تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه:

ثبت نام داروسازی بدون کنکور

توضیحات جامع درباره ثبت نام رشته داروسازی بدون کنکور 1402 مانند زمان و شرایط ثبت نام رشته دارو سازی بدون کنکور 1402 در دانشگاه های سراسری و آزاد بیان شده است.

ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه

ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه

از جمله رشته‌های بسیار محبوب در آزمون کنکور تجربی، رشته داروسازی به شمار می‌رود. دانشجویان این رشته با شناسایی مواد دارویی و تولید داروها بر اساس فرمول‌های خاص، قادرند برای درمان بیماری‌های مختلف تلاش کنند. به طور کلی، این افراد می‌توانند با کشف و ترکیب مواد مختلف، گام‌های مؤثری در راستای حفظ سلامتی جامعه بردارند.

ثبت نام داروسازی بدون کنکور

با توجه به ظرفیت محدود دانشگاه‌های علوم پزشکی در پذیرش دانشجو برای رشته داروسازی و همچنین رقابت سخت بین داوطلبان برای قبول شدن در این رشته، پذیرش در سال‌های اخیر بسیار دشوارتر شده است. به همین دلیل، برخی از داوطلبان کنکور تجربی به دنبال ورود به دانشگاه‌هایی هستند که بتوانند در رشته داروسازی بدون نیاز به آزمون کنکور، قبولی دریافت کنند. در ادامه، به منظور ارائه توضیحات بیشتر درباره تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور، اقدام خواهیم کرد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته های پیراپزشکی

معرفی رشته داروسازی

رشته داروسازی، پس از پزشکی و دندانپزشکی، به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های گروه علوم تجربی شناخته می‌شود. هر سال، رقابت بسیار شدیدی بین داوطلبان کنکور تجربی برای قبولی در این رشته وجود دارد. این رقابت فراگیر باعث شده است که بازار پذیرش دانشجویان در رشته داروسازی بدون نیاز به کنکور، مورد توجه قرار گیرد و بسیاری از والدین و داوطلبان کنکوری به دنبال راهی برای ورود بدون کنکور به این رشته باشند.

رشته داروسازی ترکیبی از تحقیق و پژوهش است، بنابراین یکی از توانایی‌های اصلی برای ورود به این رشته، علاقه به انجام کارهای پژوهشی است. مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی معمولاً بین ۵ تا ۶ سال است و علاقه‌مندان باید در این دوره به مطالعه داروسازی در دانشگاه‌های معتبر مشغول شوند.

از نظر شغلی، فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند به تأسیس داروخانه بپردازند و به عنوان مسئول فنی در داروخانه‌ها فعالیت کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند در صنایع ساخت دارو و کارخانه‌های آرایشی-بهداشتی مشغول به کار شوند. فارغ‌التحصیلان داروسازی در صورت علاقه و تمایل، می‌توانند در بخش‌های تحقیقاتی فعالیت کنند، مانند مطالعه درباره الگوی مصرف داروها، نوع بیماری‌های هر منطقه، افزایش آگاهی عمومی و بهینه‌سازی مصرف داروها. همچنین، آن‌ها می‌توانند در کارخانه‌های داروسازی مسئولیت‌هایی مانند نظارت بر کیفیت داروها و اجرای فعالیت‌های آزمایشگاهی را بر عهده بگیرند و نظارت بر ساخت داروها را انجام دهند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور پزشکی

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته دندانپزشکی

شرایط پذیرش داروسازی بدون کنکور در سال 1402

در حال حاضر، قابلیت پذیرش دانشجو در رشته داروسازی بدون نیاز به کنکور وجود ندارد. این امکان صرفاً در گذشته و در دانشگاه‌های پردیس بین‌الملل برای جذب دانشجویان خارجی، در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی برای دانشجویان ایرانی فراهم بود.

در اواخر دهه 80، شرایط پذیرش داروسازی بدون کنکور پیچیده نبود و به صورت مبتنی بر سوابق تحصیلی و با پرداخت هزینه‌های بالاتر از سایر دانشگاه‌ها، امکان‌پذیر بود. اما امروزه، به دلیل عدم فعالیت دانشگاه‌های پردیس بین‌الملل، راهی به غیر از قبولی در رشته داروسازی از طریق کنکور وجود ندارد.

بیش تر بخوانید: رشته اتاق عمل بدون کنکور

روش تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور در گذشته

  1. در بازه زمانی سال‌های 87 تا 90، دانشگاه‌های پردیس خودگردان با توجه به سوابق تحصیلی و دریافت شهریه‌های سنگین، دانشجویانی را در رشته داروسازی بدون نیاز به کنکور پذیرش می‌کردند. اما امروزه با این شرایط نیز نمی‌توان در این مراکز برای تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور اقدام کرد.
  2. در سال‌های گذشته، افرادی که تمایل به تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور داشتند، با پرداخت شهریه رشته داروسازی بدون کنکور و گذراندن 72 واحد درسی (دو سال) در خارج از کشور، می‌توانستند به یکی از دانشگاه‌های پ
  3. ردیس خودگردان در داخل کشور منتقل شوند و مابقی واحدهای درسی خود را در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. در این روش، نیازی به شرکت در کنکور یا هیچ آزمون دیگری وجود نداشت. اما این قانون در حال حاضر لغو شده است و دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد.

بیش تر بخوانید: پرستاری بدون کنکور

رشته‌های مشابه داروسازی

هر سال، دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه آزاد، رشته‌هایی نزدیک به داروسازی را بدون نیاز به کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی ارائه می‌دهند که برخی از داوطبان را به خود جلب می‌کند. یکی از این رشته‌ها، رشته شیمی دارویی است که فارغ‌التحصیلان این رشته، با شناخت ساختار شیمیایی مواد دارویی، می‌توانند به تولید داروها بپردازند.

  • بسیاری از داوطلبانی که تصمیم به انتخاب این رشته دارند، امیدوارند که پس از فارغ‌التحصیلی، قادر باشند به کسب جواز تاسیس داروخانه. با این حال، باید ذکر کرد که به دلیل شرایط تاسیس داروخانه، این داوطلبان امتیاز بسیار کمتری نسبت به یک داروساز دارند. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب رشته، حتماً جزئیات هر رشته را مطالعه کنید تا با اطلاعات کامل، انتخاب درستی انجام دهید.
  • رشته شیمی دارویی به مطالعه خواص مواد و داروهای مختلف برای درمان انواع بیماری‌ها می‌پردازد. افراد در این رشته، می‌توانند با کار در آزمایشگاه‌ها، به تولید داروهای پزشکی با کیفیت برای رفع بیماری‌ها از طریق استفاده از تکنیک‌های مختلف، مشغول شوند. بازار کار رشته شیمی دارویی مانند رشته داروسازی، مناسب است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در مشاغل مرتبط با توسعه دارو در شرکت‌های داروسازی، بیوتکنولوژی، و انجام کارهای تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های مختلف مشغول به کار شوند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته هوشبری

قانون جدید ثبت‌نام داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران 1402

در گذشته، پردیس‌های خودگردان امکان تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور را با پرداخت شهریه بالا برای داوطلبان و متقاضیان فراهم می‌کردند. به علت اعتبار مدرک و شرایط متمایز این دانشگاه‌ها، تقاضا برای ادامه تحصیل بدون کنکور در رشته داروسازی در آن‌ها رو به افزایش بود.

اما از انتهای سال 96، با تدوین دستورالعمل و قانون جدید، همه چیز تغییر کرد و دیگر امکان تحصیل و انتقال از دانشگاه‌های خارجی به پردیس‌های خودگردان برای تحصیل بدون کنکور وجود نداشت.

در این باره، دکتر آیتی، معاونت بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، به اشاره به این قانون اشاره می‌کند. او بیان می‌کند که در حال حاضر، دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرش دانشجویان ایرانی را در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به صورت شهریه‌پرداز لغو کرده است. اما در دو رشته دندانپزشکی و داروسازی از سال ۱۴۰۲، قرار است تعداد محدودی دانشجوی ایرانی براساس شرایط خاصی پذیرفته شوند. هنوز هیچ اطلاعیه‌ای درباره شرایط داروسازی بدون کنکور در این دانشگاه منتشر نشده است.

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور رشته مامایی

شهریه تحصیل در داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۴۰۲ قصد دارد به صورت شهریه پرداز در رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی دانشجوان را پذیرفت کند. هرچند در حال حاضر، اطلاعیه‌ای که درباره این موضوع اعلام شده است، مربوط به امکان انتخاب دانشگاه پردیس بین‌الملل علوم پزشکی تهران برای داوطلبان کنکور سراسری است. هزینه تحصیل در این پردیس بین‌الملل پس از تصویب هیئت امنا از طریق سایت رسمی دانشگاه اعلام می‌شود.

درباره رشته‌های دکتری عمومی دندانپزشکی و داروسازی نیز باید بیان کنیم که تعیین شهریه این رشته‌ها پس از هماهنگی با معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با تصویب هیئت امنا صورت می‌گیرد و مبلغ کامل شهریه به زودی برای داوطلبان اعلام خواهد شد. اما طبق تخمینات، قرار است این شهریه در هر نیمسال تحصیلی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد.

داوطلبانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های سراسری کشور هستند، جز کسب نتیجه قابل قبول در کنکور سراسری راه دیگری برای ورود ندارند. اما کسب نتیجه موفق در کنکور سراسری نیز به همان اندازه سخت نیست. با راهنمایی مناسب درباره منابع مناسب و تدوین برنامه درسی متناسب با توانایی‌های شما، می‌توانید به راحتی رتبه موردنیاز را کسب کنید.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه علمی کاربردی

تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور در پردیس خودگردان ۱۴۰۲

با توجه به اینکه اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان هیچ تفاوتی با دانشگاه‌های روزانه ندارد، این دانشگاه‌ها نیز همانند دیگر دانشگاه‌های داخل کشور، دانشجویان رشته داروسازی را از طریق برگزاری کنکور سراسری پذیرش می‌دهند. پردیس‌های خودگردان به عنوان دانشگاه‌های شهریه‌پرداز محسوب می‌شوند و شهریه آن‌ها حتی بیشتر از دانشگاه‌های آزاد است.

البته در گذشته، دانشگاه‌های پردیس بین‌الملل علاوه بر جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری، آزمون‌های مخصوص خود را برای پذیرش دانشجو برگزار می‌کردند، اما در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد

برای داوطلبان علاقه‌مند به رشته داروسازی که در آزمون کنکور رشته داروسازی دانشگاه‌های سراسری قبول نشده‌اند، فرصتی برای ورود به رشته داروسازی دانشگاه آزاد وجود دارد. برای این منظور، بر اساس ترکیب دو آزمون سراسری و آزاد، داوطلبان باید در آزمون سراسری تجربی شرکت کنند و با مطالعه دقیق منابع آزمون سراسری تجربی، رتبه قبولی مورد نیاز برای تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه آزاد را کسب کنند.

اما باید توجه داشت که دانشگاه آزاد یکی از دانشگاه‌هایی است که شهریه می‌پردازد، بنابراین داوطلبان پس از قبولی در رشته داروسازی و پرداخت شهریه، می‌توانند در رشته مورد علاقه‌شان تحصیل کنند. شهریه داروسازی دانشگاه آزاد شامل دو بخش ثابت و متغیر است و متقاضیان پس از قبولی در این رشته، با افزایش 10 تا 15 درصدی شهریه متغیر روبرو خواهند بود.

با توجه به اهمیت رشته داروسازی و تولید داروها برای پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف، وزارت بهداشت تصمیم گرفته است که پذیرش دانشجو در این رشته تنها از طریق آزمون کنکور سراسری صورت گیرد. بنابراین، داوطلبان دانشگاه آزاد همچنین مانند دانشگاه‌های سراسری، قادر به ورود بدون کنکور به این رشته نخواهند بود.

بیش تر بخوانید: ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی

مدارک لازم برای تحصیل داروسازی در خارج از کشور بدون کنکور در سال ۱۴۰۲

با توجه به طرح مهاجرت تحصیلی در رشته داروسازی، برای اقدام به تحصیل در خارج از کشور بدون نیاز به کنکور، مدارک زیر مورد نیاز است:

مدارک لازم برای تحصیل داروسازی

بیش تر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های خارجی بدون کنکور در سال ۱۴۰۲

موضوع شهریه یکی از مسائل اولیه برای هر فردی است که به تحصیل در دانشگاه علاقه‌مند است. البته، این مسئله برای افرادی که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور دارند، مهمتر است، زیرا شهریه در این دانشگاه‌ها به طور قابل توجهی بیشتر از دانشگاه‌های داخلی است.

پس اگر تصمیم دارید در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کنید، باید درباره هزینه‌های مربوط به داروسازی بدون کنکور برنامه‌ریزی کنید، به ویژه اگر هزینه تحصیل برای شما مسئله مهمی است.

میزان هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و گفته می‌شود کشورهایی مانند ترکیه، آلمان، روسیه، اتریش و مجارستان از نظر هزینه‌های تحصیل در رشته داروسازی ارزانترین گزینه‌ها هستند. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه در حدود ۱۳ هزار دلار در سال است و در مجارستان معمولاً بین ۶ تا ۹ هزار دلار در سال قرار دارد.

همچنین، بورس‌های تحصیلی نیز یکی از راه‌هایی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا هزینه بالای دانشگاه را بهبود بخشید. بورس‌های تحصیلی در کشورهایی مانند ترکیه و آلمان موجود است. همچنین در کشورهای اروپایی دیگر، در صورتی که معدل ترم‌های متوالی شما در جمع پنج نفر برتر دانشگاه قرار گیرد، ممکن است کاملاً بورس تحصیلی از دانشگاه محل تحصیل دریافت کنید.

بیش تر بخوانید: رشته های پیراپزشکی دانشگاه آزاد

دانشگاه‌های برتر در رشته داروسازی بدون کنکور در اروپا

در انتخاب دانشگاه برای تحصیل در رشته داروسازی، عواملی مانند میزان توسعه علمی دانشگاه، شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور مورد نظر، هزینه‌های تحصیل در آن منطقه و فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته داروسازی در نظر گرفته می‌شوند. در این متن به بررسی دانشگاه‌های برتر در رشته داروسازی در کشورهای اروپایی می‌پردازیم.

رشته داروسازی بدون کنکور

داروسازی بدون کنکور

بیشتر بخوانید:  ثبت نام کنکور سراسری

نگاهی به رشته داروسازی

مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی بین ۵ تا ۶ سال است، که علاقه‌مندان به این حرفه باید در این دوره به مطالعه در دانشگاه‌های معتبر بپردازند. این رشته ترکیبی از تحقیق و پژوهش است، بنابراین یکی از توانایی‌های اصلی برای ورود به رشته داروسازی علاقه به انجام کارهای تحقیقی است.

بیشتر کتاب‌های درسی رشته داروسازی به زبان انگلیسی است و دانشجویان این رشته باید زبان انگلیسی را به خوبی مسلط باشند تا بتوانند از کتب و مجلات علمی بهره‌برداری مناسبی داشته باشند. در سال اول تحصیل خود، دانشجویان اقدام به گذراندن واحدهای علوم پایه مانند فيزيولوژی، شیمی و فيزیک می‌نمایند و سپس در سال‌های بعدی به گذراندن واحدهای تخصصی می‌پردازند.

از نظر شغلی، فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند به تأسیس داروخانه بپردازند، به عنوان مسئول فنی در داروخانه‌ها فعالیت کنند، در صنایع داروسازی و کارخانه‌های آرایشی-بهداشتی مشغول به کار شوند. همچنین، افراد علاقه‌مند می‌توانند در بخش‌های تحقیقاتی مانند مطالعه درباره الگوی مصرف داروها، بیماری‌های خاص هر منطقه، افزایش آگاهی عمومی و بهینه‌سازی استفاده از داروها مشغول به فعالیت شوند و یا وظایفی مانند بررسی کیفیت داروها و نظارت بر اج

رای آزمایشگاهی و تولید داروها در کارخانه‌های داروسازی را بر عهده بگیرند.

بعد از رشته پزشکی و دندانپزشکی، داروسازی یکی از مهم‌ترین رشته‌های گروه علوم تجربی است که هر سال، رقابت شدیدی بین داوطلبان کنکور سراسری تجربی برای قبولی در این رشته وجود دارد. این رقابت فراگیر، بازار پذیرش رشته‌های گروه پزشکی بدون کنکور را فعال کرده و بسیاری از والدین و داوطلبان کنکوری به دنبال راهی برای ورود به این رشته بدون نیاز به کنکور هستند.

با این حال، مهم است به این نکته توجه کنید که هیچ یک از دانشگاه‌های سراسری و آزاد سراسری کشور، رشته داروسازی را بدون آزمون پذیرش نمی‌کنند. به دلیل اهمیت این رشته، پذیرش دانشجو در این رشته فقط از بین رتبه‌های برتر کنکور سراسری انجام می‌شود. پس اگر تمایل به ورود به این رشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران را دارید، باید حتماً در کنکور تجربی شرکت کرده و نمره قبولی برای ورود به این رشته را کسب کنید.

بیشتر بخوانید: منابع کنکور سراسری

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه

ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه

برچسب ها

داروسازی بدون کنکور آیا ثبت نام داروسازی به صورت بدون آزمون امکان پذیر است ؟ ثبت نام بدون کنکور داروسازی حقیقت دارد ؟ ثبت نام بدون کنکور رشته داروسازی رشته داروسازی بدون کنکور رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه آزاد

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام داروسازی بدون کنکور سال 1402 – زمان و نحوه

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل