سامانه ندای مشاور

تلفن 9099071375

 

نحوه مطالعه درس ادبیات و زبان فارسی برای کنکور سراسری

 

اكثر داوطلبان با زبان و ادبیات فارسی در هنگام مطالعه برای کنکور سراسری اينگونه برخورد مي كنند :

از تاريخ ادبيات ، فقط اسم نويسنده و نام كتاب ها را حفظ مي كنند. درمورد نثرها فقط كلمات مهم و خود آزمايي ها را مي خوانند .در مورد شعرها به معني شعر و اصطلاحات مهم اكتفا مي كنند .درحالي كه ، براي پاسخ دادن به سوالات ادبيات(بخصوص در  4-3سال اخير) بايد به همه ي كتاب مسلط مي بوديم ، چگونه ؟؟؟:
 1- تمام درآمدها و تاريخ ادبيات ها را خط به خط مي خوانيم و به همه ي نكاتش از قبيل املا، نگارش ، صنايع ادبي اشاره شده ، نام مكان ها ، اشخاص و سبك ادبي آنها، كتب ، تاريخ حوادث و وقايع و... توجه مي كنيم ، و موارد مهم را فيش برداري * مي كنيم .
 2- متن تمام درسها چه شعر ، چه نثر ، چه داستان و ... را خط به خط مي خوانيم و موارد زير را در هنگام خواندن بكار مي بريم :(برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور سراسری)
_ دور كلمات مهم از نظر املايي خط مي كشيم .
_ زير كلمات مهم از نظر معنايي خط مي كشيم .
_ صنايع ادبي(مخصوصا" تشبيهات ، تلميحات ، كنايه ها ، مجازها و...) موجود در متن را با مداد كنار هر جمله مي نويسيم.
_ قسمت توضيحات را دقيق و كامل مي خوانيم و تمام معاني آورده شده براي يك كلمه يا اصطلاح را حفظ مي كنيم ، نه يك يا دو معني را.(نحوه خواندن صحیح درس ادبیات و زبان فارسی برای کنکور)
3- از معلم خود مي خواهيم تمام خود آزمايي ها و پرسشهاي آخر درس را تك به تك حل كند و در مورد آنها سر كلاس صحبت كند !!!
چون در كنكور سراسری 2سال پيش دقيقا" از شعري كه اصلا" در كتاب هاي درسي نبود سوالي داده بودند كه حتما" بايد آن شعر را همرا با معني و مفهوم آن بلد مي بودي تا بتواني پاسخ آن تست را بدهي ، بعد از بررسي متوجه شديم كه در يكي از خود آزمايي ها فقط گفته بود فلان شعر را در كلاس بخوانيد و در مورد آن بحث كنيد .
 4- اعلام و فهرست منابع و اشخاص و مكان ها را از آخر هر كتاب بخوانيد و فيش برداري كنيد .
 5- كتاب زبان فارسي (دستور يا گرامر) را خط به خط بخوانيد (فقط به خواندن تعاريف اكتفا نكنيد) و تمام مثال ها و تمرين هاي موجود را حل كنيد، قواعد را حفظ نكنيد بلكه ياد بگيريد تا بتوانيد در هنگام نوشتن و خواندن متون ديگر از اين قواعد استفاده كنيد و براي جلوگيري از پديده ي فراموشي ، به دوره ، از روي كتاب درسي خودتان ، فيش برداري هاي خودتان و تست هاي سال هاي قبل بپردازيد .

برای انجام مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور می توانید با مشاوران مجرب سامانه ندای مشاور تماس بگیرید. مشاوران سامانه ندای مشاور تا روز کنکور همراه و پشتیبان شما عزیزان می باشند و با برنامه ریزی بسیار انعطاف پذیر و اصولی شمار را برای رسیدن به هدفتان یاری می رسانند.

9099071375

پاسخگویی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل. تماس فقط از طریق تلفن ثابت و بدون پیش شماره

لینک های مفید:

برنامه ریزی برای کنکور تجربی

برنامه ریزی برای کنکور انسانی

برنامه ریزی برای کنکور ریاضی

برنامه ریزی برای کنکور زبان

برنامه ریزی برای کنکور هنر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید