آن در برگه هدایت دانش آموزان تاثیر دارد .

مدیریت کاربران : علاوه بر خود دانش آموز ، اولیای دانش آموز نیز می توانند از سایت همگام استفاده نمایند برای این منظور دانش آموز باید با انتخاب ماژول مدیریت کاربران اطلاعات والدین خود را در سایت همگام مدارس وارد نماید .

کارنامه : علاوه بر اینکه دریافت کارنامه دانش آموزان به صورت حضوری با مراجعه به مدرسه مربوطه امکان پذیر است امکانی در سایت همگام مدارس ایجاد شده است که با استفاده از آن می توانید کارنامه دانش آموزان را به صورت آنلاین مشاهده نمایید . همچنین در این قسمت علاوه بر اینکه کارنامه نهایی دانش آموز قرار داده می شود برای پیگیری بهتر وضعیت تحصیل دانش آموز توسط اولیای ایشان کارنامه هفتگی نیز در اختیار کاربران قرار می گیرد .

انضباطی و تشویقی : در ماژول مربوط به انضباطی و تشویقی علاوه بر اینکه تشویق های دانش آموز به دلیل پیشرفت تحصیلی در سایت قرار می گیرد در صورت داشتن تخلف انضباطی و یا غیبت ، گزارش آن برای اطلاع رسانی والدین بر روی سایت قرار می گیرد .

تکالیف : این قسمت توسط پورتال معلمان تکمیل می شود و به صورت روزانه دانش آموز و والدین ایشان با مراجعه به این ماژول می توانند از تکلیف روزانه ، آخر هفته و عید مطلع شوند .

ثبت نام اوقات فراغت : در صورتی که مدارس و یا اداره آموزش و پرورش هر منطقه برای تعطیلی های تابستان دانش آموزان برنامه ای آموزشی ، فرهنگی ، هنری و یا ورزشی تعیین کنند دانش آموزان می توانند با اختیار خود در هر کدام از این برنامه ها شرکت نمایند . برای این منظور کافی است به ماژول ثبت نام اوقات فراغت مراجعه نموده و با مطالعه شرایط هر برنامه در آن ثبت نام نمایند .

فعالیت های پژوهشی : این بخش از سایت برای این منظور تعبیه شده است تا دانش آموزان بتوانند ابتکارات ، مقالات ، پژوهش ، اختراعات ، ایده ها ، خلاقیت ها و دستاوردهای خود را در سایت همگام ثبت نمایند . با بررسی این ایده ها توسط کارشناسیان مجرب می توان به فرآیند نخبه پروری در کشور کمک نمود .

دانش آموزان مدارس مختلف کشور می توانند سوالات خود را در ارتباط با نحوه استفاده از سامانه همگام مدارس​ از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ندای مشاور بپرسند . برای ارتباط با مشاورین سامانه ازط ریق تلفن ثابت با شماره 9099071375 تماس بگیرید.

امکانات صفحه اصلی سایت سامانه همگام مدارس

پس از ورود به صفحه اصلی سایت همگام کشور بخش های مختلفی در اختیار کاربران قرار می گیرد . ماهیت اصلی این بخش از سایت همگام اطلاع رسانی به عموم کاربران در مورد مدارس مختلف کشور و برنامه های کلی وزارت آموزش و پرورش کشور برای تحصیل ، برنامه های فرهنگی و تغییرات کلی آموزشی است . در ادامه به بررسی هر یک از قسمت های کلی سایت می پردازیم :

خانه : در این بخش از سایت که در قسمت نوار ابزار سایت قرار گرفته است کاربران می توانند برای دسترسی سریع به صفحه اصلی در هر جایی از سایت که باشند از آن استفاده نمایند .

ورود : منظور از ورود در این قسمت دسترسی برای وارد شدن به بخش اختصاصی سامانه همگام می باشد .

تالارهای گفتمان : تالار های گفتمان در سایت سامانه همگام به دو بخش تالار های عمومی و تارهای گفتمان تخصصی تقسیم می شود . در هر دوی این تالارهای گفتمان مطالب علمی مفید در زمینه های مختلف توسط مدیران انجمن برای کاربران قرار می گیرد با این تفاوت که پست های بارگذاری شده در قسمت تالارهای گفتمان عمومی برای همه کاربران قابل مشاهده می باشد ولی برای مشاهده پست های تالارهای گفتمان تخصصی باید عضو این تارلارها باشید .

گالری تصاویر :  در این بخش عکس هایی با کیفیت در زمینه های مختلف مانند طبیعت ، مراسمات مذهبی ، مشاهیر ، ورزشی و … در اختیار کاربران قرار می گیرد .

سرویس های همگام : یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین بخش های صفحه اصلی که برای تمام کاربران قابل استفاده است امکاناتی است که در بخش سرویس های همگام ارایه می گردد. این بخش شامل مواردی همچون مدارس فعال (امتیاز دهی به مدارس برتر کشور) ، سوالات متداول (سوالاتی کاربران در استفاده از پورتال اختصاصی سامانه همگام با آن مواجه می شوند) ، جستجوگر همگام (جستجو در موضوعات مختلف سایت همگام) ، نرم افزارهای مفید (نرم افزارهایی که در اغلب کامپیوتر های شخصی به آن ها نیاز است) ، جستجوی مدارس (کاربران با آن می توانند به آدرس و شماره و سایت مدارس مختلف کشور دسترسی داشته باشند) و همچنین محتوای آموزشی (برای دریافت کتاب ها ، نمونه سوالات و سایر محتوای آموزشی مرتبط با تحصیل) است.

اخبار همگام : در این بخش تغییراتی که در پورتال سامانه همگام مدارس ایجاد می شود اطلاع رسانی می شود .

اخبار : این قسمت که در بخش مرکزی سایت طراحی شده است به کاربران این اجازه را می دهد که به اخبار مختلف مدارس در سه سطح اخبار کلی ، اطلاعیه ها و اخبار استانی دسترسی داشته باشند .

نظر سنجی : آموزش و پرورش کشور برای ایجاد تغییرات در سایت و یا هر فرآیند عمومی مرتبط به مدارس با استفاده از قسمت نظرسنجی ، نظر کاربران خود را در ارتباط با آن فرآیند جویا می شود .

انتقادات و پیشنهادات : همچنین در صورتی که کاربران سایت انتقاد یا پیشنهادی در مورد امکانات سایت همگام و هوشمندسازی مدارس داشته باشند می توانند با استفاده از این قسمت نظر خود را به اطلاع مدیران آموزش و پرورش برسانند .

دریافت رمز ورود به سامانه همگام مدارس

دانش آموزان و پرسنل سازمان آموزش پرورش می توانند از قسمت های مختلف سامانه همگام در طول سال تحصیلی استفاده نمایند گه هر فرد برای ورود به این سایت باید یک نام کاربری و رمز عبور داشته باشد . تمامی کاربران سامانه همگام می توانند رمز عبور خود را از قسمت ” مدیریت کاربران ” تغییر دهند .

سامانه همگام مدارس یک پورتال شخصی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد تا بتوانند بسیاری از کارهای تحصیلی خود را از طریق این سامانه انجام دهند . مواردی از قبیل ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی ، ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ، ثبت نام آزمون المپیاد های علمی و بسیاری از موارد دیگر از جمله خدمات سایت همگام می باشند . به دلیل اینکه هر دانش آموزی صفحه شخصی خود را دارد باید برای ورود به سایت همگام رمز عبور داشته باشند . رمز همگام توسط مدیر مدرسه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد اما از آنجاییکه به غیر از چند بار در سال ، دانش آموزان نیازی به آن نداشته باشند برخی یا اطلاعی از نحوه دریافت آن ندارند یا پس از دریافت از مدیر آن را فراموش می کنند . همچنین برخی دیگر از دانش آموزان به دلیل اینکه عموما رمز همگام ترکیبی از حروف انگلیسی است مایل هستند بعد از دریافت رمز عبور سایت همگام رمز عبور خود را تغییر دهند که در ادامه این مقاله به شرح مراحل دریافت و تغییر رمز ورود به سامانه همگام مدارس می پردازیم .

اگر دانش آموزی رمز ورود به سامانه همگام را تابحال دریافت نکرده یا فراموش کرده است می تواند از طریق مراجعه به مدیر مدرسه در حال تحصیل خود اقدام به دریافت رمز عبور خود نماید . مدیر مدرسه پس از ورود به سایت همگام مراحل زیر را برای تغییر رمز همگام دانش آموز باید انجام دهد :

1)    ورود به سامانه hamgam.medu.ir
2)    از سمت راست صفحه اصلی گزینه ” مدیریت کاربران ” را انتخاب کنید .
3)    از پنل مدیریت کاربران گزینه ” ویرایش ” را انتخاب نمایید .
4)    در قسمت ویرایش فقط کد ملی همکار و یا دانش آموز را وارد نموده و روی گزینه ” جستجو ” کلیک کنید .
5)    در انتها پس از نمایش اطلاعات کاربر ، در ستون مدیریت آیکن “ بازنشانی رمز عبور ” را انتخاب نموده و روی گزینه ok کلیک کرده تا رمز عبور جدید را دریافت کنید .

تغییر رمز عبور ورود به سامانه همگام مدارس

داوطلبانی که رمز همگام خود را دریافت کرده اند ولی تمایل به تغییر رمز عبور ورود به سامانه همگام خود را دارند می توانند با توجه به مراحل ذکر شده در ادامه اقدام به تغییر رمز ورود به سایت همگام خود نمایند :

1)    ورود به سامانه hamgam.medu.ir
2)    از منوی بالای سایت گزینه ورود کاربر ( معلمان ) یا ورود مدیر ( مدیر و معاونین و … ) را انتخاب نمایید .
3)    کد ملی فرد را در قسمت نام کاربری و رمز همگام فعلی را در قسمت رمز ورود وارد کرده و گزینه ” ورود ” را انتخاب کنید .
4)    پس از نمایش اطلاعات کاربری نقش و مدرسه خود را در سایت مشخص کنید .
5)    با کلیک روی نام و نام خانوادگی منویی نمایش داده می شود که می توانید روی گزینه ” تغییر کلمه عبور ” کلیک کنید .
6)    در انتها با وارد نمودن رمز عبور قبلی و رمز عبور جدید و انتخاب گزینه ” ذخیره ” می توانید رمز خود را تغییر دهید .

برای دریافت مشاوره در زمینه احرای آزمون هدایت تحصیلی در سامانه همگام

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره 9092305784

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره 99221106

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *