تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان و شرایط

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان و شرایط:

ثبت نام دانشگاه پیام نور

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان ثبت نام مهر ماه و بهمن ماه + شرایط ثبت نام با کنکور و بدون کنکور پیام نور + آموزش تصویری ثبت نام + میزان تاثیر معدل قبولی+ پاسخگویی به سوالات متداول پیام نور

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان و شرایط

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان و شرایط

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401

دانشگاه پیام نور نیز به مانند سایر دانشگاه ها، هرساله در بازه های زمانی خاصی اقدام به پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی از میان داوطلبان واجد شرایط می نماید. ثبت نام دانشگاه پیام نور به دو صورت با آزمون و بدون آزمون انجام می گیرد.

دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می باشد که به دو صورت با آزمون و بدون آزمون ثبت نام دارد. ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 با آزمون همزمان با کنکور می باشد و متقاضیانی که قصد ثبت نام پیام نور در رشته های با کنکور را دارند میباست در کنکور سراسری شرکت نمایند.

ثبت نام دانشگاه پیام نور

ولی آن دسته از داوطلبانی که تمایل به ثبت نام دانشگاه پیام نور با سوابق تحصیلی را دارند توجه داشته باشند که این دانشگاه هرساله در دو نوبت نیمسال اول (مهر) و نیمسال دوم (بهمن) اقدام به ثبت نام دانشجو بصورت بدون کنکور می نماید و متقاضیان پذیرش در پیام نور می توانند با مطالعه شرایط و ضوابط اعلام شده و تناسب آن با شرایط شخص اقدام به ثبت نام کنند.

از جمله عواملی که موجب جذب داوطلبان به شرکت در ثبت نام پیام نور سوابق تحصیلی می شود می توان به تنوع رشته های ارائه شده،  پایین بودن شهریه دانشگاه پیام نور و اختیاری بودن حضور در کلاس در این دانشگاه اشاره کرد .

توجه : ثبت نام بدون کنکور پیام نور برای مقطع کارشناسی ( لیسانس ) انجام می شود و پیام نور مقطع کاردانی یا همان فوق دیپلم و مقطع کارشناسی ناپیوسته ( کاردانی به کارشناسی ) ندارد .

در این مقاله سعی کرده ایم برای علاقه مندان به ثبت نام دانشگاه پیام نور در بهمن ماه 1401 دارند، همه آنچه را که باید بدانند از جمله زمان ، شرایط و نحوه ثبت نام در این دانشگاه را شرح دهیم، به همین جهت توصیه می گردد متقاضیان ثبت نام در دانشگاه پیام نور با دقت این مقاله را تا انتها بخوانید زیرا که کامل ترین مقاله ثبت نام پیام نور می باشد تا بتوانید بر اساس سوابق تحصیلی بهترین رشته را انتخاب و ثبت نام نمایید.

زمان ثبت نام دانشگاه پیام نور

زمان ثبت نام پیام نور به دو بخش زمان ثبت نام باکنکور و زمان ثبت نام بدون کنکور تقسیم می شود. زمان ثبت نام دانشگاه پیام نور با کنکور با ثبت نام کنکور سراسری می باشد که همیشه در سال های اخیر دی یا بهمن ماه شروع شده است.

پس شما می توانید در اواسط دی یا بهمن ماه همزمان با ثبت نام کنکور سراسری اقدام به ثبت نام نمایید. این ثبت نام طریق سایت پیام نور نمی باشد بلکه از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org صورت می پذیرد. معمولا این ثبت نام با تمدیدهای که می شود تا سه هفته بطول می انجامد. به محض مشخص شدن زمان دقیق ثبت نام با کنکور دانشگاه پیام نور 1401 در این مطلب قرار خواهیم داد.

ولی زمان ثبت نام بدون کنکور پیام نور در سال دو بار صورت می پذیرد. این ثبتنام با نام ثبت نام دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی در سایت ثبت نام پیام نور که همان سایت سازمان سنجش می باشد قرار داده می شود. ثبت نام بدون کنکور یک بار برای داوطلبان ورودی مهر ماه و یکبار برای داوطلبان ورودی بهمن ماه برگزار می شود که در زیر زمان ثبت نام بدون کنکور را برای هر دو نیمسال می توانید مشاهده نمایید.

زمان ثبت نام ترم مهر دانشگاه پیام نور در مرداد ماه آغاز می شود و به مدت دو هفته به طول می انجامد. البته هر ساله چند روزی در زمان ثبت نام خطا داریم پس این صفحه را ذخیره کنید و بعضی وقت ها چک نمایید زیرا به محض مشخص شدن زمان دقیق هر کدام از ثبت نام ها در این مطلب قرار می دهیم.

زمان ثبت نام ترم بهمن دانشگاه پیام نور معمولا در دی ماه شروع می باشد و به مدت دو هفته به طول انجامد.

داوطلبان عزیز توجه داشته باشید به محض مشخص شدن زمان ثبت نام دانشگاه پیام نور بدون کنکور ۱۴۰۱ برای بهمن ماه این مطلب رابه روزسانی می کنیم.

 

نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401

در این بخش ثبت نام دانشگاه پیام نور برای سال تحصیلی 14011402 بر اساس سوابق تحصیلی را بصورت تصویری آموزش می دهیم تا بتوانید به راحتی ثبت نام را انجام دهید. برای ثبت نام مراحل را همانند تصاویر زیر انجام دهید.

1 ابتدا آدرس اینترنتی سازمان سنجش یعنی sanjesh.org را در گوگل سرچ کنید. سایت ثبت نام پیام نور همان سایت سنجس می باشد. با سرچ این کلمه نتایجی مشابه تصویر زیر خواهید دید. روی لینک مشخص شده کلیک نمایید تا وارد سایت سازمان سنجش شوید.

ثبت نام دانشگاه پیام نور بدون کنکور

2 بعد از ورود به سایت سازمان سنجش تصویری مشابه تصویر زیر خواهید دید. در سمت راست منوهای رنگی را مشاهده می کنید که پیام نور به رنگ آبی قرار داده شده است. ولی سایت ثبت نام دانشگاه پیام نور این قسمت از سایت سنجش نمی باشد بلکه برای ثبت نام دانشگاه پیام نور باید روی گزینه سراسری که به رنگ قرمز می باشد کلیک نمایید.

سایت ثبت نام پیام نور

3 با کلیک روی گزینه سراسری تصویری مشابه تصویر زیر مشاهده خواهید نمود.

ثبت نام پیام نور

4 در این صفحه دنبال گزینه ای مشابه گزینه زیر بگردید و روی آن کلیک کنید تا دفترچه ثبت نام دانشگاه پیام نور برای شما دانلود شود. البته آخرین دفترچه ارائه شده را برای راحتی شما عزیزان در پایین صفحه برای دانلود قرار داده ایم.

ثبت نام دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی

5 بعد از مطالعه کامل دفترچه و مشخص کردن کد رشته های دانشگاه پیام نور ، باید کارت اعتباری ثبت نام دانشگاه پیام نور بدون کنکور را خریداری کنید. برای این کار در همان صفحه در منوی سمت راست در بخش سرویس ها که در تصویر زیر مشخص است کارت خود را خریداری نمایید.

زمان ثبت نام دانشگاه پیام نور

6 بعد از خرید کارت به صفحه بخش سراسری برگردید و روی گزینه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی کلیک نمایید. در این بخش اطلاعات کارتی که خریداری کرده اید از شما خواسته می شود آن را وارد کرده و وارد صفحه ثبت نام بدون کنکور می شوید.

7 اطلاعات خواسته شده را کامل و دقیق تکمیل می کنید و کد رشته هایی که از دفترچه انتخاب کردید را وارد می کنید. و سپس روی گزینه ثبت نهایی کلیک می کنید و کد رهگیری را دریافت می کنید. این کد رهگیری در زمان اعلام نتایج ثبت نام دانشگاه پیام نور کاربرد خواهد داشت.

شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401

شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور نیز همانند سایر ثبت نام ها دارای دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی می باشد.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه پیام نور ( برای همه ثبت نام ها یکسان می باشد) که عبارتند از:

1 معتقد بودن به دین اسلام یا یکی از ادیانی که در قانون اساسی کشور مشخص شده است.

2 نداشتن هیچگونه فساد اخلاقی و اعتیاد به ایکل یا هر مواد مخدر دیگری.

3 موافق بودن با اصل نظام جمهوری اسلامی و عدم مخالفت با نظام و نداشتن پرونده هایی با این عناوین.

4 در هیچ گروه یا سازمان غیر قانونی عضویت نداشته باشند.

این چهار مورد شرایط عمومی ثبت نام ترم جدید دانشگاه پیام نور می باشد که معمولا برای تمامی آزمون ها یکسان می باشد.

شرایط اختصاصی ثبت نام پیام نور

1 باید حتما دارای مدرک دیپلم نظام جدید و یا مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم ( دبیرستان سه سال و پیش دانشگاهی یکسال بود ) و یا داشتن مدرک کاردانی برای ثبت نام بدون کنکور پیام نور الزامی می باشد. پس باید یکی از سه مدرک گفته شده را داشته باشد تا بتوانید در این ثبت نام شرکت نمایید. در صورتی که در حال تحصیل می باشید باید حداکثر آخر بهمن ماه برای ورودی بهمن ماه یا آخر شهریور ماه برای ورودی مهر ماه مدرک خود را دریافت نمایید.

2 داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی به هر دلیلی و یا اینکه وارد غیبت سربازی نشده باشند و اولین بار باشد که وارد دانشگاه می شوند تا معافیت تحصیلی برای این عزیزان صادر گردد.

3 پذیرش برای رشته های نظری ( ریاضی ، تجربی و انسانی ) بر اساس معدل کتبی دیپلم می باشد ولی برای رشته های فنی حرفه ای و کارودانش بر اساس معدل کل دیپلم می باشد.

4 دانشجویانی که در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند برای مهر ماه حتما باید تا 31 شهریور ماه انصراف از تحصیل دهند.

5 داوطلبانی که در کنکور سال قبل در دوره روزانه قبول شده اند اجازه ثبت نام ندارند.

تبصره : اخذ مدرک تا تاریخ 31 شهریور ماه برای داوطلبان جهت ثبت نام ورودی مهر دانشگاه پیام نور و دریافت مدرک تحصیلی تا روز 30 بهمن ماه برای متقاضیان ثبت نام ورودی نیمسال دوم الزامی است.

6 دارندگان مدرک دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند ، مجاز به ثبت نام و شرکت در بدون کنکور پیام نور نمی باشند.

7 داوطلبان جهت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور ، می توانند بدون در نظر گرفتن نوع مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی خود ، فرآیند انتخاب رشته را انجام دهند.

8 داوطلبان می توانند علاوه بر ثبت نام بدون آمون پیام نور ، در رشته های با کنکور نیز ثبت نام کنند ولی در نهایت می توانند تنها یک رشته را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

9 در دانشگاه پیام نور رشته های پزشکی و پیراپزشکی ارائه نمی شوند.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

داوطلبان توجه نمایند در صورتی که دیپلم شما با رشته ای که انتخاب می کنید متناسب نباشد ، مثلا شما دیپلم رشته ریاضی دارید و در انتخاب رشته های دانشگاه پیام نور از رشته های گروه تجربی انتخاب می کنید ، در این حالت تاثیر معدل شما کمی پایین تر می آید.

در واقع در رشته هایی که با مدرک دیپلم شما مرتبط هستند شانس قبولی بیش تری خواهید داشت تا رشته های غیر مرتبط. بنابراین اگر می خواهید دانشگاه پیام نور پر متقاضی مثل دانشگاه های پیام نور مرکز استان یا استان تهران را انتخاب می کنید به این مورد توجه بیش تری نمایید تا بتوانید قبول شوید.

جدول میزان تاثیر سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه تحصیلی
گروه تحصیلی دیپلم ریاضی و فیزیک دیپلم علوم تجربی دیپلم ادبیات و علوم انسانی دیپلم علوم و معارف اسلامی سایر عناوین دیپلم

(کدهای 13، 15، 16، 17، 20، 21، 22)

علوم ریاضی و فنی 100 100 57/1 57/1 51/4
علوم تجربی 100 100 57/1 57/1 51/4
علوم انسانی 57/1 57/1 100 100 51/4
هنر 100 100 100 100 100
زبان 100 100 100 100 100

در توضیح جدول بالا باید بگوییم مثلا شما اگر دیپلم رشته انسانی داشته باشید و یک رشته از گروه ریاضی فیزیک را در ثبت نام پیام نور انتخاب کنید میزان معدل شما در حدود 43 درصد کاهش می باشد و حدود 57 درصد در نظر گرفته می شود. ( ستون دوم ، ردیف چهارم ).

سوالات متداول درباره ثبت نام دانشگاه پیام نور

1 آیا در مدرک تحصیلی ما ذکر می شود که بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه پیام نور شده ایم؟

در جواب به این سوال باید بگوییم خیر به هیچ عنوان اسمی از ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور در مدرک شما ذکر نمی شود.

2 اعتبار مدرک ما از کسانی که با آزمون وارد دانشگاه پیام نور می شوند تفاوتی دارد؟

در جواب باید بگوییم خیر هیچ تفاوتی به لحاظ اعتبار مدرک با کنکور و بدون کنکور پیام نور وجود ندارد و صرفا دانشگاه هایی که تعداد متقاضی بیش تر از ظرفیت دانشگاه باشد با کنکور اقدام به ثبت نام می نمایند تا عدالت رعایت شود.

3 ثبت نام دانشگاه پیام نور ۱۴۰۱ در مقطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی نیز انجام می شود؟

در پاسخ باید بگوییم خیر ، دانشگاه پیام نور هیچ ثبت نامی در مقطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی ندارد.

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان و شرایط

ثبت نام دانشگاه پیام نور 1401 + زمان و شرایط

 1. سلام
  شما فقط در خصوص دانشگاه پیام نور فعالیت می کنید ؟
  من نیاز به یک دانشگاه غیر حضوری دارم چون با توجه به شرایط کاری امکان تحصیل حضوری ندارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید .

  • سلام و درود
   شما میتونید در دورهای مجازی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد شرکت کنید.

 2. خوب الان من کاردانی دارم با دیپلم فنی حرفه ای میتونم ثبت نام کنم برای پیام نور؟ خوب ثبت نام هم انجام بشه باید 8 ترم بگذرونم یا 4 ترم؟ یعنی میخوام بدونم کسی با شرایط من نمرات کاردانیش برای کارشناسیش تطبیق داده میشه یانه؟

  • میتونید تو دوره های کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور ثبت نام کنید و واحدهای مشترکی که گذراندید رو تطبیق بدید.