تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط:

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری

توضیحات جامع درباره ثبت نام رشته هوشبری بدون کنکور 1402 مانند زمان، نحوه ، شرایط ، ظرفیت ها و آموزش تصویری ثبت نام بدون کنکور کاردانی هوشبری 1402 و هوشبری بدون کنکور تحصیل در خارج بیان شده است.

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در حوزه هوشبری دارند، باید ابتدا از طریق شرکت در آزمون کنکور تجربی، حد نصاب نمره لازم در این رشته را کسب نموده و سپس در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به عنوان کارکنان متخصص در اتاق عمل، تحت نظر بیهوشیست متخصص فعالیت کنند. این افراد می‌توانند از تجهیزات و وسایل مختلف برای انجام کارهایی مانند بیهوش کردن بیمار برای اجرای عمل جراحی، مراقبت های قلبی و تنفسی در طول عمل و دوره بیهوشی بیمار و غیره، بهره‌برداری کنند.

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری

? با توجه به تعداد کارکنان فعال در بیمارستان‌ها، به راحتی مشخص می‌شود که در هر سال تحصیلی، تعداد ورودی‌ها در رشته هوشبری محدود است و هر ساله تعداد کمی از داوطلبان به این رشته پذیرش می‌یابند. از اینرو، هر ساله افرادی برنامه‌ریزی می‌کنند تا به صورت بدون کنکور وارد رشته هوشبری شوند و پس از اتمام تحصیلات خود، بدون نیاز به آزمون، به فعالیت حرفه‌ای خود در این حوزه بپردازند.

? با این حال، آیا واقعاً امکان ورود به رشته هوشبری بدون کنکور در دانشگاه وجود دارد؟ آیا متقاضیان می‌توانند بدون آزمون سراسری در این رشته تحصیل کنند؟ برای پاسخ به این سوالات، در اینجا قصد داریم توضیحاتی درباره ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه برای کاردانی هوشبری و نیز امکانات ورود به رشته هوشبری از طریق تحصیل در خارج از کشور را ارائه دهیم.

بیش تر بخوانید: ثبت نام داروسازی بدون کنکور

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی

معرفی رشته هوشبری بدون کنکور 1402

? در این قسمت از مقاله، نیازمندی‌ها و اطلاعاتی درباره رشته هوشبری بدون نیاز به آزمون کنکور را بررسی خواهیم کرد. به طور خاص، رشته هوشبری به تربیت نیروهایی می‌پردازد که در نقش دستیار متخصصان بیهوشی فعالیت می‌کنند. این افراد تحت نظر یک متخصص بیهوشی در یک بخش از اتاق عمل مشغول به وظایف خود می‌شوند. فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی شناخت دستگاه‌های مرتبط با حوزه بیهوشی را دارند و قادر به تنظیم و استفاده از آن‌ها هستند، همچنین تحت نظر متخصص بیهوشی بیماران را بیهوش می‌کنند. به علاوه، آن‌ها مسئولیت مراقبت از بیماران در طول دوره بیهوشی را بر عهده دارند.

? امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد در رشته‌هایی مانند پرستاری، فیزیولوژی، آناتومی و سایر رشته‌های علوم پزشکی وجود دارد. در صورت ادامه تحصیل در هر یک از این رشته‌ها، وظایف و نقش فرد تغییر می‌کند و دیگر در حوزه هوشبری فعالیت نمی‌کند. به عبارت دیگر، ادامه تحصیل تا مقطع دکتری در رشته بیهوشی ممکن نمی‌باشد. درس‌های مربوط به رشته هوشبری بدون نیاز به کنکور به صورت عملی و تئوری ارائه می‌شود.

بیش تر بخوانید: رشته اتاق عمل بدون کنکور

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور پزشکی

شرایط ثبت نام رشته هوشبری بدون کنکور 1402

در صورت تمایل به ثبت نام در رشته‌های پیراپزشکی بدون نیاز به آزمون کنکور، حتماً باید قبل از انتخاب رشته، با شرایط خاص پذیرش در این رشته‌ها آشنا شوید. این شرایط در سال‌های گذشته تغییر و تحولاتی را تجربه کرده‌اند، بنابراین پس از توضیح شرایط لازم، به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. – داوطلبان پذیرفته شده در رشته هوشبری بدون کنکور باید تعهد خدمت به مدت سه برابر مدت تحصیل خود را ارائه دهند.
  2. – فقط داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم و نظام جدید و مدرک پیش‌دانشگاهی نظام قدیم در رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی هستند، می‌توانند در رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور ثبت نام کنند.
  3. – در فرآیند پذیرش بدون کنکور، بومی‌گزینی از جمله شرایطی است که برای داوطلبان در اولویت قرار می‌گیرد.
  4. – دانشجویان و فارغ‌التحصیلان از تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، مجاز به ثبت نام در رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور نمی‌باشند.
  5. – پذیرش نهایی داوطلبان واجد شرایط، تنها پس از قبولی در مصاحبه انجام می‌شود.

? لطفاً توجه داشته باشید که در سال‌های مختلف، شرایط فوق با تغییراتی همراه بوده‌اند و در برخی دوره‌ها، معیارهایی مانند معدل و ارائه مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی صرفاً در رشته‌های تجربی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

بیش تر بخوانید: ثبت نام لیسانس به پزشکی

ثبت نام بدون کنکور کاردانی هوشبری 1402

? با هدف تأمین نیروی موردنیاز در مناطق محروم در دوره 94 تا 97، پذیرش در رشته کاردانی هوشبری بدون نیاز به آزمون کنکور و بر اساس ارزیابی سوابق تحصیلی، سلامت جسمانی و روانی فرد انجام می‌شد.

? بنابراین برخی از علاقه‌مندان به این رشته فکر می‌کنند که همچنان می‌توانند به صورت بدون کنکور در این رشته وارد شوند. اما در واقع، از سال 97 به بعد، رشته‌های بدون کنکور پیراپزشکی در فهرست رشته‌های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور قرار نگرفته است.

? مورد توجه این است که حتی در آن سال‌ها، تمامی علاقه‌مندان قادر به شرکت در رشته‌های پیراپزشکی مانند مامایی و هوشبری بدون کنکور نبودند. زیرا این نوع پذیرش، فقط برای داوطلبانی با شرایط خاص و بومی مناطق محروم انجام می‌شد.

? براساس دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402، داوطلبان برخی رشته‌های بدون کنکور پیراپزشکی را مشاهده می‌کنند و افراد واجد شرایط می‌توانند در مقطع کاردانی در رشته‌هایی مانند هوشبری، اتاق عمل، مامایی و غیره در مناطق محروم تحصیل خود را ادامه دهند. در واقع، وزارت بهداشت به منظور تأمین نیروی موردنیاز خود، قصد دارد از میان افرادی که شرایط لازم را دارند، به صورت بدون کنکور دانشجویانی را در رشته‌های هوشبری، مامایی و غیره پذیرفته و پس از اتمام دوره کاردانی، با تعهد به خدمت در این مناطق، در حوزه کار فعالیت کنند.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

لیست دانشگاه‌های آزاد دارای رشته هوشبری بدون کنکور 1402

دانشگاه‌های آزاد علوم پزشکی اکثر رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی را به دانشجویان ارائه می‌دهند و رشته هوشبری نیز در بین رشته‌های این دانشگاه‌ها وجود دارد. این دانشگاه‌ها با ظرفیت پذیرش مناسب در رشته هوشبری، بر اساس رتبه‌بندی کشوری و تراز داوطلبان، دانشجو را پذیرش می‌دهند. در زیر لیستی از دانشگاه‌های آزاد دارای رشته هوشبری بدون کنکور آورده شده است:

هوشبری بدون کنکور

رشته هوشبری بدون کنکور

بیش تر بخوانید: پرستاری بدون کنکور

شهریه هوشبری بدون کنکور 1402

شهریه هوشبری بدون کنکور در دانشگاه آزاد به دو بخش، شهریه ثابت و شهریه متغیر، تقسیم می‌شود که جمع این دو بخش مبلغ کل شهریه را تشکیل می‌دهد. شهریه هوشبری بدون کنکور در دانشگاه آزاد برای هر ترم حدود 12 تا 15 میلیون تومان است، به عبارت دیگر، دانشجویان سالانه باید 24 تا 30 میلیون تومان بابت تحصیل خود هزینه کنند.

? لطفاً به یاد داشته باشید که شهریه ثابت دانشگاه آزاد باید قبل از انتخاب واحد هر ترم پرداخت شود و در غیر این صورت دانشجو مجاز به انتخاب واحد نخواهد بود. همچنین، زمان پرداخت شهریه متغیر نیز قبل از امتحانات پایان ترم قرار دارد و دانشجویان برای دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات باید بدهی خود را قبل از آن تسویه کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته مامایی

تحصیل رشته هوشبری بدون آزمون در خارج از کشور

بسیاری از افراد، به دلیل عدم قبولی در کنکور سراسری در رشته هوشبری، به دنبال راهکارهای دیگری برای رسیدن به هدف خود می‌گردند. بیشتر آن‌ها تمرکز خود را بر تحصیل در رشته هوشبری در داخل کشور قرار می‌دهند. اما مهم است بدانید که شرایط تحصیل در رشته هوشبری بدون آزمون در خارج از کشور نیز فراهم است و در حال حاضر بسیاری از افراد برای تحصیل در این رشته محبوب و با درآمد بالا، به کشورهای خارجی مهاجرت می‌کنند. البته، این مهاجرت هزینه‌هایی را به همراه دارد که شاید برای بسیاری از افراد قابل پرداخت نباشد. به عنوان مثال، یک دانشجو باید قادر باشد هزینه تحصیل و زندگی در کشور دیگر را تامین کند. همچنین، انتخاب کشور و دانشگاه تعیین کننده هزینه‌های تحصیل در رشته هوشبری در خارج از کشور است.

? یکی از بهترین کشورهایی که می‌توان با هزینه کم در یک دانشگاه معتبر در آن تحصیل کرد، ترکیه است. این کشور دارای دانشگاه‌های معتبری است که به شما امکان تحصیل در رشته هوشبری را می‌دهند. تحصیل در کشور ترکیه مزایای زیادی دارد از جمله هزینه مناسب، فرهنگ نزدیک به فرهنگ ایران، مذهب مسلمان مردم این کشور و حتی وجود همزبانان در بخشی از کشور ترکیه که به زبان فارسی صحبت می‌کنند. این ویژگی‌ها می‌توانند جزو مزایای چشمگیر تحصیل در این کشور باشند.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد رشته هوشبری

درباره این سؤال باید گفت که در حال حاضر امکان ادامه تحصیل در رشته هوشبری در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد. داوطلبان این رشته می‌توانند به جای آن، رشته‌هایی مانند هوشبری در بهداشت، تکنولوژی اتاق عمل، آرگونومی یا حتی مراقبت‌های ویژه در اتاق عمل نوزادان را از میان گزینه‌های موجود در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و آموزش پزشکی انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: منابع کنکور سراسری

تفاوت شرکت در رشته هوشبری بدون کنکور با سایر رشته‌ها

? در دوره‌های مختلف آزمون سراسری، رشته‌های پیراپزشکی از جمله هوشبری به صورت بدون کنکور ارائه می‌شوند. اما تفاوت آن‌ها با رشته‌های دیگر بدون آزمون در دانشگاه‌های سراسری و آزاد، در ضرورت شرکت در آزمون سراسری گروه‌های انسانی، تجربی و ریاضی وجود دارد. بنابراین، علاقه‌مندان به تحصیل در هر یک از رشته‌های پیراپزشکی بدون آزمون، باید در آزمون سراسری شرکت کرده و سپس در هنگام انتخاب رشته، کد رشته مورد نظر را انتخاب کنند.

? علاوه بر این تفاوت، پذیرش علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی که صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان انجام می‌شود، مشروط به کسب نمره حدنصاب در مصاحبه حضوری است. در حالی که در مقابل، متقاضیان سایر رشته‌های بدون آزمون نیازی به ثبت نام در آزمون سراسری و یا شرکت در مصاحبه ندارند. این راهنمایی کنید که رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور مانند هوشبری عمدتاً در مقطع کاردانی و در مناطق محروم ارائه می‌شود و معمولاً فقط داوطلبان بومی مجاز به شرکت در این دوره‌ها هستند.

بیشتر بخوانید:  ثبت نام کنکور سراسری

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط

برچسب ها

رشته هوشبری بدون کنکور حقیقت دارد ثبت نام بدون کنکور هوشبری پذیرش بدون کنکور هوشبری رشته هوشبری بدون کنکور

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری 1402 – زمان ، نحوه و شرایط

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل