تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

درباره دانشگاه پیام نور

📚 خلاصه ای از مقاله درباره دانشگاه پیام نور:

همه چیز درباره دانشگاه پیام نور

در این مقاله بصورت کامل به معرفی دانشگاه پیام نور می پردازیم. این دانشگاه چه ویژگی ها و وجه تمایزاتی دارد. در مقایسه با سایر دانشگاه ها چطور است؟

درباره دانشگاه پیام نور

درباره دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های بزرگ کشور عزیزمان می باشد که در سال 1367 تاسیس گردیده است و بر براساس اعلام و رتبه‌بندی جدید پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که در سال ۱۳۹۳ اعلام گردید دانشگاه پیام نور جزو 10 دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. ضمنا بر اساس رتبه بندی اعلام شده در سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی ، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد.

همه چیز درباره دانشگاه پیام نور

اطلاع درباره دانشگاه پیام نور به دغدغه بسیار مهمی برای افراد و داوطلبان به خصوص افراد جدیدالورود به این دانشگاه جامع است. در واقع، این قبیل از افراد مدام از خود می پرسند که در دانشگاه پیام نور چند ترم میتوان مشروط شد ؟ و یا در دانشگاه پیام نور چند واحد میتوان برداشت ؟ حتی برخی نیز به دنبال اطلاع از این موضوع هستند که در دانشگاه پیام نور چند ترم میتوان مرخصی گرفت ؟ و یا در دانشگاه پیام نور چه معدلی مشروط است ؟

پیام نور نسبت به دانشگاه‌های دیگر مزایای زیادی دارد به همین دلیل مورد توجه افراد زیادی واقع شده است. از این مزایا میتوان به اجباری نبودن حضور در کلاسهای تئوری، شهریه کمتر نسبت به دانشگاه‌های غیرانتفاعی و آزاد، وام 2 درصدی برای شهریه، متنوع بودن رشته‌های بدون آزمون این دانشگاه، امکان تغییر رشته به آسانی و… اشاره کرد.

در این نوشته سعی داریم همه چیز درباره دانشگاه پیام نور را به شما عزیزان بگوییم. نکاتی بسیار مهم که با در نظر گرفتن آن ها می توانید به پاسخ سؤالات خود در رابطه با دانشگاه پیام نور و تحصیل در آن دست پیدا کنید. با مطالعه این نوشته می توانید به پاسخ سؤالاتی از جمله این که در دانشگاه پیام نور چند واحد میتوان برداشت و یا این که در دانشگاه پیام نور چند ترم میتوان مرخصی گرفت دست پیدا کنید.

معرفی دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه های بزرگ کشور عزیزمان می باشد که در سال 1367 تاسیس گردیده است و بر براساس اعلام و رتبه‌بندی جدید پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که در سال ۱۳۹۳ اعلام گردید دانشگاه پیام نور جزو 10 دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. ضمنا بر اساس رتبه بندی اعلام شده در سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی ، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد.

دانشگاه پیام نور یکی از بزرگترین دانشگاه ها در سطح کشور می باشد که تعداد قابل ملاحضه ای از دانشجویان را در سطح کشور به خود اختصاص می دهد.
دانشگاه پیام نور در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. رشته های کارشناسی دانشگاه پیام نور داری تعداد بسیار زیادی رشته می باشند و به دلیل شهریه پایین این دانشگاه دانشجویان زیادی را جذب خود می کنند. لیست رشته های کارشناسی دانشگاه پیام نور بیش تر شامل رشته های انسانی می باشند.

این دانشگاه براساس روش آموزش از راه دور و نیمه‌حضوری تأسیس شده است و دارای شیوهٔ آموزشی خاصی شناسی نسبت به سایر دانشگاه ها هستند. آموزش نیمه حضوری عبارت است از سازماندهی فرایند یاددهی-یادگیری، به‌گونه‌ای که هر مرکز آموزشی در انتخاب و کاربرد راه‌کارهایی برای استفاده از یک یا چند نوع مواد آموزشی، رسانه و سایر وسایل ارتباط جمعی توانا باشد. ثبت نام رشته های کارشناسی دانشگاه پیام نور هم از طریق کنکور سراسری انجام می شود و هم  به صورت بدون کنکور. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور معمولا در سالی دو بار انجام می گیرد. زمان ثبت نام کارشناسی بدون کنکور پیام نور نیز دارای هر ساله معمولا دارای تغییراتی می باشد. آموزش نیمه حضوری، نظام آموزشی است که، با بهره‌گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتاب‌های درسی خود آموز و دانشجو محوردر یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاس‌های درسی را کاهش می‌دهد. در واقع، در این‌نوع آموزش عملاً می‌توان کلاس‌های تدریس را به کلاس‌های مرور درس و رفع اشکال گروهی تبدیل کرد.

کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور به دو صورت دانشجو پذیرش می کند. یکی از طریق کنکور سراسری و دیگری از طریق سیستم فراگیر. کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور با دانشگاه سراسری می باشد و زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور نیز با دانشگاه سراسری می باشد. لیست رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور را می توانید در اینجا ببنید.

از نظر ساختاری دانشگاه پیام‌نور دارای یک سازمان مرکزی و در سراسر کشور است. این دانشگاه دامنهٔ وسیعی از رشته‌های مختلف را به‌طور متفاوت ارائه می‌دهند. شیوه آموزشی این دانشگاه، آموزش باز و از راه دور است. مقامات این دانشگاه از سال ۱۳۸۶، علاوه بر زبان فارسی، زبان عربی را نیز به عنوان زبان دوم و رسمی در نظام آموزشی این دانشگاه وارد کرده‌اند.
کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور به صورت مستقل ثبت نام انجام میدهد. ثبت نام  کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور دارای شرایط خاصی می باشد. زمان ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور معمولا بعد از ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری انجام می شود.

رتبه بندی دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام‌نور نوزدهمین دانشگاه برتر ایران و دویست و سی و دومین دانشگاه برتر آسیاست؛ و همچنین بر اساس رتبه‌بندی سایت 4ICU وب‌سایت دانشگاه پیام‌نور نهمین وب‌سایت برتر در بین دانشگاه‌های ایران است. همچنین دانشگاه پیام‌نور بزرگ‌ترین شبکهٔ آموزش عالی دولتی ایران و در بین دانشگاه‌های باز دانشگاه پیام‌نور در آسیا دوم و در جهان ششم می‌باشد.
دکتری دانشگاه پیام نور همراه با کنکور سراسری می باشد و گزینش بر اساس رتیه بدست اورده در کنکور سراسری انجام می گیرد. دکتری دانشگاه پیام نور به صورت نیمه متمرکز می باشد. ثبت نام دکتری دانشگاه پیام نور همراه با ثبت نام کنکور سراسری می باشد. برای مشاهده لیست رشته های دکتری دانشگاه پیام نور کلیک کنید.

نحوه تشکیل کلاس های دانشگاه پیام نور

در دانشگاه پیام‌نور کلاس‌ها به ۳ شیوه برگزار می شود:

 • غیرحضوری
 • نیمه‌حضوری
 • حضوری

هدف های مهم دانشگاه پیام نور

 1. 1- همگانی کردن آموزش عالی و ارتقاء سطح علمی و فرهنگی جامعه.
 2. 2- تسهیل دسترسی برابر فرصتهای آموزش عالی همه وقت.
 3. 3- کاستن از محدودیتها و فراهم آوردن امکان ادامه تحصیلات دانشگاهی برای علاقه مندان، به ویژه در مناطق محروم.
 4. 4- فراهم آوردن زمینه استفاده از امکانات بالقوه، که درنظام آموزشی متعارف کمتر به کار گرفته میشود.
 5. 5- تربیت بخشی از نیروهای متخصص موردنیاز جامعه.
 6. 6- اهتمام به گسترش مرزهای دانش، به منظور دستیابی به نظریه های جدید علمی و تولید علم.
 7. 7- مشارکت در حل معضلات اجتماعی.
 8. 8- فراهم آوردن امکان دسترسی ایرانیان مقیم خارج از کشور و فارسی زبانان و علاقه مندان به جمهوری اسلامی و به آموزش عالی در اقصی نقاط جهان.

وظایف اصلی دانشگاه پیام نور

 • 1- پذیرش و آموزش دانشجو درکلیه مقاطع تحصیلی (دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی)
 • 2- ایجاد زمینه برای ادامه تحصیل افرادی که در نظام آموزشی متعارف به سادگی امکانپذیر نیست
 • 3- ایجاد و به کارگیری نظام آموزش نیمه حضوری مجازی و آموزش از راه دور رادیو و تلویزیونی
 • 4- ایجاد زمینه مساعد برای ارتقاء دائمی و به هنگام کردن سطح دانش نیروهای کارآمد جامعه
 • 5- ایجاد زمینه های مناسب برای دستیابی به دانش های جدید و تولید علم
 • 6- گسترش سطح دسترسی به آموزش عالی در اقصی نقاط جهان، به خصوص برای ایرانیان و فارسي زبانان علاقه مند به جمهوری اسلامی
 • 7- همکاری در ایجاد زمینه های مناسب برای مشارکت همگانی در توسعه فرهنگی جامعه و گسترش کمی و کیفی آموزش عالی

برنامه های آتی دانشگاه پیام نور

 1. 1- پذیرش دانشجو دانشگاه مجازی به زبان فارسی
 2. 2-راه اندازی پیام نور رادیو و تلویزیونی و توسعه آموزش عالی
 3. 3- توسعه همکاریهای بین دانشگاه ها و تربیت دانشجوی تحصیلات تکمیلی
 4. 4- پذیرش دانشجو بدون کنکور در واحدهای برون مرزی، مناطق آزاد تجاری
 5. 5- ایجاد شعبات دانشگاه در خارج از کشور با همکاری دانشگاه های خارجی

برنامه های ارتقاء کیفی دانشگاه پیام نور

 • 1- توسعه و گسترش و ارتقاء دوره های تحصیلات تکمیلی
 • 2- بازبینی کتب و تحول محتوایی کتب درراستای برنامه ریزی درسی رشته ها و گرایشهای تحصیلی درمقطع کارشناسی دانشگاه
 • 3- جذب کادر علمی تمام وقت و غیرتمام وقت و ارتقاء سطح تحصیلات و مرتبه دانشگاهی آنان
 • 4- اصلاح نظام مدیریت در دانشگاه پیام نور
 • 5- هویت بخشی به دانشجویان و اعضای خانوار پیامنور و اعتلای نام دانشگاه پیامنور در جامعه علمی و فرهنگی کشور
 • 6- تلاش برای ایجاد فضایی معنویتر برای دانشگاهها و تحولات بلندمدت معرفتی- فرهنگی دانشگاه ازطریق تحول محتوایی در رشته های علوم اجتماعی و انسانی
 • 7- معیارسازی آزمونهای ورودی و امتحانات دانشجویان دانشگاه و کاهش عوارض اجرای آزمونهای غیرمعیار

برنامه های توسعه کمی دانشگاه پیام نور

 1. 1- استفاده از ظرفیتهای آموزش عالی قابل استفاده و اشباع نشده بخش دولتی، اعم از مراکز آموزشی وابسته به دستگاه های اجرایی و دانشگاههای دولتی و بخش خصوصی قابل دسترسی، برای توسعه برنامه های دانشگاه پیام نور
 2. 2-توسعه ظرفیت آموزش الکترونیکی و تکمیل دانشتان درمقام مکمل نظام آموزش نیمه حضوری دانشگاه پیام نور و برپایی دانشگاه مجازی پیام نور
 3. 3- استفاده از قابلیتهای رادیو و تلویزیون و ماهواره برای آموزش رشته های عمومی دانشگاه
 4. 4- ایجاد گسترش رشته های جدید علمی درکشور
 5. 5- توسعه دوره های رشد و تربیت مدیران موردنیاز کشور
 6. 6- گسترش مراکز بین المللی و مرزهای پیام نور در مناطق آزاد، مناطق مرزی و شعبات خارج از کشور
 7. 7-ایجاد دوره ها و مقاطع تحصیلی ویژه برای سایر دانشگاههای دنیا درحوزه های زبان و ادبیات فارسی، فلسفه و الهیات
 8. 8- سازماندهی برای ایجاد دانشگاههای نیمه حضوری استانی
 9. 9- برنامه ریزی درسی درمقطع کارشناسی، برمبنای الگوی چندبخشی پودمانی، به منظور اجرای اقتصادی برنامه ها و تسهیل همگانی آموزش عالی دراقصینقاط کشور.
 10. 10- تأمین منابع مالی موردنیاز برای طرحهای توسعه ای، امور جاری دانشگاه و مدیریت مالی برآن.

بیش تر بخوانید:  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

بیش تر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

مقایسه دانشگاه پیام نور، آزاد و غیرانتفاعی

نحوه پذیرش

نحوه پذیرش هرسه هم با آزمون است هم بدون آزمون و با شرط معدل. تفاوت دانشگاه پیام‎نور در پذیرش کارشناسی ارشد است که به صورت فراگیر هم انجام میشود.

شهریه

از نظر شهریه دانشگاه پیام نور به نسبت دانشگاه غیرانتفاعی و آزاد شهریه کمتری دارد.

مقاطع تحصیلی

پیام‌ نور هر ساله در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان زیادی را میپذیرد. ولی در مقطع کاردانی دانشجو نمی‌پذیرد این در حالی است که دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی در مقطع کاردانی هم دانشجو می‌پذیرند.

رشته‌ ها

دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی در رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی دانشجو نمی پذیرند ولی دانشگاه آزاد در رشته های پزشکی، پرستاری، دارو سازی، دندان پزشکی دانشجو می‌پذیرد.

تحصیل هم‌زمان در دو رشته

فقط در دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزمان در دو رشته وجود دارد.

نحوه برگزاری کلاسها

دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی برای تمامی دروس کلاس حضوری برگزار می‌کنند ولی در دانشگاه پیام نور بعضی از دروس غیر حضوری است و برای برخی دیگر اصلا کلاسی برگزار نمی‌شود که به آن خودخوان میگویند.

مدرک تحصیلی

مدرک دانشگاه پیام نور، غیر انتفاعی و آزاد مورد تایید وزارت علوم است.

محیط دانشگاه

محیط دانشگاه پیام‌نور کوچک است و فقط به چند ساختمان محدود میشود ولی محیط دانشگاه آزاد بسیار بزرگ است و برای هر رشته، دانشکده ای جداگانه دارد.

ادامه تحصیل

یکی از مهمترین مسائل برای داوطلبان اعتبار مدرک دانشگاهی است. همانطور که گفته شد مدرک پیام‌نور مورد تایید وزارت علوم است و از اعتبار بالایی برخوردار است. پس فارغ التحصیلان این رشته هیچگونه مشکلی برای استخدام و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ندارند.

از لحاظ ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نه تنها مشکلی ندارند بلکه به نسبت فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها قبولی آنها در دانشگاه دولتی بسیار راحت‌تر است و دلیل آن هم شیوه آموزشی دانشگاه است. هر ساله تعداد زیادی از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های دولتی از میان فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور هستند.

بیش تر بخوانید: دانلود دفترچه ثبت نام دانشگاه پیام نور

بیش تر بخوانید:  ثبت نام دکتری دانشگاه پیام نور

بیش تر بخوانید : ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

درباره دانشگاه پیام نور

درباره دانشگاه پیام نور

برچسب ها

همه چیز درباره دانشگاه پیام نور معرفی کامل دانشگاه پیام نور مقایسه پیام نور با سایر دانشگاه‌ ها معرفی کامل دانشگاه پیام نور


 1. سحر گفت:

  سلام خوب هستین وقتتون بخیر همه در مورد دانشگاه پیام نور بد میگن و من تو دوراهی موندم شرایط مالی خوبی ندارم برم مشاور یا دانشگاه ازاد میخوام بدون کنکور حقوق تو پیام نور بخونم نه صرفا برای آزمون وکالت کلا برای بازار کار مدرک پیام نور معتبره؟

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   با سلام سحر عزیز بله به لحاظ اعتبار مدرک هیچ مشکل یا ایرادی نه در داخل کشور و نه در خارج از کشور برای مدرک دانشگاه پیام نور وجود ندارد. با خیال راحت ادامه تحصیل دهید.

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

درباره دانشگاه پیام نور

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل