تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین

📚 خلاصه ای از مقاله پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین:

پیگیری کارت ماشین

توضیحات جامع درباره نحوه پیگیری کارت خودرو با کد ملی و همچنین روش های دیگر مانند پلاک خودرو، از طریق پلیس +10همچنین اداره پست، پیامک و استعلام تلفنی کارت ماشین بیان شده است.

پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین

پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین

پس از مراجعه مالکان خودرو به اداره تعویض پلاک و دریافت پلاک جدید برای خودروی خود، یک کارت ماشین نیز برای آن صادر می‌شود. مبنای صدور کارت ماشین، شماره پلاک است. به همین دلیل، استفاده از شماره پلاک، یکی از راه‌های بررسی وضعیت کارت خودرو است. در صورتی که مالک خودرو در زمان مقرر کارت ماشین خود را دریافت نکرد و سوالی به او مطرح شود که چرا کارت ماشینم رسیده نیست، باید حتماً وضعیت کارت خودرو را پیگیری کند.

پیگیری کارت ماشین

اگر شما قصد بررسی وضعیت کارت خودرو خود را با استفاده از شماره پلاک دارید، باید طبق مراحلی که در ادامه توضیح داده می‌شود، اقدام کنید. در گذشته، سامانه‌ای با استفاده از کد #110* وجود داشت که مالکان می‌توانستند با شماره پلاک خودرو، وضعیت کارت خودرو را بررسی کنند. اما در حال حاضر، امکان بررسی وضعیت کارت خودرو بعد از تعویض پلاک وجود ندارد. مالکان خودرو می‌توانند با استفاده از شماره پلاک خودرو، از طریق اداره پست یا پلیس، وضعیت کارت خودرو را پیگیری کنند.

پیگیری کارت خودرو از طریق اداره پست

یکی از بهترین روش‌ها برای استعلام وضعیت کارت خودرو، استفاده از خدمات پستی می‌باشد. زمانی که کارت خودرو صادر می‌شود، آن به اداره پست تحویل داده می‌شود و با این کار، اطلاعات شما توسط پلیس راهور تکمیل می‌شود. به همین دلیل، در هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک، حتماً آدرس دقیق خود را به پلیس راهور اعلام کنید تا کارت خودرو به آدرس نادرستی ارسال نشود. برای استعلام وضعیت کارت خودرو از طریق خدمات پستی، نیازی به مراجعه حضوری به اداره پست نیست؛ اداره پست سال‌هاست خدمات اینترنتی راه‌اندازی کرده است. در ادامه، مراحل زیر را دقت کنید:

1. ابتدا به سایت اداره پست به آدرس https://www.post.ir وارد شوید.

نحوه پیگیری کارت ماشین

2. پس از باز شدن صفحه اصلی سایت اداره پست، در قسمت پایین سمت راست، در بخش خدمات الکترونیک پست، گزینه رهگیری مرسولات سازمانی را انتخاب کنید.

پیگیری کارت ماشین با پیامک

3. پس از انتخاب گزینه رهگیری مرسولات سازمانی، گزینه کارت خودرو را انتخاب کنید. (لازم به ذکر است که در این قسمت، می‌توانید خدماتی مانند کارت سوخت، گواهینامه و غیره را نیز پیگیری کنید.)

پیگیری کارت ماشین با تلفن

4. پس از انتخاب گزینه کارت خودرو، ابتدا شماره پلاک خودرو را وارد کنید، سپس کد امنیتی را وارد کنید و در نهایت گزینه جستجو را بزنید تا از مراحل ارسال کارت خودرو آگاه شوید.

لطفاً توجه داشته باشید که در صورت عدم توانایی ورود به سایت اداره پست، می‌توانید برای پیگیری کارت خودرو از طریق اداره پست، با شماره 84470000-021 که مربوط به واحد امور مشتریان اداره پست است، تماس بگیرید و وضعیت کارت خودرو خود را پیگیری کنید.

در زیر، تصاویر مراحل استعلام کارت خودرو از طریق سایت اداره پست نشان داده شده است.

پیگیری کارت ماشین از پست
سایت پیگیری کارت ماشین

پیگیری وضعیت کارت خودرو از طریق پلیس +10

یکی دیگر از روش‌های پیگیری وضعیت کارت خودرو، استفاده از خدمات پلیس +10 است. برای استفاده از این روش، مالکان خودرو باید به همراه مدارک لازم خود به یکی از دفاتر پلیس +10 در سراسر کشور مراجعه کنند تا بتوانند در اینجا استعلام کارت خودرو خود را بگیرند.

همچنین، در صورتی که مالکان خودرو از طریق اداره پست پیگیر وضعیت کارت خودرو باشند و متوجه شوند که هنوز کارت برایشان صادر نشده است، می‌توانند برای پیگیری دلایل عدم صدور این کارت، به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند. همچنین، پلیس +10 سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده است که مشترکان این سامانه می‌توانند از طریق آن وضعیت مدارک خود را پیگیری کنند. در صورتی که افراد می‌خواهند از وضعیت مدارک خود در این اداره آگاه شوند، می‌توانند عدد یک را به شماره 1100 ارسال کنند و از خدمات این سامانه بهره‌مند شوند.

پیگیری کارت ماشین از طریق کد دستوری USSD

یک روش دیگر برای پیگیری وضعیت کارت ماشین، استفاده از کد دستوری USSD می‌باشد. برای انجام این کار، ابتدا با استفاده از تلفن همراه خود، کد دستوری #110* را وارد کنید، سپس گزینه دو، یعنی خدمات در دست اقدام را انتخاب کنید. سپس گزینه دو، یعنی خدمات راهور را انتخاب کرده و در نهایت کارت خودرو را انتخاب کنید تا مطلع شوید وضعیت کارت خودروی خود را. باید توجه داشته باشید که این خدمات در حال حاضر در حال بروزرسانی است و به طور موقت غیرفعال می‌باشد. اما در آینده، احتمالاً قابلیت استعلام وضعیت کارت خودرو از طریق کد USSD فراهم خواهد شد.

نکته: یکی دیگر از دلایلی که ممکن است منجر به عدم دریافت کارت خودرو شما شود، برگشت خوردن آن است. این امر ممکن است به دو دلیل رخ دهد: ۱) آدرسی که ارائه شده، نادرست باشد، ۲) هنگام مراجعه مامور پست، فردی در آدرس ارائه شده حضور نداشته باشد تا کارت را تحویل بگیرد. در هر دو حالت فوق، احتمال برگشت کارت خودرو وجود دارد و برای پیگیری آن می‌توانید به اداره پست مراجعه کرده و بدانید کدام شعبه اداره پست یا کدام مامور پستی مسئول این امر است.

لازم به ذکر است، در صورتی که کارت ماشین را گم کرده‌اید، بهتر است بلافاصله اعلام مفقودی کنید و درخواست چاپ المثنی را نیز داشته باشید، زیرا وجود دارد که کارت شما به دست افراد ناشناس بیافتد و از آن سوءاستفاده کنند. همچنین، پیشنهاد می‌شود برای استعلام پلاک فعال با کد ملی، اطلاعات لازم را جمع آوری نمایید.

پیگیری تلفنی کارت خودرو

روشی دیگر برای پیگیری وضعیت صدور کارت خودرو، استفاده از روش تلفنی می‌باشد. این روش به مالکان امکان می‌دهد تا از طریق تماس تلفنی، وضعیت صدور کارت خودرو را پیگیری کنند. همانطور که در قسمت‌های قبل توضیح داده شد، اگر کارت صادر شده باشد، می‌توانید با تماس به اداره پست، وضعیت انتقال کارت را پیگیری کنید. در صورتی که به هر دلیلی نتوانید از سامانه آنلاین اداره پست استفاده کنید، این اداره شماره تلفنی را در اختیار شما قرار داده است. با استفاده از این شماره تلفن، می‌توانید وضعیت ارسال کارت خودرو را پیگیری کنید.

برای پیگیری وضعیت کارت خودرو، می‌توانید با شماره تلفن 84470000-021 تماس بگیرید. این شماره تلفن، شماره واحد پیگیری مرسولات پستی است که می‌توانید با وارد کردن پلاک ماشین خود، اطلاعات وضعیت ارسال کارت خودرو را دریافت کنید.

همچنین، برای پرداخت آسان عوارض بدون توقف خودروها، بسترهای مناسبی ایجاد شده است. این بسترها به مردم امکان می‌دهند بدون توقف در جاده‌ها و به حداقل رساندن ترافیک، عوارض آزادراه‌ها را پرداخت کنند. یکی از این بسترها، سامانه “آنی رو” است که در مقاله زیر توضیح داده شده است و امکان پرداخت آنلاین عوارض خودرو را فراهم کرده است.

در صورت برگشت کارت خودرو، چه می‌توان کرد؟

اگر به هر دلیلی مرسوله به دست شما نرسیده است، پستچی می‌تواند در سه مرحله، کارت خودرو را به شما بازگرداند. هر مرسوله برگشتی سه ماه در پست نگهداری خواهد شد. در صورتی که در این بازه زمانی اقدامات لازم را انجام ندهید، پست دیگر هیچ مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت. برای پیگیری لازم، می‌توانید از طریق سازمان ناجا اقدام کنید یا از طریق ادارات پست +10، اطلاعات مربوط به وضعیت کارت خودرو را دریافت کنید.

با توجه به دستورات مربوطه، اگر از زمان صدور کارت کمتر از شش ماه گذشته باشد، می‌توانید مجدداً کارت خودرو را دریافت کنید. به همین منظور، مالک خودرو یا نماینده قانونی می‌توانند به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و یا با مراجعه به شهرک آزمایش و ارائه مدارک لازم، پیگیری وسیله نقلیه را انجام دهند. درخواست تعویض کارت خودرو همراه با مدارک لازم را به پست تحویل دهید تا هویت شما تأیید شود.

مدارک مورد نیاز برای پیگیری کارت خودرو

در صورت برگشت کارت خودرو، فردی که قصد پیگیری آن را از پست دارد، باید یکی از مدارک زیر را تهیه و به سازمان مربوطه ارائه نماید:

1. سندی که به نام دارنده خودرو باشد و مربوط به مالکیت منزل مسکونی است.
2. سندی که به نام فرد مالک خودرو باشد و نشان دهنده اجاره منزل مسکونی است.
3. جواز کسب که توسط مالک خودرو صادر شده است.
4. مدارک و گواهی‌هایی که اشتغال فرزندان را به تحصیل نشان می‌دهند، به همراه آدرس محل سکونت والدین (تاییدیه آموزش و پرورش منطقه نیز لازم است).
5. معرفی نامه از مرکز یا اداره محل خدمت (مخصوصاً برای کارکنان نیروهای مسلح و نهادهای دولتی) به همراه آدرس محل سکونت.
6. در صورتی که فرد در خانه والدین سکونت داشته باشد، باید سند استیجاری یا ملکی را که به نام پدر و مادر است، ارائه دهد.
7. سندی که به نام همسر دارنده خودرو باشد و مربوط به واحد مسکونی است.
8. برگه و فیش‌های آب، برق یا گاز منزل.

توصیه می‌شود فرد مورد نظر در ارائه مدارک به سازمان مربوطه دقت لازم را به عمل آورد تا فرآیند پیگیری کارت خودرو به درستی انجام شود.

نحوه ویرایش مشخصات لازم برای پیگیری کارت خودرو

در بسیاری از مواقع، دلیل عدم دریافت کارت خودرو شامل مواردی مانند تغییر محل سکونت است. به همین دلیل، ویرایش آدرس در فرم ثبت نام ضروری است تا جلوی برگشت کارت گرفته شود. برای انجام این کار و ایجاد هرگونه تغییر، کاربران عزیز برای پیگیری کارت خودرو از طریق سامانه Rahvar120.ir/index باید اقدام کنند.

همانند شماره پیگیری کارت خودرو، این وبسایت توسط سامانه راهور 120 ایجاد شده است تا مالکان بتوانند به اصلاح اطلاعات خود بپردازند. در این وبسایت، یک صفحه به منظور ویرایش مشخصاتی مانند کد پستی، شماره تلفن، آدرس و غیره وجود دارد.

یک نکته مهم در اینجا آن است که حتماً سعی کنید برای استعلام کارت خودرو از سرویس ناجا از یک آدرس IP ایرانی استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت امکان ورود به سامانه وجود ندارد. با رعایت این موضوع، تغییرات جدید به راحتی اعمال می‌شود و کارت در زمان مقرر به دستتان خواهد رسید.

پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین

پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین

برچسب ها

پیگیری کارت خودرو پیگیری کارت خودرو با کد ملی پیگیری کارت ماشین پیگیری کارت خودرو با شماره پلاک استعلام کارت ماشین

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

پیگیری کارت ماشین – از طریق پست ، پیامک و آنلاین

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل