سامانه ندای مشاور

تلفن 9099071375

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

مشاوره تخصصی ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

لیست رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

تماس با تلفن ثابت بدون گرفتن کد

9099071375

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

 

رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

هرچقدر متولدین دهه پنجاه و شصت برای ورود به دانشگاه مشکل داشتند متولدین دهه هفتاد و البته بعد از هفتاد برای ورود به دانشگاه آنقدر دانشگاه بدون کنکور و رشته‌های متنوع پیش رو دارند که شاید انتخاب بین دانشگاه‌ها و انتخاب رشته کار دشواری باشد. دانشگاه‌هایی که بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند عبارتند از: دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، پیام‌نور، جامع علمی‌_‌کاربردی. سؤالی که باید به آن پاسخ داد این است که در هر دانشگاهی چه رشته‌هایی بدون کنکور هستند و برای ثبت‌نام و قبولی در آنها باید چه اقداماتی انجام داد.

کنکور دیگر آن تب‌وتاب چند سال گذشته را ندارد، از اضطراب و استرس آن تا حدود زیادی کاسته شده است و همه این‌ها به ‌دلیل افزایش ظرفیت آموزش عالی کشور است.

جزئیات رشته‌های بدون آزمون:

ظرفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور طی چند سال اخیر رشد چشم‌گیری داشته است و در ۱۰هزار کد رشته محل، کنکور دیگر معنایی ندارد و داوطلبان بدون کنکور در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند. داوطلبان درصورت غایب بودن و ثبت‌نام‌ نکردن در کنکور هم می‌توانند برای انتخاب رشته‌های بدون آزمون اقدام کنند. اگر داوطلبان در دوره‌های بدون آزمون هم ثبت‌نام نکرده باشند، سازمان سنجش فرصتی را فراهم می‌کند که این ثبت‌نام صورت گیرد، از سوی دیگر داوطلبانی که در پذیرش با آزمون شرکت کرده‌اند در پذیرش بدون آزمون هم می‌توانند شرکت کنند. درباره شرایط پذیرش بدون کنکور، سوابق تحصیلی و معدل کتبی ملاک‌های اصلی پذیرش بدون آزمون دانشجو هستند.

پذیرش مستقل دانشگاه آزاد:

کنکور دانشگاه‌های دولتی و آزاد اسلامی تجمیع شده است اما پذیرش این دانشگاه‌ها به‌صورت مستقل انجام می‌شود. با تجمیع پذیرش و اضافه شدن ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، ظرفیت پذیرش برای همه دانشگاه‌ها اعم از دولتی و آزاد اسلامی به حدود ۸۰ درصد رسیده است. در ۹۳ درصد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان بدون آزمـون و در ۷ درصد بقیه رشته‌ها، داوطلبان پس از قبولی در کنکور جذب می‌شوند.

گسترش بدون ضابطه و بحران بیکاری:

بسیاری از کارشناسان معتقدند ظرفیت آموزش عالی کشور بی‌رویه و بدون کار کارشناسانه افزایش یافته و یکی از تبعات آن کاهش سطح کیفی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است که نهایتا منجر به خالی ماندن بیش از ۵۰۰ هزار صندلی خالی در آموزش عالی کشور، به‌ویژه در بخش غیردولتی_غیرانتفاعی شده است.

برای شکستن سد کنکور و مقابله با دانشگاه آزاد اسلامی تعداد واحدهای دانشگاه پیام‌نور از یک سو و از سوی دیگر تعداد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی_غیرانتفاعی و جامع علمی_کاربردی بدون هیچ محدودیتی گسترش یافت و در واقع کیفیت در آموزش عالی کشور فدای کمیت شد.

اکنون داوطلبان به راحتی موفق به ورود به آموزش عالی می‌شوند ولی پس از فارغ‌التحصیلی موفق نمی‌شوند به بازار کار ورود کنند و به گفته وزیر کار نسبت بیکاران دیپلمه به دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها یک به ۱۰ است که با توجه به روند فعلی به این درصد افزوده می‌شود. اکنون داوطلبان برای ورود به رشته‌های پرطرفدار در کنکور شرکت می‌کنند و به جرأت می‌توان گفت کنکور در بسیاری از رشته‌ها دیگر معنای گذشته را ندارد و داوطلبان به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیردولتی_غیرانتفاعی و جامع علمی_کاربردی در رشته دلخواه، به جز چند رشته خاص، ادامه تحصیل دهند.

آموزش عالی کشور ما طی ۸ سال اخیر نتوانست با صنعت و نیازهای جامعه تعامل خوبی داشته باشد. بسیاری از دانش‌آموختگان بیکار هستند و جالب این‌که هنوز هم در رشته‌هایی دانشجویان پذیرش و تربیت می‌شوند که کشور اصلا نیازی به آنها ندارد و چند سال پیش از این، نیاز به این رشته‌ها اشباع شده است.

ارتباط بخش آموزش عالی کشور با بخش صنعت نیز بسیار ضعیف است، البته مسئولان شعارها و سخنان زیبایی دراین‌باره بر زبان می‌آورند اما دریغ از برداشتن یک گام عملی برای تامین نیازهای بخش صنعت. شاید هم چند موردی باشد که منکر آن نیستیم امادر حدی نیست که بخواهد بخش عمده نیازهای کشور را برطرف کند.

اکنون سد کنکور دانشگاه‌ها از مقاطع کاردانی و کارشناسی به تحصیلات تکمیلی (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری) منتقل شده است، وقتی دارندگان مدرک کارشناسی از جذب در بازار کار ناامید می‌شوند به‌ناچار به امید یافتن شغل در خور‌ شأنشان سعی می‌کنند وارد مقاطع تحصیلی بالاتر شوند و موضوع بیکاری با فارغ‌التحصیلی آنان در مقاطع ارشد و دکتری به بحران تبدیل می‌شود. فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توقع جذب در سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی با حقوق و مزایای بالا را دارند، درحالی‌که کشور نیازی به ‌این تعداد کارشناس ارشد و دکتری ندارد.

مشاوره تخصصی ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد

تماس با تلفن ثابت بدون گرفتن کد

9099071375

پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

www.azmoon.org

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید