تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تعرض جنسی چیست

📚 خلاصه ای از مقاله تعرض جنسی چیست:

مشاوره خانواده

تعرض جنسی می تواند شامل طیف وسیعی از رفتارهای جنسی از نوازش گرفته تا رفتارهای جنسی غیر ارادی باشد که فرد به صورت ناخواسته در آن ها مشارکت داده می شود. این قبیل رفتارها مجبور کردن فرد به مشاهده ی پورنوگرافی را نیز شامل می شود. تعرضات می تواند جنبه ی جسمی و یا روانی […]

تعرض جنسی چیست

تعرض جنسی چیست

تعرض جنسی می تواند شامل طیف وسیعی از رفتارهای جنسی از نوازش گرفته تا رفتارهای جنسی غیر ارادی باشد که فرد به صورت ناخواسته در آن ها مشارکت داده می شود.

این قبیل رفتارها مجبور کردن فرد به مشاهده ی پورنوگرافی را نیز شامل می شود. تعرضات می تواند جنبه ی جسمی و یا روانی داشته باشد و فرد را تا مدت های زیادی تحت تاثیر قرار دهند.

این قبیل رفتارها در گروه های متنوعی از زنان، نوجوانان و کودکان اتفاق می افتد و کمبود آموزش های پیشگیرانه ی لازم می تواند زمینه ی بروز آن ها را بیشتر کند.

تعرض جنسی یا تجاوز جنسی؟؟

تعرضات جنسی چه تاثیری بر قربانی دارد؟

قرار گرفتن در معرض تعرضات می تواند تاثیرات دراز مدت فراوانی بر فرد داشته باشد. به میزانی که شدت تعرض بیشتر و سن قربانی کمتر باشد، تبعات تعرض می تواند وخیم تر باشد و درمان را دشوار تر کند.

از جمله شایع ترین تبعات تعرض جنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •     احساس شرم و خجالت
  •     احساس گناه
  •     احساس خشم و انتقام
  •     احساس تنهایی و بی پناهی
  •     بروز افکار خودکشی و اقدام به خودکشی
  •     اختلالات شخصیتی از جمله اختلال شخصیت مرزی
  •     افسردگی مزمن
  •     اختلال استرس پس از سانحه
  •     حاملگی و آسیب های جسمی
تعرض جنسی

آنچه لازم است قربانیان تجاوز جنسی بدانند

متاسفانه درصد زیادی از قربانیان تجاوز جنسی را زنان و کودکان تشکیل می دهند. به همین دلیل آشنایی با آموزش های لازم در این زمنیه کاملا ضروری است.

در مورد تجربه ی خود صحبت کنید: صحبت کردن در مورد تجارب دردناک گذشته تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد و جراحت روانی تان دارد. در حقیقت تا زمانی که تجارب آزار دهنده را به عنوان رازی مگو در نزد خود نگه دارید به آن ها اجازه داده اید تا شما را افسرده و ناکام نگه دارند.

پیشنهاد می شود تا در زمینه ی واقعیت تلخ آنچه تجربه کرده اید با فردی مورد اعتماد صحبت کنید. این فرد می تواند یک مشاور جنسی دارای صلاحیت باشد تا از طریق روش های درمانی خاص، به شما کمک کند تا جراجات روانی تان را سریع تر ترمیم کنید.

مهارت نه گفتن را بیاموزید: حتی اگر برای یک بار تجربه ی تعرض جنسی را داشته اید، کاملا ضروری و فوری است که مهارت نه گفتن را بیاموزید. این امر در مورد کودکان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا بتوانند در شرایط اضطراری از خودشان در مقابل سوء استفاده کنندگان محافظت کنند. بخاطر داشته باشید که در این وضعیت شما از آسیب پذیری بیشتری برخوردار هستید و مهارت آموزی برای تان امری ضروری است.

مهارت حفظ حریم های شخصی را بیاموزید: ناآگاهی در خصوص چگونگی حفظ حریم های خصوص می تواند شما را در معرض تعرضات جسمی و روانی متعدد دیگر نیز قرار دهد. برای آموختن این مهارت به روانشناس مراجعه کنید و بیاموزید که چگونه می توانید برای خودتان مرزهایی تعیین کنید.

تجربه ی قبلی شما نباید باعث شود تا خودتان را قربانی و از دست رفته تلقی کنید و راه را برای هر آنچه اتفاق می افتد، باز بگذارید.

شرم و ترس را کنار بگذارید: ممکن است شرایط فرهنگی حاکم بر جامعه شما را دعوت به شرم، خجالت و ترس کند. اما منفعت روانی تان در آن است که دست از احساسات تخریب گری مانند شرم بردارید و آنچه اتفاق افتاده را با مراجع قانونی در میان بگذارید.

تعرض جنسی در هر حدی که باشد جرم است و مجرم می بایست تحت بررسی های قانونی قرار گیرد.

برای ترمیم عزت نفس تخریب شده تان گام بردارید: ممکن است در اثر چنین تجربه ای احساساتی از جمله بی ارزشی، پوچی و یاس به شما دست دهد.

 ممکن است عمیقا احساس کنید که فردی بی ارزش هستید و به همین خاطر است که دیگران توانسته اند با شما به هر نحوی رفتار کنند.

 اما واقعیت آن است که شما در معرض تجربه ای ناخواسته و دردناک قرار گرفته اید که بیش از هر چیز نیازمند نوازش خود، مهربانی با خود و عطوفت ورزی است.

ویژگی های مثبت تان را با خودتان مرور کنید: خودتان را دوست بدارید و اجازه ندهید تا تجارب تان در مورد احساس ارزشمندی تان تصمیم بگیرند.

هویت تان را بازسازی کنید:

 تجربه ی تعرضات جنسی شدید می تواند منجر به شکل گیری اختلالاتی در هویت فرد شود.

این تجارب که شوک روانی بسیار بزرگی را برای فرد به همراه دارد، باعث می شود تا چیستی و ماهیت قربانی مورد خدشه و آسیب واقع شود و از خود سوال کند ” من چه کسی هستم؟ ” .

به همین دلیل یکی از اقدامات اساسی برای قربانیان تجاوز و یا تعرض جنسی آن است که هویت، ارزش ها، اهداف و خواسته های شان از زندگی را مجددا مورد بازبینی قرار دهند و از طریق ان خود را بازیابند.

ممکن است طی موفقیت آمیز این فرایند نیازمند مراجعه به روانشناس یا مشاورخانواده باشد تا فرد بتواند فرایند بازیابی هویت را به خوبی طی کند.

جهت دریافت مشاوره در زمینه تعرض جنسی و تجاوز جنسی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵ تماس بگیرید

تماس از طریق تلفت ثابت در استان تهران با مشاره ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴

تماس از طریق موبایل همراه اول با شماره ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخگویی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تعرض جنسی چیست

تعرض جنسی چیست

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تعرض جنسی چیست

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل