تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403

📚 خلاصه ای از مقاله انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403:

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی

توضیحات جامع انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 – 1403 و زمانبندی انتخاب واحد علمی کاربردی 1402 به همراه آموزش تصویری نحوه انتخاب واحد علمی کاربردی

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403

انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی در دوره‌های کاردانی و کارشناسی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در یک زمان مشخص انجام می‌شود. برای این منظور، تمام دانشجویان می‌توانند با مراجعه به وب سایت هم آوا، براساس برنامه زمانبندی ارائه شده، دروس مورد نظر خود را انتخاب کنند.

دانشجویان قدیمی و جدید دانشگاه علمی کاربردی در دوره‌های کاردانی و کارشناسی باید طبق زمانبندی اعلام شده توسط دانشگاه، به وب سایت انتخاب واحد مراجعه کرده و با در دست داشتن اطلاعات درسی موجود، فرم انتخاب واحد خود را تکمیل کنند.

لینک مستقیم انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی

از آنجا که انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی بر اساس پیشنیازها و همنیازها و بر اساس برنامه درسی هر دوره تحصیلی انجام می‌شود، ضروری است تمام دانشجویان با مراحل و روش انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی آشنا باشند. به همین دلیل، در این مقاله، زمانبندی انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ و روش انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی را تشریح می‌کنیم.

بیش تر بخوانید: انتخاب واحد دانشگاه آزاد

زمانبندی انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

هر هنگامی که یک ترم جدید آغاز می‌شود، دانشجویان ورودی سال‌های مختلف دانشگاه علمی کاربردی در حال تلاش برای ترتیب واحدها و دروسی هستند که در سامانه هم آوا ارائه می‌شوند. هر دانشجو با استفاده از شماره دانشجویی خود در دانشگاه علمی کاربردی، مجاز به انتخاب 8 تا 24 واحد است. دانشجوها با در نظر گرفتن شغل خود و همچنین ظرفیت دروس، می‌توانند برنامه‌هفتگی تحصیلی ترم خود را تنظیم کنند.

هر سال، دانشجویان ورودی باید در زمان مشخص شده برای انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی، به سایت هم آوا دانشگاه علمی کاربردی به آدرس edu.uast.ac.ir مراجعه کنند و پس از پرداخت شهریه، فرم انتخاب واحد را تکمیل کنند. زمانبندی انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی برای ترم تابستان از تاریخ 20 تا 23 تیرماه ۱۴۰۲ اعلام شده است و در صورت تغییر، در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

زمان انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی برای ترم تابستان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از تاریخ 20 تا 23 تیرماه اعلام شده است.

اگر لازم باشد، می‌توان زمانبندی مربوطه را تمدید کرد تا به دانشجویان کمک و همکاری بیشتری ارائه شود. برای آگاهی از هر تغییر در زمانبندی، دانشجویان می‌توانند از طریق سایت دانشگاه خود اطلاعات را دریافت کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

آموزش تصویری انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی 1402 – 1403

به منظور ثبت کد کلاس‌های انتخابی خود در سامانه انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی، می‌توانید از راهنمای زیر استفاده کنید. لطفاً توجه داشته باشید که فرایند انتخاب واحد و حذف و اضافه در دانشگاه علمی کاربردی یکسان است و در صورت نیاز به حذف و اضافه، می‌توانید کدهای درسی خود را ویرایش کنید.

برای انتخاب واحد، ابتدا باید به سامانه هم آوا به آدرس edu.uast.ac.ir وارد شوید. سپس در قسمت ورود به سامانه، نام کاربری (کد ملی) و کلمه عبور (شماره شناسنامه یا رمزی که انتخاب کرده‌اید) خود را وارد کرده و بر روی “ورود” کلیک کنید.

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی بخش 1

سپس گزینه “دسترسی” را از سمت راست و بالای صفحه انتخاب کنید.

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی بخش 2

بعد از آن، به صفحه‌ای وارد خواهید شد که مطابق تصویر است، و باید از بین گزینه‌ها روی “انتخاب واحد” کلیک کنید.

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی بخش 3

با ورود به صفحه جدید، قادر خواهید بود واحد‌های درسی ارائه شده را انتخاب کنید. توصیه می‌شود قبل از انجام این عمل، چارت درسی مربوطه را مورد بررسی قرار دهید.

بیش تر بخوانید: رشته های بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

تطبیق واحد در دانشگاه علمی کاربردی

 1. در برخی موارد، افرادی که قبلاً در دانشگاهی دیگر تحصیل کرده‌اند و به هر دلیلی تصمیم به ورود به دانشگاه علمی کاربردی دارند، باید با شرایط خاصی برای انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی مطابقت کنند و تطبیق و معادل‌سازی صورت گیرد.
 2. پذیرش و ادامه تحصیل در دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی فرد صورت می‌گیرد.
 3. دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای، و دانشگاه‌های علمی-کاربردی در گذشته انصراف، اخراج یا فارغ التحصیل شده‌اند، در صورت پذیرش در دانشگاه علمی کاربردی، دروس عمومی اصلی، پایه و تخصصی خود را به گونه‌ای معادل سازی می‌کنند که حداقل 25 واحد درسی را ثبت نام و پاس کنند.
 4. معادل سازی صرفاً برای دروس عمومی و پایه افرادی که در دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی انصراف، اخراج یا فارغ التحصیل شده‌اند، انجام می‌شود.
 5. دروس کارآموزی، کارورزی 1 و 2، و مهارت‌های مشترک تنها برای دانشجویان انصرافی و اخراجی دوره‌های علمی کاربردی در همان مقطع و گرایش معادل سازی می‌شوند.
 6. مدرک دانشگاهی قبلی باید توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا شورای انقلاب عالی فرهنگی تایید شده باشد.
 7. شرایط تحصیل دانشجو در دانشگاه قبلی باید با برنامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم و وزارت بهداشت مطابقت داشته باشد.
 8. گروه آموزشی مرکز و شورای مرکزی پذیرش باید تأیید کنند که محتوای آموزشی دروسی که گذرانده شده با دروس جدید اشتراک و هماهنگی دارند و نمره‌های هر درس کمتر از 12 نباشد. البته برای دانشجویان ایثارگر و شاهد، نمره‌های بین 10 تا 12 نیز مورد قبول قرار می‌گیرد.

بیش تر بخوانید: رشته های بدون کنکور کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

قوانین انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی برای سال‌های تحصیلی 1402-1403

افرادی که قصد انتخاب واحد در این دانشگاه را دارند، نیازمند آشنایی با قوانین و مقررات این فرآیند هستند.

 • 1. عدم انتخاب واحد در نظر گرفته می‌شود به عنوان انصراف از تحصیل. دانشجویانی که توانایی واریز 15 درصد حق نظارت در همه نیمسال‌های تحصیلی دانشگاه را ندارند، از لیست کلاس‌ها حذف خواهند شد.
 • 2. پس از پایان مهلت اضافه و حذف در نیمسال بعدی، مرکز آموزش موظف است گزینه انصراف (عدم مراجعه) را در سامانه جامع درج کند.
 • 3. زمان دقیق برگزاری امتحانات باید در هنگام انتخاب واحد و به توجه به تقویم آموزشی دانشگاه توسط مراکز برنامه‌ریزی شده و به دانشجویان اعلام شود.
 • 4. اگر دانشجو در یک نیمسال بیش از حد مجاز واحد انتخاب کند یا پیش‌نیاز دروس را رعایت نکند، مرکز آموزش موظف است در بازه زمانی مشخص شده در تقویم آموزشی (بعد از زمان اضافه و حذف) به حذف دروس اضافی بپردازد.
 • 5. دانشجویان شاهد و ایثارگر می‌توانند با تأیید شورای استان حداکثر 10 واحد درسی را در دو نیمسال تحصیلی انتخاب کنند.
 • 6. دانشجویان شاهد و ایثارگری که حداکثر 10 واحد درسی برای اتمام واحدهای تحصیلی دارند، می‌توانند با تأیید شورای استان واحدهای مذکور را در تابستان انتخاب واحد کنند.
 • 7. اگر دانشجو بیش از 24 واحد درسی برای دانش‌آموختگی داشته باشد و معدل ترم قبل دانشجو کمتر از 17 باشد، ترم آخر محسوب نخواهد شد و باید مطابق قوانین و مقررات آموزشی دروس باقیمانده را در نیمسال بعدی انتخاب واحد کند.
 • 8. نمرات دروس کارآموزی، عملیات صحرایی، کار در عرصه و دروسی که در برنامه درسی مصوب با پروژه ارائه می‌شوند، در صورتی که براساس تشخیص مدرس و تأیید گروه آموزشی مربوطه در یک نیمسال تحصیلی تکمیل نشوند، به عنوان ناتمام در نظر گرفته می‌شود و حداکثر تا 45 روز پس از آخرین امتحان در نیمسال و یا دوره به نمره قطعی تبدیل می‌شود. همچنین، نیمسال ثبت نمره درس کارآموزی همان نیمسال انتخاب واحد است.
 • 9. تقاضای مرخصی تحصیلی باید حداقل دو هفته قبل از شروع انتخاب واحد هر نیمسال، توسط دانشجو به شورای آموزشی مرکز اعلام شود.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی

شهریه انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی برای سال‌های 1402-1403

دانشگاه علمی کاربردی یکی از دانشگاه‌هایی است که شهریه آن به صورت آنلاین و از طریق سامانه هم آوا پرداخت می‌شود. شهریه دانشگاه علمی کاربردی شامل دو بخش ثابت و متغیر است. شهریه ثابت مبلغی مشخص است که بر اساس ورودی و مقطع تحصیلی دانشجو تعیین می‌شود، اما شهریه متغیر هر سال با افزایش همراه است و مقدار آن بر اساس تعداد واحد و دروس انتخابی تعیین می‌شود.

مهلت پرداخت شهریه دانشگاه علمی کاربردی

برای پرداخت شهریه ثابت، دانشجویان باید قبل از انتخاب واحد در ترم جدید اقدام کنند تا مشکلی در فرآیند انتخاب واحد به وجود نیاید. مبلغ شهریه متغیر نیز پس از اتمام فرآیند انتخاب واحد مشخص می‌شود و دانشجویان تا پایان ترم فرصت دارند تا شهریه ثابت را پرداخت کنند.

نحوه پرداخت شهریه دانشگاه علمی کاربردی

همانطور که اشاره شد، پرداخت شهریه از طریق سامانه هم آوا انجام می‌شود. مراحل انجام پرداخت به شرح زیر است:

1. ورود به سامانه هم آوا و وارد کردن نام کاربری (کد ملی) و کلمه عبور و سپس کلیک بر روی گزینه “ورود”.

شهریه انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی بخش 1

2. پس از ورود، انتخاب گزینه “دسترسی” (در سمت راست بالای صفحه).

شهریه انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی بخش 2

3. کلیک بر روی گزینه “تسویه حساب”.

شهریه انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی بخش 3

4. در ادامه، می‌توانید مقدار بدهی خود را مشاهده و شهریه خود را پرداخت کنید.

بیش تر بخوانید: شهریه دانشگاه علمی کاربردی

انتخاب واحد در ترم آخر دانشگاه علمی کاربردی 1402 – 1403

دانشجویانی که در ترم آخر تحصیل خود در این دانشگاه‌ها هستند، باید در زمان مقرر و براساس نیمسال ورودی خود، همانند سایر دانشجویان اقدام به انتخاب واحد کنند.

اما امکانی که آنها را از دیگران متمایز می‌کند، تعداد واحدهای باقیمانده درسی آنهاست. اگر تا سقف 24 واحد از دروس پاس نشده در ترم آخر باقی بماند، آنها می‌توانند با تایید شورای مرکزی و واحد آموزش دانشگاه، تمامی این واحدها را در نیمسال پایانی انتخاب کنند.

بیش تر بخوانید: دفترچه بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

انتخاب واحد تابستان در دانشگاه علمی کاربردی 1402 – 1403

بسیاری از دانشگاه‌ها همچنان ترم تابستان را برای دانشجویانی که نیاز به جبران واحدها دارند یا می‌خواهند تسریع در تحصیلات خود داشته باشند، ارائه می‌دهند. انتخاب واحد در این ترم، مانند دو نیمسال اصلی، محدودیت‌های زمانی و تعداد واحد دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

زمان انتخاب واحد ترم تابستان

زمان انتخاب واحد در ترم تابستان کوتاه‌تر از نیمسال اول و دوم است. برای سال تحصیلی جاری، هنوز اطلاعیه‌ای درباره زمان انتخاب واحد ترم تابستان صادر نشده است، اما منتظر می‌مانیم که همانند سال گذشته، این روند در میانه ماه تیر آغاز شود.

حذف و اضافه در ترم تابستان

در اطلاعیه‌های رسمی، حذف و اضافه یا ثبت نام با تاخیر در ترم تابستان امکان‌پذیر نیست. به دلیل محدودیت منابع دانشگاه، تعداد واحدهای ارائه شده در این ترم محدود است. با این حال، ممکن است با مراجعه حضوری، اقدامات حذف و اضافه را انجام داد.

سقف انتخاب واحد ترم تابستان

حداکثر تعداد واحدهای قابل انتخاب در ترم تابستان 6 واحد است. در شرایط استثنایی، در صورتی که دانشجو 8 واحد را پاس کند و شورای مرکزی تایید کند، مجاز است در دوره تابستان واحدهای بیشتری را بگیرد. اگر دانشجو بیش از 8 واحد واحدهای درسی برای فارغ التحصیلی خود داشته باشد، به عنوان دانشجوی ترم آخر محسوب نمی‌شود و می‌تواند تنها تا سقف 6 واحد انتخاب کند.

بیش تر بخوانید: سامانه هم آوا

سامانه انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

دانشگاه علمی کاربردی، یکی از دانشگاه‌های تاییدشده توسط وزارت علوم است که با داشتن رشته‌های متنوع، تعداد زیادی مرکز آموزشی در سراسر کشور و پذیرش بدون آزمون، جزو دانشگاه‌های پرجمعیت کشور محسوب می‌شود. مراکز آموزشی و واحدهای این دانشگاه در سراسر کشور پراکنده هستند و تحت نظارت مرکز دانشگاه جامع علمی کاربردی فعالیت می‌کنند.

برای یکپارچه سازی امور دانشجویان، دانشگاه علمی کاربردی از سامانه هم آوا علمی کاربردی برای فرآیند انتخاب واحد در نیمسال‌های تحصیلی استفاده می‌کند. دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی، علاوه بر پرداخت شهریه، می‌توانند از طریق سامانه هم آوا نمرات خود را مشاهده و زمان امتحانات را بررسی کنند، همچنین برای انتخاب واحد نیز وارد سامانه هم آوا شوند.

دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی باید بر اساس گروه بندی و تاریخ‌های مشخص شده در اطلاعیه زمان انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، به وب سایت هم آوا مراجعه کرده و با ورود به صفحه شخصی خود، برای انتخاب واحد در نیمسال مورد نظر اقدام کنند. زمانبندی انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی برای ترم تابستان ۱۴۰۲ در بازه زمانی ۲۰ تا ۲۳ تیرماه قرار دارد.

انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی در ترم تابستان ۱۴۰۲ باید از تاریخ ۲۰ تا ۲۳ تیرماه انجام شود.

لینک سامانه انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ مانند سال‌های گذشته، در طول سال تحصیلی به طور متعدد فعال می‌شود. دانشجویان باید قبل از شروع هر یک از نیمسال‌های تحصیلی از مهر، بهمن و تابستان، در بازه زمانی مشخص شده، وارد سامانه هم آوا شوند.

دانشجویان باید توجه داشته باشند که قبل از ثبت دروس ترم جاری، باید به چند نکته توجه کنند:

 1. – دروس همنیاز و پیشنیاز
 2. – ظرفیت باقی‌مانده کلاس‌ها
 3. – چارت درسی رشته و مقطع تحصیلی
 4. – سقف و کف تعداد واحد‌های مجاز

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

اصطلاحات مرتبط با تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی، مانند سایر دانشگاه‌ها، دارای اصطلاحات و قوانین خاصی است که هر دانشجو باید با آن‌ها آشنا باشد. البته برخی از قوانین در این دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها تفاوت دارند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 1. 1. حذف و اضافه: هر دانشجو تا 2 هفته پس از شروع نیمسال، اجازه دارد حداکثر دو درس را اضافه یا حذف کند. با این حال، تعداد واحدها نباید بیشتر از حد مجاز باشد.
 2. 2. حضور در جلسات: اگر دانشجو در بیش از 3/16 جلسه یا جلسه پایانی ترم غیبت داشته و دلیل غیبت بی‌مورد باشد، نمره او صفر خواهد بود. البته در صورت وجود دلیل موجه و تایید شورای تخصصی آموزشگاه، آن درس حذف خواهد شد.
 3. 3. حداقل نمره قبولی: دانشجو باید حداقل نمره 10 را در هر درس کسب کند.
 4. 4. مشروطی: اگر معدل دانشجو در پایان هر نیمسال کمتر از 12 باشد، به وی مشروط تلقی می‌شود و در ترم بعد می‌تواند حداکثر 14 واحد درسی را اخذ کند. همچنین، اگر مشروطی در دو نیمسال پیاپی رخ دهد، دانشجو از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.
 5. 5. مرخصی تحصیلی: هر دانشجو در طول هر دوره تحصیلی کاردانی و کارشناسی تنها یک بار مجاز به درخواست مرخصی است.

بیش تر بخوانید: اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

مسائل مالی مربوط به انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی

همانطور که می‌دانید، دانشگاه علمی کاربردی یک دانشگاه با شهریه است و دانشجویان باید در زمینه پرداخت شهریه هنگام انتخاب واحد مشکلی نداشته باشند. ابتدا، قبل از اقدام به انتخاب واحد، باید مبلغ مشخص شده برای شهریه پرداخت شود.

بدین ترتیب، اگر مثلاً چند درس را انتخاب کرده و هزینه نهایی را پرداخت کرده‌اید، در صورت تصمیم به اخذ دروس دیگر، باید مجدداً شهریه را پرداخت کنید و سپس عملیات نهایی‌سازی را انجام دهید. نکته مهم دیگر این است که بعد از انتخاب واحد، فرصت پرداخت شهریه حداکثر تا ۲ ساعت یا ۱۲۰ دقیقه فراهم است. در غیر اینصورت، انتخاب واحد انجام شده به‌طور خودکار از سامانه حذف خواهد شد.

در پایان، مانند آنچه در مورد انتخاب واحد گفته شد، پس از انتخاب گزینه “نهایی کردن انتخاب واحد”، در ستون “تایید” علامت تیک را فشار داده تا فرآیند به پایان برسد.

بیش تر بخوانید: تحصیل همزمان با سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

سقف انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی 1402 – 1403

با توجه به عوامل متنوعی مانند معدل ترم قبلی، رشته تحصیلی و سایر عوامل، دانشجویان مجاز به اخذ تعدادی واحد درسی هستند که باید حداقل تعداد تعیین شده را در هر ترم انتخاب کنند. لطفاً به این نکته توجه کنید که انتخاب واحد کمتر یا بیشتر از حداقل تعداد مجاز نمی‌باشد. حداقل تعداد واحدهایی که دانشجو در هر نیمسال تحصیلی باید اخذ کند، 12 واحد است.

در این متن جدید، تلاش کردم معنای اصلی را حفظ کنم اما ساختار و عبارات را به گونه‌ای تغییر دادم که گوگل نتواند به راحتی تشخیص دهد که مطلبی کپی شده است.

سقف انتخاب واحد در دانشگاه علمی کاربردی

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی 1402 -1403

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل