تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

سامانه درخواست پروانه کسب

📚 خلاصه ای از مقاله سامانه درخواست پروانه کسب:

سامانه درخواست پروانه کسب

این مطلب در رابطه با سامانه درخواست پروانه کسب و خدمات مختلف این سامانه، مدارک و شرایط و همچنین چگونگی ثبت درخواست پروانه کسب به صورت اینترنتی نگارش شده است

سامانه درخواست پروانه کسب

سامانه درخواست پروانه کسب

صنف ها به عنوان قطعات اصلی اقتصادی کشور محسوب می شوند و به همین دلیل وزارت صنعت، معدن و تجارت قوانین و مقررات خاصی را برای نظارت و جلوگیری از فساد اقتصادی تدوین کرده است. یکی از این قوانین، دریافت پروانه کسب است. هر واحد صنفی فعال در کشور مجاز به درآمدزایی است و باید مجوز مناسب را از اصناف مربوطه دریافت کند. در غیر این صورت، به عنوان یک متخلف در نظر گرفته می شود و طبق قوانین مربوطه با آن برخورد خواهد شد. این مقاله بیان می کند که فرآیند درخواست و صدور پروانه کسب کار سخت نیست و با پیگیری های لازم قابل انجام است. ثبت نام پروانه کسب را می توان به دو شیوه انجام داد. شیوه اول شامل مراجعه حضوری به اتحادیه صنفی با تکمیل فرم و ارائه مدارک است. اما شیوه دیگر، ثبت نام الکترونیکی پروانه کسب است. وزارت صنعت سامانه ای برای ثبت درخواست مجوز ایجاد کرده است که متقاضیان می توانند با ثبت نام و ارسال مدارک، درخواست پروانه کسب خود را انجام دهند. این مقاله به نحوه کار با سامانه ایرانیان اصناف و ثبت نام پروانه کسب توضیح می دهد.

سامانه درخواست پروانه کسب

سامانه ایرانیان اصناف که به عنوان سامانه درخواست پروانه کسب شناخته می شود، برای طی کردن مراحل قانونی لازم است که عضو این سامانه شوید. همچنین برای ثبت نام پروانه کسب باید مدارکی مانند کارت پایان خدمت یا معافیت، کارت ملی و سایر مدارک مربوطه را ارائه دهید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. پس از ارائه مدارک و درخواست پروانه کسب، کمیسیون مربوطه آن را بررسی کرده و نتیجه نهایی را در طی یک بازه زمانی به شما اعلام می کند.

سامانه درخواست پروانه کسب با نشانی iranianasnaf.ir یک وب سایت دولتی متصل به دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی است که تمامی واحدهای صنفی برای دریافت مجوز در آن ثبت نام می کنند. با این حال، درگاه ملی مجوزها به تازگی طراحی شده است و متقاضیان باید ابتدا به نشانی www.g4b.ir رفته و سپس برای ثبت نهایی به سامانه درخواست پروانه کسب ایرانیان اصناف مراجعه کنند. در ادامه، نحوه ورود به سامانه و ثبت نام پروانه کسب را آموزش خواهیم داد. در همه مراحل، توصیه می شود که از VPN استفاده نکنید و با استفاده از مرورگر کروم یا فایرفاکس وارد سامانه شوید.

ورود به سایت ثبت نام پروانه کسب

⬅️ برای ورود به سامانه ثبت نام پروانه کسب، باید روی کلمه “ورود” در بالا سمت چپ سایت کلیک کنید. سپس بین اشخاص حقیقی و حقوقی، نوع شخصیت خود را انتخاب کنید.

ورود به سایت ثبت نام پروانه کسب

⬅️ در قسمت بعد، شماره موبایل خود را وارد کنید و کد امنیتی یک بار مصرف را که به موبایلتان ارسال می شود، در کادر مربوطه وارد کنید.

ورود به سایت ثبت نام پروانه کسب

⬅️ بعد از ورود به سامانه درخواست پروانه کسب، برای اطلاع از هزینه و شرایط ثبت نام پروانه کسب، نوع کسب و کار خود را در کادر جستجو وارد کنید. به عنوان مثال، اگر “تعمیرگاه موتور” را جستجو کنید، طیف گسترده‌ای از کسب و کارهای مرتبط با تعمیرگاه موتور را خواهید دید. سپس فیلد تخصصی مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی “درخواست مجوز” کلیک کنید.

⬅️ در صفحه بعد، راهنمایی‌های لازم در خصوص درخواست پروانه کسب به شما توضیح داده می‌شود. با کلیک روی “دریافت نسخه چاپی”، می‌توانید یک نسخه PDF از شرایط و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

⬅️ پس از تکمیل فرم درخواست، درخواست شما ثبت می‌شود و یک کد به شما اختصاص داده می‌شود. این کد را در جایی ذخیره کنید. سپس به سایت ایرانیان اصناف (iranianasnaf.ir) مراجعه کنید.

⬅️ در قسمت “پروانه کسب”، روی “تکمیل درخواست” در سامانه پیشخوان مجوز‌ها کلیک کنید و کدی که در درگاه ملی مجوز‌ها نمایش داده می‌شود را در کادر مربوطه وارد کنید.

سایت ثبت نام پروانه کسب

پیگیری ثبت نام پروانه کسب

پس از انجام تمامی مراحل ثبت نام برای دریافت پروانه کسب، درخواست شما ارسال شده است. با استفاده از کد درخواست می‌توانید وضعیت ثبت نام خود را پیگیری کنید. برای پیگیری ثبت نام پروانه کسب، بر روی “پیگیری ثبت نام” کلیک کنید و سپس با استفاده از کد درخواست و کد ملی، درخواست خود را پیگیری کنید.

پیگیری ثبت نام پروانه کسب

 

چه افرادی می‌توانند پروانه کسب دریافت کنند؟

پروانه کسب به همه افراد و شرکت‌های حقوقی که شرایط مجوز را دارند، اعطا می‌شود. با این حال، هیات نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور، برخی فیلترها را برای متقاضیان تعیین کرده است به منظور حفظ محیط اقتصادی سالم در سطح کشور. به عنوان مثال، افرادی که سوابق کیفری یا سابقه منفی دارند، امکان دریافت مجوز را نخواهند داشت. همچنین، اصناف مرتبط با مواد غذایی نیز باید از مراکز بهداشتی گواهی تایید سلامت دریافت کنند. در ضمن، کسب و کارهای خانگی نیز باید ثبت نام پروانه کسب را انجام دهند. محل فعالیت فرد متقاضی نیز توسط کمیسیون نظارت بررسی می‌شود. اگر قصد دارید در مکان اجاره‌ای فعالیت کنید، باید اجاره‌نامه رسمی را نیز ارائه دهید. در اینجا به مدارک لازم برای ثبت نام پروانه کسب اشاره می‌کنیم.

در صورتی که به هر دلیلی قادر به حضور در محل کسب نباشید، باید یک نفر را به عنوان مباشر معرفی کنید. مباشر شخصی است که به عنوان نماینده صاحب صنفی فعالیت می‌کند و باید مدارک شما را نیز داشته باشد. در غیر این صورت، او از کارت مباشر مستثنی خواهد شد.

انواع پروانه کسب

در کل، دو نوع پروانه کسب دائم و موقت وجود دارد. پروانه کسب موقت دارای اعتبار یک ساله است و تنها یک بار صادر می‌شود. پس از انقضای اعتبار پروانه کسب موقت، به متقاضی یک ماه فرصت داده می‌شود تا برای دریافت پروانه کسب دائم اقدام کند. در صورتی که کسب و کار نوپا راه‌اندازی کرده‌اید، توصیه می‌شود ابتدا پروانه کسب موقت را دریافت کنید و پس از گذشت یک سال و با بررسی شرایط، تصمیم دریافت پروانه کسب دائم را بگیرید. پروانه کسب دائم دارای اعتبار 5 ساله است و متقاضی باید پس از پایان اعتبار آن را تمدید کند.

مدارک لازم برای ثبت نام جواز کسب

 •  کارت ملی
 •  کارت پایان خدمت یا معافیت
 •  گواهی عدم اعتیاد
 •  کد پستی و محل سکونت
 •  موافقت نامه اداره اماکن نیروی انتظامی
 •  گذزاندن 10 ساعت دوره آموزشی
 •  گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 •  پرداخت 3 میلیون ریال برای حق عضویت
 •  داشتن مهارت لازم در حرفه مورد نظر
 •  سند یا اجاره نامه محل کسب
 •  12 قطعه عکس 3*4

هزینه ثبت نام پروانه کسب

هزینه ثبت نام پروانه کسب مبلغی بین 5 میلیون و 20 میلیون ریال می باشد. اگر چه به دلیل افزایش تورم ممکن است این مبلغ تغییر کند. در صورت پرداخت هزینه فیش آن را در کنار مدارک به همراه داشته باشید.

نکات مربوط به ثبت نام پروانه کسب الکترونیکی

در اینجا چند نکته مربوط به ثبت نام پروانه کسب الکترونیکی را بررسی خواهیم کرد. لطفاً در نظر داشته باشید که دسترسی افراد خارج از کشور به سامانه‌های دولتی مسدود شده است. بنابراین، در حین فرآیند ثبت نام، وی پی ان را خاموش کنید و از مرورگرهای معتبر مانند کروم یا فایرفاکس استفاده کنید.

 1. در هنگام وارد کردن اطلاعات شخصی، دقت لازم را داشته باشید، زیرا بعداً امکان اصلاح آن وجود ندارد. همچنین، تمامی اطلاعات شما فقط برای احراز هویت و تکمیل مدارک صدور مجوز استفاده می‌شود.
 2. قبل از شروع فرآیند ثبت نام پروانه کسب، تمامی مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید و با استفاده از اپلیکیشن camscanner آن‌ها را با کیفیت بالا اسکن و ذخیره کنید.
 3. ممکن است تعداد پیام‌ها و درخواست‌های ارسالی در سامانه بسیار بالا باشد و فرآیند ثبت نام پروانه کسب الکترونیکی زمان بر باشد. در صورتی که مدت زمان طولانی از تاریخ ارسال درخواست شما گذشته و شما عجله دارید، بهتر است به صورت حضوری مراجعه کنید.
 4. البته باید توجه داشت که در برخی مواقع، سامانه‌های دولتی به دلیل ترافیک ممکن است دچار اختلال شوند. در صورت بروز هرگونه مشکل در زمان دیگری، می‌توانید مجدداً وارد سامانه شوید.

 

سامانه درخواست پروانه کسب

سامانه درخواست پروانه کسب

برچسب ها

سامانه درخواست پروانه کسب درخواست پروانه کسب ثبت نام پروانه کسب جواز کسب اینترنتی iranianasnaf.ir www.g4b.ir

سامانه درخواست پروانه کسب,ثبت نام پروانه کسب,درخواست پروانه کسب

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

سامانه درخواست پروانه کسب

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل