تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401:

دانشگاه آزاد اسلامی

ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ماه 1401 در حال حاضر پذیرش در بسیاری از رشته های دانشگاه آزاد بصورت بدون آزمون صورت می پذیرد. بدین صورت که دانشگاه آزاد برای داوطلبانی که متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند رشته های مختلفی را بصورت بدون کنکور ارائه می کند که عمدتا […]

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن ماه 1401

در حال حاضر پذیرش در بسیاری از رشته های دانشگاه آزاد بصورت بدون آزمون صورت می پذیرد. بدین صورت که دانشگاه آزاد برای داوطلبانی که متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند رشته های مختلفی را بصورت بدون کنکور ارائه می کند که عمدتا در چهار مقطع کاردانی پیوسته – ناپیوسته و کارشناسی پیوسته – ناپیوسته با عنوان پذیرش بدون آزمون در دوره کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد می باشد، که داوطلبان میتوانند متناسب با شرایط خود ، در هریک از این مقاطع اقدام به انتخاب رشته نمایند. البته ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در برخی سال ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زیر صورت می پذیرد که در ادامه مقاله اشاره خواهیم نمود.

توجه داشته باشید که پذیرش در اکثر رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد بجز رشته های غیرعلوم پزشکی، بصورت بدون آزمون بوده و بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت میگیرد و مرتبط بودن مدرک و معدل مناسب تاثیر بالایی در قبولی داوطلبان دارد. تمامی مراکز دانشگاه آزاد به شیوه بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در سال 1401 در قالب ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد، دانشجو می پذیرند.

لازم به ذکر می باشد که دانشگاه آزاد در تمام گروه های آزمایشی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرد و افراد علاقه مند هیچ گونه محدودیت خاصی برای ثبت نامندارند. چنانچه تمایل به ثبت نام در دوره های بدون کنکور دانشگاه آزاد هستید، بایستی با اطلاع از زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد، نسبت به نام نویسی و درج کد رشته محل های خود اقدام کنید. در ادامه راهنمایی کامل در مورد زمان ، شرایط ، مدارک و نحوه ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور ۱۴۰۱ فراهم کرده ایم.

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

ثبت نام و نام نویسی رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد هرساله در دو نیمسال انجام میگیرد که بازه زمانی مشخصی از سوی سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می شود که داوطلبان موظفند در زمان ثبت نام دانشگاه آزاد 1401 بدون کنکور نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند:

زمان ثبت نام ورودی مهر دانشگاه آزاد : اولین مرتبه پذیرش مربوط به نیمسال اول تحصیلی ( ورودی مهر) میباشد که در فرمت جدید دانشگاه آزاد ، زمان ثبت نام ورودی مهر دانشگاه آزاد تغییر پیدا کرده و براساس اعلام سایت سنجش دانشگاه آزاد ، ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد ورودی مهر تا آخر مرداد ماه میباشد و داوطلبان فرصت ثبت نام و انتخاب رشته خواهند داشت. همچنین در رابطه با تمدید مهلت ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور ، درهمین صفحه اطلاع رسانی خواهد شد. در جدول زیر زمان ثبت‌ نام دانشگاه آزاد به تفکیک هر مقطع در نیمسال اول (ورودی مهر) اعلام شده است:

تاریخ ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور مهر 1401
مقطع زمان آغاز ثبت نام مهر 1401 تمدید مهلت ثبت نام مهر 1401
کاردانی پیوسته 5 مرداد لغایت 27 مرداد تا 8 شهریور
کاردانی ناپیوسته 18 لغایت 28 مرداد تا 8 شهریور
کارشناسی پیوسته 18 لغایت 28 مرداد تا 8 شهریور
کارشناسی ناپیوسته 25 تیر لغایت 5 مرداد تا 8 شهریور

زمان ثبت نام ورودی بهمن دانشگاه آزاد : ثبت نام نیمسال دوم دانشگاه آزاد دز قالب بدون کنکور کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته معمولا بصورت تکمیل ظرفیت بوده و از آذر ماه شروع می گردد. داوطلبان براساس لیست رشته هایی که در سایت دانشگاه آزاد منتشر می شود ، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سامانه سنجش دانشگاه آزاد مراجعه می نمایند و ثبت نام خود را انجام می دهند.

تاریخ ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 1401
مقطع آغاز ثبت نام بهمن سال گذشته آغاز ثبت نام بهمن سال 1401
کاردانی پیوسته 14 آذر لغایت 24 آذر اعلام نشده
کاردانی ناپیوسته 14 آذر لغایت 24 آذر اعلام نشده
کارشناسی پیوسته 14 آذر لغایت 24 آذر اعلام نشده
کارشناسی ناپیوسته 14 آذر لغایت 24 آذر اعلام نشده

 

شرایط ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 1401

پذیرش در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد براساس شرایط عمومی و اختصاصی صورت می گیرد که متناسب با هر مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. داوطلبان میتوانند در هر گروه آموزشی که تمایل به ثبت نام دارند ۲۰ کد رشته محل را انتخاب نموده و با توجه به سوابق تحصیلی خود شانس خود را برای قبولی در رشته مورد علاقه امتحان کنند. داوطلبانی که دارای معدل بالاتری می باشند در اولویت اصلی پذیرش قرار خواهند گرفت.

شرایط عمومی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

 • اعتقاد و التزام عملی به اسلام و یا یکـی از ادیـان تصــریح شــده در قــانون اساســی جمهــوری اســلامی ایران
 • نداشتن عناد با جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • توانایی جسمانی متناسب با رشته تحصیلی
 • عدم تعهد دانشگاه ها به تامین خوابگاه دانشجویان
 • کامل بودن مدارک متوسطه و مرتبط بودن آن با رشته (البته مرتبط بودن رشته دیپلم و پیش دانشگاهی با رشته دانشگاهی شرایط خاصی هم دارد در برخی موارد رشته های غیر مرتبط را هم میتوان انتخاب نمود)
 • شرایط نظام وظیفه برای آقایان

شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

شرایط ثبت نام بدون کنکور کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد: مختص داوطلبانی می باشد که دیپلم کارودانش و هنرستان را دارند و یا در یکی از شاخه های نظری دیپلم دریافت نموده اند. متقاضیان با دارا بودن گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه نظام جدید 3 – 3 – 6 در یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای، کاردانش یا دیپلم فنی و حرفه ای دوره چهار ساله (هنرستان نظام قدیم) و یا دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش 3 ساله در رشته های متناسب با نوع دیپلم خود می توانند در کاردانی پیوسته ثبت نام نمایند. متقاصیانی که دارای دیپلم تطبیقی دارند نیز میتوانند در این دوره شرکت نمایند.

همچنین دیپلمه های شاخه های کاردانش، فنی و حرفه ای و هنرستان نظام قدیم، مجاز به انتخاب یکی از رشته های کاردانی متناسب با نوع دیپلم خود طبق جدول میباشند. لازم به ذکر است رشته تربیت بدنی از قاعده فوق مستثنی میباشد و متقاضیان میتوانند در صورت تمایل این رشته را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب نمایند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد: داوطلبان علاوه بر مدرک دیپلم بایستی مدرک پیش دانشگاهی رو هم داشته باشند. در واقع داوطلبانی که دیپلم نظری و دارای مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا مدرک دیپلم نظام جدید می باشند، میتوانند در این دوره شرکت کنند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد: مختص داوطلبانی می باشد که تصمیم به تحصیل در دوره ۴ ساله لیسانس رو دارند. داشتن دیپلم نظام آموزشی 3 – 3 – 6 ، داشتن دیپلم کامل نظام قدیم متوسطه یا گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید متوسطه الزامی است.

همچنین دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام سالی واحدی که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی می باشند حق ثبت نام در این
دوره را ندارند. داوطلبان دیپلم فنی و حرفه ای و یا کاردانش نظام آموزشی جدید 3 – 3 – 6 و دیپلمه های فنی و حرفه ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی می باشند امکان ثبت نام در این مرحله را دارند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد:  برای شرکت در دوره کاردانی به کارشناسی داوطلبانی که مدرک کاردانی رو دارند میتوانند برای ادامه تحصیل در دوره های بدون کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد ثبت نام کنند. شایان ذکر است متقاضیان دوره کارشناسی ناپیوسته با دارا بودن مدرک کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) و کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی می توانند ثبت نام نمایند.

همچنین داوطلبانی که دارای مدرک سطح یک حوزوی هستند؛ در صورتی که مشمول خدمت سربازی نباشند و همزمان مشغول تحصیل در حوزه نباشند، می‌توانند در مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته های گروه علوم انسانی ادامه تحصیل دهند.

متقاضیان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 بایستی حداکثر تا تاریخ 31 / 6 / 1401 برای ورودی مهر و حداکثر تا تاریخ 30 / 11 / 1401 برای ورودی بهمن ماه فارغ التحصیل شوند.

در ضمن از طریق مشاوره تحصیلی تلفنی ندای مشاور می توانید سوالات خود را در زمینه ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ندای مشاور در میان بگذارید و ابهامات خود را برطرف کنید.

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 1401

داوطلبان برای شرکت در دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد بایستی مدارک ذیل به هنگام ثبت نام اینترنتی و حضوری همراه خود داشته باشند:

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن
 • اصل دیپلم و یا گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی
 • مدارک گواهی معافیت تحصیلی از نظام وظیفه (داوطلبان آقا باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند)
 • تکمیل فرم های دفترچه ثبت نام
 • تاییدیه تحصیلی
 • عکس پرسنلی 4*3 با فرمت jpg
 • شماره تلفن ثابت و تلفن همراه
 • داوطلبان اتباع خارجی نیاز به کد 13 رقمی اتباع دارند
 • آدرس محل سکونت و کد پستی
 • مقطع و تاریخ آخرین مدرک تحصیلی

نحوه ثبت نام بدون کنکور آزاد

نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

داوطلبانی که قصد شرکت در دوره های بدون آزمون دانشگاه آژاد را دارند، میتوانند پس از انتشار اطلاعیه پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد از طریق سامانه سنجش و پذیرش این دانشگاه، اقدام به ثبت نام در این دوره ها نمایند. توجه داشته باشید که مراحل ثبت نام برای تمامی دوره های بدون کنکور دانشگاه آزاد مشترک بوده و در بازه زمانی متفاوت ثبت نام صورت می پذیرد و همچنین تمامی مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد سال 1401 ورودی مهر و بهمن ماه از طریق سامانه اینترنتی www.azmoon.org صورت خواهد گرفت.

همچنین لازم به ذکر می باشد که دانشگاه آزاد در برخی نیمسال ها علاوه بر ثبت نام اینترنتی سایت ثبت نام دانشگاه ازاد بدون ازمون ، اقدام به ثبت نام حضوری داوطلبان در محل دانشگاه می نماید که در ادامه به شرح راهنمای ثبت نام اینترنتی دانشگاه آژاد و ثبت نام حضوری دانشگاه آزاد می پردازیم.

مراحل ثبت نام اینترنتی رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401

داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که ثبت نام دوره های بدون کنکور دانشگاه آزاد معمولا بصورت اینترنتی و آنلاین از طریق سایت ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور انجام می گیرد که داوطلبان باید به ترتیب مراحل زیر اقدام نمایند:

1– مراجعه به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org

2 – دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400 (با توجه به مقطع مورد تقاضا از سامانه)

3 – مطالعه شرایط و ضوابط و بررسی لیست رشته های ارائه شده

4 – آماده نمودن مدارک لازم برای ثبت نام

5 – خرید کارت اعتباری و پرداخت هزینه ثبت نام ( دریافت شناسه و سریال ثبت نام )

6 – تکمیل فرم ثبت نام و فرم انتخاب رشته

7 – دریافت کد رهگیری ثبت نام

لازم به ذکر می باشد که ثبت نام در این دوره ها بصورت اینترنتی انجام می گیرد و داوطلبان از مراجعه حضوری به واحدهای دانشگاهی خودداری نمایند.

توجه داشته باشید که پس از دریافت کد رهگیری ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد تکمیل می شود و داوطلبان بایستی تا اعلام نتایج دانشگاه آزاد منتظر مانده تا دانشگاه و رشته قبولی آن ها مشخض گردد و سپس با در دست داشتن مدارک لازم جهت انجام ثبت نام نهایی به واحد پذیرفته شده مراجعه کنند.

مراحل ثبت نام حضوری بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

همانطور که اشاره شد در برخی مراکز دانشگاهی، علاوه بر ثبت نام اینترنتی، ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد بصورت حضوری و از طریق واحدهای دانشگاهی انجام گیرد که در اینصورت داوطلبان لازم است پس از دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام و مطالعه لیست رشته های ارائه شده با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای ثبت نام به محل واحد دانشگاه انتخابی خود مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را مطابق زیر تکمیل نمایند .

1 – مراجعه به سایت دانشگاه آزاد

2 – دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401( با توجه به مقطع مورد تقاضا )

3 – مطالعه و بررسی لیست رشته های ارائه شده

4 – آماده نمودن مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت نام

5 – مراجعه حضوری به واحد دانشگاهی مورد نظر

6 – تکمیل فرم ها و پیوست های ثبت نام حضوری ( از پرسنل دانشگاه دریافت نمایید )

7 – حضور در کلاس درس طبق زمانبندی شروع کلاس ها در دانشگاه ثبت نامی

متقاضیان شرکت در دوره های بدون کنکور دانشگاه آزاد توجه نمایند که در صورتی که پس از اعلام نتایج ، جزو پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد بودید بایستی با مراجعه به سایت واحد پذیرفته شده ابتدا ثبت نام هفت مرحله ای دانشگاه آزاد را انجام داده و اطلاعات و مدارک خود را در سایت بارگذاری نموده و سپس به دانشگاه مراجعه نمایید.

سوالات متداول ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

1- تفاوت مدرک پذیرش بدون کنکور و با کنکور دانشگاه آزاد چیست ؟

هیچ تفاوتی میان مدرک ارائه شده در شیوه پذیرش بدون کنکور و با کنکور دانشگاه آزاد وجود ندارد.

2- آیا واحد های درسی جداگانه‌ ای برای رشته‌ های بدون آزمون و با آزمون دانشگاه آزاد تعیین شده است ؟

خیر، هیچ تفاوتی میان پذیرش بدون کنکور و با کنکور دانشگاه آزاد در زمینه واحد های ارائه شده برای هر کدام از رشته ها وجود ندارد.

3- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در چه مقاطعی انجام می شود؟

دانشگاه آزاد هر سال دو بار و در مقاطع کاردانی پیوسته – ناپیوسته و کارشناسی پیوسته – ناپیوسته اقدام به پذیرش دانشجو بصورت بدون آزمون می نماید.

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 1401

 1. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب مفید

 2. با سلام و عرض خسته نباشید ببخشید چند تا پرسش داشتم :
  1- چگونه به کد رشته دانشگاه ازاد دست پیدا کنیم؟
  2- برای ثبت نام در دانشگاه ازاد ثبت نام در سایت دانشگاه ازاد کافیست یا باید در سایت سازمان سنجش اتخاب رشته کنیم ؟
  3-ایا منظور از ثبت نام با کنکور این است که داوطلب باید در دانشگاه ازاد کنکوری مجدد به غیر از کنکور سراسری انجام دهد یا؟
  4-راه های ثبت نام در دانشگاه ازاد چیست؟
  با تشکر از زحمات و یاری رسانی های شما

  • با سلام
   به دلیل ادغام کنکور سراسری دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد ، آزمون مجزایی برای دانشگاه آزاد برگزار نمی شود.
   ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی هم از طریق سایت دانشگاه ازاد به نشانی azmoon.org صورت می گیرد.
   جهت دریافت لیست رشته ها و شرایط ثبت نام با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 3. سلام من کاردانی عمران دارم میخواستم ببینم برای کارشناسی ناپیوسته به غیرازعمران چه رشته های میتونم ثبت نام کنم؟

  • شما مجاز به شرکت در تمامی رشته ها هستید و محدودیتی برای انتخاب رشته ندارید.

 4. سلام وقت بخیر من از تجربی میخوام برم مهندسی کامپیوتر دانشگاه ازاد
  آیا باید انتخاب رشته کنم؟ یا چون بدون کنکور هست لازم نیست.
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام ، میتونید تو دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد ثبت نام کنید و نیازی به انتخاب رشته نیست.

 5. سلام میخواستم بدونم ثبت نام دانشگاه ازاد حضوری هم میشه در مقطع کاردانی ؟

  • بله میتوانید با در دست داشتن مدارک هویتی و تحصیلی خود به واحد دانشگاهی و قسمت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد مراجعه کنید.