تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

📚 خلاصه ای از مقاله آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان:

آزمون سلامت روان - زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

در این مقاله به معرفی آزمون سلامت روان دانش آموزان پرداخته و جزئیات این آزمون مانند نحوه، سایت، اهداف و زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان بیان شده است

آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

با توجه به اعلام منتشرشده توسط یک سازمان مربوط به آموزش و پرورش، دانش‌آموزان در مقاطع هفتم و هشتم می‌توانند، به سایت my.medu.ir مراجعه کرده و آزمون سلامت روان را بگذرانند. این آزمون که یکی از آزمون‌های مشاوره‌ای در پنجره واحد خدمات الکترونیکی آموزش و پرورش است، به دانش‌آموزان و والدینشان کمک می‌کند تا به مشکلات رفتاری و ضعف‌های مرتبط با سلامت روان و شخصیت خود پی ببرند و در صورت نیاز به مشاوره لازم مراجعه کنند. متأسفانه بسیاری از والدین و دانش‌آموزان با جزئیات این آزمون آشنا نیستند و نمی‌توانند آن را به‌خوبی انجام دهند.

آزمون سلامت روان - زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

آزمون سلامت روان با هدف ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان، خانواده ها و مسئولان مدرسه و همین طور انجام اقدامی مناسب در راستای پیشگیری از آسیب های روانی دانش آموزان در پایه های هفتم، هشتم و نهم برگزار می شود.

با توجه به اهمیت سلامت روان افراد، به ویژه دانش‌آموزان، در زندگی فردی، اجتماعی و آموزشی آن‌ها، در ادامه این مقاله به موارد مرتبط با آزمون سلامت روان در پنجره واحد خدمات الکترونیکی آموزش و پرورش، شامل موضوعات مرتبط با آزمون سلامت روان، نحوه انجام آزمون از طریق سامانه my.medu.ir، زمان و روند شرکت در سایت سلامت دانش‌آموزان، همچنین اهداف آزمون‌های سلامت روان، به‌طور کامل توضیح داده خواهد شد.

مباحث مربوط به آزمون سلامت روان دانش‌آموزان

آزمون‌های مشاوره‌ای در حوزه آموزش و پرورش به منظور راهنمایی دانش‌آموزان درباره توانایی‌ها و مشکلات فردی و تحصیلی و همچنین بهره‌گیری از سامانه‌های پاس و نماد طراحی و اجرا می‌شوند. یکی از آزمون‌هایی که دارای اهمیت بسیار زیادی است و تأثیر عمیق و گسترده‌ای بر سایر آزمون‌های مشاوره‌ای سامانه‌های مدارس نیز دارد، آزمون سلامت روان است.

در سال گذشته، آزمون سلامت روان با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی مرتبط با دانش‌آموزان از طریق ارائه راهنمایی‌های مشاوران در سامانه همگام انجام می‌شد. اما در سال جاری و به دلیل تغییرات در حوزه آموزش و پرورش، این آزمون در سامانه پنجره واحد خدمات الکترونیکی آموزش و پرورش به نام my.medu.ir اجرا می‌شود. موضوعاتی که در سوالات و نظرسنجی‌های آزمون سلامت روان در سایت پنجره واحد خدمات الکترونیکی آموزش و پرورش در نظر گرفته شده‌اند، شامل موارد زیر است:

 • عزت نفس
 • نشاط و شادکامی
 • رفتارهای پرخطر
 • مشکلات شدید روانی
 • خودآگاهی
 • اوقات فراغت
 • نگرش به مدرسه
 • مسائل و مشکلات دانش‌آموزان
 • نحوه مقابله با استرس و فشار روانی
 • مشکلات اقتصادی
 • حمایت خانوادگی دانش‌آموزان

همانطور که قبلتر نیز اشاره شد، در سال گذشته تمامی مراحل آزمون سلامت روان در سامانه همگام انجام می‌شد. اما در سال جاری با توجه به تغییرات صورت گرفته، تمامی امکانات سامانه همگام به سایت پنجره واحد خدمات الکترونیکی آموزش و پرورش منتقل شده‌اند. دانش‌آموزان می‌توانند برای آشنایی با نحوه ثبت نام در سایت همگام، به مقاله‌ای که لینک آن در ادامه آمده است، مراجعه نمایند

بیش تر بخوانید: سایت همگام hamgam.medu.ir

بیش تر بخوانید: ثبت نام طرح سنجش سلامت دانش آموزان

نحوه انجام آزمون سلامت روان دانش آموزان

یکی از دغدغه های بسیاری از دانش آموزان و اولیا در سال جاری با توجه به تغییرات سامانه ای انجام مراحل آزمون سلامت روان، اطلاع از نحوه انجام آزمون سلامت روان می باشد. دانش آموزان در پایه های مختلف می توانند در موعد مقرر برگزاری آزمون سلامت روان پایه خود، به سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش مراجعه و پس از ورود به پنل کاربری، آزمون را انجام دهند. به منظور راهنمایی بیشتر، در ادامه نحوه انجام آزمون سلامت روان در زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان ارائه شده است.

? ابتدا آدرس سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir را در مرورگر خود وارد نمایید. پس از ورود به سایت کدملی و شماره سریال شناسنامه خود را وارد نموده و وارد حساب کاربری خود شوید.

نحوه انجام آزمون سلامت روان دانش آموزان

? پس از ورود به سامانه بر روی لینک آزمون سلامت روان کلیک نموده و به سوالات پاسخ دهید.

انجام آزمون سلامت روان دانش آموزان

 

? در حال حاضر تنها دانش آموزان پایه هفتمی و هشتمی تا 20 خرداد ماه 1402 مجاز به ورود به انجام سلامت روان هستند.

نحوه ورود به سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان | my.medu.ir

برای ثبت نام آزمون سلامت و روان پایه هفتم و سایر پایه های تحصیلی متوسطه اول و دوم می بایست به پنجره خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش مراجعه کرده و مطابق مراحل زیر عمل کرد.

? ابتدا وارد سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان به نشانی my.medu.ir شده و پس از وارد کردن اطلاعات کلید “ورود” را بفشارید.

نحوه ورود به سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان | my.medu.ir

 

? از کادر مربوط به خدمات پرورشی دانش آموزان “نماد” را انتخاب نمایید.

نحوه ورود به سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان | my.medu.ir

? آیکون “خودارزیابی” را لمس کنید.

ورود به سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان | my.medu.ir

? پس از پاسخ به هر سوال کلید سبز موجود در سمت چپ صفحه را لمس نمایید.

نحوه ورود به سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان | my.medu.ir

? به منظور ثبت پاسخ خود کلید “OK” را مطابق تصویر زیر بفشارید.

نحوه ورود به سایت آزمون سلامت روان دانش آموزان | my.medu.ir

آزمون سلامت روان به دلیل اهمیت و تاثیر مستقیمی که در هدایت تحصیلی پایه نهم دارد می بایست با دقت، توجه و صداقت کافی به سوالات آزمون پاسخ داد. پس از ورود به سایت آزمون سلامت روان که همان سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان می توانید در تمامی آزمون های مربوط به این فرآیند به صورت آنلاین شرکت نمایید.

بیش تر بخوانید: آزمون غربالگری دانش آموزان

بیش تر بخوانید: آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

با توجه به اینکه در سال گذشته دانش آموزان برای انجام آزمون سلامت روان خود از سایت همگام اقدام می نمودند، جهت راهنمایی بهتر والدین و دانش آموزان در این قسمت مراحل انجام آزمون سلامت روان دانش آموزان در سایت همگام به صورت ساده و مختصر ارائه شده است تا در صورت تغییر در روند انجام آزمون سلامت روان، دانش آموزان با مشکل مواجه نشوند.

? برای استفاده از سامانه همگام و ثبت نام در آزمون سلامت روان، ابتدا آدرس hamgam.medu.ir را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد کنید تا به صفحه ورودی کاربران دسترسی پیدا کنید. در این صفحه، نام کاربری و رمز عبور همگام خود را وارد نمایید.

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

? پس از ورود به پرتال همگام و مشاهده داشبورد اصلی، گزینه آزمون های مشاوره ای را انتخاب کنید.

راهنمای استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

?در صفحه باز شده، گزینه آزمون خودارزیابی را انتخاب کنید تا وارد آزمون سلامت روان شوید.

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام آزمون سلامت روان

? در این مرحله، روی تصویر کتاب کلیک کنید تا به مراحل مختلف آزمون سلامت روان دسترسی پیدا کنید.

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

?در این بخش، سر فصل ها و مراحل 6 مرحله‌ای آزمون سلامت روان را مشاهده خواهید کرد.

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

? برای شروع آزمون، از دفترچه شماره 1 بر روی گزینه پاسخ به سوالات کلیک کنید و پاسخ های خود را وارد نمایید. در پایان هر مرحله از آزمون، گزینه ثبت موقت و بازگشت را انتخاب کنید.

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

? توجه داشته باشید که به منظور انجام درست آزمون سلامت روان همگام، در پایان هر مرحله باید پیام موفقیت را مشاهده کنید.

راهنمای تصویری استفاده از سامانه همگام برای آزمون سلامت روان

دانش آموزان در نظر داشته باشید که در سال جاری آزمون سلامت روان در سامانه یکپارچه پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به آدرس my.medu.ir انجام می‌شود.

بیش تر بخوانید: دریافت رمز ورود به سامانه همگام مدارس

بیش تر بخوانید: ارزیابی سواد حرکتی در پادا

راهنمای تصویری شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد

با توجه به اینکه برخی از دانش‌آموزان ممکن است به صورت مستقیم به سامانه پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش دسترسی نداشته باشند یا شرایط ورود به سامانه را نداشته باشند، امکان شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد برای دانش‌آموزان فراهم شده است. این برنامه به آن‌ها امکان می‌دهد تا در آزمون سلامت روان شرکت کنند و نتایج خود را دریافت کنند.

اهمیت این موضوع و نیازمندی به راهنمایی دانش‌آموزان و کاربران پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش، منجر به ارائه راهنمای تصویری مراحل شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد شده است.

? برای شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد، ابتدا وارد اپلیکیشن شاد شوید و گزینه پرورشی و فرهنگی را انتخاب کنید.

راهنمای تصویری شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد

? در ادامه، گزینه برنامه‌ های مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را انتخاب نموده و وارد شوید.

راهنمای تصویری شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد

? از بین تمام گزینه ها روی بخش آزمون های مشاوره ای کلیک نمایید.

راهنمای شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد

? پس از مشاهده صفحه ورودی سامانه دانش آموزی تمامی مراحل مربوطه را همچون موارد ذکر شده در مطلب قبل انجام دهید. لازم به ذکر است که برای دسترسی به نتایج آزمون سلامت روان علاوه بر انجام درست مراحل آزمون باید به تمامی سوالات پاسخ داده شود در غیر این صورت با پیام خطا مواجه خواهید شد.

راهنمای تصویری شرکت در آزمون سلامت روان از طریق برنامه شاد

 

بیش تر بخوانید: web.shad.ir سامانه شاد

بیش تر بخوانید: سامانه سیدا sida.medu.ir

هدف‌ های آزمون‌ های سلامت روان

مؤسسات آموزش و پرورش به‌منظور درک و آگاهی از سلامت جسمی دانش‌آموزان، شناسنامه تندرستی جسمی آنان را ارائه کرده‌اند. هم‌چنین، به‌منظور آگاهی از سلامت روان آنان نیز آزمون سلامت روان را برنامه‌ریزی کرده‌اند. زیرا لازم است دانش‌آموزان از لحاظ روحی و روانی سلامت کاملی داشته باشند تا بتوانند در تحصیلات خود موفقیت آمیز باشند و رشته مناسبی را انتخاب نمایند و در صورت وجود مشکل، آن را به‌سرعت حل کنند.

بسیاری از دانش‌آموزان و حتی خانواده‌هایشان به این موضوع کمتر توجه کرده‌اند و از موضوعات و حوزه‌های مرتبط با سلامت روان آگاهی کافی ندارند. لذا، در این قسمت از مقاله با هدف ارائه توضیحات بیشتر و افزایش آگاهی کاربران سامانه، اهدافی که در اجرای آزمون سلامت روان به‌طور خلاصه مورد نظر قرار گرفته‌اند، عنوان شده‌اند. این اهداف عبارتند از:

 • تربیت دینی و اخلاقی
 • تربیت سیاسی و اجتماعی
 • تربیت زیستی و بدنی
 • تربیت هنری و زیباشناختی
 • تربیت اقتصادی و حرفه‌ای
 • تربیت علمی و فناوری

کارشناسان سامانه ندای مشاور آماده است تا اطلاعات لازم درباره آزمون سلامت روان را به‌داوطلبان ارائه کنند و آنان را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی هدایت نمایند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام جهش تحصیلی

بیش تر بخوانید: سامانه پادا pada.medu.ir

نتایج آزمون سلامت روان دانش آموزان

نتایج شرکت در آزمون سلامت و روان همگام پاسخ به سوالاتی است که شاید یک خانواده بدون شرکت در آزمون سلامت و روان نتواند هرگز به آن دست پیدا کند. بعد از اینکه نتایج را به دست آوردیم، به عنوان والدین دانش آموز وظایفی بر دوش ما قرار خواهد گرفت. در اولین مرحله میبایست پدر و مادر باتوجه به مشکلی که در دانش آموز تشخیص داده شده است، مسئولیت هایی که بر او قرار دارد را کم، یا حداقل متعادل کنند.

دومین قدم برای داشتن روان سالم تر دانش آموز، ترغیب و انگیزه دادن به او برای انجام کار هایی است که مشاور طبق آزمون سلامت و روان همگام به وی پیشنهاد داده است. ضمنا باید توجه داشت که مسئولیت های شخصی دانش آموز تحت هر شرایطی باید برای خودش باشد. آزمون سلامت روان دانش آموزان نباید خانواده را به محبت افراطی و بی ریشه ترغیب کند.

مثلا اگر اتاق فرزندشان نامرتب است و او شروع به تمیز و مرتب کردن وسایل خود کرده او را تشویق کنند و بابت انجام این کار از او تشکر کنند. اما مسئولیت نگهداری از خواهر و برادر کوچکتر یا انجام کار های خانه را برعهده دانش آموز نگذارند تا به نتایج بهترین در آزمون سلامت روان هشتم و نهم برسند.

بیش تر بخوانید: سامانه سناد دانش آموزی

بیش تر بخوانید: سایت تاییدیه تحصیلی emt.medu.ir

مزایای آزمون سلامت روان هفتم و هشتم و نهم

قسمتی از اهداف آزمون سلامت روان دانش آموزان به منظور ارتباط مشاور با خانواده ها و دانش آموزان طراحی شده است. این روزها باتوجه به شکاف فرهنگی که در کانون خانواده ها وجود دارد، بسیاری از دانش آموزان دچار استرس های عصبی، پرخاشگری یا کمبود توجه شدید میشوند و در دوران نوجوانی این مشکلات میتواند در دوران نوجوانی آنها را دچار مشکلات جدی بکند.

دانش آموزان با شرکت در آزمون سلامت و روان هفتم میتوانند مشکلات رفتاری و شخصیتی خود را بشناسند و اقدام به برطرف کردن آنها نمایند. در آزمون سلامت روان هشتم مشاور و روانشناس و البته والدین، روند پیشرفت درمان و میزان تاثیرگذاری روش های درمانی را بررسی میکنند و امید است که در آزمون سلامت روان نهم مشکلات برطرف شده و دانش آموز با روان سالم و آماده وارد دوره متوسطه دوم شود.
درمان پریشانی دانش آموز بعد از آزمون سلامت روان دانش آموزان

در کل بیشترین مشکلات دانش آموزان در زمان مدرسه داشتن استرس درسی است که این استرس ها میتواند در زمانی تاثیرات خیلی منفی از جمله پریشانی روان برای دانش آموز به همراه داشته باشد. برای درمان اضطراب های افراطی در دانش آموزان بعد از اعلام نتایج آزمون همگام هفتم، روشهای زیر را انجام دهید:

 • بهتر است دانش آموزان در زمان درس خواندن تایمی برای استراحت خود قرار دهند.
 • از استرس و اضطراب در طول روز دوری کنند و در موقعیت های تنش زا در مدرسه یا خانه خود را قرار ندهند.
 • استفاده کردن از مواد غذایی سالم و مناسب به کاهش اضطراب افراد کمک میکند.(در این مورد والدین باید حداکثر توجه را داشته باشند.)
 • داشتن خواب کافی و مفید هم به داشتن زندگی آرام کمک می کند.
 • حتما از مشاور یا راهنما کمک بگیرد زیرا اگر این پریشانی و مشکلات روانی درمان نشود تبعات بعدی و حتی خطرناکی در پی خواهد داشت. مشاوره تحصیلی آنلاین میتواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که به هر دلیلی نمیتوانند یا نمیخواهند به صورت حضوری برای دریافت مشاوره اقدام کنند.

بیش تر بخوانید: سامانه المپیاد دانش آموزی oly.medu.ir

بیش تر بخوانید: انتخاب رشته نهم به دهم

آزمون سلامت و روان همگام اجباری است؟

طی تحقیقات صورت گرفته از دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دانش آموزانی که با پریشانی روان و حال بد در جلسه امتحان حاضر شده اند نتوانستند نتیجه مطلوب را دریافت کنند. بعضی موارد افراد در ظاهر خود این پریشانی ها را بروز می دهند مانند نداشتن تمرکز در انجام کارها، افراط یا تفریط در محیط مدرسه، نداشتن تمرکز در یادگیری وکم توجهی، تیک های عصبی، مشکلات حافظه و …. .

اما بعضی از افراد هستند که ظاهری عادی دارند و نمیتوان فهمید که این افراد دارای چه مشکلاتی هستند برای این دسته از افراد دادن آزمون سلامت و روان دانش آموزی از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. انجام آزمون سلامت روان هفتم و هشتم و نهم به سیستم آموزش و پرورش کمک میکند تا پیش از وخامت اوضاع، آنرا پیش بینی و حتی درمان کنند.

آموزش و پرورش به این منظور طی فرایندی مهم اقدام به راه اندازی سایت همگام کرده است که دانش آموزان بتوانند رایگان در آزمون سلامت و روان همگام شرکت نمایند. زیرا همانطور که میدانید دانش آموزان مهمترین عضو جامعه محسوب می شوند و عملا جامعه با داشتن دانش آموزانی شاد و سرزنده میتواند در مسیر موفقیت با فراغ بال حرکت نماید.

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان

بیش تر بخوانید: ثبت نام آزمون نمونه دولتی

آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

برچسب ها

آزمون سلامت روان زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان نحوه انجام آزمون سلامت روان سایت انجام آزمون سلامت روان


 1. مائده مذهبی گفت:

  دیدگاه خوبی دارم

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

آزمون سلامت روان – زمان شرکت در سایت سلامت دانش آموزان

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل