تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

📚 خلاصه ای از مقاله سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir:

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

در این مقاله ندای مشاور سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد با آدرس ris.iau.ac.ir معرفی شده و نحوه عضویت، ثبت پایان نامه و تمامی امکانات جدید پژوهشیار ارائه شده است.

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

تمامی فرآیندهای مرتبط با تهیه پایان‌نامه و رساله‌های دانشجویان در دانشگاه آزاد، از جمله ارسال پروپوزال، دریافت تاییدیه از گروه آموزشی و انتخاب اساتید راهنما و مشاور، از طریق سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد صورت می‌پذیرد. با عضویت در سایت پژوهشیار به آدرس ris.iau.ac.ir، دانشجویان قادر خواهند بود به سایر بخش‌های این سامانه دسترسی پیدا کنند.

برای ورود مستقیم به سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد کلیک کنید

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

مراحل ثبت، درخواست و پیگیری پایان‌نامه‌ها معمولاً بخشی از فرآیندهایی است که علاوه بر دانشجویان، اساتید و کارشناسان پژوهشی دانشگاه‌ها درگیر آن می‌شوند. به منظور حل این مسئله و افزایش سرعت در انجام امور پژوهشی، دانشگاه آزاد یک سامانه طراحی کرده است که دانشجویان با عضویت در آن، قادر خواهند بود تمام فعالیت‌های مرتبط با پایان‌نامه خود را انجام دهند.

ثبت موضوع پیشنهادی پایان‌نامه و دریافت کد تاییدیه از جمله اقدامات مهمی هستند که در سایت پژوهشیار ris.iau.ac.ir صورت می‌گیرد. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم به بررسی جزئیات سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد و نحوه عضویت در آن بپردازیم.

معرفی سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

در امروزه، بسیاری از ارتباطات دانشجویان به صورت آنلاین برقرار می‌شود و به همین دلیل، دانشجویان از نیاز به حضور حضوری در مراکز مختلف آزمایشگاهی و اداری رها می‌شوند. یکی از پلتفرم‌های آنلاین که به دانشجویان کمک می‌کند، سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد است. این سامانه تحت آدرس اینترنتی ris.iau.ac.ir فعالیت می‌کند و به دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و همچنین اساتید دانشگاه، امکان ثبت نام و پیگیری مراحل مربوط به پروپوزال، طرح پژوهشی، پایان‌نامه و رساله را می‌دهد. در ادامه، بخش‌های مختلف این پلتفرم را معرفی خواهیم کرد.

معرفی سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

معرفی بخش‌های سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

 1. بخش ۱: یک گزینه ساده برای دسترسی آسان کاربران به صفحه اصلی در هر مرحله طراحی شده است.
 2. بخش ۲: افراد می‌توانند برای دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی، به بخش مربوطه مراجعه کنند.
 3. بخش ۳: در بخش “سوالات متداول”، کاربران می‌توانند به پاسخ‌های تیم کارشناسان این سامانه دسترسی پیدا کنند.
 4. بخش ۴: بخش “نگاه آماری” امکان مشاهده تعداد کاربران فعال در این سامانه را فراهم می‌کند.
 5. بخش ۵: افرادی که قبلاً در سامانه ثبت نام کرده‌اند و قصد استفاده از خدمات را دارند، باید از طریق بخش مشخص شده وارد سایت شوند.
 6. بخش ۶: این گزینه برای افرادی طراحی شده است که هنوز در سامانه پژوهشیار ثبت نام نکرده‌اند. با فشردن این گزینه و درج اطلاعات مورد نیاز، می‌توانند در سایت ثبت نام کنند.
 7. بخش ۷: کاربران می‌توانند برای انتخاب و تغییر زبان سامانه، از آیکون مشخص شده استفاده کنند.
 8. بخش ۸: دانشجویان می‌توانند “فرم‌ها و آیین‌نامه‌ها” مورد نیاز خود را از طریق این بخش مشاهده و دریافت کنند.
 9. بخش ۹: بخش “درخواست‌های پشتیبانی” جهت حل مشکلات کاربران در هنگام استفاده از سامانه طراحی شده است. برای این منظور، کاربران می‌توانند روی گزینه مورد نظر کلیک کرده و پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، پیام خود را ارسال کنند.
 10. بخش ۱۰: این بخش امکان مشاهده و جستجوی اطلاعیه‌های منتشر شده را فراهم می‌کند.
 11. بخش ۱۱: این بخش به کاربران امکان مشاهده و جستجوی اخبار منتشر شده را می‌دهد.

✔ داوطلبان عزیز توجه داشته باشند که مراحل پذیرش و ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد، اعلام نتایج دانشگاه آزاد و سایر اخبار و امور مربوط به ثبت نام دانشگاه آزاد در تمامی مقاطع تحصیلی از طریق سایت سنجش دانشگاه آزاد صورت می پذیرد.

 بیشتر بخوانید: نحوه ورود به سایت دانشگاه آزاد

نحوه ورود و ثبت نام در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد 1402

در سامانه تحقیقاتی دانشگاه آزاد، دانشجوان می‌توانند به‌طور آنلاین تمامی مراحل پایان‌نامه و رساله خود را مشاهده کنند. در گذشته، کارشناسان پژوهشی برای ثبت کد پایان‌نامه یا رساله‌شان از سامانه TC استفاده می‌کردند و سپس آن را در سایت پژوهشیار با آدرس ris.iau.ac.ir ثبت می‌کردند. اما با توجه به اینکه سایت TC دیگر در دسترس نیست، کارشناسان پژوهشی دیگر نیازی به دریافت کد از سامانه مذکور ندارند؛ زیرا امکان صدور کد پایان‌نامه یا رساله از طریق سامانه پژوهشیار نیز فراهم شده است.

☑️ اما برای ورود به سامانه پژوهشیار و بررسی پروژه‌های علمی، ابتدا باید در این سایت ثبت نام کنید. مراحل ورود و ثبت نام در سامانه به شرح زیر است:

نحوه ورود به سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

1. به سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد با آدرس ris.iau.ac.ir مراجعه کنید و بر روی عبارت “ورود به سامانه پژوهشیار” در سمت چپ صفحه کلیک کنید.

نحوه ورود به سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

2. در صفحه بعدی، اگر قبلاً در این سامانه ثبت نام کرده‌اید، اطلاعات خواسته شده از جمله کد ملی، رمز عبور و حاصل عبارت را وارد کنید و گزینه “ورود به سامانه” را فشار دهید.

ورود به سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

نحوه ثبت نام در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

1. به سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد با آدرس ris.iau.ac.ir مراجعه کنید و بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید.

ثبت نام در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

2. در صفحه بعدی، اطلاعات شخصی و علمی خود را وارد کنید، از جمله نام و نام خانوادگی، ملیت، نوع ثبت نام، کد ملی، تلفن همراه، پست الکترونیکی، جنسیت، مرتبه علمی، تاریخ تولد، تخصص و واحد دانشگاهی.

ثبت نام در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد مرحله 2

3. پس از تکمیل مراحل فوق، بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید تا فرایند نام نویسی به پایان برسد.

ثبت نام در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد مرحله 3

 

✔ در راستای ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید و علاقه‌مندان، دانشگاه آزاد به منظور ایجاد ارتباط مستقیم با اعضای هیئت علمی، سامانه‌ای با نام ساجد را راه‌اندازی نموده است. در این سامانه، افراد قادر خواهند بود از خدماتی همچون درخواست وام دانشجویی و ثبت نام در هیئت علمی دانشگاه آزاد بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: سامانه ساجد دانشگاه آزاد اساتید و دانشجویان

آموزش مراحل دفاع از پایان نامه در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد

مراحلی که دانشجویان دانشگاه آزاد برای دفاع از پایان نامه یا رساله خود در سامانه تحقیقاتی باید انجام دهند، در زیر توضیح داده شده است. ابتدا باید استاد راهنما و مشاور خود را انتخاب کنند و به انجام پژوهش بپردازند. سپس، موضوع پایان نامه را استعلام کرده و پروپوزال خود را ثبت کنند، که این مرحله در مرحله 1 قرار دارد. پس از انجام سایر مراحل، نمره دفاع از پایان نامه در سامانه ris.iau.ac.ir ثبت می‌شود.

تمامی کاربرگ‌ها و فرم‌های مربوط به ارائه موضوع، عنوان غیرتکراری، گزارش ایرانداک و … به صورت فایل‌های قابل دانلود در سامانه تحقیقاتی قرار دارند تا دانشجوان بتوانند آن‌ها را در زمان مقرر دانلود کرده و پس از تکمیل اطلاعات، در سامانه آپلود کنند.

دفاع از پایان نامه در سامانه پژوهشیار

امکانات سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

☑️ از جمله مجموعه امکاناتی که در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد ارائه می‌شود، عبارتند از:

 • ارسال پروپوزال‌های مرتبط با طرح‌های پژوهشی
 • انجام فرآیندهای داوری و کارشناسی به صورت آنلاین
 • انجام مراحل عقد قرارداد به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور حضوری
 • ثبت تمامی سوابق علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد در سامانه مربوطه

✔ همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد از طریق سایت آموزشیار می‌توانند از امکانات متنوعی مانند مشاهده لیست دروس، انتخاب واحد، حذف و اضافه، ارزشیابی اساتید، دریافت کارت ورود به جلسه، مشاهده نمرات و اعتراض به آن، ارزشیابی اساتید، درخواست تسهیلات و پرداخت شهریه بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: سایت آموزشیار دانشگاه آزاد

نحوه ثبت پروپوزال در سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

بعد از ساخت حساب کاربری در پلتفرم تحقیقاتی، لازم است دانشجو پیشنهاد موردنظر خود را در سایت مربوطه ثبت کند. حالا دانشجوها باید از مسیرهای مناسب استفاده کرده و کد رساله یا پایان نامه را از این پلتفرم دریافت کنند. این کد پس از تأیید توسط مرجع تصویب دانشگاهی در دسترس دانشجو قرار می‌گیرد. سپس نوبت به بارگذاری نسخه نهایی پایان نامه یا رساله می‌رسد که پس از اعمال اصلاحات، فرد می‌تواند در جلسه دفاع جهت ارائه مقاله خود حاضر شود. برخی از مراحل ثبت اقتراح در سایت دانشگاه آزاد در این بخش از مقاله ذکر شده است.

? ابتدا به سایت پلتفرم تحقیقاتی با آدرس ris.iau.ac.ir مراجعه کنید و در صورتی که ثبت نام کرده‌اید، بر روی “ورود به سامانه” کلیک کنید.

ثبت پروپوزال در سامانه پژوهشیار مرحله 1

? اطلاعات موردنیاز را در فیلدهای مربوطه وارد کنید و بر روی “ورود به سامانه” کلیک کنید.

ثبت پروپوزال در سامانه پژوهشیار مرحله 2

? برای ثبت اقتراح، بر روی “فعالیت‌های شما” کلیک کنید تا گزینه‌های مربوطه نمایش داده شوند.

ثبت پروپوزال در سامانه پژوهشیار مرحله 3

? از منوی بازشده، “ارسال فعالیت جدید” را انتخاب کنید.

ثبت پروپوزال در سامانه پژوهشیار مرحله 4

? سپس در صفحه بازشده، اطلاعات موردنیاز را وارد کنید و بر روی “ذخیره” کلیک کنید.

ثبت پروپوزال در سامانه پژوهشیار مرحله 5

? سپس به تمامی اطلاعات موردنیاز با دقت وارد شوید. از قسمت “جستجو در لیست” نام استاد راهنما را انتخاب کنید و بر روی آیکون انتخاب کلیک کنید.

? بعد از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، گزینه “می‌دانم” را انتخاب کرده و سپس روی “خروج” کلیک کنید.

? پس از انجام این مراحل، دانشجو می‌تواند با بازکردن گزینه جزئیات، چهار مرحله را مشاهده کند.

بعد از دریافت گواهی پایان کار از پلتفرم تحقیقاتی، درخواست‌دهندگان می‌توانند مدارک موردنظر خود را به دفتر امور فارغ‌التحصیلان دانشگاه مربوطه تحویل دهند. لازم به ذکر است که در این پلتفرم، تعداد ظرفیت استادان فعال به طور دائم بررسی می‌شود و دانشجوها پس از پایان کار، از لیست مربوطه حذف می‌شوند.

روش ورود به سامانه پژوهشیار علوم پزشکی دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

 1. برای ورود به سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir، ابتدا آدرس سایت را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید، سپس روی نام و نام خانوادگی خود کلیک کنید تا وارد پروفایل کاربری خود شوید. در این قسمت، میتوانید اطلاعات خود را ویرایش کنید.
 2. دانشجویان میتوانند در مستطیل آبی رنگ قرار داده شده در سمت راست صفحه، از دو بخش “سایت پایان‌نامه دانشگاه آزاد” و “فعالیت‌های شما” مطلع شوند.
 3. در بخش “ارسال پایان نامه/رساله”، میتوانید به تکمیل قسمت‌های مختلف پروپوزال خود بپردازید. منوی “پایان نامه/رساله شما” برای زمانی است که شما بخشی یا تمامی پروپوزال خود را تکمیل و ارسال کرده‌اید و به این قسمت هدایت می‌شود.
 4. در ابتدا، محل دریافت پایان نامه را به ترتیب حوزه معاونت، واحد دانشگاهی، دانشکده و گروه آموزشی انتخاب کنید، سپس مشخصات پروپوزال پایان نامه یا رساله خود را با دقت وارد کنید. با این روش، میتوانید سایر بخش‌های رساله یا پایان نامه خود را مشاهده کنید.

✔ امکان نقل و انتقال و مهمانی در دانشگاه آزاد در چندین سال گذشته به صورت جدی و سازماندهی شده ارائه می‌شود. دانشجویانی که از دانشگاه فعلی خود راضی نیستند یا به هر دلیلی قصد انتقال به دانشگاه دیگر را دارند، می‌توانند از طریق سامانه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد درخواست انتقال یا میهمانی خود را ثبت کنند.

بیشتر بخوانید: سامانه نقل و انتقالات دانشگاه آزاد

بازیابی رمز عبور در سامانه پایان‌نامه پژوهشیار

اگر رمز عبور خود را برای ورود به سامانه اینترنتی ris.iau.ac.ir فراموش کرده‌اید، می‌توانید از گزینه “رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟” استفاده کنید و با استفاده از یکی از سه روش زیر، رمز عبور خود را بازیابی کنید.

با فشردن دکمه “ارسال”، یک رمز عبور به شما ارسال می‌شود، این رمز عبور از طریق ایمیل و پیامک برای شما ارسال می‌شود. با باز کردن صندوق دریافتی خود، یک پیام جدید با عنوان “بازنشانی کلمه عبور” را خواهید دید. در صورتی که پیام در صندوق دریافتی شما نبود، ممکن است در بخش‌های “Trash”, “Spam” یا “Bulk” قرار گرفته باشد. به هر حال، با ورود به متن ایمیل و کلیک بر روی لینک آبی رنگ، به یک صفحه هدایت می‌شوید و پیغام “داده‌ها با موفقیت ذخیره شده” را خواهید دید.

لطفاً توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار لینک ارسال شده محدود است. به عبارت دیگر، اگر از آن پس از مدت زمان مشخصی استفاده کنید، با پیغامی با محتوای “متاسفانه اعتبار این صفحه تمام شده است یا اطلاعات ارسالی اشتباه است” مواجه خواهید شد.

در صورتی که با این موضوع مواجه شدید، یک صفحه دیگر باز خواهد شد که از شما درخواست می‌کند رمز عبور فعلی را در کادر مربوطه وارد کنید و سپس رمز عبور جدید را ثبت کنید. حالا کافیست به صفحه ورود بازگردید و با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، به انجام امور مورد نظر بپردازید.

نکاتی برای ثبت نام در سامانه پژوهشیار ris.iau.ac.ir

☑️ هنگام ورود به سامانه پژوهشیار و ثبت نام، به موارد زیر توجه کنید:

 1.  با دقت کد ملی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که پس از یک بار ثبت کد ملی، قادر به ثبت مجدد آن نخواهید بود.
 2.  ثبت شماره موبایل و آدرس ایمیل الزامی است. با این حال، در صورت لغو عضویت در خدمات تبلیغاتی موبایل، پیامکی از سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir برای شما ارسال نخواهد شد.
 3.  اگر نام کاربری و گذرواژه به شما ارسال نشده‌اند، می‌توانید به دو روش زیر برای پیگیری اقدام کنید: مراجعه به دفتر تدریس خود در دانشگاه یا تماس با دبیرخانه مرکزی مدیریت.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

آخرین تغییرات سیستم پژوهشی دانشگاه آزاد پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

به گفته مسئول سامانه نظارتی، تغییرات اخیر در سیستم پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اعمال شده است تا اساتید و دانشجویان بتوانند از طریق این تغییرات به اطلاعات سایت و پرتال شخصی خود بهره‌برداری بیشتری داشته باشند. در ادامه، به برخی از این تغییرات اشاره شده است.

 1. ارتباط سیستم پژوهشی با سیستم ساجد و تغییرات در روند تخصیص ظرفیت اساتید.
 2. بهبود فرایند کاری دانشجویان غیرایرانی در سیستم پژوهشی.
 3. برقراری ارتباط وب سرویس بین سیستم‌های ساها و پژوهشی.
 4. ثبت خودکار تاریخ تصویب پروپوزال در سیستم پژوهشی.
 5. فعال‌سازی لودبالانسر برای بهبود عملکرد سیستم پژوهشی.
 6. پاسخگویی به تیکت‌های واحدهای دانشگاهی.
 7. ارتباط وب سرویس بین سیستم‌های وادافا و پژوهشی.

علاوه بر موارد فوق، امکان مشاهده ظرفیت آزاد استادان راهنما و مشاور در پرتال پژوهشی به اضافه شد. این امکان به دانشجوها اجازه می‌دهد تا ظرفیت خالی استادان راهنما و مشاور را مشاهده کنند و با آنها برای انجام امور پایان نامه و رساله همکاری کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد

نکات مهم در ثبت پایان نامه یا رساله در سایت پایان نامه دانشگاه آزاد

 • در صورتی که استاد راهنما یا مشاور شما خارج از دانشگاه باشد، باید ابتدا از وی اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید و سپس آن را به بخش “اضافه کردن استاد راهنما/مشاور خارج از لیست دانشگاه” در سایت اضافه کنید.
 • اعضای هیئت علمی باید مراحل ثبت نام و آخرین حکم کارگزینی خود را در پنل شخصی خود آپلود کنند. در غیر این صورت، احراز هویت صورت نمی‌گیرد.
 • درخواست‌هایی مانند تایید عدم تکراری بودن موضوع از طریق ایرانداک، تفاهم‌نامه با اساتید خارج از دانشگاه و موارد مشابه باید ارائه شود.
سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

سایت پژوهشیار دانشگاه آزاد ris.iau.ac.ir

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل