جدیدترین اخبار دانشگاهی کشور

شرایط شرکت در آزمون سراسری 99

کنکور سراسری مهم ترین آزمون برای ورود برای دانشگاه ها به حساب می آید و با وجود اینکه در سال های اخیر پذیرش در بسیاری از رشته ها توسط دانشگاه های مختلف به صورت بدون آزمون بوده است ولی همچنان داوظلبان زیادی برای کسب رتبه های دلخواه جهت نشتن بر کرسی های دانشگاه های برتر و رشته های پرطرفدار هرساله با شرکت در کنکور سراسری به رقابت با یکدیگر می پردازند.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 99 همچون سال های گذشته در دو دسته شرایط عمومی و شرایط اختصاصی گنجانده شده است. داوطلبان تنها در صورت دارا بودن این شرایط امکان ثبت نام در کنکور 99 را خواهند داشت.

شرایط شرکت در آزمون سراسری سال 99 همزمان با شروع فرایند ثبت نام ، در قالب دفترچه ثبت نام از طریق سازمان سنجش منتشر می گردد.

مهلت مجدد ثبت نام کنکور سراسری 99 بر اساس اطلاعیه ای که از سوی سازمان سنجش انتشار داده شده است از 28 اردیبشهت ماه شروع می گردد.

داوطلبانی که در کنکور شرکت می کنند به طور کلی به دو دسته داوطلبان نظام قدیم و داوطلبان نظام جدید تقسیم می شوند که هر یک از این گروه ها این سوال برایشان مطرح می شود که برای شرکت در کنکور گروه های آزمایشی مختلف چه شرایطی را باید داشته باشند. در ادامه این مقاله با بررسی شرایط عمومی و اختصاصی شرکگت در آزمون سراسری سال 99 به سوالات داوطلبان پاسخ می دهیم.

جهت دریافت مشاوره در زمینه شرایط عمومی و اختصاصی کنکور سراسری 99

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

شرایط شرکت در آزمون سراسری 99

شرایط عمومی ثبت نام و شركت در آزمون سراسری 99

شرایط عمومی که برای شرکت در کنکور سراسری 99 در نظر گرفته شده است شامل موارد ذیل می باشد:

الف) اعتقاد به اسلام و یا یكی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.
تبصره : درصورتی كه داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها.

د) عدم احراز فساد اخلاقی.

ه) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

شرایط اختصاصی ثبت نام و شركت در آزمون سراسری 99

بخش دیگر شرایط ثبت نام کنکور سراسری 99 با عنوان شرایط اختصاصی ثبت نام در نظر گرفته شده است. بطور کلی شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور 99 معمولا اختصاص به مواردی همچون مدارک لازم جهت ثبت نام ، شرایط تحصیل مجدد دانشجویان ، قوانین نظام وظیفه کنکور 99 ، شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان دوره های گذشته کنکور سراسری و موارد دیگری می باشد.

با توجه به این توضیحات ابتدایی می توان از شرایط اختصاصی کنکور سراسری به موارد زیر اشاره نمود :

الف) داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید 3- 3- 6 كه حداكثر تا تاریخ 31 / 6/ 1399 دریافت شود و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرك كاردانی (فوق دیپلم).

در صورت قبولی در رشته هایی كه پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 99 – 1400 آغاز می گردد به شرط دریافت مدرك تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید 3- 3- 6 و یا پیش دانشگاهی و یا مدرك كاردانی تا تاریخ 30/ 11 / 99 ، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد.

تبصره 1- دارندگان مدرك كاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرك كاردانی پیوسته آموزشكده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش وپرورش و همچنین آن دسته از داوطلبان مذكور كه حداكثر تا 31 / 6/ 1399 در مقطع كاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

تبصره 2- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی موردنیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت
پزشكان و پیراپزشكان) در مقطع كاردانی باید حداكثر تا تاریخ 31 / 6/ 1399 و یا 30 / 11 / 1399 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

تبصره 3- فارغ التحصیلان دوره كاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیرپزشكی حداكثر تا 31 / 6/ 1399 به شرطی میتوانند در آزمون سراسری سال 99 شركت نمایند كه تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.

تبصره 4- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تكنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشكی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان نمی باشند.

ب) دانشجوی دوره روزانه (به جز دانشجویان مشمول تبصره های 2 و 3 بند الف) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش
عالی نباشد.

تبصره 1- دانشجویان ورودی سال 1396 و قبل از آن، دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصره های 2 و 3 بند الف) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در دفترچه (مخصوصاً مقررات نظام وظیفه) باشند و حداكثر تا تاریخ 25 / 12 / 98 از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شركت در این آزمون را دارند.

تبصره 2- دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره كارشناسی كه مدرك معادل كاردانی (اعم از كاردانی عمومی و یا كاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب كامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره كل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و در صورت نداشتن مشكل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان میتوانند كلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یكجا به انجام برسانند.

ج) پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال 1398 (اعم از رشته های متمركز و یا نیمه متمركز)، در صورت ثبت نام و شركت در آزمون سراسری سال 1399 ، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیرروزانه (نوبت دوم “شبانه”، دانشگاه آزاد اسلامی، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد. ضمن اینكه با تكمیل فرم انصراف بایستی تا تاریخ 25 / 12 / 98 انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و مورد مربوط در فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز علامت گذاری نمایند.

د) دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس
خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی  غیرانتفاعی و … به شرط نداشتن مشكل نظام وظیفه، می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال 99 ثبت نام و شركت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل) را به مؤسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است كه این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل دوره های كاردانی (فوق دیپلم) كه حداكثر تا تاریخ 31 / 6/ 1399 فارغ التحصیل میشوند، برای ثبت نام و شركت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.

تبصره: دانشجویان دور ههای فوق كه از معافیت تحصیلی استفاده میكنند، به منظور ثبت نام و شركت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند.

ه) دانش آموختگان مقطع كارشناسی در صورت شركت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند می توانند ادامه تحصیل دهند:

1. فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان) در مقطع كارشناسی باید حداكثر تا تاریخ 31 / 6/ 1399 و یا 30 / 11 / 1399 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی پذیرفته شوند، میتوانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

2. دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.

3. نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

و) با توجه به رای موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم اجرای مصوبه پنجاه و یكمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشكی مورخ 25 / 3/ 92 ، دانش آموختگان مقاطع كارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته كلیه رشته های تحصیلی و دكتری عمومی پزشكی، دندانپزشكی و داروسازی و دكتری حرفه ای دامپزشكی متقاضی تحصیل مجدد، میتوانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دكتری عمومی رشته های پزشكی و داروسازی و دندانپزشكی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند. درخصوص پرداخت یا عدم پرداخت شهریه جهت پذیرفته شدگان دوره روزانه، پس از تصمیم و رای نهایی دیوان عدالت اداری اقدام خواهد شد.

1. انجام موضوع قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان برای مشمولین این قانون الزامی است.

2. دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.

3. نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

ز) دانش آموختگان مقطع كاردانی رشته “اپتیك” كه قبل از سال 1389 پذیرفته شده باشند، درصورت شركت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، میتوانند در مقطع كارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند.

شرایط و ضوابط دیگری نیز ممکن است برای آزمون سراسری 99 وجود داشته باشد که هر کدام دارای بندها و تبصره های متفاوتی خواهند بود به همین جهت توصیه می نمایم داوطلبان قبل از ثبت نام به طور کامل و با دقت تمامی بندها و تبصره های شرایط ثبت نام کنکور 99 مندرج در دفترچه راهنما را مطالعه نمایند چرا که در صورت کوچکترین اشتباه ممکن است در صورت پذیرش داوطلب در آزمون سراسری از تحصیل نامبرده ممانعت به عمل آید.

در پایان لازم به ذکر است داوطلبان در صورتی که در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد 99 و نحوه انجام ثبت نام در این آزمون، اطلاعات کافی نداشته باشند می توانید با کارشناسان مشاوره تحصیلی ندای مشاور در تماس باشید.

جهت دریافت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام کنکور سراسری 99

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *