تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

📚 خلاصه ای از مقاله انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد:

با توجه به این که آزمون سراسری دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری ادغام گردیده انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از اهمیت دو چندانی برخودار گردیده است. از این رو در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

داوطلبانی که پس از دریافت کارنامه کنکور مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد می باشند بایستی در زمان تعیین شده از سوی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت دانشگاه آزاد اقدام کنند .

در این چند سال اخیر با بروز تغییرات گسترده در نحوه برگزاری کنکور سراسری و ادغام کنکور دانشگاه های دولتی با دانشگاه آزاد ، داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند بایستی در آزمون سراسری شرکت نمایند و دیگر نیازی به شرکت در کنکور دانشگاه آزاد به صورت جداگانه ای وجود ندارد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت مجزا از انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش به نشانی azmoon.org انجام می شود . داوطلبان برای داشتن انتخاب رشته ای دقیق و بی نقص می بایست از راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کمک بگیرند تا در نحوه چینش انتخاب های خود با اشتباهات رایج در انتخاب رشته مواجه نشوند .

با توجه به اهمیت مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ، در ادامه این مقاله زمان و نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، نحوه دریافت دفترچه ، خرید کارت اعتباری ، تکمیل فرم انتخاب رشته و سایر نکات مربوط به نحوه و مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ذکر شده است.

براي دريافت مشاوره در زمينه انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
تماس از استان تـهران با تلفن ثابت: 9092305784
تماس از طريق همراه اول با شماره: 99221106
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از جمله مراحل پایانی کنکور دانشگاه آزاد به حساب می آید که داوطلبان پس از اعلام نتایج کنکور بایستی برای آن اقدام نمایند. به همین جهت زمان شروع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد معمولا پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه های سراسری می باشد.

داوطلبانی که با توجه به توضیحات کارنامه کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد شده اند و کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای آن ها تعریف شده است می بایست در زمان تعیین شده از سوی این دانشگاه برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد اقدام نمایند.

نحوه شرکت در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

مرحله اول: اولین اقدام در فرایند انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد دریافت و اطلاع از نتیجه آزمون سراسری می باشد. از این رو داوطلبان ابتدا با مراجعه به سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و با وارد نمودن اطلاعات داوطلبی خود نسبت به دریافت کارنامه اولیه آزمون سراسری اقدام نمایند. در انتهای این کارنامه کد دسترسی انتخاب رشته آزاد قرار داده شده است که با این کد داوطلبان بایستی اقدام به انتخاب رشته در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد نمایند.

مرحله دوم: داوطلبان بایستی قبل از هراقدامی برای انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد ، دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را از سایت این دانشگاه دریافت نموده و با مطالعه این دفترچه از رشته محل های موجود اطلاع پیدا می کنند.

برای همه گروه آزمایشی علوم تجربی ، علوم انسانی ، ریاضی فیزیک ، هنر و زبان های خارجی ، یک دفترچه انتخاب رشته آزاد مشترک توسط مرکز سنجش دانشگاه آزاد منتشر می شود که در این دفترچه رشته های ارائه شده در تمام واحد های دانشگاهی موجود می باشد.

با دسته بندی این رشته محل ها بر اساس فیلتر های خاصی مانند اصل علاقمندی ، آینده شغلی رشته ، محل دانشگاهی داوطلبان با لیستی از رشته های منتخب مواجه می گردند که برای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد بایستی این رشته محل ها را وارد نمایند.

متقاضیان تحصیل در رشته های دانشگاه آزاد می بایست بعد از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ، نسبت به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل از میان کدرشته محل های گروه آزمایشی امتحانی خود ، فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد را در سایت دانشگاه آزاد تکمیل نمایند .

بعد از انتشار دفترچه از سوی سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ، علاقه مندان می توانند با ورود به سایت azmoon.org و انتخاب گزینه دفترچه راهنمای کنکور سراسری دانشگاه آزاد را دانلود کنند.

نحوه خرید کارت اعتباری انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مرحله سوم : متقاضیان شرکت در انتخاب رشته کنکور آزاد در وهله اول باید به سایت دانشگاه آزاد مراجعه و روی لینک ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه آزاد کلیک نموده و کارت اعتباری انتخاب رشته دانشگاه آزاد را از سایت مذکور خریداری نمایند .

بعد از پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری ، سیستم یک کد پیگیری به داوطلبان ارائه می دهد که برای انتخاب رشته مورد نیاز است،  هزینه خرید کارت اعتباری انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 48 هزار تومان خواهد بود.

مراحل پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد به شرح زیر است :

 • ورود به سایت انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • انتخاب لینک انتخاب رشته آزمون سراسری دانشگاه آزاد
 • درج اطلاعات خواسته شده ( کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد + کد ملی )
 • کلیک بر روی گزینه پرداخت
 • وراد کردن اطلاعات کارت بانکی مورد استفاده
 • دریافت شماره سریال

موارد موثر در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

از موارد موثر در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد می توان به سهمیه های در نظر گرفته شده از جمله سهمیه ایثار گری و شاهد و همچنین سهمیه مناطق اشاره نمود.

از سال گذشته شاهد تغییراتی از جمله حذف و اضافه شدن برخی سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بودیم و سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد حذف شده و سهمیه مناطق در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اضافه شده است.

سهمیه های موثر در در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شامل سه سهمیه مناطق ، سهمیه ایثارگران و رزمندگان می شود که در جدول زیر به بررسی آن ها پرداخته ایم .

سهمیه های موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 
نام سهمیه توضیحات حد نصاب قبولی
سهمیه مناطق   سهمیه مناطق انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد همانند سهمیه مناطق کنکور سراسری است و داوطلبانی که در کنکور سراسری فاقد سهمیه ایثارگران و یا رزمندگان  هستند در انتخاب رشته داشگاه آزاد دریکی از سهمیه های مناطق یک ، دو و سه دسته بندی می شوند و با هم به رقابت می پردازند . این سهمیه از سال 98 به سهمیه های موثر در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اضافه شد .
سهمیه ایثارگران سهمیه ایثارگران 25 درصدی که شامل  ( همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 % به بالا و همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان ) می شود.   70 ،  در صورت کسب درصد تراز آخرین نفر قبولی در سهمیه عادی
سهمیه ایثارگران 5 درصدی که شامل همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، همسر و فرزند رزمنده با حداقل 6 ماه سابقه  می شود .
سهمیه رزمندگان خود رزمندگان بسیجی با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه نیز دارای سهمیه در کنکور هستند  .   75 ،  در صورت کسب درصد تراز آخرین نفر قبولی در سهمیه عادی
 • داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد حداکثر مجاز به انتخاب 100 کد رشته محل خواهند بود.
 • شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیازی به اعلام علاقه مندی در زمان ثبت نام کنکور سراسری ندارد.
 • انتخاب رشته دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری در 4 رشته پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی با هم ادغام شده است.
 • پیشنهاد می کنیم برای یک انتخاب رشته ی مناسب دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را به طور دقیق مطالعه کنید.
 • کد رشته های خود را به سه دسته خوش بینانه ، واقع بینانه و بدبینانه تقسیم کنید.
 • حدود 30 انتخاب اول خود را به کد رشته هایی اختصاص دهید که به آن ها علاقه مند هستید ولی احتمال پذیرش شما در آن ها بسیار کم است. (خوش بینانه)
 • 40 انتخاب بعدی خود را به کد رشته هایی اختصاص دهید که با توجه به رتبه شما انتخاب منطقی محسوب می شود. (واقع بینانه)
 • 30 کد رشته آخر خود را طوری قرار دهید که احتمال پذیرش شما در آن ها بسیار بالا است ولی علاقه مندی شما به تحصیل در کد رشته ها کمتر می باشد. (انتخاب های بدبینانه)
 • البته تعداد این انتخاب ها پیشنهادی می باشد ولی بهتر است که در هر صورت تعداد انتخاب های واقع بینانه شما بیشتر از تعدادهای دو انتخاب خوش بینانه و بدبینانه باشد.
 • داوطلبانی که علاوه بر رشته اصلی ، در کنکور رشته هنر و زبان هم شرکت کردند دقت کنند که باید انتخاب های مجموعه امتحانی دوم یا سوم خود را هم داخل همین 100 انتخاب رشته ، اولویت بندی کنند ، یعنی انتخاب رشته ای جداگانه ندارند .

بیشتر بخوانید : نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

راهنمای تصویری تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، داوطلبان می بایست با استفاده از اطلاعات کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد و کد ملی وارد سایت دانشگاه آزاد شوند و رشته محل هایی را که از دفترچه انتخاب رشته کنکور آزاد ، انتخاب و اولویت بندی کردند ، در فرم اینترنتی انتخاب رشته دانشگاه ازاد درج کنند .

وارد سایت azmoon.org شوید و بر روی لینک ” انتخاب رشته آزمون سراسری ” کلیک کنید .

در این صفحه از شما اطلاعات کد ملی و کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد خواسته می شود .

در صفحه باز شده مشخصات فردی و گروه آزمایشی امتحانی شما درج شده است و در این صفحه میبایست نسبت به پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 اقدام نمایید . برای این منظور می بایست روی لینک پرداخت کلیک کنید .

در این قسمت با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود می تونید وارد مراحل بعدی انتخاب رشته شوید .

بعد از تکمیل مراحل پرداخت صفحه زیر به نمایش در می اید که شما میبایست در این صفحه نسبت به ثبت رشته کلیک کنید .

لیست رشته محل ها در انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد

لیست رشته های کنکور دانشگاه آزاد با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته مشخص خواهد شد . توجه داشته باشید که بعضی رشته های پرطرفدار تجربی مثل فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، کاردرمانی در دانشگاه آزاد پذیرش ندارند و رشته های پرطرفدار پزشکی و پیراپزشکی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بشرح ذیل می باشد:

پزشکی: دانشگاه آزاد علوم پزشکی تهران، مشهد، تبریز، تهران واحد کیش، ساری، نجف آباد، شاهرود، زاهدان، اردبیل، قم، یزد، کرمان، تنکابن، قشم، کازرون.

داروسازی: دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی، واحد آیت الله آملی، واحد دامغان.

دندانپزشکی: دانشگاه آزاد واحد دندانپزشکی تهران، واحد تهران پردیس خودگردان کیش، تبریز، شیراز، بروجرد، خوراسگان.

دامپزشکی: دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، تبریز، ارومیه، کرج، شهرکرد، شوشتر، گرمسار، کازرون، سنندج، بافت، بابل، شبستر.

هوشبری: دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران، تبریز، مشهد، سراب، شاهرود، یزد، علی آباد کتول.

اتاق عمل: دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران، مشهد، تبریز، سراب، ارومیه، نجف آباد، قزوین، ارسنجان، الیگودرز، علی آباد کتول، یزد.

علوم تغذیه: دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، سراب، مرند، سروستان.

بهداشت عمومی: دانشگاه آزاد واحد نجف آباد، فیروزآباد، کازرون، کرمانشاه، علی آباد کتول، ساری، اراک.

مهندسی بهداشت حرفه ای: دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران، سبزوار، بروجرد.

مهندسی پزشکی: دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران، نجف آباد، اسلامشهر، تهران جنوب، تهران مرکزی، علوم و تحقیقات.

رشته هایی مثل پرستاری، مامایی و علوم آزمایشگاهی، میکروبیولوژی و اکثر رشته های مهندسی و رشته حقوق هم در تعداد زیادی از واحدهای دانشگاه آزاد کشور وجود دارند.

مشاوران سامانه ندای مشاورآماده اند تا فرم انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را به بهترین نحو ممکن برای شما تکمیل نمایند . برای ارتباط با کارشناسان سامانه می توانید از تماس با شماره های زیر از خدمات مشاوره انتخاب رشته تضمینی تلفنی استفاده کنید .

بیشتر بخوانید :

نحوه انتخاب رشته کنکور

مشاوره انتخاب رشته تلفنی کنکور

براي دريافت مشاوره در زمينه انتخاب رشته کنکور سراسری دانشگاه آزاد
از طريق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره 9099071375 تماس بگيريد
تماس از استان تـهران با تلفن ثابت: 9092305784
تماس از طريق همراه اول با شماره: 99221106
پاسخگويي همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتي ايام تعطيل

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد