محتوای آزمون تیزهوشان

بر اساس دستورالعملی که از سوی وزارت آموزش و پرورش در رابطه با برگزاری آزمون تیزهوشان 98-99 صادر گردیده محتوای ازمون تیزهوشان به صورت زیر می باشد :

محتوای آزمون تیزهوشان

با توجه به این که هدف آزمون تیزهوشان ششم به هفتم سنجش هوش ، استعداد و خلاقیت دانش آموزان می باشد ، از این رو در این آزمون کتاب های درسی دانش آموزان به عنوان محتوای اصلی آزمون در نظر گرفته نشده است و آزمون تماما به صورت سوالات تحلیلی طراحی شده است که به سنجش موارد بالا می پردازد.

همانند دیگر آزمون ها این آزمون نیز به صورت چهار گزینه ای می باشد. در این آزمون به ازای هر پاسخ صحیح داوطلب 3 نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط 1 نمره منفی برای داوطلب منظور می گردد. همچنین در صورتی که به سوالی بیش از یک جواب داده شود 1 نمره منفی برای داوطلب منظور خواهد شد.

در رابطه با آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و کسب اطلاعات تکمیلی می توان به hoosh.medu.ir مراجعه نمایید.

محتوای آزمون تیزهوشان نهم به دهم مشتمل بر دو دسته از سوالات می باشد. این دو دسته سوالات شامل سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی می باشد.

50 درصد محتوای آزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد دیگر آن شامل سوالات استعداد تحصیلی می باشد. (امتیاز آزمون، از طریق وزن دهی به نمرۀ کل استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی به نسبت 50% و 50% محاسبه و به صورت یک عدد بین 333 ، 33- و 100،000 بیان می شود).

منابع، تعداد و ضرایب سوالات این آزمون و همچنین مدت زمان پاسخ گویی به هر کدام از آنها بر اساس جدول زیر می باشد :

سوالات استعداد تحلیلیتعداد سوالمدت پاسخگویی
استداد تحلیلی5050
سوالات استعداد تحصیلیتعداد سوالضریب ریاضی فیزیکضریب علوم تجربیضریب ادبیات و علوم انسانیضریب سمپاد مهارتی
قرآن و معارف اسلامی ( قرآن و پیام های آسمانی101111
زبان و ادبیات فارسی102222
مطالعات اجتماعی ( تاریخ ، جغرافیا ، اجتماعی )101111
علوم تجربی102423
ریاضیات104223

منابع طرح سوال برای تمامی این مواد امتحانی شامل تمامی کتاب های درسی پایه هشتم سال تحصیلی 98-1397 و تمامی کتاب های درسی پایه نهم سال تحصیلی 99-1398 می باشد. همچنین مدت زمن پاسخگویی به سوالات بخش استعداد تحصیلی 70 دقیقه می باشد.

سوالاتی که دانش آموزان با عنوان سوالات استعداد تحلیلی به آن بایستی جواب دهند به صورت چهار گزینه ای می باشد. این سوالات در واقع به منظور ارزیابی و تعیین سطح توانایی دانش آموزان در زمینه توانایی تحلیل ، ریشه یابی ، طبقه بندی و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون طراحی شده است.

سوالات استعداد تحلیلی لزوما بر اساس محتوای کتاب درسی دانش آموزان طراحی نشده است و در واقع به گونه ای طراحی شده است که امکان سنجش هوش دانش اموزان فراهم شود. به همین جهت در این بخش از سوالات توانایی هوش دانش آموزان در پاسخگویی به این سوالات ملاک می باشد نه استعداد و توانایی درسی آنان.

سوالات استعداد تحصیلی همانند سوالات استعداد تحلیل به صورت چهار گزینه ای طراحی شده است. این سوالات متناسب با محتوای کتاب درسی دانش آموزان می باشد. به همین جهت برای موفقیت در این بخش تسلط بر محتوای کتاب درسی توصیه می گردد.

در سوالات استعداد تحصیلی تاکید ویژه ای بر سطوح بالای شناختی ، تلفیق دانش ، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی شده است.

در بخش سوالات استعداد تحصیلی و درس «قرآن و معارف اسلامی» سوالات بر اساس محتوای مشترک اهل تشیع و تسنن طراحی شده است. البته داوطلبان اقلیت های دینی کشور ( مسیحیان ، کلیمیان و زرتشتیان ) بایستی به سوالات مشترک اقلیت های دینی کشور پاسخ دهند. لازم به ذکر است این سوالات براساس محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت های دینی با کد 119/2 پایه هشتم چاپ سال 1397 و کد 920 پایه نهم چاپ سال 1398 طراحی شده است.

با توجه به این که در این آزمون نموره منفی لحاظ شده است به همین جهت به ازای هر پاسخ صحیح ، 3 امتیاز مثبت و به ازای هر پاسخ غلط، 1 امتیازمنفی برای دواطلب منظور می گردد. همچنین برای سوالات بدون پاسخ، امتیازی در نظر گرفته نخواهد شد.

لازم به ذکر است در صورتی که داوطلب به هر کدام از سوالات بیش از یک پاسخ دهد در این صورت 1 امتیاز منفی برای آن سوال منظور می گردد.

در پایان برای کسب اطلاعات تکمیلی از فرایند این آزمون مطالعه azmoon.medu.ir نیز توصیه می گردد

در صورت نیاز به مشاوره درباره طرح سرباز ماهر دانشگاه علمی کاربردی و هر سوال دیگری درباره دانشگاه علمی کاربردی با مشاوران ندای مشاور در ارتباط باشید.
تماس از استان تـهران: ۹۰۹۲۳۰۵۷۸۴
تماس از تمامی استان ها: ۹۰۹۹۰۷۱۳۷۵
تماس از طریق همراه اول: ۹۹۲۲۱۱۰۶

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *