سامانه ندای مشاور

تلفن 9099071375

 

چرا از دفتر برنامه ریزی برای کنکور سراسری استفاده کنم؟

 

تا به حال چند بار برای خودتان برنامه‌ریزی كرده‌اید؟ چند بار كاری را شروع كرده، اما به اتمام نرسانده‌اید؟ چند بار تصمیم گرفته‌اید كه یادگیری زبان انگلیسی، كلاس موسیقی و ورزش و... را به طور جدی شروع كنید، اما بعد از مدتی بی‌تفاوت شده‌اید و آنها را رها كرده‌اید؟!
اگر شما هم از این دسته افراد هستید، بهتر است به جای برنامه‌ریزی، بنشینید و فكر كنید كه چرا برنامه‌هایتان عملی نمی‌شود؟ این كه هر روز قصد انجام كار بزرگی را دارید یا هر روز یك ایده و فكر جدید دارید، برای شما امتیازی محسوب نمی‌شود؛ مهم این است كه دست به كار شوید و ایده‌هایتان را عملی كنید. مطالعه نكات و اصول زیر به شما در عملی كردن برنامه‌هایتان یاری خواهد كرد:
 مهم‌ترین اصل روشن بودن هدف است. دلیل این كه چرا بعضی از مردم در انجام كارهایشان موفقند، این است كه هدف‌ها و برنامه‌های كاملا روشنی دارند و از آنها فاصله نمی‌گیرند. در واقع هر چه برایتان روشن‌تر باشد كه چه می‌خواهید، موفقیت بیشتری نصیبتان می‌شود.
 افكار و برنامه‌هایتان را روی كاغذ بیاورید. انسان‌های موفق قبل از این كه دست به اقدامی بزنند، روی كاغذ فكر می‌كنند. باید زمانی را برای نوشتن برنامه موفقیت و اهدافتان روی كاغذ اختصاص دهید. فقط 3 درصد از افراد این كار را می‌كنند. این كه آنها موفق می‌شوند اتفاقی نیست، بلكه با طراحی به آن می‌رسند. وقتی اهدافتان را می‌نویسید، آن را شفاف و قابل لمس می‌كنید، با این كار چیزی خلق می‌كنید كه قابل لمس و دیدن است. به بیانی دیگر، هدفی كه روی كاغذ نیامده، فقط یك آرزو یا رویاست و هیچ انرژی‌ای در پشت آن نیست.
 برای اهداف و برنامه‌هایتان مهلت تعیین كنید. برای یك هدف یا تصمیم بدون مهلت مشخص هیچ فوریت ی وجود ندارد. شما مجبورید برای به انجام رسانیدن اهدافتان در یك چارچوب زمانی مطمئن دست به یك تلاش فكری بزنید. بدون داشتن یك چارچوب زمانی شما هدفی ندارید، بلكه فقط آرزو خواهید داشت.
 چند كار را با هم شروع نكنید. ممكن است شما بعد از خواندن یك كتاب یا مقاله و دیدن یك فیلم، انرژی زیادی برای برنامه‌ریزی داشته باشید، اما توجه كنید كه گنجاندن كارهای متعدد و سنگین خارج از توان‌تان، خصوصا برای شروع كار، شما را دچار سرخوردگی خواهد كرد.
 زنجیرها را پاره كنید. عادت‌ها و بهانه‌ها زنجیرهایی هستند كه مانع عملی شدن برنامه‌هایتان می‌شوند.
 اگر شما به تنبلی عادت كرده‌اید، بیماری خاصی ندارید،‌ فقط یك الگوی ذهنی را مرتبا تكرار می‌كنید. برای برطرف كردن عادت كافی است این الگو را به هم بزنید و افكارتان را عوض كنید. شما همیشه می‌توانید برای تاخیرها بهانه‌ای بیاورید. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. كلید شروع كار،‌ در حركت امروز است.
بررسی و تحلیل چند اصل مهم و کاربردی در روند برنامه ریزی تحصیلی:
ابتدا باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:


1. آگاهی دقیق از تمامی کتاب هایی که از آنها در کنکور سراسری سؤال طرح میشود: از طریق هفته نامه ی پیک سنجش، میتوانید در جریان آخرین تغییرات منابع کنکور سراسری باشید. عمده منابع کنکور سراسری مربوط به سال های دوم، سوم و پیش دانشگاهی است. هر چند شما میتوانید تا اعلام قطعی منابع کنکور سال آینده، بر اساس منابع کنکور سال گذشته عمل کنید.


2. تحقیق و انتخاب منابع کمک درسی کنکور سراسری خوب، متناسب با شرایط مالی و تحصیلی خودتان: هر داوطلب کنکوری بر حسب نیاز علمی که دارد، میتواند از کتابهای آموزشی و تستی موردنظر استفاده کند. البته در این زمینه با مشاور و دبیر خود نیز مشورت کرده و سپس اقدام به تهیه ی آنها کنید.


3. انتخاب یک کنکور سراسری آزمایشی خوب که بتواند مسیر حرکتی شما را در قالب سرفصل های هر آزمون مشخص کند: یادتان باشد که یک کنکور سراسری آزمایشی مناسب میتواند شما را در روند صحیح برنامه ریزی درسی یک ساله ی کنکور سراسری، بسیار یاری کند؛ پس در انتخاب آن مراقب باشید چون در قالب همین آزمون ها، هدایت تحصیلی شما رقم میخورد و برنامه ریزی کنکور سراسری فردی شما نیز تحت تأثیر آن خواهد بود. (آیا غیر از گزینه دو، کنکور آزمایشی مناسب دیگری هم داریم؟ !!!)


در قدم نخست، موارد فوق، هر داوطلب کنکوری را از حجم مطالبی که باید بیاموزد، آگاه میکند یعنی همان اصل اول برنامه ریزی که آگاهی از میزان، حجم و نوع کار موردنظر است. اگر دانش آموزی در این مرحله به خطا برود، به این معنی است که زمان و انرژی زیادی را از دست خواهد داد و او از مسیر اصلی دور می شود. به همین دلیل، در موارد فوق باید تأمل و تحقیق بیشتری کرده و سپس دست به انتخاب زد.
در قدم بعدی برنامه ریزی کنکور سراسری، باید از زمانی که پیشرو دارید، آگاه شوید. تخمین درست مدت زمانی که برای مطالعه ی مباحث درسی در اختیار دارید، از مهمترین اصول برنامه ریزی کنکور است. فرض کنید که برای مسافرت به شهری رفته اید. آیا اینکه یک روز در آنجا باشید یا سه روز، تأثیری در برنامه ریزی کنکور شما در دیدن آن شهر نخواهد گذاشت؟
بهتر است در این مرحله، ابتدا یک تا دو هفته، میزان ساعت مطالعه ی روزانه ی خود را یادداشت کنید تا به تخمین واقعی تری از زمانی که در اختیار دارید، دست یابید. لحاظ کردن ساعت مطالعه ی زیاد، بدون ایجاد آمادگی اولیه، موجب شکست شما در همان روزهای نخست اجرای برنامه ریزی خواهد شد و ممکن است، اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.
اما در قدم سوم، حجم مطالعاتی لازم را با زمانی که در اختیار دارید، تطبیق دهید؛ دقت کنید در صورت کمبود زمان، بهتر است تا حد امکان از حل تست های خیلی زیاد یا وسواس بیش از حد در مطالعه ی اولیه ی جزوه ی درسی پرهیز کنید. اما کسانی که وقت بیشتری دارند، میتوانند روی سؤال های سخت تر و دوره ی بیشتر مباحث، تمرکز کنند.
در قدم چهارم، مباحث درسی را در جدول برنامه ریزی هفتگی کنکور خود (جدولی که یک ستون آن ایام هفته و ستون دیگر، نام درس ها میباشد)، ثبت کنید و هر روز میزان ساعت مطالعه ی خود و میزان پیشرفت برنامه ی درسی تعیین شده را مشخص کنید.
در قدم پنجم، در انتهای هر هفته با توجه به نتایج آزمون ها و میزان اجرای برنامه و با توجه به موارد فوق، برای هفته ی بعدی خود برنامه ریزی تحصیلی کنکور مجدد انجام دهید.
توجه کنید!!! شاید در نگاه اول، رعایت تک تک قدم های فوق، سخت به نظر آید، ولی طبق گفته ی همین دوستان شما که در حال حاضر دانشجویان موفق هستند، در صورت ادامه دادن صحیح آن، به نتایج بسیار شگفت آور آن پی خواهید برد. بهتر است کمی صبور باشید و با دقت تمام و در سایه ی مشورت با مشاوران آگاه و دلسوز، گام های اولیه ی خود را بسیار محکم و استوار بردارید.

برای انجام مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور می توانید با مشاوران مجرب سامانه ندای مشاور تماس بگیرید. مشاوران سامانه ندای مشاور تا روز کنکور همراه و پشتیبان شما عزیزان می باشند و با برنامه ریزی بسیار انعطاف پذیر و اصولی شمار را برای رسیدن به هدفتان یاری می رسانند.

9099071375

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل. تماس فقط از طریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره

لینک های مفید:

برنامه ریزی برای کنکور تجربی

برنامه ریزی برای کنکور انسانی

برنامه ریزی برای کنکور ریاضی

برنامه ریزی برای کنکور زبان

برنامه ریزی برای کنکور هنر

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید