تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

غیبت در دانشگاه آزاد

📚 خلاصه ای از مقاله غیبت در دانشگاه آزاد:

غیبت در دانشگاه آزاد

در این مقاله قوانین غیبت در دانشگاه آزاد، تعداد غیبت مجاز در هر ترم و هر درس، شرایط یک ترم غیبت، قوانین غیبت در امتحانات، نحوه موجه کردن غیبت ازاد ارائه شده است

غیبت در دانشگاه آزاد

غیبت در دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد، دانشجویان در حال ادامه تحصیل باید به دقت با شرایط غیبت در هر ترم مطلع شده و از طریق رعایت قوانین غیبت، غیبت‌های خود را مدیریت کنند. هر درس به حداکثر سه شانزدهم غیبت موجه اجازه می‌دهد و اگر دانشجو بیش از سه جلسه در هر درس غیبت داشته باشد، در آن درس اخراج می‌شود.

اگرچه دانشگاه آزاد به دانشجوها آزادی بیشتری نسبت به مدارس معمولی می‌دهد، اما از دیگر طرف سخت گیری‌های خود را نیز برای حضور و غیبت در کلاس‌ها و جلسات امتحانات دارد. بدیهی است که شرایط غیبت در جلسات امتحانات در دانشگاه آزاد با سایر دانشگاه‌ها تفاوت دارد و عواقب مختص به خود را دارد.

غیبت در دانشگاه آزاد

مهم‌ترین نکته این است که غیبت دانشجویان در کلاس‌ها یا جلسات امتحانات، به دلایل متنوعی می‌تواند منجر به مشکلاتی در دوران تحصیل دانشجویان شود. از این‌رو، آشنایی دقیق با قوانین و رعایت شرایط غیبت در دانشگاه آزاد برای دانشجویان امری بسیار ضروری است. در ادامه به موضوع شرایط غیبت در دانشگاه آزاد و عواقب آن به‌طور کامل پرداخته می‌شود.

قوانین غیبت در دانشگاه آزاد

به دلیل تفاوت‌های موجود بین دانشگاه‌ها، هر یک از دانشگاه‌های آزاد قوانین و مقررات خاص خود را درباره حضور و غیاب دانشجویان تعیین می‌کنند. بنابراین، دانشجویان اجبار دارند که این قوانین را آموزش ببینند و به آن‌ها پایبند باشند. در این مقاله، قوانین حضور و غیاب در دانشگاه‌های آزاد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حضور و غیاب در هر دانشگاه، از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، به دو حالت موجه و غیرموجه تقسیم می‌شود. در صورتی که حضور غیاب دانشجو موجه باشد، دانشجو موظف است مدارک لازم را ارائه داده و سپس مسئولان آموزش دانشگاه تصمیم‌گیری درباره مجازیت غیبت دانشجو می‌کنند. اگر غیبت به‌طور موجه تأیید شود، درس مربوطه از کارنامه دانشجو حذف خواهد شد.

در دانشگاه آزاد، حضور و غیاب به محدودیت‌هایی می‌خورد. به‌عنوان مثال، اگر دانشجو در 3 درس و هر درس بیش از سه جلسه غیبت غیرموجه داشته باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد. ضروری است به‌خاطر داشته باشیم که تعداد واحد‌های درسی زیر 12 واحد نباید باشد.

اگر دانشجو سه جلسه غیبت غیرموجه داشته باشد، قانون فوق‌الذکر رعایت می‌شود. اما اگر تعداد غیبت‌ها بیش از 3 درس و هر درس حاوی 3 جلسه باشد، نمره صفر به عنوان نمره دروسی که غیبت شده‌اند، به‌دانشجو تعلق می‌گیرد. همچنین، نکته‌ی مهمی که باید دانشجویان آگاه باشند، این است که عودت شهریه به دلیل غیبت موجه یا غیرموجه اتفاق نمی‌افتد.

در صورتی که غیبت دانشجو بیش از سه شانزدهم ساعات هر یک از دروس باشد، غیبت در تمامی دروس محسوب می‌شود. دانشجویان دانشگاه آزاد باید به‌خاطر داشته باشند که هر نوع غیبت، موجه یا غیرموجه، باعث معافیت از تکالیف درسی، آزمایشگاهی و وظایف عملی مربوطه نخواهد شد. همچنین، تعداد حضور و غیاب بر اساس حضور و غیاب هفتگی استادان قبل از امتحانات نیم‌سال محاسبه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: شرایط اخراج از دانشگاه
بیشتر بخوانید: مشروط شدن در دانشگاه

تعداد غیبت مجاز در دانشگاه آزاد

با توجه به شرایط مختلف، دانشجویان دانشگاه آزاد ممکن است در طول ترم دانشگاهی خود از حضور در کلاس‌ها غیبت کنند و این غیبت‌ها به‌عنوان حاضری ثبت نشوند. اگر دانشجویان نسبت به موجه کردن غیبت‌های خود با ارائه مدارک مورد نیاز به مسئولان دانشگاه اقدام نکنند، ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شده و حتی اجازه ادامه تحصیل به آن‌ها داده نشود.

حضور دانشجو در تمامی کلاس‌ها و رشته‌ها در دانشگاه آزاد الزامی است، بدون توجه به نوع کلاس (حضوری یا غیرحضوری) و ترم تحصیلی. در صورتی که دانشجو در کلاس‌هایی حضور نداشته باشد، به‌عنوان حاضری ثبت نخواهد شد. بر اساس این بخش‌نامه، دانشجوهای دانشگاه آزاد می‌توانند در هر درس خود سه جلسه غیبت از مجموع شانزده جلسه داشته باشند.

بنابراین، سقف غیبت در هر ترم دانشگاه آزاد تنها سه جلسه در هر درس می‌باشد، و اگر دانشجویی بیش از این سه جلسه در هر درس خود غیبت داشته باشد، باید بر اساس آیین‌نامه دانشگاه آزاد اقدام به موجه کردن آن نماید. به‌علت محدودیت غیبت‌ها، به دانشجویان توصیه می‌شود از این فرصت‌ها در مواقع ضروری و متعارف در طول ترم تحصیلی خود بهره‌برداری نمایند.

بیشتر بخوانید: انتقالی از دانشگاه آزاد به دولتی
بیشتر بخوانید: گواهی اشتغال به تحصیل
بیشتر بخوانید: شرایط بازگشت به تحصیل

شرایط یک ترم غیبت در دانشگاه آزاد

شرایط یک ترم غیبت در دانشگاه آزاد

با توجه به شرایط و مقررات منحصر به فرد هر دانشگاه، از جمله دانشگاه آزاد، دانشجویان ملزم به اطلاع از شرایط غیبت در یک ترم هستند که در این بخش به‌طور کامل توضیح داده شده است. به‌علت اهمیت این موضوع، تبصره‌هایی توسط شورای آموزشی هر واحد دانشگاه آزاد درباره ترک تحصیل بدون انصراف از دانشگاه تعیین شده است.

در صورتی که دانشجوهای دانشگاه آزاد یک ترم یا چندین ترم بدون اطلاع‌رسانی به مسئولین دانشگاه آزاد از کلاس‌ها غیبت داشته باشند، بر اساس قانون، مورد جریمه قرار خواهند گرفت. از زمان ثبت‌نام در دانشگاه آزاد، فرد به‌عنوان دانشجو شناخته می‌شود و به‌همین دلیل توصیه می‌شود که هرگاه دانشجو نتواند به دلایلی در کلاس‌ها یا جلسات امتحان حضور داشته باشد، حتماً به واحد آموزش دانشگاه آزاد اطلاع دهد.

دانشجو بعد از اطلاع‌رسانی به مسئولین دانشگاه درباره غیبت در یک ترم دانشگاه آزاد، می‌تواند بسته به شرایط خود، مرخصی بگیرد. در نتیجه، وی می‌تواند درخواست مرخصی خود را به صورت کتبی قبل از آغاز انتخاب واحد، به اداره آموزش دانشگاه آزاد ارائه دهد. اداره آموزش دانشگاه پس از بررسی شرایط دانشجو، موافقت یا عدم موافقت خود را به‌صورت کتبی به دانشجو اعلام خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: شرایط انصراف از دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: monada.iau.ac.ir

قوانین غیبت در امتحانات دانشگاه آزاد

برای بسیاری از داوطلبان، پرسش مطرح می‌شود که چرا امتحانات را نباید غیبت کرد؟ به این پرسش می‌توان پاسخ داد که غیبت کردن باید برای مواقع اضطراری محفوظ شود، و اگر دانشجو بدون دلیل موجه در جلسات امتحانی حضور نداشته باشد، می‌تواند مسیر تحصیلی خود را به خطر بیاندازد. بنابراین، باید به این نکته توجه کرد و آن را رعایت نمود.

در شرایطی که دانشجو قادر به حضور در امتحان یک درس نباشد، باید قبل از شروع امتحانات به دفتر آموزش دانشگاه مراجعه کرده و درخواست حذف اضطراری درس موردنظر خود را ارائه دهد. اگر دانشگاه با این درخواست موافقت کند، نمره‌ای برای دانشجو لحاظ نخواهد شد و این درس از لیست دروس انتخاب واحد دانشگاه آزاد حذف خواهد شد.

دانشجویان دانشگاه آزاد باید به جای عدم حضور در امتحانات، با برنامه‌ریزی مناسب و آماده‌سازی اصولی و به‌موقع، قبل از شروع امتحانات، موفقیت خود را در امتحانات دانشگاه آزاد تضمین کرده و هیچ مشکل جدیدی در دوران تحصیلی خود در دانشگاه آزاد را روی دوش نیاورند.

طبق قوانین دانشگاه آزاد، اگر دانشجو در جلسه‌های امتحانات حضور نداشته باشد، نمره‌ی آن درس را صفر خواهد گرفت. به‌همین دلیل در این شرایط بهتر است با استاد و اداره آموزش دانشگاه درباره شرایط و دلایل خود برای غیبت در جلسه‌های امتحان صحبت نمایند و موجه کردن آن‌ها را بررسی کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام ذخیره دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: اعتراض به نتایج دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: کارنامه سبز دانشگاه آزاد

نحوه موجه کردن غیبت دانشجویان دانشگاه آزاد

نحوه موجه کردن غیبت دانشجویان دانشگاه آزاد

بر اساس بخشنامه دانشگاه آزاد و ماده‌های 31 و 32 آن در خصوص موجه‌سازی غیبت‌های دانشجویان توسط معاونت آموزشی، اصولی برای تعیین موجه‌بودن غیبت‌ها وجود دارد. اگر دانشجویی سه جلسه غیبت در یک درس داشته باشد، آن درس برای او حذف خواهد شد. در این موارد، توصیه می‌شود دانشجو با استاد مربوطه مشورت کرده و با موافقت وی و آموزش دانشگاه، غیبت‌های خود را موجه کند.

اگر غیبت‌های دانشجو بیشتر از سه جلسه در یک درس باشد، به عنوان غیبت‌های موجه ثبت نخواهند شد و نمره آن درس صفر خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر دانشجو بیش از حد مجاز (سه جلسه) غیبت داشته باشد، دانشگاه ممکن است تصمیم به حذف ترم تحصیلی او از دانشگاه آزاد بگیرد.

لازم به ذکر است که این بخشنامه برای تمام دانشجویانی که در حال تحصیل هستند اعمال می‌شود؛ اما دانشجویان دانشگاه آزاد باید به‌خاطر داشته باشند که اگر در کلاس‌ها حضور نداشته‌اند، بهتر است تلاش کنند تا غیبت‌های خود را با موجه‌سازی کاهش دهند تا مشکلات کمتری در دوران تحصیلی خود متحمل شوند.

معمولاً اگر دانشجو وظیفه‌شناس باشد و برخی موارد او را به بیش از حد غیبت مبتلا کند، می‌تواند با ارائه مدارک پزشکی، گواهی فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده یا مدارک معتبر به دفتر آموزش و استاد خود، برای موجه‌سازی غیبت‌های دانشگاه آزاد خود اقدام نماید.

بیشتر بخوانید: شماره دانشجویی دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: حذف و اضافه دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی رایگان می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی غیبت در دانشگاه آزاد کلیک کنید.

غیبت در دانشگاه آزاد

غیبت در دانشگاه آزاد

برچسب ها

غیبت در دانشگاه آزاد قوانین غیبت در هر ترم دانشگاه آزاد شرایط موجه غیبت در دانشگاه آزاد غیبت در امتحانات دانشگاه آزاد

حضور و غیاب در دانشگاه آزاد,غیبت در هر ترم دانشگاه آزاد,در کلاس حضور نداشته باشند.,دانشجوی دانشگاه آزاد غیبت,دانشجویان دانشگاه آزاد,قوانین غیبت در هر ترم,غیبت در دانشگاه آزاد,دانشگاه آزاد اسلامی,شهریه دانشگاه آزاد,دانشگاه آزاد حضور,حضوری و غیر حضوری,غیاب دانشگاه آزاد,غیبت دانشجو موجه,دانشجوی دانشگاه,بازگشت به تحصیل,غیبت دانشجویان,قوانین و شرایط,شرایط موجه آن,غیبت غیر موجه,دانشگاه آزاد,دانشگاه های,غیبت دانشجو,حضور و غیاب,دانشجویانی,دانشگاه ها,دانشجویان,غیبت موجه,جلسه غیبت,غیر موجه,عدم حضور,دانشگاه,آزاد با,ترم های,غیبت ها,دانشجو,قوانین,شرایط,قانون,غیبت,موجه,حضور,غیاب,غایب,آزاد,جلسه,ترم

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

غیبت در دانشگاه آزاد

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل