تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط:

ثبت نام بدون کنکور پزشکی

توضیحات جامع درباره ثبت نام پزشکی بدون کنکور 1402 مانند زمان و شرایط پزشکی بدون کنکور و همچنین آزمون لیسانس به پزشکی و تحصیل در خارج بیان شده است.

ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط

ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط

اکثر داوطلبانی که در آزمون کنکور سراسری تجربی شرکت می‌کنند، به امید تحصیل در رشته پزشکی در زمان انتخاب رشته در مقطع دوم متوسطه، تصمیم می‌گیرند به رشته علوم تجربی وارد شوند. آنها با مطالعه دقیق منابع درسی و برنامه‌ریزی صحیح، امیدوارند در آزمون تجربی کنکور به آرزوی خود، یعنی قبولی در رشته پزشکی، دست یابند.

ثبت نام بدون کنکور پزشکی

با این وجود، با توجه به تعداد زیاد شرکت‌کنندگان در آزمون کنکور سراسری و رقابت سنگین بین تمام داوطلبان رشته پزشکی، بسیاری از متقاضیان از قبولی در این رشته ناامید شده و در جستجوی راه‌های دیگر برای تحصیل در رشته پزشکی هستند. به همین دلیل، از طریق مشاوره با بسیاری از افراد، ممکن است شما درباره این موضوع آگاه شده باشید که هر سال، سازمان سنجش، برخی رشته‌ها را بدون نیاز به شرکت در کنکور، در قالب دفترچه رشته‌های بدون آزمون، در سایت خود منتشر می‌کند. این امکان برای داوطلبانی که در رشته‌های دارای آزمون قبول نشده‌اند، فرصتی است تا در این رشته‌ها به آرزوهای خود دست یابند.

با این حال، داوطلبان با سوالاتی در ذهن خود روبرو می‌شوند و به دنبال پاسخ آنها هستند. آیا می‌توان بدون شرکت در آزمون کنکور سراسری در رشته پزشکی پذیرفته شد یا خیر؟ آیا پذیرش بدون کنکور در رشته پزشکی شرایط خاصی دارد؟ آیا می‌توان با تحصیل در رشته پزشکی بدون آزمون، مدرک معتبری دریافت کرد؟ بنابراین، با توجه به این سوالات و ابهاماتی که در ذهن داوطلبان رشته پزشکی به وجود آمده است، تصمیم گرفته‌ایم تا توضیحاتی درباره پزشکی بدون کنکور، تحصیل در رشته پزشکی از طریق آزمون لیسانس به پزشکی و همچنین تحصیل در خارج از کشور، ارائه دهیم.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته های پیراپزشکی

آیا می‌توان در رشته پزشکی دانشگاه‌های سراسری در سال ۱۴۰۲ بدون کنکور وارد شد؟

بسیاری از داوطلبان به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بدون شرکت در آزمون کنکور وجود دارد یا خیر. باید بگوییم که تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور امکان پذیر نیست و برای ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی، تنها راه مقدور، کسب رتبه قبولی در آزمون کنکور است. بنابراین، برای دستیابی به آرزوهای تحصیلی در رشته پزشکی، شما باید تلاش فراوانی را به عمل بیاورید و با برنامه‌ریزی مناسب برای کنکور، به هدف خود نزدیک شوید.

در واقع، هیچ یک از دانشگاه‌های کشور در رشته پزشکی، دانشجویانی را بدون شرکت در آزمون کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲ پذیرفته نمی‌کنند. ظرفیت پذیرش در این رشته تنها برای افرادی است که در آزمون کنکور موفق شده‌اند. البته در برخی رشته‌های پیراپزشکی، امکان تحصیل بدون آزمون و فقط در مقاطع کاردانی وجود دارد. در ادامه، به شرایط و نحوه پذیرش در این رشته‌ها خواهیم پرداخت.

لطفا توجه کنید که تنها دانشگاه‌های سراسری، از جمله دوره‌های روزانه و پردیس خودگردان، در کنار دانشگاه آزاد، رشته پزشکی را ارائه می‌دهند. سایر دانشگاه‌ها، حتی با استفاده از آزمون کنکور سراسری، دانشجویان را در رشته پزشکی پذیرش نمی‌کنند.

از جمله نکات قابل ذکر است که امکان تحصیل در برخی از رشته‌های مرتبط مانند تجهیزات فنی اتاق عمل، تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی و دامپزشکی در برخی از واحدهای دانشگاهی وجود دارد، اما تحصیل بدون شرکت در کنکور در رشته پزشکی تحت هر شرایطی ممکن نیست.

بیش تر بخوانید: ثبت نام داروسازی بدون کنکور

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی

ورود به رشته پزشکی از طریق آزمون لیسانس به پزشکی سال ۱۴۰۲

روشی که برای ورود به رشته پزشکی بدون نیاز به کنکور وجود دارد، شرکت در یک آزمون خاص به نام لیسانس به پزشکی است. این آزمون توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود و برای شرکت در آن باید شرایط خاصی را برآورده کرد. یکی از تفاوت‌های اصلی این آزمون با کنکور سراسری این است که تعداد زیادی از افراد در آن شرکت نمی‌کنند. همچنین، دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی با جزئیات این آزمون آشنا هستند و به همین دلیل، پذیرش در آن دشوارتر است نسبت به کنکور سراسری.

ورود به این آزمون نیز شرایطی دارد. برای شرکت در آن باید حداقل مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در یکی از رشته‌های علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی حرفه‌ای را داشته باشید. همچنین، سن شما نباید بیشتر از ۲۵ سال باشد. معدل دیپلم شما باید حداقل ۱۸ و معدل کارشناسی نیز باید حداقل ۱۶ باشد.

فرآیند پذیرش در این آزمون به این صورت است که ابتدا باید در یک آزمون کتبی شرکت کنید. در این آزمون، مباحثی که در آن امتحان می‌شوند، توسط وزارت بهداشت تعیین می‌شود. پس از آن، شما و سایر متقاضیان به تعداد دو برابر ظرفیت دانشگاه در رقابت قرار می‌گیرید. در این مرحله، به علاوه مهارت‌های زبان انگلیسی، ویژگی‌های شخصیتی شما نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت موفقیت، شما مجاز به ورود به رشته پزشکی خواهید بود. بنابراین، برای قبولی در این آزمون باید دو فاز مهم را با موفقیت طی کنید؛ یعنی آزمون کتبی و مصاحبه که هر کدام تقریباً نیمی از نمره نهایی را تشکیل می‌دهند.

ثبت نام بدون کنکور رشته پزشکی

زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1402

همانگونه که در بخش ابتدای مقاله اشاره شد، هر سال معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران فقط یک بار، فرصت ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی را فراهم می‌کند. بنابراین، همه متقاضیان باید در بازه زمانی مشخص شده برای ثبت نام در این آزمون اقدام کنند. هر سال، ثبت نام در آغاز دی ماه آغاز می‌شود و تا اوایل بهمن ماه ادامه پیدا می‌کند.

متقاضیان پذیرش پزشکی بدون کنکور در سال ۱۴۰۲، می‌توانند از تاریخ ۱ دی ماه تا ۱۰ بهمن ماه برای ثبت نام در آزمون هماهنگ اقدام کنند. لطفاً توجه داشته باشید که همانند هر سال، ممکن است پس از پایان مهلت ثبت نام، زمان ثبت نام تمدید شود و فرصتی برای افرادی که تاخیر در ثبت نام داشته‌اند فراهم شود.

بیش تر بخوانید: رشته اتاق عمل بدون کنکور

تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲

روش تحصیل در رشته های پیراپزشکی در مقایسه با رشته پزشکی دارای تفاوت‌هایی است. امکان وجود تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد، اما زمان پذیرش در این رشته‌ها با تاریخ ثبت نام بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری ۱۴۰۲ متفاوت است. همچنین، روش پذیرش داوطلبان در رشته های پیراپزشکی نیز با روش ثبت نام بدون کنکور سراسری در رشته های دیگر تحصیلی متفاوت است.

به طور کلی، علاقه‌مندانی که تمایل به تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون آزمون کنکور دارند، باید با دریافت و مطالعه دفترچه راهنما مراحل ثبت نام خود را انجام دهند. بعد از انتخاب رشته، پذیرش نهایی داوطلبان به وابستگی به کسب نمره قبولی در مصاحبه حضوری صورت می‌گیرد.

برخی از رشته هایی که در دوره های مختلف بدون کنکور پذیرش داشته اند، عبارتند از:

 • – هوشبری
 • – مامایی
 • – بهداشت حرفه ای
 • – اتاق عمل
 • – بهداشت عمومی
 • – تکنسین سلامت دندان

لازم به ذکر است که اطلاعات دقیق در مورد ارائه رشته های پیراپزشکی بدون آزمون قبل از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ در دسترس نیست. پس از انتشار دفترچه مذکور و تأیید ارائه رشته های پیراپزشکی، در صورت برآورده کردن شرایط مورد نیاز، می توانید ثبت نام خود را انجام دهید.

شرایطی که برای ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ لازم است

بدون کنکور پزشکی

 1. – رشته های پیراپزشکی اغلب در دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق محروم کشور ارائه می‌شوند و پذیرش آن‌ها معمولاً به صورت بومی گزینی انجام می‌شود.
 2. – داوطلبان باید دارای حداقل معدل ۱۵ در معدل کتبی نهایی خود باشند.
 3. – شرط سنی تحصیل در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ حداکثر ۲۵ سال است و برای آقایانی که خدمت سربازی را به اتمام رسانده‌اند، حداکثر ۲۷ سال می‌باشد.
 4. – تنها دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید و قدیم و همچنین مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته تجربی مجاز به انتخاب رشته های پیراپزشکی بدون کنکور هستند.
 5. – امکان ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ برای دانشجویان و فارغ التحصیلان تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور فراهم نمی‌باشد.
 6. – داوطلبانی که تنها بر اساس سوابق تحصیلی به تحصیل در رشته های پیراپزشکی می‌پردازند، باید تعهد خدمت به میزان سه برابر طول مدت تحصیل خود ارائه نمایند.
 7. – پذیرش نهایی داوطلبان وابسته به کسب نمره قبولی در مصاحبه حضوری است.
 8. – شرکت‌کنندگان باید حتماً در جلسه آزمون حاضر باشند، حتی اگر به هیچکدام از سوالات پاسخ ندهند.

به علت تغییرات ممکن در شرایط مختلف، شرایط ثبت نام در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور تا قبل از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ قطعی نیست. بنابراین، اطلاعات دقیق درباره این شرایط تا زمان انتشار دفترچه مذکور در دسترس نیست.

در نتیجه، با توجه به تمامی نکاتی که در این متن آمده است، هیچ یک از دانشگاه‌های کشور اعم از آزاد و سراسری در رشته پزشکی و بر اساس سوابق تحصیلی دانشجوان قبول نمی‌کنند. تنها راه برای ورود به رشته پزشکی شرکت در کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۲ و کسب نمره قبولی است.

همچنین، پذیرش در رشته های پیراپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۲ نیز تنها با ظرفیت محدود و تحت شرایط خاص انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رشته دندانپزشکی بدون کنکور و پرستاری بدون کنکور، می‌توانید به لینک‌های مربوطه در متن مراجعه کنید.

بیش تر بخوانید: پرستاری بدون کنکور

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور

 1. یکی از روش‌های ورود به رشته های پیراپزشکی، از جمله پزشکی و دندانپزشکی، بدون نیاز به کنکور، تحصیل در خارج از کشور است. در بسیاری از کشورها، دانشگاه‌ها از بین داوطلبانی که شرایط مورد نیاز را دارند، برای پذیرش دانشجویان اقدام می‌کنند تا علاقه‌مندان به این رشته‌ها بتوانند در دانشگاه‌های معتبر در خارج از کشور تحصیل کنند.
 2. در این راستا، داوطلبان علاقه‌مند به ادامه تحصیل پزشکی در خارج از کشور می‌بایست هزینه‌های شهریه را برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود پرداخت نمایند. این هزینه، به دلیل تغییرات نرخ ارز، به طور کامل متغیر است و امکان تعیین دقیق هزینه تحصیل در این رشته در خارج از کشور وجود ندارد.
 3. تدریس در رشته پزشکی در خارج از کشور به زبان رسمی آن کشور یا به زبان انگلیسی انجام می‌شود. بنابراین، اهمیت داشتن مدرک زبان در فرآیند ادامه تحصیل در خارج از کشور بسیار مهم است. داوطلبان پس از گذراندن واحد‌های درسی مورد نیاز و داشتن حداقل معدل مورد نیاز، می‌توانند با درخواست به سایت معاونت آموزشی وزارت بهداشت، اقدام به بازگشت به ایران و ادامه تحصیل در پردیس‌های دانشگاه علوم پزشکی کنند.
 4. لازم به ذکر است که این قانون برای دانشجویان پزشکی که از ابتدای سال 2019 خارج از کشور تحصیل می‌کنند، لغو شده است و امکان انتقال به این افراد داده نمی‌شود، اما ممکن است در آینده امکان انتقال دانشجویان به کشور مجدداً فراهم شود.
 5. هنگامی که تغییراتی در روند نقل و انتقال دانشجویان خارج از کشور فراهم شود، اطلاع رسانی در این مقاله انجام خواهد شد.
 6. بهتر است داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور را دارند، قبل از هر اقدامی در خصوص ثبت‌نام در دانشگاه، در مورد تمامی دانشگاه‌های معتبر این رشته، اطلاعاتی را از جمله هزینه تحصیل، شرایط پذیرش، اعتبار مدرک تحصیلی و سایر جزئیات مرتبط به دست آورده و آنها را با یکدیگر مقایسه کرده و در نهایت بهترین دانشگاه را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب نمایند.
 7. به داوطلبان توصیه می‌شود که پس از اتمام تحصیلات خود، در صورت تمایل به بازگشت به کشور و انجام فعالیت‌های حرفه‌ای در ایران، پس از بررسی لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند تا در زمان بازگشت به کشور با مشکلات عدم تأیید مدرک تحصیلی مواجه نشوند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

طرح پزشکی بدون کنکور در اتحادیه اروپا: مزایا و امکانات

یکی از طرق محبوب و جذاب برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی در اتحادیه اروپا، طرح پزشکی بدون کنکور است. این طرح که مورد تأیید وزارت بهداشت است، به دانشجویان ایرانی اجازه می‌دهد در کالج ایران تحصیل کرده و پس از آن به دانشگاه‌های معتبر در اتحادیه اروپا منتقل شوند.

مزایای این طرح شامل موارد زیر است:

 • – در سال اول تحصیل، شما در کالج ایران در تهران تحصیل می‌کنید. با توجه به تأیید وزارت بهداشت، پذیرش شما در این کالج تضمینی و قطعی است.
 • – همه دانشگاه‌های پزشکی در ایران توسط وزارت بهداشت تایید شده‌اند.
 • – پس از پذیرش، شما امکان مسافرت بین ایران و کشور مقصد را دارید.
 • – دانشجویان پذیرفته شده در طرح پزشکی بدون کنکور، می‌توانند بر اساس بند “د” ماده 5-4 قانون دستورالعمل نحوه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، پس از گذراندن 72 واحد درسی، به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در ایران منتقل شوند.
 • – مدرک تحصیلی شما در این طرح دارای اعتبار بین‌المللی خواهد بود.
 • – شما امکان دریافت اقامت دائم و انجام فعالیت کاری در حوزه پزشکی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا را خواهید داشت.
  – حجم دروس سال اول تحصیل در این طرح نسبت به کنکور بسیار کمتر است.
 • – آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مقصد به صورت حضوری در تهران برگزار می‌شود و تحت نظارت مستقیم بازرسان دانشگاه‌های مقصد انجام می‌شود.
 • – مهم‌ترین مزیت این طرح، رعایت قوانین و قانونی بودن کامل روند تحصیل و پذیرش است.

با استفاده از طرح پزشکی بدون کنکور، شما می‌توانید به رویاهای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی اروپا نزدیک شوید، همچنین تحصیل در این دانشگاه‌ها فرصتی استثنایی برای گسترش دانش پزشکی و تجربه فرهنگی جدید است.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته مامایی

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط

ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط

برچسب ها

آیا ثبت نام پزشکی بدون کنکور امکان پذیر است ؟ ثبت نام بدون کنکور پزشکی ثبت نام بدون آزمون پزشکی ثبت نام بدون کنکور سراسری پزشکی پزشکی بدون کنکور وجود دارد

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام بدون کنکور پزشکی 1402 – زمان و شرایط

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل