تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط:

رشته اتاق عمل بدون کنکور

توضیحات جامع درباره ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور 1402 مانند زمان و شرایط و نحوه ثبت نام بدون کنکور تکنسین کاردانی اتاق عمل 1402 در کشور ایران و خارج از کشور بیان شده است.

ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط

ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط

متقاضیان کنکور تجربی به منظور ادامه تحصیل در رشته های پیراپزشکی در این مسابقه بزرگ شرکت می‌کنند، تا بتوانند بر اساس علاقه و توانایی های خود در حوزه های پیراپزشکی تحصیلات خود را ادامه دهند. یکی از رشته های مورد تقاضا در بین داوطلبان آزمون تجربی، رشته اتاق عمل است. این رشته با هدف تقویت مهارت های فرد در زمینه های مختلف از جمله فرآیندهای آسپتیک (استریل و ضد عفونی) برای آماده سازی محیط اتاق عمل، اصول صحیح پوزیشن دادن (وضعیت دادن به بیمار)، تکنیک های مناسب برای کنترل خونریزی در جراحی، دانش و عملکرد کافی در مفاهیم پایه مراقبت از بیمار و تکنیک های جراحی، آگاهی کافی در مورد شرایط اورژانس و سایر مسائل مرتبط، در دفترچه کنکور سراسری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

رشته اتاق عمل بدون کنکور

? با توجه به این توضیحات، افرادی که به دنبال پذیرش در رشته اتاق عمل هستند، می‌توانند با کسب رتبه و نمره‌ی لازم در این رشته، در مهلت مقرر اقدام به انتخاب اولویت مراکز آموزشی مرتبط با اتاق عمل در دانشگاه های علوم پزشکی مختلف نمایند، و یا در صورت تعهد به خدمت در مناطق محروم، بدون شرکت در آزمون کنکور، به تحصیل در این رشته بپردازند.

? ممکن است به دلیل پیچیدگی فرآیند قبولی در این رشته، برخی از متقاضیان به دنبال ورود به رشته اتاق عمل بدون شرکت در آزمون باشند یا اینکه آیا امکان ورود به این رشته بر اساس سوابق تحصیلی وجود دارد یا خیر. در نتیجه، در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم و درباره ثبت نام بدون کنکور در رشته اتاق عمل در دانشگاه های علمی کاربردی و یا تحصیل در خارج از کشور صحبت خواهیم کرد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام داروسازی بدون کنکور

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی

معرفی کامل رشته اتاق عمل

? یکی از رشته‌هایی که جزو پرطرفدارترین رشته‌ها در بین داوطلبان آزمون تجربی است، رشته اتاق عمل می‌باشد. دانشجویان این رشته با انواع ابزارها و فناوری‌های مرتبط با اتاق عمل و جراحی آشنا می‌شوند و در عین حال یاد می‌گیرند که چگونه از بیمار در فرآیند قبل، بعد و حین عمل جراحی مراقبت کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته همراه با تیم پزشکی در اتاق عمل بیمارستان‌ها حضور دارند و به پزشکان در انجام عملیات جراحی کمک می‌کنند.

? هدف از ایجاد رشته اتاق عمل، آموزش نیروی متخصص و متعهد است که توانایی انجام وظایف حرفه‌ای و اصولی را داشته باشد. این افراد با استفاده از جدیدترین قوانین و مبانی اتاق عمل و تکنولوژی‌های پیشرفته جراحی آشنا می‌شوند و در زمینه‌هایی از جمله کنترل خونریزی، حفظ موقعیت صحیح بیمار در نظر گرفتن ناحیه جراحی، استریل و ضدعفونی کردن وسایل جراحی، اطلاعات تخصصی را به دست می‌آورند. البته کارشناسان اتاق عمل در برخی از جراحی‌های حساس و اورژانسی، فقط وظیفه تهیه تجهیزات اتاق عمل را دارند و به بیمار نزدیک نمی‌شوند.

? علاوه بر این، امکان ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل تا مقطع دکتری در کشور عزیزمان ایران و همچنین در کشورهای خارجی وجود دارد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور پزشکی

بیش تر بخوانید: پرستاری بدون کنکور

ثبت نام بدون کنکور کاردانی اتاق عمل

از آنجایی که در سال‌های 94 تا 97 در مقطع کاردانی، رشته‌هایی همچون پیراپزشکی و مامایی بدون نیاز به آزمون کنکور معرفی شدند، اکثر متقاضیان باور دارند که در حال حاضر نیز این رشته‌ها به صورت بدون کنکور قابل پذیرش هستند.

? موضوع اصلی حکایت می‌کند که وزارت بهداشت در آن سال‌ها به منظور تأمین نیروی مورد نیاز برای فعالیت در رشته‌های پیراپزشکی، بر اساس یک سری شرایط و ضوابط، در مناطق محروم، پذیرش بدون کنکور را فراهم کرده بود. بدین صورت که فقط متقاضیان بومی آن مناطق می‌توانستند در صورت داشتن شرایط، رشته مورد نظر خود را انتخاب و در مصاحبه شرکت کنند.

? علاوه بر این، با توجه به دفترچه انتخاب رشته کنکور سال گذشته، وزارت بهداشت به منظور تأمین نیروی انسانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در برخی مناطق محروم، تصمیم گرفت در تعدادی از رشته‌های پیراپزشکی مانند اتاق عمل، مامایی و هوشبری، در مقطع کاردانی دانشجو پذیرش کند. به همین دلیل، داوطلبان رشته اتاق عمل از این مناطق محروم می‌توانند در صورت داشتن شرایط، رشته‌های مربوط به اتاق عمل را در فرم انتخاب رشته خود وارد کنند تا بتوانند در این رشته تحصیلات خود را ادامه دهند.

شرایط پذیرش تکنسین اتاق عمل بدون کنکور کاردانی در مناطق محروم

 • داشتن شرایط بومی بودن در حوزه جغرافیایی تحت پوشش دانشگاه/دانشکده علوم پزشکی برگزار کننده دوره.
 • تولد یا محل سکونت فعلی و یا یکی از سه سال محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال آخر دبیرستان و یک سال دوره پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام جدید و یا یکی از سه سال آخر دبیرستان و یا هنرستان برای داوطلبان نظام قدیم.
 • داشتن مجوز شرکت مجدد برای پذیرفته شدگان سال‌های قبل که در کد رشته محل‌های دارای تعهد خدمت قبول شده‌اند.
 • ادامه تحصیل دانش‌آموختگان این رشته‌ها مشروط به اتمام دوره تعهد خدمتی آن‌ها است.
 • عدم امکان ثبت‌نام دانش‌آموختگان مقطع کاردانی در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد، دکتری عمومی، دکتری حرفه‌ای و همچنین دکترای تخصصی، مگر با پرداخت شهریه.
 • داشتن سلامت جسمانی و روانی برای تحصیل در رشته مورد علاقه.

همان‌طور که بیان شد، موارد مذکور مربوط به پذیرش بدون کنکور در رشته‌های کاردانی پیراپزشکی، از جمله اتاق عمل، در کنکور سال گذشته به‌کار گرفته شده است. در صورتی که وزارت بهداشت مجدداً اقدام به پذیرش بدون کنکور در کاردانی پیراپزشکی نماید، این مقاله به‌روزرسانی خواهد شد.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

بیش تر بخوانید: ثبت نام لیسانس به پزشکی

تحصیل رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور

در صورتی که در نتیجه آزمون کنکور سراسری موفق به کسب نمره قبولی برای تحصیل در رشته اتاق عمل نشده‌اید و همچنین تمایلی به شرکت مجدد در آزمون ندارید، گزینه تحصیل در خارج از کشور یک راهکار ممکن است. این امکان وجود دارد که در رشته اتاق عمل بدون نیاز به کنکور، در دانشگاه‌های خارجی تحصیل کنید. این راهکار به شما اجازه می‌دهد بدون استرس و نگرانی از آزمون مجدد، تحصیلات خود را در خارج از کشور آغاز کنید.

بین بهترین کشورهایی که برای تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور شناخته شده‌اند، می‌توان به نروژ، آلمان، ترکیه، انگلیس، آمریکا و سوئد اشاره کرد. اما برای این کار، شما نیازمند برخورداری از شرایط زیر هستید:

 • داشتن سن بین 18 تا 25 سال
 • داشتن دیپلم با معدل بالا
 • حاصل کردن مدرک پیش دانشگاهی
 • داشتن مدرک زبان مورد نیاز در کشوری که قصد تحصیل در آن را دارید
 • ارائه مقاله معتبر یا رتبه برتر در پژوهش‌های علمی
 • داشتن تمکن مالی برای تأمین هزینه شهریه دانشگاه

با رعایت این شرایط، می‌توانید راهی را برای ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل در دانشگاه‌های خارجی بیابید. توصیه می‌شود قبل از اقدام به مطالعه دقیق درباره رشته مورد نظر و الزامات مربوطه در دانشگاه‌های مختلف صورت گیرد.

هزینه‌های تحصیل در رشته اتاق عمل بدون کنکور در خارج از کشور

? ورود به دانشگاه‌های خارج از کشور و زندگی در محیطی بین‌المللی، هزینه‌های خاص خود را دارد که برای داوطلبان تحصیل در هر کشور، اطلاعات لازم است قبل از شروع مسیر تحصیلی به دست آورند.

? برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته اتاق عمل بدون کنکور و در خارج از کشور، مدت زمان آموزش ۵۰۰ ساعت است که ممکن است بین یک تا چهار سال به طول بیانجامد. همچنین، هزینه سالیانه تحصیل نیز در بازه ۱۳,۵۰۰ تا ۲۴,۰۰۰ دلار متغیر خواهد بود.

? ترکیه به عنوان یک کشور با هزینه مناسب، امکان تحصیل در رشته اتاق عمل را برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند. ارزش مناسب پول در این کشور، باعث شده تا ایرانیان با هزینه کمتری بتوانند در ترکیه تحصیل کنند.

?در کشور انگلیس، با کمترین هزینه ۸۵ هزار پوند، بالاترین هزینه تحصیلی در این رشته وجود دارد. البته، مدرک دریافتی از انگلیس اعتبار بیشتری نیز دارد نسبت به ترکیه. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز به طور میانگین بین ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار قرار می‌گیرد.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

ثبت نام در رشته اتاق عمل بدون کنکور در دانشگاه علمی و کاربردی

? در دانشگاه علمی و کاربردی، یک رشته با عنوان “مهندسی فناوری تجهیزات پزشکی – اتاق عمل” وجود دارد که بسیاری از علاقه‌مندان به این رشته با رشته اتاق عمل اشتباه می‌گیرند. این دانشگاه در دو مقطع کاردانی و کارشناسی، با توجه به سوابق تحصیلی در رشته مهندسی فناوری تجهیزات پزشکی – اتاق عمل، دانشجو را پذیرش می‌کند.

? در واقع، افرادی که در این رشته آموزش می‌بینند، توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای نگهداری، کالیبراسیون، تشخیص و رفع عیوب تجهیزات اصلی اتاق‌های عمل را به دست می‌آورند و با استخدام در بخش‌های اتاق عمل، ارتباط مؤثری بین تجهیزات پزشکی و کادر درمانی ایجاد می‌کنند.

? از جمله محل‌های کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توان به اتاق‌های عمومی و تخصصی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، شرکت‌های تولیدکننده، واردکننده و خدمات‌دهنده تجهیزات اتاق عمل، مسئول فنی و مهندسی نصب، نگهداری و تعمیرات تجهیزات پزشکی اتاق عمل، کارشناس خدمات پس از فروش شرکت‌های واردکننده تجهیزات اتاق عمل، و مشاوره فنی در انتخاب و خرید تجهیزات پزشکی اتاق عمل اشاره کرد.

?اطلاعات اشتباهی در بازار به گونه‌ای منتشر شده است که بسیاری از علاقه‌مندان به رشته‌های پیراپزشکی باور دارند دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشجو بدون کنکور در این رشته‌ها را پذیرش می‌کند، اما این ادعا صحت ندارد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری

دفترچه ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور سال ۱۴۰۲

در ایتدا باید بگوییم که در لیست بهمن ماه 1401 رشته اتاق عمل وجود ندارد ولی احتمال اینکه در مهر 1402 وجود داشته باشد هست و نحوه ثبت نامی که در ادامه این مقاله می بینید برای سال های قبل می باشد که اگر رشته اتاق عمل ارائه شود این شرایط نیز برقرار خواهند بود.

? برای دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور رشته اتاق عمل کلیک کنید.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته مامایی

راهنمای ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور 1402 ( در صورت ارائه شدن رشته اتاق عمل )

راهنمای ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور در این بخش از مقاله ارائه شده است تا به شما کمک کند مراحل ثبت نام خود را با موفقیت انجام دهید. برای شروع، پذیرش و ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور در سایت سنجش انجام می‌شود. برای ورود به سایت، می‌توانید از لینک موجود در جدول بالا استفاده کنید یا نام سایت را (sanjesh.org) در نوار آدرس مرورگر خود جستجو کنید.

? در بخش سراسری، در منوی رنگی سمت راست سایت یا از ستون میانی، بر روی گزینه “ثبت نام و انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت رشته محل های پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی (سراسری – بهمن ماه 1401)” کلیک کنید. بعد از مطالعه اطلاعات موجود در این صفحه، از منوی سمت راست روی گزینه خرید کارت اعتباری بزنید.

? حالا در بخش سریال های ثبت نام و در بخش آزمون سراسری، گزینه “سریال ثبت نام و انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت رشته محل های پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی (سراسری – بهمن ماه 1401)” را انتخاب کرده و گزینه تایید و ادامه را بزنید.

? در این مرحله، اطلاعات شخصی خود مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه (که باید متعلق به شما باشد و در دسترس باشد) را وارد کنید و یک درگاه بانکی را انتخاب کنید و روی گزینه تایید و ادامه بزنید.

? به این ترتیب، یک شماره پیگیری پرداخت 8 رقمی برای شما صادر می‌شود. حتماً این شماره را یادداشت و ذخیره کنید زیرا برای تکمیل ثبت نام در مراحل بعدی ضروری است. سپس تیک “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را یادداشت نموده‌ام” را بزنید تا بتوانید فرآیند پرداخت را ادامه دهید.

? حالا برای پرداخت هزینه ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور، به صفحه درگاه بانکی متصل شوید. در صورت موفقیت‌آمیز بودن پرداخت، شما یک سریال ثبت نام 12 رقمی دریافت خواهید کرد. این سریال به شماره تلفن همراه شما پیامک می‌شود، پس آن را ذخیره کنید.

? سپس به صفحه اصلی ثبت نام برگردید و مطابق تصویر، بر روی گزینه تایید و ادامه – گام بعدی کلیک کنید تا به صفحه ورود به سیستم ثبت نام الکترونیکی سازمان سنجش وارد شوید.

? سریال ثبت نام 12 رقمی (شماره سریال کارت اعتباری) را به همراه عبارت امنیتی در کادر مربوطه وارد کنید و روی گزینه ورود به سیستم کلیک کنید.

? سپس تصویر اسکن شده خود را بارگذاری کنید. در مرحله بعد، اطلاعات هویتی خود را وارد کرده و اگر مشمول سهمیه اتاق عمل بدون کنکور هستید، اطلاعات مربوطه را وارد کنید. حالا به تعیین و انتخاب اولویت‌های انتخابی خود بپردازید و کد رشته اتاق عمل بدون کنکور را وارد کنید.

? پس از تکمیل این مراحل، یک کد پیگیری ثبت نام و شماره پرونده برای شما صادر می‌شود. توجه داشته باشید که اگر کد رهگیری و شماره پرونده ثبت نام را دریافت نکرده‌اید، ثبت نام شما تکمیل نشده است.

? برای جستجوی نام خود در بین پذیرفته شدگان اتاق عمل بدون کنکور در زمان اعلام نتایج، باید این کد رهگیری و شماره پرونده را در اختیار داشته باشید.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

تحصیل در مقاطع بالاتر رشته اتاق عمل

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل نیازمند شرکت در آزمون کنکور سراسری هستید و در حال حاضر امکان تحصیل در این رشته بدون کنکور وجود ندارد. به همین ترتیب، برای ورود به مقاطع بالاتر رشته اتاق عمل نیز نیازمند شرکت در آزمون کنکور سراسری و کسب رتبه قبولی هستید.

در نظر داشته باشید که این رشته به تازگی در ایران معرفی شده است و گرایش‌های کمتری برای مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) آن ارائه شده است. حتی در سال‌های اولیه، گرایشی برای تحصیل در این رشته وجود نداشته و در طول زمان تعداد گرایش‌های این رشته افزایش یافته است. در حال حاضر، امکان ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل در کشور وجود دارد. در جدول زیر، می‌توانید گرایش‌های مقطع ارشد و دکتری رشته اتاق عمل را مشاهده کنید.

اتاق عمل بدون کنکور

ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور

بیشتر بخوانید: منابع کنکور سراسری

بررسی دروس دانشگاهی رشته اتاق عمل

در مقطع کارشناسی رشته اتاق عمل، برنامه درسی شامل 130 واحد مختلف است که از این تعداد، 22 واحد به دروس عمومی، 74 واحد به دروس پایه و تخصصی، 18 واحد به کارآموزی و 16 واحد به کارآموزی در زمینه اتاق عمل اختصاص دارد.

قبل از انتخاب رشته اتاق عمل، منصفانه است که به مطالعه دروس این رشته بپردازید و از تطابق آنها با شغل و توانایی‌ها و مهارت‌هایتان مطمئن شوید. به خاطر داشته باشید که موفقیت در شغلی فقط در زمینه‌ای خواهد بود که به آن علاقه‌مند هستید و دارای استعداد و مهارت کافی می‌باشید. در زیر لیستی از دروس پایه، تخصصی و کارآموزی رشته اتاق عمل در مقطع کارشناسی آورده شده است. ما همراه شما خواهیم بود.

ثبت نام بدون کنکور اتاق عمل بخش 1

ثبت نام بدون کنکور اتاق عمل بخش 2

ثبت نام بدون کنکور اتاق عمل بخش 3

ثبت نام بدون کنکور اتاق عمل بخش 4

بیشتر بخوانید:  ثبت نام کنکور سراسری

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط

ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط

برچسب ها

رشته اتاق عمل بدون کنکور ثبت نام اتاق عمل بدون کنکور ثبت نام تکنسین اتاق عمل بدون کنکور ثبت نام کاردانی رشته اتاق عمل بدون کنکور ثبت نام تکنسین کاردانی

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام رشته اتاق عمل بدون کنکور ۱۴۰۲ – زمان و شرایط

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل