تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی

📚 خلاصه ای از مقاله شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی:

شهریه دانشگاه علمی کاربردی

میزان شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 – 1403 و نحوه پرداخت شهریه کاردانی و کارشناسی ، شهریه ثابت و متغیر ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ آدرس سایت edu.uast.ac.ir

شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی

شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی

شهریه دانشگاه علمی کاربردی

یکی از موسسات آموزش عالی شناخته شده، دانشگاه علمی کاربردی، هر ساله در دو نیمسال ورودی مهر و بهمن، دانشجوان را در مقاطع کاردانی و کارشناسی پذیرش می‌دهد. این دانشگاه قابلیت انتخاب رشته تحصیلی بر اساس شهریه ثابت و متغیر را به متقاضیان خود اعطا می‌کند تا بتوانند بر اساس توانایی مالی خود رشته موردنظر را انتخاب نمایند.

شهریه دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی هر سال به منظور افزایش سطح مهارت‌های شاغلین و بهبود مهارت‌های حرفه‌ای دانش‌آموختگان مراکز آموزشی بدون تجربه اجرایی، دوره‌های علمی کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی برگزار می‌کند. شهریه این دوره‌ها هر سال توسط هیئت امنای دانشگاه جامع علمی کاربردی و با نظارت وزارت علوم تعیین می‌شود.

در دانشگاه علمی کاربردی، تحصیل همراه با پرداخت شهریه است و در صورت عدم پرداخت شهریه توسط پذیرفته شدگان، امکان انتخاب واحد برای آن‌ها فراهم نخواهد شد. به همین دلیل، بسیاری از متقاضیان قبل از ثبت‌نام در دانشگاه علمی کاربردی، تمایل دارند درباره محدوده شهریه این دانشگاه اطلاعات کافی را کسب کنند. برای این منظور، جدول میزان هزینه ثابت و متغیر دانشگاه علمی کاربردی برای داوطلبان مقاطع کاردانی و کارشناسی تهیه و ارائه شده است.

بیش تر بخوانید: ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید: رشته های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

میزان شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402

در زمان شروع ثبت‌نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی در ماه بهمن سال ۱۴۰۲، دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته برای دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته به صورت جداگانه در وب‌سایت سازمان سنجش منتشر شد. یکی از مواردی که در این دفترچه‌ها بیان شده است، میزان شهریه دانشگاه علمی کاربردی است.

شهریه این دانشگاه به طور معمول در هر سال با یک درصد افزایش 10 تا 20 درصد همراه است.

میزان شهریه کاردانی دانشگاه علمی کاربردی 1402

در جداول زیر، میزان شهریه برای نیمسال بهمن ماه سال ۱۴۰۱ آورده شده است. در صورتی که در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ تغییراتی در مبالغ شهریه رخ دهد، این اطلاعات از طریق به‌روزرسانی متن مقاله در دسترس قرار خواهد گرفت.

شهریه کاردانی دانشگاه علمی کاربردی بخش 1

شهریه کاردانی دانشگاه علمی کاربردی بخش 2

شهریه کاردانی دانشگاه علمی کاربردی بخش 3

شهریه کاردانی دانشگاه علمی کاربردی بخش 4

میزان شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی 1402

در دانشگاه علمی کاربردی، میزان شهریه برای مقاطع کارشناسی ناپیوسته در سال‌های ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ به صورت متفاوت تعیین می‌شود. به همین منظور، در دفترچه راهنمای ثبت‌نام دوره‌های مختلف، شهریه‌های ثابت و متغیر مربوط به هر گروه آزمایشی به صورت جداگانه درج می‌شود.

در ادامه، جداول مربوط به شهریه‌های مقطع کارشناسی ناپیوسته در سال ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ را مشاهده می‌کنید. در صورتی که در سال ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ تغییراتی در هزینه‌های ذکر شده رخ دهد، متن مقاله بروزرسانی خواهد شد.

شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی بخش 1

شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی بخش 2

شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی بخش 7

شهریه کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی بخش 8

بیش تر بخوانید: رشته های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید: رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی

روش پرداخت شهریه در دانشگاه علمی کاربردی  ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

با توجه به اینکه پرداخت شهریه در دانشگاه علمی کاربردی در سال‌های ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ به صورت آنلاین انجام می‌شود، دانشجویان باید در ابتدای هر ترم، شهریه واحدهای انتخابی خود را از طریق سامانه هم‌آوا دانشگاه علمی کاربردی پرداخت کنند. در ادامه، راهنمای پرداخت شهریه این دانشگاه ارائه شده است.

 1. 1. به سامانه جامع آموزشی هم‌آوا به نشانی edu.uast.ac.ir مراجعه کنید.
 2. 2. اطلاعات مورد نیاز شامل نام کاربری (کد ملی) و رمز عبور (شماره شناسنامه) را در فیلدهای مربوطه وارد کنید.
 3. 3. پس از ورود به صفحه جدید، برای دسترسی به منوی خدمات، گزینه “دسترسی” را انتخاب کنید.
 4. 4. حالا روی آیکون “پرداخت برخط شهریه” کلیک کنید.
 5. 5. در این قسمت، شهریه مربوط به دوره خود را انتخاب کرده و با استفاده از کارت بانکی خود وارد شبکه شتاب، پرداخت را انجام دهید.
 6. 6. رسید پرداختی را که شامل کد رهگیری پرداخت است، دریافت کنید و آن را نگهداری کنید.

بیش تر بخوانید: دفترچه دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

مقایسه شهریه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی

شهریه دانشگاه علمی کاربردی بطور کلی بسیار مناسب تر از دانشگاه آزاد می باشد و تقریبا می توان گفت 60 درصد میزان شهریه دانشگاه آزاد می باشد. البته این تغییر میزان شهریه بر اساس میزان امکاناتی که دو دانشگاه در مقایسه با هم دارند قابل توجیه می باشد چرا که به مراتب امکانات دانشگاه آزاد بیش تر می باشد.

برای مثال اگر یک رشته مهندسی را در نظر بگیریم ، شهریه دانشگاه آزاد ترمی در حدود 4 میلیون تومان می باشد در حالی که این مبلغ در دانشگاه علمی کاربردی مبلغی در حدود 2 میلیون تا 2.5 میلیون تومان می باشد.

پس اگر می خواهید مبلغ کمتری برای تحصیل هزینه کنید دانشگاه علمی کاربردی مقرون به صرفه تر می باشد. بطور کلی می توان گفت بعد از دانشگاه پیام نور ، علمی کاربردی دومین میزان کمترین شهریه را به خود اختصاص داده است و دلیل ارزان تر بودن شهریه پیام نور هم بدلیل غیر حضوری بودن اکثر کلاس ها می باشد.

بیش تر بخوانید: شهریه دانشگاه آزاد

عوامل تأثیرگذار بر شهریه دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

اگرچه شهریه هر سال تحصیلی از طریق سایت ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی اعلام می‌شود، اما این مبلغ تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد و ممکن است تغییر کند. در جدول زیر، عواملی که ممکن است بر میزان شهریه تأثیر بگذارند، ذکر شده است.

شهریه دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲

هر ترم دانشگاه علمی کاربردی چند ماه است

بسیاری از دوستانی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند برای برآورد میزان هزینه خود اغلب می پرسند که در هر چند ماه یکبار باید شهریه را پرداخت نماییم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیستم ترم بندی دانشگاه علمی کاربردی نیز مانند سایر دانشگاه های دولتی و آزاد می باشد یعنی در سال شما دو ترم دارید که یکی برای مهر ماه می باشد که معمولا زمان پرداخت شهریه این ترم شهریور ماه می باشد یعنی بعد از انتخاب واحد و دومی برای ترم بهمن ماه می باشد که زمان پرداخت شهریه این ترم نیز اغلب همان بهمن ماه می باشد.

اگر بخواهید ترم تابستان نیز شرکت کنید ( حداکثر 6 واحد ) ، در صورتی که دانشگاه ترم تابستان ارئه دهد ابتدا باید شهریه ثابت + شهریه 6 واحد را نیز پرداخت نمایید. و اگر مشکلی در گذراندن واحد نداشته باشید در 4 ترم مقطع کاردانی و  در 4 ترم دیگر مقطع کارشناسی را می توانید تمام نمایید.

بیش تر بخوانید: سامانه ساتب دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید: درخواست صدور دانشنامه دانشگاه علمی کاربردی

مشاوره در خصوص شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال‌های ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

 1. در زمان انتخاب رشته دانشگاه، توصیه می‌شود که علاوه بر عواملی مانند علاقه، بازار کار و مسافت، میزان پرداختی شهریه دانشگاه علمی کاربردی را در گروه آموزشی و مقطع تحصیلی مورد نظرتان در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در نظر بگیرید. در صورت امکان، با توجه به توانایی پرداخت شهریه در طول ترم، رشته تحصیلی خود را انتخاب نمایید.
 2. با توجه به مفاد دفترچه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۱۴۰۲، تقریباً ۱۵ درصد از کل شهریه به عنوان حق نظارت دانشگاه دریافت می‌شود و باید مبلغ مربوط به حق نظارت را به یک حساب جداگانه واریز کنید. بنابراین، در هر نیمسال، باید فیش واریزی مربوط به ۱۵ درصد حق نظارت را تهیه و تحویل دهید.
 3. داوطلبانی که در منطقه آزاد مستقر هستند، باید ۱/۵ از مبالغ مشخص شده در جداول را اضافه کنند. اما داوطلبان بومی (دارای دیپلم متوسطه) منطقه آزاد، همانند داوطلبان دیگر، شهریه را پرداخت می‌کنند. همچنین، به منظور کمک به دانشجویان، دانشگاه علمی کاربردی به درخواست داوطلبان و بر اساس قوانین صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، وامی برای پرداخت شهریه به دانشجوها اعطا می‌کند.
 4. احتمال افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال‌های ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ به حداکثر 20 درصد نسبت به جداول مشخص شده وجود دارد. در طول دوره تحصیلی، شهریه ثابت خواهد بود، اما مبلغ شهریه متغیر در هر سال تحصیلی تغییر خواهد کرد.
 5. در دانشگاه علمی کاربردی، مشغول به تحصیل در واحدهای علمی کاربردی مناطق آزاد شهریه ای معادل 1/5 شهریه واحدهای مشابه در سایر مراکز علمی کاربردی کشور پرداخت می‌کنند. با این حال، داوطلبانی که مدرک دیپلم متوسطه خود را از مناطق آزاد دریافت نکرده‌اند، مشمول این مقررات نمی‌شوند.
 6. در صورت انصراف از ادامه تحصیل پس از مهلت حذف و اضافه واحد، شهریه برگشت داده نمی‌شود. افرادی که قبل از شروع حذف و اضافه واحد انصراف می‌دهند، تنها می‌توانند شهریه متغیر نیمسال مربوطه را دریافت کنند.
 7. صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی تسهیلاتی مانند وام دانشجویی در نظر گرفته است. دانشجویان می‌توانند به سامانه وام دانشجویی به آدرس swf.ir مراجعه کرده و با مطالعه اطلاعیه‌های موجود، با انواع وام‌های ارائه شده آشنا شوند و درخواست دریافت وام را ثبت کنند.

بیش تر بخوانید: سامانه هم آوا

بیش تر بخوانید: اعلام نتایج دانشگاه علمی کاربردی

زمان پرداخت شهریه دانشگاه علمی کاربردی

برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه علمی کاربردی، به طور معمول دانشجویان در ابتدای نیمسال تحصیلی پس از انجام پروسه ثبت‌نام و انتخاب رشته، اقدام به پرداخت مبالغ مربوطه می‌کنند.

با توجه به قوانین کلی، دانشجو موظف است 15 درصد از مبلغ کل شهریه دانشگاه را به عنوان حق نظارت به دانشگاه علمی کاربردی پرداخت کند. این مبلغ در ابتدای نیمسال تحصیلی واریز می‌شود. 85 درصد باقیمانده (شامل هزینه‌های تحصیلی ثابت و متغیر) به حساب مرکز آموزش واریز می‌شود. امکان پرداخت تا پایان ترم و یا طی چند قسط بسته به شرایط فراهم شده است.

بیش تر بخوانید: اپلیکیشن دانشجو دانشگاه علمی کاربردی

شرایط پرداخت شهریه دانشگاه علمی کاربردی برای اتباع خارجی

تمامی متقاضیانی که تابعیت غیر ایرانی دارند و می‌خواهند در مقاطع مختلف کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی تحصیل کنند، موظف به پرداخت هزینه‌های تحصیلی (شامل دروس ثابت و متغیر) مصوب هیئت امنای دانشگاه می‌باشند. این شرایط برای اتباع خارجی همانند دانشجویان ایرانی اعمال می‌شود. برای اطلاع از هزینه‌های مصوب برای دانشجویان در دوره‌های کاردانی و کارشناسی، می‌توانید به جداول مربوطه مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط و ویژگی‌های افراد دارای تابعیت غیر ایرانی، می‌توانید به مندرجات دفترچه راهنمای ثبت‌نام مراجعه کنید.

بیش تر بخوانید: اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید: تحصیل همزمان با سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی

شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی

برچسب ها

هزینه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی شهریه دانشگاه علمی کاربردی تهران نحوه پرداخت شهریه دانشگاه علمی کاربردی هزینه فارغ التحصیلی علمی کاربردی کل شهریه دانشگاه علمی کاربردی شهریه دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۱

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

شهریه دانشگاه علمی کاربردی 1402 | کاردانی و کارشناسی

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل