مشاوره تحصیلی تلفنی کنکور

انتخاب رشته کنکور سراسری

 

انتخاب رشته کنکور سراسری

 

برای مشاوره درباره انتخاب رشته کنکور سراسری با کادر مجرب سامانه ندای مشاور تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت از سراسر کشور با شماره

9099071375

تماس از طریق موبایل همراه اول

99221106

پاسخگویی همه روزه حتی روزهای تعطیل از ۸-۲۴ صورت می گیرد

 

 

انتخاب رشته کنکور سراسری

پس از این که داوطلبان از طریق سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org از نتایج اولیه کنکور اطلاع حاصل نمودند بایستی در گام بعدی مهم اقدام به انتخاب رشته کنکور سراسری نمایند. این مرحله از حساس ترین مراحل کنکور سراسری به حساب می آید چرا که با کوچکترین حرکت اشتباه از سوی داوطلبان نتیجه تلاش های آنان ممکن است هدر رفته و مسیر زندگی تحصیلی و حتی شغلی داوطلبان تغییر یابد. از این رو در این مقاله به دنبال ارائه توضیحات لازم در در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری خواهیم بود تا با ایجاد یک نگرش مناسب زمینه موفقیت این دسته از داوطلبان را پایه ریزی نماییم. در ادامه به بیان موارد مهم و تاثیرگذار در این زمینه خواهیم بود.

زمان و نحوه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری

همانگونه که بیان شد انتخاب رشته کنکور سراسری پس از اعلام نتایج کنکور سراسری برای داوطلبان مجاز فعال می گردد. از این رو می توان مرداد ماه را زمان شروع این مرحله حساس برای داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری می باشد. پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری از سوی سازمان سنجش و مشخص شدن داوطلبان مجاز به انتخاب رشته اولین اقدام برای این دسته از داوطلبان اطلاع از نتیجه آزمون می باشد. برای آن دسته از داوطلبان که مجاز به انتخاب رشته شده اند گام بعدی دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد. با دریافت و مطالعه دقیق این دفترچه داوطلبان ابتدا با رشته محل های ارائه شده توسط دانشگاه ها اطلاع حاصل می نمایند. پس از این اقدام توصیه می گردد داوطلبان از میان رشته حاضر در دفترچه لیستی از رشته های مورد علاقه خود را تهیه نمایند. این اقدام در جهت تاثیر بالای اصل علاقه مندی در انتخاب رشته می باشد.

در گام بعدی نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان لیستی از رشته های دارای آینده شغلی مناسب تهیه گردد. در این مرحله داوطلبان می توانند از مشاوران مجرب و یا سایت های معتبر نیز استفاده نمایند. حال در گام بعدی بایستی میان این دو دسته از رشته ها ایجاد توازن نموده و فهرست مشترکی از رشته های دارای آینده شغلی مناسب و همچنین مورد علاقه داوطلب تهیه نمود. این عمل در واقع یکی از روش های انتخاب رشته کنکور سراسری به حساب می آید. البته این اقدامات به این آسانی که بیان شد نمی باشد و بایستی دقت و مهارت لازم در این زمینه وجود داشته باشد. با تهیه این لیست داوطلب می تواند از میان دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ها اقدام به انتخاب نماید و لیست نهایی انتخاب رشته خود را تهیه نموده و در سامانه سنجش اقدام به ثبت آن نماید. برای این منظور نیز بایستی به سامانه سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org بایستی مراجعه نمود. در این مرحله ابتدا وارد بخش سراسری سامانه شد و با وارد نمودن اطلاعات کارت انتخاب رشته خریداری شده وارد بخش انتخاب رشته شده و اقدام به وارد نمودن کد رشته محل های انتخابی نموده و در نهایت با تایید این کد رشته ها فرایند انتخاب رشته را به پایان رساند. در بخش بعد به بیان برخی از مواردی که می تواند در این فرایند موثر واقع گردد خواهیم پرداخت.

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری

یکی از موارد موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری بحث بومی بودن می باشد. در کنکور سراسری داوطلبان بر اساس شهری که در دوره دبیرستان به تحصیل پرداخته اند به مناطق سه گانه ای تقسیم می گردد. این مناطق سه گانه در اصل بر اساس شرایط برخرداری از امکانات تحصیلی و آموزشی تقسیم می گردند و در آن کلانشهر ها در منطقه یک ، مراکز استانی معمولا در منطقه دو و شهرهای کوچک و روستا ها در منطقه سه تقسیم می گردند. تاثیر اصلی این منطقه بندی در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری به این شکل می باشد که برخی رشته ها بومی گزینی دارند و داوطلبان بومی زا شانس بالایی برای قبولی در آن رشته محل ها برخوردار می باشند. از این رو داوطلبان در هنگام انتخاب رشته به این اصل توجه ویژه ای داشته باشند.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری

در کنکرو سراسری سهمیه هایی برای داوطلبان دارای شرایط خاص در نظر گرفته شده است از جمله این سهمیه ها می توان به سهمیه شاهد و ایثارگری اشاره نمود. برای این دسته از داوطلبان معمولا ظرفیت های جداگانه ای وجود دارد که می توانند انتخاب رشته کنکور سراسری از این ظرفیت ها استفاده نمایند.

توضیحات پایانی در انتخاب رشته کنکور سراسری

از مواردی که در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری مورد توجه قرار می گیرد تعداد انتخاب های داوطلبان رد این مرحله می باشد. برای داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری حداکثر 150 انتخاب وجود دارد این تعداد انتخاب باغث می گردد داوطلبان در این زمینه محدودیت خاصی را نداشته باشند. به همین جهت در چیدمان اولویت های انتخابی خود آزادی عمل بالایی خواهند داشت. از این رو در انتخاب های اول می توان رشته محل هایی را انتخاب نمود که مورد علاقه داوطلبان بوده اما احتمال قبولی در آنها کم می باشد. اما اصل مهم در چیدمان رشته های انتخابی در مورد رشته محل هایی می باشد که احتمال بالای قبولی وجود دارد. این رشته مل ها در واقع رشته هایی را شامل می گردد که داوطلبان بر اساس علاقمندی ، آینده شغلی و سایر فاکتور های تاثیر گذار انتخاب شده است. از این رو داوطلبان در این زمینه بایستی به وضعیت موجود خود که رتبه کنکور می باشد و وضعیت ایده آل که همان هدف می باشد توجه نمایند و با توجه به این فاصلی اقدام به انتخاب رشته محل های تعیین شده نمایند. د نهایت لازم به ذکر می باشد پس از اتمام انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان بایستی اطلاعات خود را که شامل شماره پروند و سایر اطلاعات داوطلبی می باشد را برای دریافت نتایج نهایی در نزد خود نگه دارند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 

برای مشاوره درباره انتخاب رشته کنکور سراسری با کادر مجرب سامانه ندای مشاور تماس بگیرید

تماس از طریق تلفن ثابت از سراسر کشور با شماره

9099071375

تماس از طریق موبایل همراه اول

99221106

پاسخگویی همه روزه حتی روزهای تعطیل از ۸-۲۴ صورت می گیرد

 

 مطالب مفید

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

اعلام نتایج دانشگاه آزاد

اعلام نتایج کنکور سراسری 97

ثبت نام کنکور سراسری 98

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *