تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

📚 خلاصه ای از مقاله آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir:

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

در این مقاله ، جزئیات مربوط به آزمون های مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم و نحوه ورود کاربر به سایت آزمون my.medu.ir و شرکت در آن ها مورد بررسی قرار گرفته است

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

برای شرکت در یک سری آزمون های مختلف، دانش آموزان می بایست به یک وبسایت به نشانی my.medu.ir مراجعه کرده و پس از ورود به پورتال مربوطه، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند. این آزمون ها شامل سنجش عوامل مختلفی مانند توانایی، علاقه و سلامت روان است.

به دانش آموزان پایه نهم متوسطه اول پس از دریافت نمرات امتحانات پایانی خود توصیه می شود که رشته تحصیلی خود را بر اساس علاقه شخصی و شرکت در فرآیند تحصیلی انتخاب کنند. برای راهنمایی بهتر در انتخاب رشته، مراحل متعددی در نظر گرفته شده است، از جمله شرکت در آزمون های سنجش علاقه، توانایی و سلامت روان.

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

آزمون های سنجش علاقه، توانایی و سلامت روان شامل مجموعه ای از سوالاتی هستند که به ویژگی ها و علایق شخصیتی دانش آموزان مربوط می شوند. این آزمون ها را می توان از طریق وبسایت my.medu.ir دسترسی پیدا کرده و با شرکت در آن ها، علاقه مندی ها و توانایی های شخصی خود را بررسی کرد و بر اساس نتایج حاصل، رشته مناسب خود را انتخاب کرد.

در این مقاله به بررسی جزئیات بیشتر آزمون های سنجش علاقه، توضیح انواع آزمون ها، جزئیات هر آزمون و نحوه ورود به سایت و شرکت در آزمون ها از طریق وبسایت my.medu.ir پرداخته شده است. این مقاله به دانش آموزان و والدین کمک می کند تا آشنایی بیشتری با آزمون های سنجش علاقه پیدا کنند

تنوع انواع آزمون‌ های هدایت تحصیلی در وبسایت my.medu.ir

آزمون‌های هدایت تحصیلی به منظور سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم برگزار می‌شوند. این آزمون‌ها به منظور شناسایی استعدادها، علاقه‌ها و ویژگی‌های اخلاقی دانش‌آموزان انجام می‌شود و براساس این خصوصیات، هدایت تحصیلی مناسبی برای آنان تعیین می‌شود. این آزمون‌ها به عنوان یکی از مراحل هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که بخشی از این آزمون‌ها به نام آزمون سلامت روان، مخصوصاً برای دانش‌آموزان پایه نهم طراحی شده است، اما دیگر پایه‌ها نیز می‌توانند در آن شرکت کنند.

✅ آزمون سلامت روان

آزمون سلامت روان، یکی از آزمون‌های مشاوره‌ای آموزش و پرورش است که به منظور بررسی وضعیت روحی و روانی دانش‌آموزان اجرا می‌شود. این نوع ارزیابی نقش مهمی در آینده تحصیلی دانش‌آموزان ایفا می‌کند، زیرا در صورت وجود مشکلات در این زمینه، تشخیص سریع‌تر بیماری‌ها منجر به درمان و حل مشکلات در کمترین زمان ممکن می‌شود.

✅ آزمون رغبت سنجی

آزمون رغبت سنجی، با بررسی علاقه‌ها و تمایلات دانش‌آموزان به فعالیت‌های مختلف، امتیازدهی می‌کند. این آزمون به عنوان بخشی از آزمون‌های هدایت تحصیلی و به ویژه برای دانش‌آموزان پایه نهم طراحی شده است و علاوه بر توانایی‌های دانش‌آموزان، به علایق آنان نیز توجه می‌کند تا بهترین انتخاب رشته برای آنان را مشخص کند.

در سامانه my medu ir ازمون رغبت شش مقیاس اصلی تیپ شخصیتی مد نظر قرار می گیرد و وضعیت دانش آموزان در سطوح کلاس، مدرسه، منطقه، استان و کشور سنجیده می شود.

 1. اجتماعی
 2. واقع گرا
 3. هنری
 4. جستجوگری
 5. قراردادی
 6. تهوری

✅ آزمون توانایی

در آزمون توانایی، دانش‌آموزان پایه نهم باید به توانمندی‌های واقعی خود اعتماد کنند و براساس آن‌ها به سوالات پاسخ دهند، بدون اغراق. این آزمون نیز برای انتخاب رشته تحصیلی، علاوه بر علاقه‌مندی، استعداد را به عنوان یک فاکتور مهم در نظر می‌گیرد.

بیش تر بخوانید: انتخاب رشته نهم به دهم

بیش تر بخوانید: استفاده از تک ماده و تبصره در پایه نهم

نحوه برگزاری آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

برای شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای، دانش‌آموزان مقطع نهم باید مراحل مشارکت در هر یک از این آزمون‌ها را به ترتیب و به درستی پیگیری کنند تا بتوانند به سوالات این آزمون‌ها پاسخ دهند و از نتایج آنها مطمئن شوند.

لازم به ذکر است که در صورت بروز مشکل در پاسخگویی به سوالات و قطعی شدن آنها، امکان تغییر پاسخ وجود ندارد و ممکن است این خطا منجر به بروز مشکلات بزرگی در انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان کلاس نهم شود.

با توجه به اهمیت این مسئله، راهنمایی بهتری برای دانش‌آموزان پایه نهم ارائه می‌شود. در این قسمت، مراحل مشارکت در آزمون‌های مشاوره‌ای و ورود کاربر به سایت آزمون به صورت جزئیات و با استفاده از راهنمای تصویری مورد بررسی قرار می‌گیرد

راهنمای تصویری نحوه شرکت در آزمون های مشاوره ای

? ابتدا وارد سایت آزمون مشاوره ای که همان پنجره خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش است به نشانی my medu.ir وارد شده و پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده به عنوان دانش آموز کلید “ورود” را بفشارید.

مرحله اول شرکت در ازمون مشاوره ای

? پس از ورود به صفحه شخصی، بر روی آیکون “هدایت تحصیلی” کلیک نمایید.

مرحله دوم شرکت در آزمون مشاوره ای

? با توجه به آزمون مورد نظر بر روی یکی از آیکون های “آزمون رغبت” و یا “آزمون توانایی” کلیک کنید.

مرحله چهارم شرکت در آزمون مشاوره ای

? گزینه “ورود به آزمون” را لمس کنید.

مرحله شرکت در آزمون مشاوره ای

? پس از پاسخ به سوالات کلید “ثبت و اعتبار سنجی (پایه)” را بفشارید.

نحوه برگزاری آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

بیش تر بخوانید: سامانه سیدا sida.medu.ir

بیش تر بخوانید: ثبت نام طرح سنجش سلامت دانش آموزان

هدف اصلی هدایت تحصیلی پایه نهم چیست؟

در گذشته، برای برنامه‌ریزی و انتخاب رشته در مقطع متوسطه، هیچ برنامه منظم و هدفمندی وجود نداشت. بسیاری از دانش‌آموزان بدون توجه به علاقه و استعداد شخصی، به رشته‌های علوم تجربی روی آوردند، زیرا باور داشتند که آن رشته‌ها بهترین گزینه هستند. اما با برنامه‌ریزی هدایت تحصیلی در پایه نهم، انتخاب رشته مناسب برای دانش‌آموزان به خوبی تضمین می‌شود.

به طور کلی، هدایت تحصیلی با کمک انتخاب رشته مناسب در پایه نهم، آینده تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان را به طور قابل توجهی تضمین می‌کند. برخی از اهداف اصلی هدایت تحصیلی عبارتند از:

 • شناخت مهارت‌ها، استعدادها و ویژگی‌های فردی دانش‌آموزان
 • ایجاد تعادل در برنامه‌های آموزشی پایه نهم
 • برقراری عدالت آموزشی
 • تخصیص منابع و امکانات آموزشی به طور هدفمند و بر اساس سیاست‌های توسعه کشور
 • برنامه‌ریزی برای انتخاب رشته به صورت آگاهانه
 • هدایت متوازن دانش‌آموزان به سمت رشته‌ها و شغل‌های مناسب برای آنان

بیش تر بخوانید: سامانه پادا pada.medu.ir

بیش تر بخوانید: سایت همگام hamgam.medu.ir

زمان هدایت تحصیلی در پایه نهم

آگاهی از زمانبندی هدایت تحصیلی در انتقال از پایه نهم به دهم، به دانش‌آموزان و والدین آنان کمک می‌کند تا با تمرکز و اطلاعات بهتری در زمان مناسب، فرآیند انتخاب رشته را انجام دهند.

فرآیند هدایت تحصیلی و انتخاب رشته در پایه نهم بعد از اعلام نتایج امتحانات ماه خرداد صورت می‌گیرد. سایت همگام، سامانه هدایت تحصیلی پایه نهم است.

زمان هدایت تحصیلی در پایه نهم

بیش تر بخوانید: سامانه my.medu.ir

بیش تر بخوانید: ثبت ‌نام پایه هفتم پادا

عوامل موثر و ملاک‌ های هدایت تحصیلی کدام اند؟

انتخاب رشته در پایه نهم یکی از مسائلی است که برای دانش‌آموزان پایه نهم در سراسر کشور مهم است. هدایت تحصیلی یک فرآیند بسیار ارزشمند است و بر آینده تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان تأثیر قابل توجهی دارد. این فرآیند به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با در نظر گرفتن علایق، مهارت‌ها، ویژگی‌های شخصی خود و همچنین با توجه به نیازهای کشور، انتخاب رشته در پایه نهم را به درستی انجام دهند.

? در فرآیند هدایت تحصیلی، دو عامل اساسی نقش مهمی دارند:

✅ نتایج بررسی‌های مشاوره‌ای دانش‌آموزان:

بررسی‌های مشاوره‌ای نمونه‌برداری از عوامل موثر در هدایت تحصیلی است و در کل 65 امتیاز را شامل می‌شود. این بررسی‌ها برگ‌هایی است که از طریق سایت همگام هدایت تحصیلی پایه نهم به آدرس hamgam.medu.ir در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند. دانش‌آموزان پایه نهم می‌توانند این فرم‌ها را به صورت آنلاین در این سایت تکمیل کنند. به این ترتیب، برای بررسی‌های مشاوره‌ای، نیازی به حضور شخصی در مدرسه نیست.

این بررسی‌ها شامل فرم‌های زیر است:

 1. فرم نظرسنجی دانش‌آموز با امتیاز 10، که بر اساس اولویت‌های دانش‌آموز در رابطه با شاخه‌ها و رشته‌های متوسطه انجام می‌شود.
 2. فرم بعدی، فرم نظرسنجی مربوط به دبیران با امتیاز 10 است. این فرم توسط معلمان بر اساس عملکرد دانش‌آموز در دروس پایه متوسطه اول تکمیل شده و در سامانه هدایت تحصیلی نهم بارگذاری می‌شود.
 3. فرم نظرسنجی والدین که 5 امتیاز دارد. در این فرم، والدین دانش‌آموزان نظرات خود را درباره انتخاب رشته فرزندانشان اعلام می‌کنند.
 4. فرم آزمون‌های مشاوره با 6 آزمون و جمعاً 30 امتیاز. آزمون‌های مشاوره در طول 3 سال اول دوره متوسطه برگزار می‌شود و شامل آزمون استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش‌های تحصیلی-شغلی دانش‌آموزان است. هر آزمون دارای 6 امتیاز است و در زمان مشخصی برگزار می‌شود.
 5. فرم نظرسنجی مشاوران با 10 امتیاز.

✅ نتایج و نمرات درسی:

یکی از عوامل حائز اهمیت در جهت‌دهی تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم، عبارتند از عملکرد و پیشرفت دروس مربوط به مقطع متوسطه اول. به منظور ورود به رشته‌های مورد نظر، دانش‌آموزان ملزم به کسب حداقل نمره‌ای در آزمون خردادماه دروس تخصصی آن رشته هستند. در صورتی که دانش‌آموز نتواند حداقل نمره میانگین دروس تخصصی پایه‌های هفتم، هشتم و نهم را کسب کند، امکان ورود به رشته مدنظرش را نخواهد داشت.

در واقع، در صورتی که پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان برای ورود به رشته مطلوب به اندازه کافی نباشد، نتایج آزمون‌های مشاوره‌ای نیز تأثیری نخواهند داشت. دروس تخصصی پایه هفتم و هشتم با ضریب 1 و دروس تخصصی پایه نهم با ضریب 3 در این روند محاسبه می‌شوند. نتایج و نمرات درسی به طور کلی 35 امتیاز را تشکیل می‌دهند که در آن، نمرات دروس پایه نهم از اهمیت و ضریب بالاتری برخوردار هستند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام جهش تحصیلی

بیش تر بخوانید: سایت تاییدیه تحصیلی emt.medu.ir

شرایط هدایت تحصیلی برای ورود به رشته‌های مختلف

هر یک از رشته‌های دوره متوسطه دوم، شرایط خاص خود را دارند. در این قسمت، شروط هدایت تحصیلی برای ورود به رشته‌های مختلف در دوره متوسطه دوم را تشریح می‌کنیم.

شروط ورود به رشته ریاضی

? ریاضی و فیزیک، دو درس بسیار اساسی در این رشته هستند. علاقه‌مندی به این دو درس و همچنین داشتن دید مهندسی و تفکر عمیق در موفقیت افراد به طرز قابل توجهی کمک می‌کند.

? علاوه بر دروس ریاضی و فیزیک، درس شیمی نیز در رشته ریاضی بسیار حائز اهمیت و ضروری است.

? افرادی که معدل بالای ۱۸ را در این سه درس اصلی دارند، به طور کلی در رشته ریاضی موفق‌تر خواهند بود.

? مجموع نمرات قبول شده در ماه خرداد، در سه پایه متوسطه اول (هفتم، هشتم و نهم) با ضریب یک و در پایه نهم با ضریب سه به شرح زیر است:

 1. نمره ۱۴ برای درس ریاضی
 2. نمره ۱۳ برای درس علوم

شروط ورود به رشته تجربی

? بسیاری از دانش‌آموزان مشتاق هستند که وارد رشته تجربی شوند. به همین دلیل، رقابت در آزمون ورودی رشته تجربی بیشتر است و برای رسیدن به موفقیت در آن نیاز به تلاش و پشتکار فراوان است.
? دروس زیست و شیمی در رشته تجربی اهمیت فراوانی دارند. هرچند درس ریاضی در این رشته نه به اندازه ریاضی و فیزیک، اما برای برخی از رشته‌های دانشگاهی زیرشاخه تجربی اهمیت دارد.
? دروس رشته تجربی نیازمند درک و فهم عمیقی هستند. صرفا حفظ مطالب دروس زیست و شیمی کافی نیست تا در این رشته موفق شوید.
? مجموع نمرات قبول شده در ماه خرداد، در سه پایه متوسطه اول (هفتم، هشتم و نهم) با ضریب یک و در پایه نهم با ضریب سه به شرح زیر است:

 1. نمره ۱۳ برای درس ریاضی
 2. نمره ۱۴ برای درس علوم

شروط ورود به رشته علوم انسانی در مدرسه

به منظور ورود به رشته علوم انسانی در مدرسه، شرایطی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند.

? در این رشته، دروسی همچون زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی مهم و اساسی هستند.

? داشتن مهارت ریاضی نیز در ورود به رشته علوم انسانی در کنکور مزیت محسوب می‌شود.

? علاوه بر آن، برخی از دروس این رشته نیازمند درک و فهم عمیقی هستند، از جمله درس فلسفه. به علاوه، برای موفقیت در رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه، ارتباطات اجتماعی قوی و توانایی برقراری روابط موثر با افراد جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

? مجموع نمرات قبول شده در ماه خرداد، در سه پایه متوسطه اول (هفتم، هشتم و نهم) با ضریب یک و در پایه نهم با ضریب سه به شرح زیر است:

 1. نمره ۱۴ برای درس زبان و ادبیات فارسی
 2. نمره ۱۳ برای درس مطالعات اجتماعی
 3. نمره ۱۲ برای درس زبان عربی

شروط ورود به رشته‌های فنی و حرفه‌ای در مدرسه

ورود به رشته‌های فنی و حرفه‌ای نیز شرایط خاصی را در بر می‌گیرد. دروس مهم برای ورود به این رشته‌ها عبارتند از ریاضی، کار و فناوری، علوم تجربی و فرهنگ و هنر. رشته‌های فنی و حرفه‌ای شامل چهار زمینه مختلف صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر هستند. بنابراین، از اهداف اصلی این رشته‌ها می‌توان به ایجاد استقلال فکری و پرورش استعداد و خلاقیت دانش‌آموزان در زمینه‌های مناسب اشاره کرد.

? دانش‌آموزان در رشته فنی و حرفه‌ای به صورت تئوری و عملی مهارت‌های مورد نیاز را یاد می‌گیرند و پس از فارغ‌التحصیلی قادر به ورود به بازار کار هستند.

? دروس عملی در رشته فنی و حرفه‌ای کمتر از دروس عملی در رشته کاردانش است.

? همچنین، شرایط استخدام برای رشته‌های فنی و حرفه‌ای اغلب مناسب‌تر از رشته‌های کاردانش می‌باشد.

مجموع نمرات قبول شده در ماه خرداد، در سه پایه متوسطه اول (هفتم، هشتم و نهم) با ضریب یک و در پایه نهم با ضریب سه به شرح زیر است:

 • نمره ۱۰ در دروس ریاضی و علوم تجربی
 • نمره ۱۲ در درس کار و فناوری
 • نمره ۱۲ در درس فرهنگ و هنر

شرایط ورود به رشته کار و دانش

? دروس مهم برای ورود به رشته‌های کاردانش در هدایت تحصیلی عبارتند از: ریاضی، کار و فناوری، علوم تجربی، فرهنگ و هنر.

? رشته‌های کاردانش نیز شامل ۴ زمینه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر است.

? دروس عملی و مهارتی در شاخه کاردانش بیشتر است. به این ترتیب افرادی که می‌خواهند سریع‌تر یک حرفه را یاد گرفته و وارد بازار کار شوند، می‌توانند یکی از رشته‌های این شاخه را انتخاب کنند.

? مجموع نمرات پذیرفته شده خرداد، در سه پایه متوسطه اول، هفتم و هشتم با ضریب یک و نهم با ضریب سه:

 1. نمره 12 درس فرهنگ و هنر
 2. نمره 12 درس کار و فناوری
 3. نمره 10 درس ریاضی و علوم تجربی

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون نمونه دولتی

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

برچسب ها

آزمون های مشاوره ای آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی آزمون های مشاوره ای نهم آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل