جدیدترین اخبار دانشگاهی کشور

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 1400

کنکور سراسری 1400 همچون سالهای گذشته به صورت مشترک برای ورود به دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد برگزار می گردد. اما انتخاب رشته این دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت می باشد. از این رو انتخاب رشته کنکور سراسری به صورت جداگانه با انتخاب رشته دانشگاه آزاد صورت خواهد گرفت.

آن دسته از داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 را دارند بایستی به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند. همچنین داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد جهت شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز بایستی به سایت www.azmoon.org مراجعه نمایند.

بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

برخی رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری به صورت بومی گزینی اقدام به پذیرش دانشجو دارد. در دفترچه کنکور سراسری در رابطه با این رشته های ذکر شده است که تنها پذیرش دانشجو از میان داوطلبان بومی صورت می‌گیرد. در ادامه دفترچه نیز توضیحاتی در رابطه با مناطقی که شامل این پذیرش می باشد ارائه شده است.

در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 با سهمیه ای به نام بومی گزینی رو به رو هستیم . بومی گزینی به این معناست که در برخی رشته محل ها اولویت با داوطلبانی است که در آن بوم قرار می گیرند . سهمیه بومی در انتخاب رشته داوطلبان تمامی رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان تاثیر بسزایی دارد علی الخصوص در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان تاثیر به سزایی دارد . پذیرش در بعضی رشته ها بصورت سهمیه بومی گزینی استانی ، سهمیه بومی گزینی ناحیه ای ، سهمیه بومی گزینی قطبی و سهمیه بومی گزینی کشوری می باشد. در همه حالات غیر از سهمیه کشوری ، شانس قبولی داوطلبی که از سهمیه بومی گزینی برای یک رشته محل استفاده می کند بیشتر از فردی است که از یک بوم دیگر برای همان رشته محل متقاضی است.

به همین جهت داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط انتخاب این رشته ها بایستی توضیحات موجود در بخش های تعیین شده را با دقت مطالعه کنند.

از رشته هایی که به صورت بومی گزینی معمولا اقدام به پذیرش دانشجو دارد می توان به رشته های دوره کاردانی وزارت بهداشت اشاره نمود. برای انتخاب این رشته‌ ها برخی شرایط دیگر نیز ذکر شده است که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری بطور کامل توضیحات لازم ارائه شده است.

می توان با اطلاع از نحوه بومی گزینی و نیز تاثیر سهمیه ها بر انتخاب رشته ، انتخاب آگاهانه و موفقی داشت و شانس خود را در قبولی افزایش داد .

جهت اطلاع از نحوه انتخاب رشته کنکور و دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دسته بندی نواحی بومی کشور در کنکور 1400

ناحیه یک:

البرز ، تهران ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم و مرکزی

ناحیه دو:

آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل

ناحیه سه:

اصفهان ، چهارمحال بختیاری و یزد

ناحیه چهار:

سیستان و بلوچستان و کرمان

ناحیه پنج:

بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان

ناحیه شش:

کردستان ، کرمانشاه و همدان

ناحیه هفت:

ایلام ، خوزستان و لرستان

ناحیه هشت:

خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی

ناحیه نه:

گلستان ، گیلان و مازندران

دسته بندی قطب های بومی کشور در کنکور 1400

قطب یک:

البرز ، تهران ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم ، مرکزی ، گلستان ، گیلان و مازندران

قطب دو:

خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی ، سیستان و بلوچستان و کرمان

قطب سه:

آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، کردستان ، کرمانشاه و همدان

قطب چهار:

اصفهان ، چهارمحال بختیاری ، یزد ، ایلام ، خوزستان و لرستان

قطب پنج:

بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان

 سوالات متداول در رابطه با بومی گزینی در کنکور 1400

یک داوطلب چگونه بداند در کدام منطقه بومی است ؟

داوطلبی که مدرک سه سال آخر دبیرستان چه نظری و چه هنرستان نظام قدیم و یا نظام جدید را در  یک استان گذارنده باشد ، داوطلب بومی آن استان خواهد بود.

ولی  اگر محل اخذ مدرک سه سال آخر در یک استان نبود، استان بومی ، استان محل تولد وی درج خواهد شد.

بومی گزینی تا چه اندازه بر انتخاب رشته کنکور 1400 موثر است؟

عوامل تعیین کننده بر پذیرش دانشجو در انتخاب رشته کنکور سراسری عباتند از:

  • حد نصاب نمره کسب شده در هر یک از زیرگروه ها ( تنها برای رشته هایی که براساس آزمون دانشجو می پذیرند)
  • معدل کتبی ( رشته هایی که تنها براساس سوابق تحصیلی و معدل کل دانشجو می پذیرند) استان بومی و سهمیه داوطلب در صورت وجود.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 بسیار قابل توجه و حیاتی است . نکته مهم این است که در انتخاب رشته کنکور سراسری ، برای تمامی رشته های رشته های تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان ، رتبه در سهمیه بسیار مهم تر از رتبه کشوری است . اکثر متقاضیان کنکور 98 مشمول سهمیه مناطق یعنی یکی از سهمیه های منطقه یک ، منطقه دو و یا منطقه سه می شوند.

سهمیه های کنکور سراسری شامل سهمیه مناطق ، سهمیه رزمندگان ، سهمیه جانبازان و ایثارگران ، سهمیه آموزگاران ، سهمیه بهیاران ، خانواده شهید و … است . از بین این سهمیه ها سهمیه مناطق برای هر داوطلبی در نظر گرفته می شود، یعنی همه داوطلبان سهمیه مناطق را دارند علاوه بر آن برای داوطلبانی که دارای سهمیه ای غیر از سهمیه مناطق هستند ، یک سهمیه مجزا در نظر گرفته می شود بنابراین هر داوطلبی می تواند یک سهمیه منطقه و یک سهمیه غیر از سهمیه مناطق داشته باشد .

اگر داوطلبی تنها مشمول سهمیه مناطق باشد که فقط با همان سهمیه گزینش شده و انتخاب هایش بررسی می شود درصورتیکه برای داوطلبان دو سهمیه ای در کارنامه اولیه داوطلب یک رتبه در سهمیه غیر مناطق و یک رتبه در سهمیه مناطق قرار می گیرد اما در پذیرش نهایی ، سهمیه ای برای داوطلب اعمال می شود که شانس قبولی داوطلب در آن سهمیه بیشتر باشد بنابراین تنها یکی از سهمیه ها برای هر داوطلب در کنکور در نظر گرفته می شود .

برای استفاده از هر کدام از این سهمیه ها و دیگر سهمیه ها شرایط و ضوابط از قبل تعیین شده ای وجود دارد که در صورت دارا بودن شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام امکان استفاده از این سهمیه ها برای داوطلبان وجود دارد.

در سهمیه مناطق داوطلبان به مناطق سه گانه تقسیم بندی می شوند. در کارنامه نیز رتبه در سهمیه و رتبه بدون اعمال سهمیه مناطق در نظر گرفته شده است.

احتمال پذیرش داوطلبانی که رشته های خود را متناسب با منطقه خود انتخاب نمودن بالاتر می باشد. به همین جهت در انتخاب رشته خود به بحث سهمیه مناطق توجه نمایید.

داوطلبان در صورتی که شرایط استفاده از این سهمیه را دارند بایستی اطلاعات مورد نیاز را در این رابطه هنگام ثبت نام کنکور سراسری در بخش های تعیین شده وارد نمایند.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

​با توجه به این که شرکت در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری بدون پرداخت هزینه می باشد ، داوطلبانی که بر اساس اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ، با توجه به اینکه در کدام دوره مجاز شده اند ، می توانند بعد از دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند . فرم انتخاب رشته ، هم زمان با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ، توسط سازمان سنجش در اختیار داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته می باشند ، قرار می گیرد .

داوطلبان می توانند بر اساس گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت نموده اند نسبت به ثبت حداکثر 150 رشته محل از بین رشته محل های مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در فرم انتخاب رشته اقدام نمایند . بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته ، سایت یک کد رهگیری 15 رقمی به داوطلب ارائه می دهد که وی موظف است تا پایان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری از آن نگهداری کند . در نظر داشته باشید در انتهای دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ، فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور سراسری با ستون شامل ردیف ، دوره تحصیلی ، کد رشته محل ، نام رشته و گرایش و نام دانشگاه یا موسسه محل قبولی قرار گرفته است و توصیه می شود داوطلبان ابتدا آن را با توجه به کد رشته محل های مورد نظر تکمیل کرده و سپس نسبت به انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .

داوطلبانی مجاز به انتخاب رشته شده و تصمیم به انتخاب رشته برای هر دو دانشگاه را دارند ، باید بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری به صورت جداگانه و در زمان مقرر شده فرم انتخاب رشته خود را تکمیل نمایند . در این مرحله داوطلبان با توجه به رتبه و تراز مندرج در کارنامه اولیه کنکور سراسری 98 ، اقدام به انتخاب رشته محل های مورد علاقه خود بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 می نمایند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش قرار داده می‌شود و برای کلیه داوطلبان از تاریخ مذکور  قابل مشاهده و دریافت می‌باشد. هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و یا زبان های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 گروه آزمایشی ذیربط را از طریق سایت sanjesh.org دریافت نمایند.

ضمنا لازم به تأکید است که بخش پیوست های دفترچه راهنمای انتخاب رشته شامل شرایط و ضوابط مؤسسات خاص و همچنین آدرس و ضوابط و شرایط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نیز در پایگاه اطلاع رسانی سنجش قرار دارد که به داوطلبان توصیه می‌شود برای انتخاب رشته کنکور و اطلاع از ضوابط و شرایط مؤسسات نسبت به مطالعه این بخش از طریق سایت سازمان اقدام نمایند.

با توجه به اهمیت بسیار اولویت بندی انتخاب رشته توصیه می گردد داوطلبان در فرایند انتخاب رشته خود از افراد مجرب در این رابطه مشاوره گیرند. چرا که این مرحله از حساس ترین مراحل در فرایند کنکور سراسری به حساب می‌ آید. از این رو داوطلبان نبایستی هیچ اشتباهی را در این مرحله کنند. در رابطه با انتخاب رشته محل ها نیز توصیه می گردد داوطلبان اطلاعات لازم در رابطه با رشته ها ، آینده شغلی آنها و همچنین محل های دانشگاهی داشته باشند. داوطلبان عزیز میتوانید از طریق ارتباط با کارشناسان انتخاب رشته تلفنی سامانه ندای مشاور ، از تمامی جزئیات انتخاب رشته 1400 اطلاع پیدا کنید.

جهت اطلاع از نحوه انتخاب رشته کنکور و دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *