تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام کنکور سراسری دی 1402

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام کنکور سراسری دی 1402:

مشاوره تحصیلی

ثبت نام کنکور نوبت دی ماه 1402 کنکور سراسری دی ماه 1402 برای ورود به رشته های با آزمون دوره های روزانه، نوبت دوم(شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، دوره های نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برگزار میشود. دانشگاه آزاد در سال 1402 آزمون مجزایی ندارد و علاقه […]

ثبت نام کنکور سراسری دی 1402

ثبت نام کنکور سراسری دی 1402

ثبت نام کنکور نوبت دی ماه 1402

کنکور سراسری دی ماه 1402 برای ورود به رشته های با آزمون دوره های روزانه، نوبت دوم(شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، دوره های نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برگزار میشود. دانشگاه آزاد در سال 1402 آزمون مجزایی ندارد و علاقه مندان به تحصیل در این دانشگاه هم لازم است در این آزمون ثبت نام نمایند.

کنکور سراسری دی ماه با توجه به تغییراتی که روند برگزاری کنکور ایجاد شده، برای اولین بار در سال 1401 جهت ورود داوطلبان به عرصه دانشجویی برگزار می گردد که برای پنج گروه آزمایشی ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، زبان‌ های خارجی و هنر به‌ طور جداگانه برگزار می گردد. لازم است بدانید که آزمون گروه های آزمایشی زبان های خارجی و هنر به صورت شناور می باشد. یعنی داوطلبان علاوه بر شرکت در کنکور گروه آزمایشی مربوط به رشته خود می توانند در یکی از آزمون های گروه های هنر و زبان نیز شرکت کنند.

زمان ثبت نام کنکور دی 1402 از روز 8 آبان ماه شروع شده تا 14 آبان 1401 ادامه خواهد داشت .

ثبت نام در آزمون سراسری دی 1401 فقط به صورت اینترنتی و در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی www.sanjesh.org انجام میشود. پیش از اقدام به ثبت نام در آزمون سراسری، لازم است به توضیحات زیر توجه نمایید و مدارك لازم را تهیه كنید.

لازم به توضیح است اطلاعات مربوط به رشته هایی كه در سال 1402 پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) انجام میگردد از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر میگردد. داوطلبانی كه تمایل به پذیرش در این رشته ها را دارند نیازی به ثبت نام و شركت در آزمون سراسری دی سال 1402 نخواهند داشت. همچنین زمان و نحوه ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org اطلاع رسانی می شود.

ثبت نام کنکور 1402

راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد دی سال 1402

قبل از اینكه ثبت نام خود را شروع كنید، لازم است مداركی مانند عكس یا اطلاعاتی مانند كد سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق پیش دانشگاهی خود را آماده نمایید، یا گروه آزمایشی خود را تعیین كرده و پس از آن ثبت نام خود را شروع کنید. توضیحات این بخش شما را قدم به قدم تا انتهای ثبت نام راهنمایی میکند.

در صورت نیاز به اطلاع از مقرراتی مانند نظام وظیفه، نحوه شركت دانشجویان انصرافی یا سهمیه ها و مطالب مشابه، میتوانید مقالات مربوط به هر یک از این عناوین را مطالعه كنید.

شرایط ثبت نام کنکور دی 1402

همه داوطلبان برای ثبت نام و شركت در کنکور سراسری باید شرایط عمومی و اختصاصی را رعایت نمایند. از جمله شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور 1402 عبارت است از :

شرایط عمومی کنکور دی 1402

1 اعتقاد به دین مبین اسلام و يا یکی از اديان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران

2 عدم احراز دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

3 داشتن سابقه عضويت در سازمان ها و احزاب ضد نظام جمهوری اسلامی ایران، فراماسونری

4 عدم اشتهار به فساد اخلاقی

5 عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی کنکور دی 1402

1 داشتن مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) و یا مدرک دیپلم پایه دوازدهم نظام جدید (۳-۳-۶)

3 دانش آموز سال آخر پایه دوازدهم نظام (۳-۳-۶) که تا تاریخ ۳۱ شهریور 1402 فارغ التحصیل شوند نیز می توانند در کنکور 1402 ثبت نام و شرکت نمایند.

4 داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری 1401 که در دوره های روزانه اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز پذیرفته شده اند حتی در صورت عدم ثبت نام در رشته پذیرفته شده، مجاز به ثبت نام کنکور 1402 هستند.

بیشتر بدانید: برای اطلاع کامل از شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1402 کلیک کنید.

مدرك تحصیلی لازم برای شركت در کنکور دی 1402

برای شركت در آزمون سراسری، داشتن یكی از مدرك های تحصیلی زیر لازم است:

دیپلم نظام آموزشی جدید(نظام 3- 3- 6)

دیپلم دوره چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه،

گواهینامه دوره پیش دانشگاهی، یا یكی از مدارك كاردانی(فوق دیپلم). مدارك تحصیلی باید تا 31 شهریور 1402 دریافت شود.

كسانی كه با مدرك كاردانی(پزشكی و غیر پزشكی) شركت میكنند باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند.

كسانی كه دو مدرك دیپلم دارند میبایست با دیپلمی كه با گروه آزمایشی مورد نظرشان هماهنگی دارد، ثبت نام نمایند.

انتخاب گروه آزمایشی در کنکور 1402 : هر فرد بدون در نظر گرفتن نوع مدرك تحصیلی نظام آموزشی (دیپلم نظام آموزشی جدید 6-3-3 ، دیپلم نظام قدیم یا مدرك پیش دانشگاهی)، میتواند منحصرا در یكی از گروه های آزمایشی(علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر یا زبان) ثبت نام كند.

هر فرد علاوه بر ثبت نام در یكی از گروه های آزمایشی اصلی(علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی یا علوم انسانی)، در صورت تمایل، می تواند در یك یا هر دو گروه آزمایشی زبان و هنر نیز ثبت نام نماید.

تعیین وضعیت نظام وظیفه در کنکور 1402: داوطلبان مرد، باید وضعیت نظام وظیفه خود را به صورت «كُد عددی » در فرم ثبت نام اعلام نمایند.

 

بیشتر بخوانید: برای تعیین وضعیت نظام وظیفه خود و اطلاع از كد مربوط به نظام وظیفه در کنکور 1402 کلیک کنید.

نحوه ثبت نام کنکور دی 1402

مدارک لازم برای استفاده از سهمیه های کنکور دی 1402

در کنکور سراسری 1402 سهمیه هایی مانند سهمیه رزمندگان، ایثارگران، خانوادهای شهدا و بهیاران وجود دارد. همه داوطلبان بر اساس محل تحصیل خود، جزو سهمیه مناطق(مناطق سه گانه كشوری) محسوب میشوند، مگر اینكه شرایط استفاده از سهمیه های دیگر را داشته باشند.

1 سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا : داوطلبانی كه شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان را دارند، لازم است به ارگان مربوط(سازمان بسیج مستضعفین یا ستاد کل نیروهای مسلح) مراجعه و فرم استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل نمایند.

چنانچه ارگان تأیید كننده سهمیه، ستاد مشترك سپاه پاسداران و یا ستاد كل نیروهای مسلح باشد، لازم است كد پیگیری( 12 رقمی) از ناحیه محل اعزام دریافت شود(كد پیگیری 12 رقمی ایثارگران برای هر آزمون متفاوت میباشد).

چنانچه ارگان تأیید کننده سهمیه وزارت جهاد کشاورزی باشد، کد 12 رقمی ایثارگران ترکیبی از کدملی فرد و عدد 55 خواهد بود. به عنوان نمونه: 0321644670 55

داوطلبان متقاضی استفاده ازسهمیه رزمندگان (سازمان بسیج مستضعفین) در صورت عدم تأیید سهمیه شان، باید به واحدهای تابعه شهرستان های محل تشكیل پرونده خود مراجعه نمایند.

داوطلبان ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران «آجا » كه شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان را دارند، برای دریافت كد پیگیری( 12 رقمی) به نشانی اینترنتی www.aja.ir مراجعه نمایند.

2 سهمیه بهیاران : افرادی كه شرایط استفاده از سهمیه بهیاران را دارند، لازم است از سازمان مربوط گواهی لازم را دریافت و نزد خود نگهداری كنند. این سهمیه فقط برای داوطلبان دارای شرایط گروه آزمایشی علوم تجربی برای ورود به رشته پرستاری است.

برای اطلاع از مقررات کامل استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور 1402 کلیک کنید.

نحوه شرکت داوطلبان غیر ایرانی در کنکور 1402

داوطلبان غیرایرانی، كه طبق شرایط مندرج در این دفترچه راهنما، شرایط شركت در آزمون سراسری را دارندبا مراجعه به سایت سنجش www.sanjesh.org  و ورود به بخش لینك سامانه اتباع غیر ایرانی، پس از تكمیل اطلاعات، كد پیگیری ( 13 رقمی) را دریافت نمایند.

جهت اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی در کنکور سراسری 1402 کلیک کنید.

هزینه ثبت نام کنکور دی 1402 و نحوه پرداخت آن

هزینه شركت در کنکور سراسری 1402 به صورت اینترنتی و با كارت های اعتباری عضو شبكه بانكی شتاب دریافت می شود.لینک مربوط، در صفحه اصلی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نام «خرید كارت اعتباری » وجود دارد.

هزینه ثبت نام در هر گروه آزمایشی حدود صد هزار تومان می باشد كه پس از پرداخت، شماره سریال اعتباری(شماره 12 رقمی) برای شما نمایش داده می شود. آن شماره را یادداشت نمایید.

برای ثبت نام در هر یك از گروه های آزمایشی دوم یا سوم (علاوه بر گروه اصلی) نیز مبلغ جداگانه دریافت میشود که پس از پرداخت مبلغ برای هر گروه، شماره سریال جداگانه دریافت می كنید.

كسانی كه علاقه دارند، در زمان انتخاب رشته (پس از اعلام نتیجه اولیه)، از رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و مؤسسات غیردولتی(غیر انتفاعی) هم رشته هایی را انتخاب نمایند، لازم است در سیستم خرید كارت اعتباری، مبلغ مربوط به سریال علاقه مندی ها رو واریز و شماره سریال (ده رقمی) دریافت نمایند.

مدارک ثبت نام کنکور 1402

مدارك لازم برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 نوبت دی ماه

با نگاهی به فهرست زیر می توانید مطمئن شوید همه مدارك لازم برای ثبت نام را آماده كرده اید.

1 شناسنامه و كارت ملی

2 شماره سریال كارت اعتباری خریداری شده (به تعداد گروه های آزمایشی كه قصد شركت در آزمون آن را دارید).

3 کد سوابق دیپلم و یا كد سوابق پیش دانشگاهی (قابل دریافت از سامانه دریافت سوابق تحصیلی به نشانی dipcode.medu.ir ) و کد دانش آموزی صادر شده از طرف دبیرستان

4 كد مربوط به منطقه و كد پستی محل سكونت

5 كد وضعیت نظام وظیفه(داوطلبان مرد)

6 معدل کتبی دیپلم و معدل كل دیپلم

7 كد پیگیری مربوط به سهمیه رزمندگان

8 كد 13 رقمی مربوط به داوطلبان غیر ایرانی

9 فایل عكس اسكن شده

در صورتی كه همه مدارك لازم را در دسترس دارید و همه ضوابط و مقرراتی را كه به شما مربوط می شود مطالعه كرده اید، اكنون می توانید جهت ثبت نام کنکور 1402 دی ماه كنید.

نکات مهم در رابطه با ثبت نام کنکور 1402

توصیه می شود پیش از ورود به صفحه ثبت نام، فرم پیش نویس تقاضانامه ثبت نام کنکور 1402 را تكمیل نمایید. این فرم ” دقیقاً ” مشابه فرم ثبت نام بوده و به شما كمك میكند مراحل ثبت نام را با آرامش، سرعت و دقت بیشتری انجام دهید.

حتی اگر برای ثبت نام به كافی نت مراجعه می كنید، پر كردن فرم پیش نویس، باعث راحتی كار و كاهش اشتباه می شود. فرم پیش نویس ثبت نام، در انتهای دفترچه ثبت نام کنکور دی 1402 قرار داده شده است.

مسئولیت درستی اطلاعات وارد شده در فرم ثبت نام به عهده داوطلب است.

چنانچه در صورتی كه در هر مرحله مشخص شود كه داوطلبی، با اطلاعات نادرست یا رعایت نكردن شرایط و ضوابط ثبت نام نموده است، از ادامه آزمون محروم خواهد شد.

قبل از تأیید نهایی، اطلاعات و بخصوص «عكس » خود را كنترل كنید و این كار را به فرد دیگری واگذار نكنید.

تهیه یك برگ پرینت از فرم نهایی ثبت نام با شماره پرونده 7 رقمی و كد پیگیری 16 رقمی برای كنترل و نگهداری در پرونده شخصی داوطلب الزامی است.

اطلاعات كارت های اعتباری را تا پایان مراحل آزمون نزد خود نگهداری نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری دی 1402

ثبت نام کنکور سراسری دی 1402