تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

اخراج از مدارس تیزهوشان

📚 خلاصه ای از مقاله اخراج از مدارس تیزهوشان:

اخراج از مدارس تیزهوشان

توضیحات جامع درباره شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان و دلایل افت تحصیلی در مدرسه سمپاد و همچنین شروط ماندن در مدارس تیزهوشان و ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان بیان شده است.

اخراج از مدارس تیزهوشان

اخراج از مدارس تیزهوشان

ضوابط و قوانین مربوط به اخراج دانش‌آموزان از مدارس تیزهوشان و سمپاد در سراسر کشور، برای هر مقطع و هر مدرسه ممکن است تفاوت داشته باشد. به طور کلی، شرایط اصلی برای اخراج از مدارس تیزهوشان عبارتند از: کسب نمرات درسی کمتر از ۱۲ و داشتن نمره‌ی معدل کل پایین‌تر از ۱۴ با افت تحصیل در سمپاد. بنابراین، بهتر است دانش‌آموزان برای اطلاع از شرایط اخراج و تجدید سبز مدارس تیزهوشان، با بخش مشاوره مدرسه خود مشورت کنند.

اخراج از مدارس تیزهوشان

اطلاع از شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان برای دانش‌آموزانی که در طول دوره‌ی تحصیل خود افت تحصیلی در سمپاد داشته‌اند، بسیار مهم است. مدارس تیزهوشان یا همان سمپاد، به عنوان یکی از بهترین مدارس با سطح علمی برتر شناخته می‌شوند و دانش‌آموزان برتر در سراسر کشور تمایل دارند در این مدارس ثبت نام کنند. باید توجه داشت که مدارس سمپاد بیشتر تمرکز خود را بر روی نمرات بالا و ارزش‌گذاری بر اساس نمره‌ها قرار می‌دهند.

بنابراین، اگر دانش‌آموز با افت تحصیلی در سمپاد مواجه شود، مطابق شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان، اجازه ادامه تحصیل در این مدارس را نخواهد داشت. بنابراین، دانش‌آموزان باید تلاش کنند که در طول دوره‌ی تحصیل در مدارس تیزهوشان، با تجزیه و تحلیل دروس و ارزیابی عملکرد خود، از افت تحصیلی در سمپاد جلوگیری کنند و معدل کل آن‌ها از ۱۷ پایین نیافتد. به عبارت دیگر، طبق شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان، نمرات درسی در امتحانات پایان ترم نباید کمتر از ۱۲ باشد. در ادامه مقاله، شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان و عوامل مؤثر بر افت تحصیلی در سمپاد بررسی خواهند شد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام مدارس تیزهوشان

اخراج از مدارس تیزهوشان

با توجه به اینکه روش ارزیابی در بیشتر مدارس تیزهوشان بر پایه نمرات است، برخی از مدیران این مدارس با رعایت آیین‌نامه‌ای به نام “اخراج از مدارس تیزهوشان”، حداقل نمرات قابل قبول و نمره‌ی معدل کل را در هر مقطع تحصیلی برای دانش‌آموزان تعیین می‌کنند. بنابراین، در صورت کسب نمرات پایین، دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان بدون هیچ عذری از سوی خود یا خانواده، ممکن است با اخراج از مدارس تیزهوشان مواجه شوند.

باید توجه داشت که هر مدرسه تیزهوشان در سراسر ایران، شرایط و ضوابط مشخصی برای اخراج از مدارس تیزهوشان دارد. به همین دلیل، تعیین حداقل نمرات و معدل لازم برای ادامه تحصیل در مدارس سمپاد ممکن است در مدارس مختلف متفاوت باشد. به طور مثال، طبق شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان، دانش‌آموزانی که در امتحانات ماه خرداد نمره معدل بالای ۱۴ را کسب نکنند، ممکن است از ادامه تحصیل در مدارس سمپاد یا تیزهوشان منع شوند.

بنابراین، با توجه به تمرکز بسیار زیاد مدارس خاص مانند تیزهوشان و نمونه دولتی بر روی نمرات دانش‌آموزان، در صورتی که فردی حداقل نمره مشخص شده را کسب نکند، ممکن است از ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان باز مانده و طبق ضوابط و شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان تهدید به اخراج شود. به عبارت دیگر، دانش‌آموزی که در امتحانات ماه شهریور نمره‌ی بین ۱۰ تا ۱۲ را کسب می‌کند، نمره‌ی امتحانات شهریور ماه در معدل نهایی او تأثیری نخواهد داشت و فقط تصمیم‌گیری درباره ادامه تحصیل یا اخراج از مدارس تیزهوشان را مشخص خواهد کرد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام نمونه دولتی

شروط اخراج از مدارس تیزهوشان

یکی از سوالاتی که برخی از دانش‌آموزان مطرح می‌کنند، این است که اگر اخراج شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برای پاسخ به این سوال، باید توضیح داد که اصلی‌ترین شرط اخراج از مدارس تیزهوشان، کسب نمره‌ای کمتر از ۱۲ در امتحانات ارزشیابی نوبت دوم و یا در ماه شهریور است، بدون در نظر گرفتن هیچ ضریبی.

اگر دانش‌آموزی در امتحانات ماه شهریور شرکت کرده و نمره‌ی بین ۱۰ تا ۱۲ را کسب کند و معدل سالیانه‌اش حداقل ۱۵ باشد و در یک درس نمره‌ای بین ۱۰ تا ۱۲ را کسب کرده باشد، با تعهد به افت تحصیلی در مدارس سمپاد و جبران آن، می‌تواند ادامه تحصیل خود را در مدارس تیزهوشان دنبال کند.

در اینجا باید ذکر کرد که دانش‌آموزی که حداقل معدل ۱۷ را کسب کرده است، مجاز است در دو درس نمره‌ی بین ۱۰ تا ۱۲ را کسب کند. به عبارت دیگر، شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان برای بیشتر پایه‌های تحصیلی، به خصوص در پایه اول و دوم متوسطه، به شرح جدول زیر است:

شروط اخراج از مدارس تیزهوشان

با توجه به اینکه تعداد ساعات تحصیل در مدارس تیزهوشان همانند سایر مدارس ۳۰ ساعت است و می‌تواند تا ۶ ساعت افزایش یابد، طبق شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان، اگر دانش‌آموزی بیش از دو جلسه بدون دلیل موجه در هر درسی غیبت کند، می‌تواند، با وجود افت تحصیلی در مدارس سمپاد، از ادامه تحصیل در این مدارس منع شود. لازم به ذکر است که تمامی شرایط قبولی و ادامه تحصیل دانش‌آموزان پایه سوم متوسطه و پیش دانشگاهی در مراکز آموزشی سمپاد، مطابق مقررات و دستورالعمل‌های عمومی وزارت آموزش و پرورش است.

بیش تر بخوانید: ثبت نام مدارس شاهد

دلایل کاهش عملکرد تحصیلی در مدارس تیزهوشان

کاهش عملکرد تحصیلی در مدارس سمپاد به معنای کاهش نسبی فعالیت های درسی و مطالعه یک دانش‌آموز در یک دوره نسبی نسبت به دوره نسبی قبلی اتفاق می‌افتد. این مسئله می‌تواند زمینه و شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان را فراهم سازد.

در واقع، عوامل متعددی مانند تمرکز بر نمره در مدارس تیزهوشان می‌توانند باعث بی‌انگیزگی و کاهش عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان شده و منجر به کاهش نمرات آن‌ها در آزمون‌های مهمی مانند آزمون پایش تحصیلی سمپاد می‌شود. علاوه بر این، عوامل دیگری نیز تأثیر قابل توجهی در کاهش عملکرد تحصیلی در مدارس سمپاد دارند که در جدول زیر بیان شده‌اند.

دلایل افت تحصیلی در مدارس تیزهوشان

گاهی اوقات، کاهش عملکرد تحصیلی در مدارس سمپاد از عوامل داخلی نشات می‌گیرد و گاهی نیز عوامل محیطی را داراست. عوامل خارجی یا محیطی شامل وضعیت اقتصادی ضعیف در جامعه، روش تدریس نامناسب به وجود آمده در سیستم آموزشی، وابستگی به منابع آموزشی خارج از محیط مدرسه، بیماری‌ها و تنش‌های اجتماعی و خانوادگی، از جمله عواملی هستند که هر کدام بر کاهش عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان تأثیر قابل توجهی دارند.

بیش تر بخوانید: my.medu.ir

تبصره‌های حائز اهمیت برای بررسی شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان

  1. تبصره ۱: در صورتی که نمره سالانه یک دانش‌آموز در درس یا دروس خرداد ماه بین ۱۰ تا ۱۲ باشد، او می‌تواند در آزمون نوبت شهریور ماه در مراکز سمپاد شرکت کند. سوالات آزمون شهریور ماه از کتاب درسی ارائه شده توسط دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتب درسی تهیه خواهد شد.
  2. تبصره ۲: اگر دانش‌آموزی در خرداد ماه معدل سالانه ۱۴ را داشته باشد و شرایط قبولی در مدارس عادی را برآورده نکند، باید در ماه شهریور برای دروسی که نمره آن‌ها کمتر از ۱۰ است، آزمون بدهد و با هر نمره یا معدلی به مدارس عادی منتقل شود.
  3. تبصره ۳: اگر دانش‌آموزی به دلیل کسب نمرات ۱۰ تا ۱۲ در آزمون شهریور ماه شرکت کند و معدل سالانه‌اش بعد از این آزمون‌ها حداقل ۱۵ باشد و در یک درس نمره ۱۰ تا ۱۲ را کسب کند، می‌تواند با تعهد جهت جبران افت تحصیلی در مدرسه سمپاد ادامه تحصیل دهد. همچنین، با کسب معدل ۱۷، مجاز است در دو درس نمره ۱۰ تا ۱۲ را کسب کند.
  4. تبصره ۴: دانش‌آموزان در طول دوره تحصیلی تنها یک بار می‌توانند در یک درس از تبصره ۳ استفاده کنند.
  5. تبصره ۵: در صورتی که دانش‌آموزی تمایلی به شرکت در آزمون‌های تجدیدی نداشته باشد یا به یک شهر دیگر منتقل شود که مدارس سمپاد را ندارد، نمرات وی بر اساس آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی آموزش و پرورش محاسبه خواهد شد و نتیجه‌ی آن به تناسب قوانین اعلام خواهد شد.

مدارس تیزهوشان با در نظر گرفتن شرایطی مانند تجدید سبز مدارس تیزهوشان و ارائه تعهد‌نامه‌هایی برای آشنایی با شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان، به دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل در مدارس خود با وجود افت تحصیلی در سمپاد کمک می‌کنند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام جهش تحصیلی

شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

برای ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان، دانش‌آموزان باید شرایط خاصی را برآورده کنند. در ادامه به شرایط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان اشاره می‌کنیم:

  • 1. معدل دانش‌آموزان در خرداد ماه نباید کمتر از ۱۴ باشد. دانش‌آموزانی که معدل آن‌ها ۱۴ یا کمتر است، حق ادامه تحصیل در مدارس سمپاد را نخواهند داشت.
  • 2. نمره ارزشیابی نوبت دوم یا شهریور ماه برای دانش‌آموزان باید بدون در نظر گرفتن ضریب در هیچ درسی کمتر از ۱۲ باشد. دانش‌آموزانی که نتوانستند این شرط را برآورده کنند، از مدرسه تیزهوشان اخراج خواهند شد.
  • 3. دانش‌آموزانی که در امتحانات شهریور ماه نمرات بین ۱۰ تا ۱۲ کسب می‌کنند، نمره‌های این امتحانات تأثیری در معدل نهایی آن‌ها نخواهد داشت. این نمره تنها تعیین‌کننده ماندن یا رفتن دانش‌آموز از مدارس تیزهوشان است.

شرایط قبولی و ادامه تحصیل در مراکز آموزشی سمپاد برای دانش‌آموزان پایه سوم متوسطه و پیش‌دانشگاهی بر اساس مقررات و دستورالعمل‌های عمومی وزارت آموزش و پرورش تعیین می‌شود.

دانش‌آموزان پایه نهمی که در مدارس سمپاد تحصیل می‌کنند، برای ادامه تحصیل در پایه دهم در مدارس سمپاد باید معدلی بالای ۱۶ در خرداد ماه داشته باشند. همچنین نمرات هر یک از دروس در امتحانات نوبت دوم یا شهریور ماه باید بالای ۱۵ باشد. در غیر این صورت، به مدارس عادی ارجاع داده خواهند شد.

بیش تر بخوانید: انتخاب رشته نهم به دهم

مشاوره برای ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط مراکز مشاوره درباره ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان، دانش‌آموزانی که از شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان آگاه هستند، نمرات بالای ۱۴ دارند و معدل کل آن‌ها بیش از ۱۵ است، می‌توانند با جبران افت تحصیلی در مدارس سمپاد و ادامه تحصیل در آن موفقیت‌آمیز باشند. با توجه به تمرکز بر نمره در مدارس تیزهوشان، دانش‌آموزان باید قبل از شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد، روحیه رقابتی خود را تقویت کرده و سطح علمی خوبی داشته باشند.

شرط ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان بر اساس آیین‌نامه‌های مختلف مدارس سمپاد با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی، سازمان آموزش و پرورش با توجه به شرایطی مانند تجدید سبز مدارس تیزهوشان و تعهدنامه‌هایی برای آگاهی از شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با وجود افت تحصیلی در سمپاد، در مدارس تیزهوشان ادامه تحصیل دهند. همچنین، در صورت امکان، دانش‌آموزان می‌توانند از شرایط نقل و انتقالی مدارس تیزهوشان نیز بهره‌برداری کنند.

در صورتی که دانش‌آموز به هر دلیلی شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان را داشته باشد، می‌تواند با شرکت در آزمون‌های ورودی مدارس با کیفیتی مثل مدارس نمونه دولتی که شرایط آسان‌تری دارند، شانس خود را امتحان کند. به این دلیل که تمرکز طولانی مدت بر کسب نمرات بالا و ایجاد رقابت بین دانش‌آموزان می‌تواند منجر به ایجاد تأثیرات منفی مانند خستگی ذهنی و بی‌انگیزگی برای دانش‌آموزان شود.

بیش تر بخوانید: سن ورود به مدرسه

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی کلیک کنید ، همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان کلیک کنید.

اخراج از مدارس تیزهوشان

اخراج از مدارس تیزهوشان

برچسب ها

شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان افت تحصیلی در سمپاد اخراج از مدرسه تیزهوشان شرایط اخراج از مدرسه سمپاد

شرایط نقل و انتقالی مدارس تیزهوشان,شرایط اخراج از مدارس نمونه دولتی,شرایط اخراج از مدارس تیزهوشان,شرایط اخراج در مدارس تیزهوشان,اگر تجدید شویم چه می شود؟,افت تحصیلی در مدارس سمپاد,اخراج از مدارس تیزهوشان,آزمون پایش تحصیلی سمپاد,ویژگی مدارس تیزهوشان,افت تحصیلی در سمپاد,افت تحصیل در سمپاد,مدارس تیزهوشان,مدرسه تیزهوشان,مدرسه سمپاد,مدارس سمپاد,افت تحصیلی,تیزهوشان,شرایطی,شرایط,سمپاد,مدارس,اخراج

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

اخراج از مدارس تیزهوشان

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل