سامانه ندای مشاور

تلفن 9099071375

برنامه ریزی تحصیلی| شیوه صحیح مطالعه

مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی

مشاوره تحصیلی به دانش آموزان مدارس و دانشجویان اختصاص دارد که برای کمک و راهنمایی آنها در زمینه انتخاب رشته تحصیلی در دوره دبیرستان، انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی است. رفع این نوع مسائل به عهده مشاور تحصیلی است.

مشاوره تحصیلی در زمینه انتخاب رشته

در این زمینه مشاور تحصیلی به دانش آموز کمک می‌کند تا با اطلاع از ویژگیها و شرایط خود، تصمیم مناسبی در مورد انتخاب رشته بگیرد. آشنایی مشاور تحصیلی با ویژگیها و مقررات مربوط به هر دوره تحصیلی بسیار اهمیت دارد. مشاور تحصیلی تلاش می‌کند علاوه بر اینکه مراجع را از جنبه‌های مختلف هوشی، استعداد و علایق شناسایی کند بلکه این شناخت را با شناختهای خود دانش آموز درهم می‌آمیزد .
ویژگیهای خود دانش آموز که باید شناسایی شوند عبارتند از:  میزان بهره هوشی، نمرات تحصیلی او، تعیین نقاط قوت و ضعف او در دروس مختلف، بررسی علایق و استعدادهای او در زمینه رشته‌ها و مشاغل. برای اینکار گاهی مشاور تحصیلی از آزمونهایی مثل تست هوش، آزمون رغبت سنج و آزمونهای سنجش استعداد کمک می‌گیرد. از طرف دیگر باید دانش آموز شناخت کاملی نیز از خود رشته تحصیلی بدست آورد.

مشاوره تحصیلی در مورد بررسی افت تحصیلی

برخی از دانش آموزان ممکن است دچار افت تحصیلی شوند. برخی از این دانش آموزان خودشان به مشاوره تحصیلی مراجعه می‌کنند و برخی توسط مسئولین مدرسه به مشاور مدرسه معرفی می‌شوند. برای بررسی احتمال وجود عمل خانوادگی از خود دانش آموز و خانواده او کمک می‌گیرد. عوامل مدرسه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد و همچنین به بررسی سلامت جسمی و روانی دانش آموز می‌پردازد.

گام اول شناخت و پیدا کردن علت افت تحصیلی است. بعد از پیدا کردن علت، مشاور تحصیلی به کمک دانش آموز و در صورت لزوم خانواده او و مسئولین مدرسه به رفع آن علت اقدام می‌کنند. راهنمایی مشاور تحصیلی شامل افزایش انگیزش دانش آموز، آموزش شیوه‌های صحیح مطالعه، آموزش شیوه‌های مواجهه با تغییرات اساسی و غیره خواهد بود.

مشاوره تحصیلی در مورد آموزش شیوه‌های صحیح مطالعه

بعضی از دانش آموزان با وجود اینکه افت تحصیلی خود را نشان نمی‌دهند، اما ممکن است نیاز به آموزش شیوه‌های صحیح مطالعه داشته باشند. برنامه ریزی تحصیلی برای مطالعه، رعایت اصول یادگیری در برنامه ریزی برای مطالعه، رعایت ویژگیهای حافظه‌های مختلف می‌تواند به دانش آموز کمک کند تا روش مطالعه صحیحی داشته باشد و نتیجه بهتری بگیرند.

مشاوره تحصیلی در مورد کاهش اضطراب امتحان

اغلب افراد در جلسه امتحان و یا قبل از آن استرس و اضطراب دارند. داشتن مقداری اضطراب در شرایط امتحانی کاملا طبیعی و گاهی حتی ضروریست. اما در صورتیکه میزان این اضطراب از حد طبیعی بالا برود باعث مختل شدن عملکرد فرد می شود. بنابراین مشاور تحصیلی تلاش می‌کنند تا با آموزش شیوه صحیح مطالعه، دانش آموز اطمینان و یقین نسبت به خود پیدا کند.

به عبارتی مشاور تحصیلی تلاش می‌کند اعتماد به نفس او را بالا ببرد تا از پیدا شدن افکاری که باعث اضطراب در او می‌شوند جلوگیری کند. مشاوره تحصیلی کمک می‌کند تا دانش آموز با تسلط بیشتری به مطالب مورد نظر سر جلسه امتحان حاضر شود و علاوه بر این به خود اعتماد به نفس داشته باشد. همچنین ممکن است روشهای اختصاصی مثل آموزش روشهای آرامش ورزی مورد استفاده قرار بگیرید.

شرایط انجام مشاوره تحصیلی

شرایط لازم برای انجام مشاوره تحصیلی مثل سایر مشاوره‌هاست. دانش آموز و مشاور تحصیلی در اتاقی به نام اتاق مشاور با یکدیگر گفت و گو کرده و به حل مسائل می پردازند.

برای برنامه ریزی تحصیلی و داشتن یک مشاور تحصیلی خوب با ما تماس بگیرید.

تماس از سراسر کشور بدون گرفتن پیش شماره

9099071375

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی روزهای تعطیل

مطالب مفید

مشاوره تحصیلی خوب

برنامه ریزی تحصیلی

مشاور تحصیلی

روش مطالعه درست

مطالعه و برنامه ریزی درست

افت و پیشرفت تحصیلی

برنامه ریزی دانش آموزان

شیوه صحیح مطالعه

انتخاب رشته دبیرستان

انتخاب رشته تحصیلی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید