تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش

📚 خلاصه ای از مقاله استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش:

تک ماده و تبصره در پایه نهم

توضیحات جامع درباره شرایط استفاده تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 1403 و اینکه تک ماده چیست و شرایط استفاده از تک ماده و چند درس را می توان در پایه نهم تک ماده کرد بیان شده است.

استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش

استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش

در دوره متوسطه اول 1402 – 1403، دانش آموزانی که در امتحانات نیمسال اول و دوم توانایی کسب نمره قبولی در همه دروس را نداشته‌اند، می‌توانند با شرایط مشخص، از قانون تک ماده استفاده کنند تا از امتحانات مجدد و تکرار پایه جلوگیری کنند.

در دوره متوسطه اول، برای ورود به مقطع متوسطه دوم، دانش آموزان باید در امتحانات نهایی نمره قبولی را کسب کنند. با این حال، برخی دانش آموزان به دلایل مختلفی مانند بیماری، مشکلات خانوادگی و کمبود زمان برای مطالعه، در برخی از دروس نمره قبولی را نمی‌توانند بدست آورند. امتحانات ماه شهریور فرصتی برای جبران نمرات و قبولی در این دروس فراهم می‌کند، اما برای این دسته از دانش آموزان، قانون تک ماده نیز قابل استفاده است.

تک ماده و تبصره در پایه نهم

در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، دانش آموزان دوره متوسطه اول می‌توانند با شرایط مشخص، از قانون تک ماده و تبصره‌های آن برای کسب مدرک فارغ التحصیلی استفاده کنند. استفاده از شرایط تک ماده شرایط خاصی دارد که دانش آموزان باید با آن آشنا باشند. در این مقاله، به طور کامل به شرایط قبولی و شرایط استفاده از قانون تک ماده در پایه نهم دوره اول متوسطه 1402 – 1403 پرداخته خواهد شد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون نمونه دولتی

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

مفهوم تک ماده پایه نهم

در زمان برگزاری امتحانات نهایی و غیرنهایی در سطوح تحصیلی مختلف، دانش آموزان باید نمره قبولی را در آزمون‌ها کسب کنند. اما به دلایل گوناگون، بعضی از افراد قادر به دریافت نمره قبولی در آزمون نمی‌باشند. در این مواقع، قانون تک ماده به کمک دانش آموزان می‌آید و آنها را قادر می‌سازد در دروسی که نمره قبولی را کسب نکرده‌اند، موفق شوند. اما مفهوم دقیق تک ماده چیست و چه افرادی مجاز به استفاده از این قانون هستند؟

مفهوم تک ماده به دانش آموزان کمک می‌کند تا در دروسی که نمره قبولی را کسب نکرده‌اند، نمره‌ی بالاتری را بدست آورند و به اصطلاح به عنوان فارغ التحصیل محسوب شوند. بنابراین، همه دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در دوره‌های متوسطه اول و دوم، قادر به استفاده از این قانون هستند و می‌توانند دروس خود را با شرط تک ماده قبول کنند.

زمان‌های مهم برای استفاده از قانون تک ماده، زمان تجدید شدن دروس نمایانگر آزمون‌های نهایی پایان سال دوازدهم و نهم است. همانطور که می‌دانید، دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم برای قبولی در آزمون‌های نهایی نیازمند کسب نمره‌ای بالاتر از ۷ هستند. در غیر این صورت، به عنوان “رد شده” محسوب می‌شوند یا می‌توانند با استفاده از قانون تک ماده، دروس خود را قابل قبولی درآورند.

برای استفاده از شروط تک ماده در مقاطع دوازدهم و نهم متوسطه اول و دوم، شرایط خاصی وجود دارد. بنابراین، دانش آموزان باید حتماً شرایط تک ماده پایه دوازدهم یا شرایط تک ماده پایه نهم را داشته باشند تا بتوانند از این قانون استفاده کنند. یکی از شرایط مهم برای تک ماده کردن دروس آزمون‌های نهایی، این است که دانش آموزانی که نمره قبولی (نمره‌ی بالای ۷) را کسب نکرده‌اند، اما نمره سالیانه‌ی آنها بالای ۱۰ است، می‌توانند با استفاده از قانون تک ماده، درس موردنظر خود را قبول کنند و به عنوان فارغ التحصیل شناخته شوند.

بیش تر بخوانید: سامانه المپیاد دانش آموزی oly.medu.ir

بیش تر بخوانید: سامانه سیدا sida.medu.ir

شرایط قبولی در دوره متوسطه اول 1402 – 1403

در دوره متوسطه اول سال‌های 1402 – 1403، قبولی در آزمون‌ها برای تمامی دانش آموزان و والدین آنها اهمیت بسیاری دارد. برای قبولی در این آزمون‌ها، دانش آموزان باید حداقل شرایط لازم را در هر یک از پایه‌های تحصیلی هفتم، هشتم و نهم داشته باشند.

در ادامه، شرایط لازم جهت قبولی برای تمامی دانش آموزانی که در هر یک از پایه‌های تحصیلی دوره متوسطه اول تحصیل می‌کنند را بیان می‌کنیم.

شرایط قبولی در دوره متوسطه اول 1402 – 1403 عبارتند از:

1. معدل کل دانش آموز کمتر از 10 نباشد.
2. نمره امتحانی نوبت دوم در هیچ یک از دروس بدون ضریب کمتر از 10 نباشد.
3. نمرات سالیانه در هیچ یک از دروس کمتر از 30 نباشد.

تبصره 1: نمره سالیانه هر درس معادل جمع نمره نوبت اول و دوم ضربدر 2 خواهد بود.
تبصره 2: معدل کل دانش آموز معادل مجموع نمرات سالیانه تمامی دروس (به جز نمره انضباط) تقسیم بر سه برابر تعداد دروس آن پایه است.

بیش تر بخوانید: ثبت نام دبیرستان ماندگار البرز

بیش تر بخوانید: ثبت نام مدارس شاهد

شرایط استفاده از تک ماده در پایه نهم دوره متوسطه اول 1402 – 1403

بسیاری از دانش آموزان به دلایل شخصی مانند بیماری، مشکلات خانوادگی یا کمبود زمان، قادر به کسب شرایط قبولی در آزمون‌ها نیستند. با این حال، این دانش آموزان در ماه خرداد فرصتی دوباره برای شرکت در آزمون‌ها خواهند داشت و می‌توانند حداقل نمره قبولی در آزمون نهایی را کسب نمایند.

علاوه بر این، شرایط خاصی وجود دارد که دانش آموزان دوره متوسطه اول با داشتن آن‌ها می‌توانند فارغ التحصیل شوند. طبق ماده 14 آیین‌نامه ارزشیابی تحصیلی تربیتی دوره متوسطه اول و تبصره‌های آن، شرایط استفاده از قانون تک ماده در دوره متوسطه اول به شرح زیر است:

 1. 1. دانش آموزان دوره متوسطه اول که در تنها یک درس از دروس خود نمره قبولی ندارند، با داشتن معدل 10 سیستم، به طور خودکار نمره کمتر از 10 را قبولی خرداد می‌شمارد.
 2. 2. دانش آموزان متوسطه اول که در امتحانات پایان ترم معدل بالای 12 کسب کرده‌اند، می‌توانند در دو درس که نمره کمتر از 10 گرفته‌اند، از تک ماده برای قبولی استفاده کنند.
 3. 3. هر دانش آموز در طول تحصیل در دوره اول متوسطه می‌تواند در هر درس دو بار از تک ماده استفاده کند، با این تفاوت که برای استفاده دوم از تک ماده در هر درس، حداقل نمره 5 باید کسب شود.

با توجه به این شرایط، دانش آموزان به طور کلی فرصتی دوباره برای تحقق رویاهای تحصیلی خود خواهند داشت. این شرایط توجه به وضعیت هر دانش آموز را می‌طلبد و به آن‌ها امکان می‌دهد تا با استفاده از تک ماده، به رشد و پیشرفت خود ادامه دهند.

بیش تر بخوانید: استفاده از تک ماده پایه دوازدهم

بیش تر بخوانید: ثبت نام مدارس فرهنگ

تفاوت بین تک ماده و تبصره در پایه نهم

یکی از سؤالاتی که در ذهن دانش آموزان مطرح می‌شود، این است که تفاوت بین تک ماده و تبصره چیست؟ آیا این دو قانون از یکدیگر متفاوتند؟ در حال حاضر، از آنجایی که این دو قانون دارای عملکرد‌های مشابهی هستند، ممکن است دانش آموزان به اشتباه این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرند. اما باید توجه کرد که تک ماده و تبصره از یکدیگر متفاوت هستند و نباید آن‌ها را با هم اشتباه گرفت.

امکان استفاده از تک ماده برای تمامی دانش آموزان با امتحانات نهایی یا غیرنهایی در هر مقطع تحصیلی وجود دارد. به عبارت دیگر، هر دانش آموزی که به هر دلیلی نتوانسته نمره قبولی در آزمون‌های خرداد، شهریور یا دی ماه را کسب کند، می‌تواند از قانون تک ماده برای دروس خود استفاده کرده و دروس خود را تک ماده نماید.

با این حال، برای دانش آموزان پایه دوازدهم، استفاده از تبصره الزامی است. در تبصره، دانش آموزان پایه دوازدهم باید نمره زیر 7 را کسب کرده باشند، اما معدل آن‌ها باید بالای 10 باشد. در این شرایط، مجاز به استفاده از تبصره برای آزمون‌های نهایی می‌شوند.

بنابراین، قانون تبصره و تک ماده جدای از یکدیگر نیستند و هر دو برای شرایط خاصی اعمال می‌شوند؛ شرایطی که دانش آموزان نتوانسته‌اند نمره قبولی در آزمون‌های خود را کسب کنند و با استفاده از این دو قانون، می‌توانند بدون شرکت مجدد در آزمون‌های شهریور یا اسفند ماه، دروس خود را قبولی کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام مدارس دکتر حسابی

بیش تر بخوانید: ثبت نام دبیرستان انرژی اتمی

تعداد دروس قابل تک ماده کردن چند است؟

تا به اینجا، در پاسخ به سوال “تک ماده چیست؟” توضیحاتی ارائه داده‌ایم. اما برخی دانش آموزان ممکن است سؤال داشته باشند که چند درس را می‌توانند تک ماده کنند؟ در کل، تعداد دروس قابل تک ماده کردن در هر سال تحصیلی متفاوت است نسبت به سال‌های گذشته. با این حال، دانش آموزان نباید از تأثیر تک ماده در معدل خود چشم پوشی کنند، زیرا استفاده از تک ماده به هر حال، منجر به کاهش معدل می‌شود.

با توجه به قانون تک ماده، دانش آموزان می‌توانند دروس نظری خود را با استفاده از قانون تک ماده قبولی کنند و نمره قبولی را در هر یک از این دروس کسب کنند. بنابراین، استفاده از تک ماده در دروس غیرنظری امکان‌پذیر نیست.

با توجه به آخرین قانون تعیین شده، دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم مجاز به استفاده از قانون تک ماده در 4 درس خود هستند. با این حال، استفاده از قانون تک ماده تنها در صورت کسب معدل بالای 10 در کارنامه آزمون‌های نهایی یا غیرنهایی مجاز است. در غیر این صورت، استفاده از قانون تک ماده مجاز نمی‌باشد.

با توجه به قانون تعیین شده، دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم می‌توانند در 4 درس نظری خود از قانون تک ماده استفاده کنند. اما نکته مهم این است که این 4 درس شامل 2 درس نهایی و 2 درس غیرنهایی می‌شود. بنابراین، ه

مه دانش آموزانی که قصد استفاده از تبصره و تک ماده را دارند، مجاز به استفاده از تک ماده در 4 درس خود هستند. با این تفاوت که دانش آموزانی که آزمون نهایی دارند، تنها مجاز به استفاده از قانون تک ماده در 2 درس نهایی و 2 درس غیرنهایی هستند، که این شامل قانون تک ماده دوازدهم نیز می‌شود.

بیش تر بخوانید: ثبت نام سرویس مدارس سپند irtusepand.ir

بیش تر بخوانید: سایت همگام hamgam.medu.ir

میزان تاثیر تک ماده بر معدل چقدر است؟

ممکن است در نگاه اول، تبصره و تک ماده به عنوان یک قانون جذاب به نظر برسد، اما باید توجه داشت که این اقدام منجر به تأثیر منفی قابل توجهی بر روی معدل دانش آموز خواهد شد. در نهایت، نمره‌ی مردود در درس مورد نظر در محاسبه معدل کل محاسبه خواهد شد و معدل کل به شدت کاهش خواهد یافت. همچنین، اگر دانش آموز با استفاده از تک ماده به پایه‌ی بعدی خود رفته باشد، این مسئله در کارنامه او منعکس خواهد شد و نشانگر تأثیر منفی تک ماده بر سوابق تحصیلی دانش آموزان خواهد بود.

لازم است به این نکته توجه کنید که تک ماده کردن یک درس با ضریب بالا ممکن است در آینده تحصیلی دانش آموز تأثیر گذار باشد، حتی در آزمون‌هایی مانند کنکور. به عنوان مثال، اگر درسی مانند علوم تجربی یا ریاضی را تک ماده کنید، به غیر از اینکه انتخاب رشته‌ی آن در دبیرستان را محدود می‌کند، می‌تواند تأثیری بر رتبه‌بندی شما در آزمون‌های دیگر مانند کنکور و آزمون‌های مدارس تیزهوشان داشته باشد. در سال‌های اخیر، که سوابق تحصیلی در کنکور سراسری تأثیر زیادی دارد، توصیه می‌شود که دانش آموزان از تک ماده استفاده نکنند؛ زیرا معدل پایین به طور مستقیم بر روی رتبه داوطلبان در کنکور تأثیر غیرمطلوبی دارد.

نکته: بهتر است دانش آموزان در آزمون شهریور ماه شرکت کرده و به جای استفاده از تبصره و تک ماده، تلاش کنند نمرات خود را بهبود بخشند.

 بیش تر بخوانید: سامانه پادا pada.medu.ir

بیش تر بخوانید: سامانه فاینال final.medu.ir

کارنامه تجدیدی پایه نهم برای چه کسانی صادر می‌شود؟

در صورتی که کارنامه‌ی تجدیدی صادر شود و دانش آموز در آزمون شهریور نمره‌ی قبولی نگیرد، مجبور خواهد بود پایه‌ی تحصیلی خود را تکرار کند. این وضعیت ناخوشایندی به نظر می‌رسد، اما باید بدانیم که کارنامه تجدیدی برای چه کسانی صادر می‌شود؟ کارنامه تجدیدی برای افرادی صادر خواهد شد که دو شرط زیر را دارا باشند:

1. در صورتی که چهار نمره‌ی کمتر از 7 داشته باشند و از تک ماده و تبصره استفاده نکنند.
2. در صورتی که بیشتر از چهار نمره‌ی پایین از 7 یا 10 داشته باشند.

نکته: به طور کلی، اگر معدل کل دانش آموز با در نظر گرفتن ضریب دروس کمتر از 10 باشد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام دبیرستان مفید

بیش تر بخوانید: ثبت نام مدارس سرای دانش

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش

استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش

برچسب ها

تک ماده چیست تبصره چیست چند درس را می توان تک ماده کرد ؟ نحوه تک ماده کردن تک ماده شرایط استفاده از تک ماده در دوره متوسطه اول شرایط استفاده از تک ماده در پایه نهم شرایط تبصره تک ماده در دوره متوسطه اول 1402 - 1403​ شرایط استفاده از تبصره متوسطه اول


 1. تبسم گفت:

  سلام خسته نباشید من نمرهی ریاضیم ۶ نمره سالانه ی ریاضیم ۲۸ و معدل ۱۷/۴۳ ولی تو ریاضی تجدید شدم

  • سامانه ندای مشاور گفت:

   با سلام شرایط استفاده از تک ماده کامل بیان شده اگر شرایطش رو داشته باشید میتونین بدون مشکل با تک ماده قبول بشین.

 2. محیا گفت:

  سلام من نهم هستم بعد معدلم شده ۱۶ و عربی رو ۹ گرفتم با نمره سالانه ۳۷ و زبان رو ۶ گرفتم با نمره سالانه ۲۴ میشه که دوتاش رو تک ماده بکنم ؟؟؟دوتاش رو ؟

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم 1402 – 1403 – شرایط و آموزش

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل