تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

📚 خلاصه ای از مقاله نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور:

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1402 برای هر دو دانشگاه آزاد و سراسری برای گروه های علوم تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زیان و مشاوره اولویت بندی انتخاب رشته کنکور بیان شده است.

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

برای یک انتخاب رشته صحیح و مناسب، اولویت بندی انتخاب رشته در آزمون سراسری به این صورت است که باید به ترتیب براساس علاقه، کیفیت رشته، گرایش و دانشگاه انجام شود. یکی از مهمترین گام ها برای  ورود به دانشگاه در کنکور سراسری، داشتن یک انتخاب رشته صحیح و موفق است.

 مهمترین اصل برای اینکه بتوانید انتخاب رشته صحیح و موفقی داشته باشید، داشتن فراشناخت است. در این رابطه اصل اول علاقه شما به رشته های مورد نظرتان است.این علاقه یکدفعه ایجاد نمی شود.  بلکه برای شناخت صحیح علاقه خود در هر رشته، باید اول مطالعه و تحقیق کنید و سپس با دانشجویان و دانش اموختگان و مشاوران مختلف گفتگو و مشورت کنید.  برای به دست آوردن فراشناخت موضوعات زیر را حتما مورد توجه خودتان قرار دهید.

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

 • 1) هدف و انگیزه خود را از انتخاب یک رشته مشخص کنید و احساسی و از روی چشم و هم چشمی انتخاب رشته نکنید.
 • 2) توانایی های مورد نیاز در رشته های مورد نظر و توانایی های فردی : رشته هایی که مورد نظرتان است را در فضای اکادمیک بررسی و تحلیل کنید.
 • 3) درس ها و واحدهای نظری و عملی رشته های مورد نظر ، واحد ها وعملی و نظری که باید در رشته مورد نظر بخوانید را بررسی کنید و علاقه و توانایی خود را در آن ها بررسی کنید.
 • 4) طول مدت تحصیل:  مثلا در دروه کاردانی طول مدت تحصیل معمولا دو سال تا دو سال و نیم است. در دوره کارشناسی 4 سال ، در دوره دندانپزشکی معمولا 5 سال و در دوره پزشکی حدود 7 سال برای گرفتن مدرک تحصیلی این مقطع است.
 • 5) آینده شغلی و بازار کار  و موقعیت شغلی،‌محیط کار :  داشتن یک  پدر، مادر، خواهر، برادر و آشنایان  دارید که در یک زمینه کاری فعال است و از نظر آینده شغلی در این زمینه دغدغه ای ندارید،‌ این رشته های را می توانید در نظر بگیرید.
 • 6) امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ارشد و دکتری در رشته مورد نظر و یا رشته های همجوار آن در داخل و یا خارج از کشور.
 • 8) خوابگاه و تسهیلات رفاهی: یکی از مهمترین موضوعات به ویيه برای خانم ها داشتن خوابگاه است.  مثلا دانشگاه ها و موسسات دوره نوبت دوم یا شبانه، خوابگاه، وام تحصیلی، سرویس ایاب و ذهاب و تسهیلات رفاهی، در اختیار دانشجو قرار نمی دهند. حتی برخی از دوره های روزانه نیز تعهدی در قبال خوابگاه برای دانشجو ندارند که در داخل دفترچه انتخاب رشته این موضوع در قسمت توضیحات هر کد رشته مشخص شده است.
 • 9) محل تحصیل: برخی کدرشته محل ها هستند که محل تحصیل آن ها متفاوت از دانشگاه اصلی است. مثلا محل تحصیل گرایش های علوم منابع طبیعی و کشاورزی در پردیش کشاورزی و منابع طبیعی کرج است. یا مثلا برخی کدرشته های علوم پزشکی یزد محل تحصیل ان ها در ابرکوه است
 • 10) تعهد خدمت: برخی کد رشته ها دارای طرح تعهد خدمت هستند که دانشجو پس از فارغ التحصیلی باید در مدت زمان معینی به خدمت در شهری غیر از شهر محل تحصیل خود بپردازد که امکان جابجایی در آن وجود ندارد.  مثلا در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و غیر پزشکی که البته طول مدت طرح خدمت در این رسته ها متفاوت است.
 • 11)  جنسیت: برخی دانشگاه ها و برخی از رشته فقط خانم و یا آقای پذیرش می کنند و مثلا دانشگاه الزهرا فقط خانم پذیرش می کند.
 • 12) شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، گویش و فرهنگ ،‌بعد مسافت و امکانات و وسایل حمل و نقل برای رفت و برگشت به شهر  رشته مورد نظرتان
 • 13) دانشگاه های دارای شرایط خاص: در برخی از دانشگاه ها،‌پذیرش با شرایط خاصی انجام می شود. به این صورت که   پذيرش این دانشگاه ها با شرايط خاص،معاینه پزشکی و تایید صلاحیت عمومی است. نکته ای که وجود دارد این است که در این دانشگاه ها اسامي پس از اتمام مرحله انتخاب رشته  چند برابر ظرفيت متقاضيان اين رشته ، استخراج و براي انجام مصاحبه و ساير مراحل گزينش از طريق سايت اينترنتي سازمان سنجش اعلام خواهد شد و در نهاییت با تایید صلاحیت دانشجو پذیرش خواهد شد.
 • 14)  رشته های دارای شرایط خاص: در برخی از کدرشته ها نیز پذیرش با شرایط خاص و بر اساس مصاحبه و تایید صلاحیت انجام می شود.  مثل رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دانشگاه تهران که برای پذیرش دارای مصاحبه است.
 • 15)  شهریه : توجه کنید که دوره های نوبت دوم یا شبانه،‌پردیس های خودگردان،‌موسسات غیر انتفاعی، کلیه هزینه های دانشجویی و شهریه ثبت نام به عهده دانشجو است
 • 16) بومی گزینی : سازمان سنجش چندسالی است که به دلیل مشکلات اقامتی و معیشتی مثل تامین خوابگاه دانشجویان ، مشکلات رفت و آمد، مشکلات روحی دانشجویان مثل دوری از خانواده و افت تحصیلی، بومی گزینی را ایجاد کرد. در بومی گزینی امکان قبولی در رشته های بومی برای داوطلبان هر ناحیه بیشتر خواهد شد. به جز برخی از رشته های خاص، در سایر کدرشته ها  پذیرش بر اساس سهمیه و بومی گزینی است. گزینش بومی به صورت استانی، ناحیه ای ، قطبی است.   20%‌ ظرفیت به داوطلبان آزاد(غیر بومی) تعلق می گیرد. در رشته های پر متقاضی 40%‌  ظرفیت به داوطلبان آزاد(غیر بومی ) تعلق می گیرد.
 • 17) اولویت بندی در انتخاب رشته: با فراشناخت صحیح و در نظر گفتن همه مواردی که گفته شد، رشته ها مورد نظر خود را اولیت بندی کنید.
 • 18) در نهایت برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح و موفق، اول با حوصله و دوم با مطالعه و تحقیق و مشورت با خانواده ، مشاوران، دانشجویان و معلم های خود،  همه موارد ذکر شده را نیز در نظر بگیرید و در رشته های مورد نظر خود تحقیق کنید و  سپس انتخاب رشته خود را انجام دهید.  همچنین بهتر است قبل از انتخاب رشته به سایت های اینترنتی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی،‌سایت سازمان سنجش،‌وزارت علوم ، اطلاعیه های مندرج در سایت های دانشگاه و سازمان سنجش مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید. دفترچه انتخاب رشته را با دقت بخوانید و هنگام انتخاب رشته قسمت توصیحات هر رشته و هر دانشگاه را دقیق مطالعه کنید.

انتخاب رشته صحیح و اصولی در مرکز انتخاب رشته تلفنی ندای مشاور

برای آگاهی بیشتر درمورد سهمیه های مختلف، انواع دانشگاه ها و شرایط آن ها و بهترین و اولویت بندی صحیح در انتخاب رشته کنکور 1402 با کارشناسان سامانه ندای مشاور تماس بگیرید. مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ندای مشاور، با بهره گیری از بهترین و خبره ترین روانشناسان کشور، در تمامی طول روز و ایام هفته، حتی روزهای تعطیل، پاسخگوی تماس های شما عزیزان محترم است. شما می توانید از طریق  تماس تماس با شماره های زیر با مشارین سامانه در ارتباط بوده تا آن ها در فرایند انتخاب رشته صحیح به شما کمک کنند.

جهت دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور 1402

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگیرید

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

اولویت بندی انتخاب رشته سازمان سنجش کشور

اولویت بندی انتخاب رشته سازمان سنجش کشور اینگونه است که ابتدا رتبه ها را از بهترین به بدترین مرتب می کند. سپس انتخاب رشته هایی که انجام شده است را براساس رتبه داوطلبان چک می کند. یعنی به طور مثال اول انتخاب رشته کسی که رتبه ۹۹۹ دارد چک می شود و بعد از آن انتخاب رشته کسی که رتبه ۱۰۰۰ شده است. به محض این که در یکی از انتخاب هایش، داوطلب قبول شود، بقیه انتخاب های او برای اعلام قبولی رشته ها در شهریور چک نمی شود و فرآیند چک کردن انتخاب رشته در آزمون سراسری در همان جا که داوطلب قبول شد، متوقف می شود و ادامه پیدا نمی کند. اگر داوطلب انتخاب های خوبی را در اولویت بندی انتخاب رشته، جزء انتخاب های اول خود قرار ندهد ممکن است یک انتخاب بد و نامناسب را قبول شود.

برای داشتن بهترین اولویت بندی انتخاب رشته در آزمون سراسری، توصیه می کنیم که در انتخاب رشته خود، رتبه را به یاد داشته باشید و براساس علاقه انتخاب رشته کنید. اگر هم تعداد انتخاب های شما بیش از حد مجاز شد یک سری از انتخاب های با کیفیت کمتر را حذف کنید.

✅ برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح و باکیفیت، بهترین فرمول اولویت بندی انتخاب رشته در آزمون سراسری به شرح زیر است:

بهتر است از ۱۵۰ انتخابی که دارید، حداقل ۴۰ انتخاب، انتخاب های رویایی و دور از دسترس باشد که می دانید شانس قبولی ندارید. که طبیعتا شامل رشته هایی سطح بالا و با کیفیت در دانشگاه هایی عالی می باشند. سپس سعی کنید ۵۰ انتخاب بعدی خود را انتخاب های با کیفیت و خوش بینانه بنویسید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید قبول می شوید. و ۴۰ انتخاب بعدی خود را انتخاب هایی با احتمال قوی برای قبول شدن قرار دهید. ۲۰ انتخاب آخر برای انتخاب هایی است که صد در صد در آن ها قبول می شوید که حتی می تواند شامل انتخاب رشته هایی با سوابق تحصیلی باشد.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور سراسری
بیش تر بخوانید: انتخاب رشته دانشگاه آزاد

انواع دانشگاه های سراسری و تفاوت آن ها با هم در انتخاب رشته سراسری 1402

دانشگاه های سراسری انواع و اقسام مختلفی دارند که به ترتیب اولویت برایتان شرح می دهیم. تفاوت های آن ها با هم را نیز در ادامه خواهید خواند:

دانشگاه های روزانه

اگر در دانشگاه های روزانه قبول شوید، کلاس می روید اما هیچ پولی پرداخت نمی کنید. حتی وام کمک هزینه نیز دریافت کرده و می توانید از بهترین امکانات استفاده کنید. مدرک دانشگاه های روزانه از اعتبار بالایی برخوردار است و بین همه دانشگاه های سراسری رتبه اول را دارد.

نکته ای که حائز اهمیت است و باید بدانید این است که، در صورت قبولی در دانشگاه های روزانه، حتی در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه، طبق قانون مصوب، یکی از این دو محرومیت را خواهید داشت:

⬅️ ١_ محرومیت از انتخاب رشته در آزمون سراسری در دانشگاه های روزانه در کنکور سال بعد
⬅️ ٢_ محرومیت از ثبت نام آزمون سراسری سال بعد

دانشگاه های شبانه

داشگاه شبانه، دقیقا مثل دانشگاه روزانه است و حتی کلاس های دانشجویان شبانه مشترک با دانشجویان روزانه است و تفاوت آن تنها در شهریه ای است که باید پرداخت شود. البته به دانشجویان شبانه خوابگاه تعلق نمی گیرد. شهریه پرداختی بستگی به رشته دارد و تعرفه هرسال ممکن است عوض شود. اما شهریه دانشگاه شبانه در حد دانشگاه آزاد و بین الملل نیست و کمتر است.

انتخاب رشته شبانه مثل روزانه محرومیتی برای کنکور سال آینده ندارد و حتی می توان همزمان با دانشجو بودن در دانشگاه شبانه، بدون انصراف از رشته در دانشگاه، برای کنکور سال آینده مجدد درس خواند تا روزانه قبول شد. اعتبار مدرک دانشگاه شبانه نیز تقریبا برابر روزانه است و معتبر است.

دانشگاه های مجازی

دانشگاه مجازی کلاسی ندارد و از طریق اینترنت و کلاس های مجازی برگزار می شود. البته ارزش این دانشگاه ها پایین نیست. حتی برای بالا بردن سطح علمی دانشجویان در دانشگاه های مجازی، گاها سخت گیری بیشتر شده و پروژه ها و تمرین های کلاسی سنگین تر است. اما شهریه این دانشگاه ها دقیقا مثل شبانه است.

سیستم داشگاه مجازی در تعداد کمی از دانشگاه ها وجود دارد و در ایران هنوز به صورت درستی جا نیفتاده و خیلی پیشنهاد نمی شود.

 دانشگاه های غیرانتفاعی

این دانشگاه ها نیز مانند روزانه و شبانه که کلاس دارد می باشد، اما باید شهریه پرداخت کنید و شهریه اش نیز بیشتر از دانشگاه شبانه است. بعضی از دانشگاه های غیرانتفاعی در تهران یا شهرهای بزرگ، حتی یک سر وگردن از برخی دانشگاه های سراسری در شهرستان های کوچک و دور افتاده بالاتر هستند. مثل دانشگاه علم و فرهنگ و سوره تهران.

اعتبار مدرک و امکانات در خیلی از دانشگاه های غیر انتفاعی خوب و جالب نیست و حتی فضای آموزشی خیلی از این مراکز شبیه به مدارس است.

دانشگاه های پیام نور

در دانشگاه های پیام نور، کلاس تشکیل نمی شود. یعنی به تعداد محدودی حدود ۸ یا ۹ جلسه یا حتی بیشتر کلاس تشکیل می شود که بستگی به استاد دارد. اصولا در اکثر موارد در دانشگاه های پیام نور، اجباری به حضور نیست و می توانید واحد ها را خودخوان بردارید. شهریه دانشگاه پیام نور مشابه شبانه و حدودا نصف غیر انتفاعی است.

دانشگاه های بین المللی

شهریه دانشگاه های بین المللی بستگی به رشته دارد و متفاوت خواهد بود. اما هزینه این دانشگاه ها اصولا بالاست و مخصوصا در رشته های علوم تجربی مثل پزشکی و داروسازی و … ، شهریه بسیار بالاست و هر ترم چند ده میلیون هزینه دارد. اما رشته های مهندسی و علوم انسانی هزینه اش کمتر است. کلاس های دانشگاه بین المللی عمدتا با دانشجویان روزانه یکجا برگزار می شود. اعتبار علمی و مدرک بین الملل بعد از دانشگاه های روزانه، در رتبه دوم قرار دارد و مشابه شبانه ارزشمند است.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور انسانی
بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور ریاضی
بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور تجربی

تأثیر سهمیه ها در آزمون سراسری 1402

سهمیه های مختلفی برای انتخاب رشته در آزمون سراسری موثر است که در این مجال به شرح آن ها می پردازیم تا داوطلبان کنکور سراسری ، با اطلاعات بالا به انتخاب رشته در آزمون سراسری بپردازند.

سهمیه مناطق

شرکت کنندگان در آزمون سراسری سال 1400 بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه جزو یکی ازسهمیه های مناطق ۱، ۲ یا ۳ محسوب می شوند. به این ترتیب عموم داوطلبان دارای سهمیه هستند.

سهمیه منطقه یک: شامل بخش های مرکزی شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد است. در شهرستان های تهران بخش های کن و شمیرانات نیز جز سهمیه منطقه یک محسوب می شوند.

سهمیه منطقه دو: اکثر شهرها و شهرستان­ های کشور جزو منطقه دو محسوب می­ گردند.

سهمیه منطقه سه: شهرها و مناطقی که جزو سهمیه های یک و دو نیستند، سهمیه منطقه سه دارند.

نکته: اگر دانش آموزی سه سال آخر تحصیل خود را در مناطق مختلفی گذرانده باشد، جز سهمیه کدام منطقه محسوب می­شود؟

سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می گردد.

همچنین ذکر این نکته لازم است که کلیه داوطلبان معلول و داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در کشورهای خارجی گذرانده باشند، جزو سهمیه منطقه سه محسوب می شوند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

ایثارگران: همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی ۲۵ درصد به بالا، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و طبق ضوابط مربوط به سهمیه ایثارگران می باشند. ظرفیت اختصاصی برای این داوطلبان ۲۵ % از ظرفیت هر کدرشته محل است و حدنصاب نمره این داوطلبان ۷۰ % نمره گزینش آزاد در کنکور سراسری برای تمامی رشته محل­ها می باشد.

رزمندگان: رزمندگان (با حداقل ۶ ماه حضور در جبهه) جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و طبق ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان می باشند. حدنصاب نمره برای این داوطلبان ۷۵ % نمره گزینش آزاد در کنکور سراسری در رشته محل مورد نظر می باشد.

خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می شوند و طبق ضوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا می باشند.

 سهمیه مناطق محروم

بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون سراسری حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان های ذکر شده تخصیص می یابد. میزان این سهمیه برای سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۳۰ درصد درنظر گرفته شده است.

سهمیه بهیاران

طبق سهمیه بهیاران، ۵% ظرفیت هر یک از رشته محل­های پرستاری دوره روزانه در کلیه استان­های کشور (بر حسب میزان متقاضیان هر کدرشته محل ) به بهیاران واجد شرایط تخصیص می یابد.

سهمیه کارمندان

حدود ۱۰ درصد از ظرفیت رشته ­های شبانه به کارمندان رسمی  وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری با حداکثر ۳۵ سال سن و بومی استان مربوط تخصیص می یابد.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری هنر
بیشتر بخوانید:  سایت سازمان سنجش sanjesh.org

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

برچسب ها

اولویت بندی انتخاب رشته کنکور نحوه اولویت بندی انتخاب رشته روش اولویت بندی انتخاب رشته کنکور مشاوره اولویت بندی انتخاب رشته


 1. حسن گفت:

  سلام اولویت بندی رشته ها بعد از کنکور است؟

 2. حسن گفت:

  سلام اولویت بندی رشته ها بعد از اعلام نتایج کنکور است یا قبل از ان؟

اولویت بندی انتخاب رشته کنکور , نحوه اولویت بندی انتخاب رشته , روش اولویت بندی انتخاب رشته کنکور , مشاوره اولویت بندی انتخاب رشته

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل