تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی

📚 خلاصه ای از مقاله شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی:

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی

در این مقاله شهریه دانشگاه غیر انتفاعی سال ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ در مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری اطلاع رسانی و شهریه یک ترم هر یک از این مقاطع محاسبه شده است

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی

دانشگاه غیرانتفاعی به داوطلبان جدول میزان هزینه هر ترم تحصیلی براساس تعداد واحد‌های اخذ شده ارائه می‌دهد تا آنان بتوانند با آگاهی از شهریه دانشگاه غیرانتفاعی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳، در موعد مقرر شهریه خود را پرداخت کنند. هر ساله، افزایش شهریه غیرانتفاعی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد در نظر گرفته شده است.

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی

دانشگاه‌های غیرانتفاعی، موسسات غیردولتی ای هستند که تایید وزارت علوم را دریافت کرده‌اند و در مقاطع مختلف کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند. دانشگاه غیرانتفاعی در هر مقطع تحصیلی دارای تنوع رشته‌های بسیاری است و داوطلبانی که علاقه‌مند به تحصیل در هر یک از رشته‌های ارائه شده هستند، ابتدا باید شهریه مربوط به هر ترم تحصیلی را پرداخت کنند تا اجازه انتخاب واحد در رشته مورد نظر را بدست آورند.

یکی از نگرانی‌های داوطلبان در هنگام انتخاب دانشگاه، اطلاع از هزینه‌های ترمی و کلی تحصیل است، زیرا تناسب هزینه‌های دانشگاه با وضعیت مالی فرد و توانایی پرداخت شهریه، از جنبه‌های مهمی برای انتخاب دانشگاه است.

بنابراین، با توجه به افزایش میزان هزینه‌های ترمی که برای پرداخت شهریه در هر ترم تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی در نظر گرفته شده است، داوطلبان موظف به پرداخت شهریه بر اساس یک روند افزایشی سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد هستند تا در زمان تعیین شده پس از تکمیل فرآیند پرداخت هزینه، بتوانند در رشته دانشگاهی مورد نظر خود تحصیل کنند. در ادامه، شهریه دانشگاه غیرانتفاعی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری بررسی و توضیح داده شده است

شهریه کاردانی در دانشگاه غیرانتفاعی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

مقطع کاردانی در دانشگاه غیرانتفاعی به دو قسمت کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته تقسیم می‌شود و برای رشته‌های مختلف در واحدهای مختلف دانشگاه ارائه می‌شود. هزینه‌های مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته کاملاً یکسان بوده و طبق جدول زیر است و روش پرداخت شهریه دانشگاه غیرانتفاعی می‌تواند به صورت حضوری یا غیرحضوری باشد. به گفته رئیس دانشگاه‌های غیرانتفاعی، شهریه کاردانی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد بنا به تصمیم دانشگاه‌ها افزایش خواهد یافت.

شهریه کاردانی در دانشگاه غیرانتفاعی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

?فرمول محاسبه شهریه ≈ شهریه ثابت + (8 * شهریه متغیر نظری تخصصی + 7 * شهریه متغیر واحد نظری عمومی + 2 * شهریه نظری عملی)?

برای محاسبه شهریه مقطع کاردانی، داوطلبان می‌توانند در ابتدا با توجه به تعداد واحدهای انتخابی و نوع واحدها، شهریه متغیر را محاسبه کنند. سپس با جمع شهریه متغیر و شهریه ثابت، هزینه کلی ترم را به دست آورند.

✅ بر اساس این فرمول، حداقل و حداکثر شهریه کاردانی در دانشگاه غیرانتفاعی برای یک ترم دانشجو به شرح زیر است.

 1. حداقل شهریه کاردانی برای یک ترم در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳، حدوداً برابر با ۱۵,۲۳۵,۰۰۰ ریال است.
 2. حداکثر شهریه کاردانی برای یک ترم در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳، حدوداً برابر با ۲۲,۴۲۵,۰۰۰ ریال است.

✔ دانشگاه غیرانتفاعی برخی از رشته‌های گروه‌های ریاضی، تجربی، انسانی و… را بدون آزمون ارائه می‌دهد. با توجه به تنوع و ظرفیت مناسب این لیست رشته‌ها، داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های غیرانتفاعی می‌توانند با مطالعه مقاله زیر اطلاعات لازم را درباره لیست رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه کسب کنند.

بیش تر بخوانید: لیست رشته های دانشگاه غیرانتفاعی

شهریه کارشناسی در دانشگاه غیرانتفاعی

مقطع کارشناسی در دانشگاه غیرانتفاعی شامل کارشناسی پیوسته و ناپیوسته است که رشته‌های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان را شامل می‌شود و در این دانشگاه بیشتراً پذیرش بدون آزمون انجام می‌شود. به گفته رئیس دانشگاه‌های غیرانتفاعی، شهریه کارشناسی در دانشگاه غیرانتفاعی ممکن است به نسبت ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

شهریه کارشناسی در دانشگاه غیرانتفاعی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

جدول بالا هزینه‌های مقطع کارشناسی در دانشگاه غیرانتفاعی را با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

? فرمول محاسبه شهریه ≈ شهریه ثابت + (8 * شهریه متغیر نظری تخصصی + 7 * شهریه متغیر واحد نظری عمومی + 2 * شهریه نظری عملی)?

✅ بر اساس این فرمول، حداقل و حداکثر شهریه کارشناسی در گروه فنی و مهندسی به شرح زیر است:

با فرض شهریه ثابت و متغیر مورد اشاره در بالا، فرض کنید یک دانشجوی مقطع کارشناسی فنی و مهندسی در یک ترم تحصیلی، ۸ واحد نظری تخصصی، ۷ واحد نظری عمومی و ۲ واحد نظری عملی را برداشته باشد. در اینجا، شهریه این دانشجو را یکبار به صورت حداقل و یکبار به صورت حداکثر محاسبه می‌کنیم.

 1. حداقل شهریه فنی و مهندسی یک ترم در سال تحصیلی جاری، حدوداً برابر با ۱۹,۳۰۵,۰۰۰ ریال است.
 2. حداکثر شهریه فنی و مهندسی یک ترم در سال تحصیلی جاری، حدوداً برابر با ۲۶,۹۱۰,۰۰۰ ریال است.

✔ لیست رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری همزمان با شروع ثبت نام بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری اعلام می‌شود. داوطلبان باید ابتدا لیست رشته‌های ارائه شده را بررسی کنند و در صورت یافتن رشته مورد نظر خود، ثبت‌نام را انجام دهند.

بیش تر بخوانید: رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیر انتفاعی

موسسات غیرانتفاعی بر اساس تعداد و کیفیت رشته محل هایی که ارائه می دهند می توانند رتبه خود را از موسسه به دانشگاه تغییر دهند از این رو شهریه کارشناسی ارشد موسسات غیرانتفاعی با دانشگاه های غیرانتفاعی کمی متفاوت بوده و داوطلبان می بایست در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد به این موضوع توجه ویژه داشته باشند. به گفته رئیس دانشگاه های غیرانتفاعی شهریه کارشناسی ارشد غیر انتفاعی بنا به صلاحدید دانشگاه ها می تواند به میزان 10 الی 15 درصد افزایش یابد.

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیر انتفاعی

هزینه‌های مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه غیرانتفاعی با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته ذکر شده است.

برای محاسبه شهریه کارشناسی ارشد، داوطلبان می‌توانند در ابتدا با توجه به تعداد واحدهای انتخابی و نوع آن‌ها، شهریه متغیر را محاسبه کنند. سپس با جمع شهریه متغیر و شهریه ثابت، هزینه کلی ترم را بدست آورند.

? فرمول محاسبه شهریه ≈ شهریه یک ترم با در نظر گرفتن ۸ واحد نظری برابر است با شهریه ثابت + (شهریه متغیر نظری × ۸).?

✅ بر اساس این فرمول حداقل و حداکثر شهریه کارشناسی ارشد غیرانتفاعی برای گروه علوم انسانی و سایر گروه ها به شرح زیر می باشد:

 1. حداقل شهریه کارشناسی ارشد گروه علوم انسانی: ۳۰,۷۶۰,۴۰۰ ریال.
 2. حداکثر شهریه کارشناسی ارشد گروه علوم انسانی: ۴۸,۶۵۷,۴۲۰ ریال.
 3. حداقل شهریه کارشناسی ارشد سایر گروه‌های آموزشی: ۳۴,۳۷۰,۰۵۰ ریال.
 4. حداکثر شهریه کارشناسی ارشد سایر گروه‌های آموزشی: ۵۳,۹۵۸,۰۰۰ ریال.

✔ داوطلبانی که در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد موفق به انتخاب رشته‌های محل ارشد دانشگاه‌ها شده‌اند، برای اطلاع از شرایط انتخاب رشته کارشناسی ارشد و نحوه انتخاب رشته می‌توانند مقاله زیر را مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

شهریه دکتری دانشگاه غیر انتفاعی 1402 – 1403

هزینه‌های دوره دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی برای سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است. با توجه به بالا بودن هزینه‌های این دوره در دانشگاه‌هایی از قبیل دانشگاه غیرانتفاعی، به متقاضیان این دانشگاه توصیه می‌شود که قبل از ثبت نام نهایی در این دانشگاه، هزینه تحصیل خود را برآورد کنند. شهریه دوره دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی برای سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ مطابق جدول زیر است. طبق گفته رئیس دانشگاه‌های غیرانتفاعی، شهریه دوره دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی براساس تصمیم دانشگاه‌ها به اندازه ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

شهریه دکتری دانشگاه غیر انتفاعی

جدول بالا شهریه دکتری دانشگاه غیرانتفاعی با افزایش 10 الی 15 درصدی نسبت به سال گذشته می باشد.

? فرمول محاسبه شهریه دکتری دانشگاه غیر انتفاعی: (شهریه ثابت) + (تعداد واحد اخذ شده * شهریه متغیر آن واحد)?

✅ برای محاسبه شهریه دوره دکتری، داوطلبان می‌توانند در ابتدا با توجه به تعداد واحدهای انتخابی و نوع آن‌ها، شهریه متغیر را محاسبه کنند. سپس با جمع شهریه متغیر و شهریه ثابت، هزینه کلی ترم را بدست آورند.

 1. حداقل شهریه دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی: ۱۸۳,۰۱۲,۵۰۰ ریال.
 2. حداکثر شهریه دکتری در دانشگاه غیرانتفاعی: ۲۱۶,۵۳۰,۰۵۰ ریال.

✔ داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند، پس از اعلام نتایج اولیه آزمون، در صورت مجاز شدن به انتخاب رشته، باید فرم انتخاب رشته خود را از طریق فرم اینترنتی ثبت نمایند. برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته در آزمون دکتری، به صورت کامل مقاله زیر را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته دکتری

روش پرداخت شهریه در دانشگاه غیرانتفاعی در سال‌ های 1402 – 1403

دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند، باید قسمتی از شهریه خود را از طریق صفحه شخصی خود در سامانه دانشگاه به صورت الکترونیکی پرداخت کنند تا بتوانند از انتخاب واحد استفاده کنند. سپس مابقی مبلغ شهریه پس از تعیین مانده بدهی در سایت و حذف و اضافه در زمان مشخص، توسط دانشجو پرداخت و تسویه شود. در زمان انتخاب واحد ترم دوم به بعد، دانشجویان باید شهریه ثابت را پرداخت کنند تا بتوانند واحد درسی بگیرند و شهریه متغیر را نیز می‌توانند تا زمان امتحانات پایان ترم با واحد دانشگاهی تسویه کنند.

✅ نکات مربوط به پرداخت شهریه:

 1. دانشجویانی که قصد پرداخت شهریه به صورت اقساطی را دارند، باید یک فرقه چک به مبلغ کل شهریه ترم را به دانشگاه تحویل دهند تا اطمینان از پرداخت شهریه حاصل شود.
 2. در صورتی که دانشجو مرخصی باشد، باید شهریه ثابت نیمسال تحصیلی را پرداخت کند.
 3. شهریه دوره‌های تابستانی معادل 50 درصد شهریه ثابت و شهریه متغیر واحدهای اخذ شده است.
 4. دانشجویانی که دوره تابستانی را در دانشگاهی غیر از دانشگاه خود تحصیل می‌کنند، موظف به پرداخت شهریه به دانشگاه مقصد هستند.
 5. در صورتی که دانشجو از فرصت معرفی به استاد استفاده کند، ملزم به پرداخت نصف شهریه ثابت می‌باشد.
 6. افرادی که درخواست معادل سازی دارند، برای هر واحد درسی معادل، 5 درصد شهریه ثابت نیمسال تحصیلی را باید پرداخت کنند.

برای کمک به تأمین بخشی از شهریه دانشجویان، تسهیلات وام دانشجویی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در نظر گرفته می‌شود. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به سامانه وام دانشجویی، جزئیات و میزان وام‌ها در سال 1402 و نحوه دریافت و بازپرداخت آن‌ها را مشاهده کنند و در زمان مقرر، درخواست خود را ثبت کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به لینک‌های مربوطه مراجعه کنید.

بیش تر بخوانید: شهریه دانشگاه پیام نور

مشاوره شهریه دانشگاه غیر انتفاعی

دانشگاه های غیرانتفاعی از مجموعه دانشگاه های غیردولتی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند و به سبب رتبه و جایگاه آموزشی مناسب، داوطلبان بسیاری علاقه به تحصیل در آن ها دارند. یکی از مزایای این دانشگاه ارائه اکثر رشته های تحصیلی در همه مقاطع تحصیلی کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

یکی از موضوعات پر اهمیت برای متقاضیانی که قصد دارند به انتخاب کد رشته های دانشگاه غیرانتفاعی بپردازند، اطلاع از شهریه رشته های مختلف در هر مقطع است تا بتوانند با بررسی شرایط مالی، وضعیت تحصیلی خود را مشخص نمایند.

لازم به ذکر است که سایر دانشگاه های سراسری در دوره های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، پیام نور در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشجو جذب می کنند.

علاوه بر دانشگاه های مذکور دانشگاه آزاد در هر 4 مقطع یاد شده و دانشگاه علمی کاربردی نیز در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد. بنابراین به غیر از دوره روزانه که تنها از طریق ثبت نام کنکور سراسری دانشجو می پذیرد، سایر دوره های تحصیلی و دانشگاه های نام برده شده، شهریه پرداز هستند و در صورتی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این دانشگاه ها هستید می توانید پیش از ثبت نام از شهریه قابل پرداخت در رشته خود مطلع شوید.

⭐ نکات مهم

 • شهریه دانشگاه غیرانتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ به دو دسته ثابت و متغیر تقسیم می شود.
 • شهریه ثابت به نوع رشته و سال ورود به دانشگاه و شهریه متغیر بر اساس تعداد و نوع واحدها (عملی یا تئوری) اخذ شده تعیین می گردد.
 • معمولا هر ساله 10 الی 15 درصد به میزان شهریه دانشگاه غیرانتفاعی افزوده می شود.
 • امکان پرداخت اقساطی شهریه و همچنین پرداخت وام دانشجویی در دانشگاه های غیرانتفاعی وجود دارد.

بیش تر بخوانید: شهریه دانشگاه علمی کاربردی

بیش تر بخوانید:  مبلغ شهریه دانشگاه آزاد

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی

برچسب ها

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ ، جدول میزان هزینه دانشگاه غیرانتفاعی ، شهریه کاردانی دانشگاه غیر انتفاعی 1402 شهریه کارشناسی غیرانتفاعی

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

شهریه دانشگاه غیر انتفاعی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ – هزینه تحصیل غیرانتفاعی

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل