مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی تلفنی

انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته کنکور

انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور

برای مشاوره قبولی در کنکور و راهنمای انتخاب رشته کنکور با مشاورین سامانه تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور با تلفن ثابت

9099071375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته کنکور

اهمیت انتخاب رشته

از کنکور تا زمان انتخاب رشته

دوره های تحصیلی، رشته ها و دانشگاه های خاص

گزینش در کنکور سراسری

سهمیه ها و توزیع ظرفیت در سهمیه ها

شک و تردید ها در انتخاب رشته

گام های منطقی برای انتخاب رشته

نقش کارنامه در انتخاب رشته

شانس قبولی با استفاده از کارنامه دیگران

چگونگی چیدن رشته/محل ها

پیامد های انتخاب رشته ناآگاهانه

مهمترین مشکلات داوطلبان در فرآیند انتخاب رشته از دید مشاوران مدارس

برای مشاوره قبولی در کنکور و راهنمای انتخاب رشته کنکور با مشاورین سامانه تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور با تلفن ثابت

9099071375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل

عوامل موثر بر انتخاب رشته صحیح واصولی

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش

در آمارهایی که سازمان سنجش کشور منتشر کرده است متأسفانه تعداد قابل توجهی از دانشجویان سال اول درخواست تغییر رشته دارند. با توجه به آنچه سازمان سنجش کشور در اطلاعات داخلی خود اعلام می نماید تعداد این افراد نزدیک به یک سوم کل پذیرفته شدگان است. از طرفی با توجه به محدودیت های سخت گیرانه تغییر رشته در دانشگاه های سراسری و همچنین شرایط کسب رتبه ی آخرین فرد قبول شده در آن رشته، برای تغییر به رشته ی مذکور امکان این امر بسیار کم فراهم می گردد و عده ی زیادی از دانشجویان کمتر از دو ماه پس از انتخاب رشته  سراسری از انتخاب خود پشیمان می شوند و مجبورند سال ها و شاید یک عمر در محیط و شرایطی فعالیت نمایند که علاقه ای به آن ندارند. پس انتخاب رشته کنکور سراسری  را از خود کنکور سراسری هم مهمتر بدانید و با کسب اطلاعات بیشتر و مشورت با مشاوران برتر وکارآزموده و مطالعه توصیه ها و نکات دفترچه راهنمای انتخاب رشته سراسری سازمان سنجش کشور یک انتخاب رشته صحیح، دقیق و اصولی انجام دهید.

به جرأت می توان گفت تعداد زیادی از داوطلبان کنکور برحسب رتبه ای که کسب کرده اند انتخاب رشته می کنند. این قاعده فقط شامل افرادی که رتبه های متوسط یا بد دارند نمی شود بلکه اغلب داوطلبانی که رتبه ی خوب هم دارند دچار این “جوّزدگی” می شوند. مثلاً شنیدن این نکته که فردی با رتبه ی 90 معماری شهید بهشتی تهران را برای تحصیل انتخاب کرده بسیاری را متعجب می کند، چرا که تصور عموم در این مواقع این است که فرد باید در رشته ای مثل برق شریف تحصیل نماید، یا عده ای با رتبه ی نزدیک 200 جرأت نمی کنند رشته ی مورد علاقه ی خود را انتخاب نمایند، چرا که شنیده اید افرادی مشابه آنها در رشته های پزشکی ودندان پزشکی  و برق و مکانیک ادامه ی تحصیل می دهند با این تفاسیر و دیدگاه های موجود در جامعه، به نظر می رسد توجه به چند نکته ی مهم در انتخاب و نوع رشته مهم خواهد بود.

توانایی تحصیل و فعالیت در رشته های انتخابی:

در انتخاب رشته کنکور سراسری مسلماً‌ فرد باید به واحدهای درسی و زمینه ها و فضاهای اشتغال رشته توجه نماید تا رشته هایی را که فعالیت در آنها برای او امکان دارد جزو انتخاب های خود بیاورد. در غیر این صورت موفقیت برای او در رشته ی تحصیلی یا به دست نخواهد آمد یا به سختی کسب خواهد شد.
مسلماً‌ تحصیل در رشته هایی مثل معدن و متالو‍ژی تا حدی برای دختران سختی خواهد داشت و گاهی انگیزه ی تحصیل را در آنها کاهش می دهد و فرد را به دانشجویی کم کار بدل می کند.
از طرف دیگر برای فردی که توانایی کار علمی و تحقیقاتی زیادی ندارد، انتخاب رشته های علوم پایه که تقریبا در تمام رده ها به این زمینه ها خواهد پرداخت سبب کاهش انگیزه و یا افت تحصیلی و … خواهد شد. با توجه به همین نکته کوتاه و دقت در رشته تحصیلی و شغل اطرافیان در انتخاب رشته کنکور سراسری خود حتما این موضوع را مد نظر قرار دهید که در رشته های انتخابی توانایی نسبی برای فعالیت داشته باشید.

علاقه برای تحصیل و فعالیت در رشته ی انتخابی:

مسلماً بهترین عامل موفقیت علاقه به زمینه ی فعالیت است. علاقه هایی واقعی تا حدی کارساز هستند که ممکن است بتواند فرد را به توانایی لازم برای فعالیت در زمینه ی تحصیل برساند و یا حتی با بروز خلاقیت زمینه ی جدی از فعالیت را بیابد. اما آنچه اهمیت دارد شناسایی علاقه ی واقعی است که گاهی بسیار سخت است و با هیجان ها و احساس های آتی در نوجوانی تلفیق می گردد.

از سوی دیگر رشته ی تحصیلی مانند سایه در تمام زندگی همراه فرد است و به نوعی به آن علاقه داشته اند که بسیاری از آنها ممکن است چندان ارتباطی به تحصیلات شان نداشته باشد. این نشانگر تأثیر علاقه است. افرادی هم که به علاقه های خود توجه نمی کنند و در رشته های خود فعالیت دارند به دلیل انگیزش پایین افراد چندان موفقی نیستند!

در مقالات گذشته اشاره شد که تاکید دائمی مسولان سازمان سنجش کشور و نکات ارائه شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری سازمان سنجش کشور نشانگر اهمیت علاقه به رشته های انتخابی می باشد. پس در انتخاب رشته صحیح و اصولی هرگز آیتم علاقه به رشته را فراموش نکنید.

امکان اشتغال:

باید پذیرفت پس از فارغ التحصیلی آنچه برای شما مهم است انتخاب شغل است. شغل هم تا حد زیادی باید وابسته به نوع تحصیل شما باشد که نشانگر تخصص شماست. پس با توجه به آینده ی کاری رشته ها و با در نظر گرفتن زمینه ی شغلی که می خواهید داشته باشید، انتخاب رشته کنید. بسیاری از مواقع رشته های مشابه آنچه شما دوست دارید می تواند سبب شود در کنار والدین و اقوام خود (از همان دوران دانشجویی) مشغول فعالیت شوید و همین سبب رشد تخصصی و تجربی شما گردد و احساس مفید بودن تحصیلات، انگیزه ی کافی را برای ادامه ی تحصیل نیز فراهم می کند. پس به امکانات اطراف خود برای اشتغال بی توجه نباشید.

امکان ادامه ی تحصیل:

در بازار رقابتی موجود مسلماً‌ پس از پایان دوران لیسانس مفهوم ادامه ی تحصیل برای شما پررنگ تر خواهد شد. پس رشته هایی را انتخاب کنید تا چنین امکانی داشته باشند و از طرف دیگر شما نیز توانـــــایی ادامه ی تحصیل در آن رشته را داشته باشید. برخی از رشته ها برای ادامه ی تحصیل به توانایی علمی فوق العاده ای نیاز دارند و ممکن است برای ادامه تحصیل در آنها به سختی بیفتید.

امیدواریم با توجه به همه این نکات انتخاب رشته کنکور سراسری خود را به بهترین و دقیق ترین وجه انتخاب نمایید و بدانید که انتخاب رشته انتخاب آینده شغلی و اجتماعی شماست.پس انتخاب رشته صحیح و اصولی و بی نقصی را برای خود رقم بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *