تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

پروژه کسری خدمت

📚 خلاصه ای از مقاله پروژه کسری خدمت:

پروژه کسری خدمت

در این مقاله با شرایط و مراحل یکی از بهترین کسری های سربازی یعنی کسری خدمت پروژه آشنا می شوید و به توضیح پروژه کسری خدمت سربازی می پردازیم.

پروژه کسری خدمت

پروژه کسری خدمت

در این مقاله به بررسی روش‌ های کسر مدت خدمت سربازی از طریق انجام پروژه‌های کسری خدمت در ارتباط با ارگان‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازیم. این پروژه‌ها به صورت جایگزینی برای خدمت نظامی عمل می‌کنند و با رعایت مراحل و شرایط معین، امکان کاهش مدت خدمت سربازی را به افراد می‌دهد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شامل ارگان‌های مختلفی مانند سپاه، ارتش و نیروی انتظامی هستند که با وزارت دفاع جهت تجهیز نیروهای مسلح ارتباط تنگاتنگی دارند. وزیر دفاع نیز از بین شخصیت‌های نظامی کشور انتخاب می‌شود.

تمامی ارگان‌های نظامی از جمله سپاه و ارتش دارای دانشگاه‌های مستقل افسری می‌باشند و برخی از ارگان‌ها همچنین دانشگاه علوم پزشکی نیز دارند. این ارگان‌ها نیاز به کارهای تحقیقاتی و اجرایی دارند که نیروی انسانی مجرب و کارآمد را می‌طلبد.

پروژه کسری خدمت

افراد علاقه‌مند می‌توانند با همکاری با یکی از ارگان‌های نظامی، پروژه‌هایی را انجام دهند و تا فاز اجرایی پروژه‌ها پیش بروند. این افراد بعنوان پاداش، می‌توانند از کسری خدمت سربازی بهره‌مند شوند. انجام حداکثر دو پروژه در یک یگان مشخص امکان‌پذیر است و با توجه به قدرت و اهمیت پروژه، مدت خدمت سربازی به میزانی کاهش می‌یابد که فقط دوره آموزشی را شامل می‌شود.

لازم به ذکر است که انجام هر پروژه به تنهایی منجر به کسری خدمت سربازی می‌شود و معافیت از خدمت نظامی امکان‌پذیر نیست. اما با انجام پروژه‌های سنگین و حیاتی، افراد می‌توانند به میزانی کسری دریافت کنند که تنها دوره آموزشی را طی کنند.

در ادامه، به مفصل توضیح خواهیم داد که چگونه این پروژه‌ها انتخاب می‌شوند و شرایط دریافت آن‌ها چگونه است. همچنین ارگان‌هایی که این پروژه‌ها از طریق آن‌ها دریافت می‌شود، به شما معرفی خواهند شد. با دنبال کردن راهنماهای این مقاله، افراد قادر خواهند بود مدت خدمت سربازی خود را بهینه‌سازی کنند و از فرصت کاهش مدت خدمت سربازی بهره‌مند شوند.

شرایط دریافت پروژه کسری خدمت سربازی

دریافت این نوع کسری خدمت سربازی از طریق انجام پروژه‌ها برای تمام مشمولین ممکن نیست و حتماً نیاز به داشتن شرایط اولیه جهت اقدام و دریافت آن وجود دارد.

شرایط دریافت پروژه کسری خدمت سربازی

 • انجام نشدن هیچ گونه غیبت سربازی غیرقابل توجیه
 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد
 • تطابق مدرک تحصیلی با موضوع پروژه انتخابی
 • شرکت در جلسه مصاحبه با ارگان مورد نظر
 • حضور در جلسات دفاع از پروژه در طول انجام آن
 • دانشجویان کارشناسی ارشد می‌توانند با تصویب پایان‌نامه و مشخص شدن موضوع، برای دریافت پروژه اقدام نمایند.
 • اقدام به دریافت پروژه در طول دوره تحصیل بلامانع است.
 • دانشجویان دکتری می‌توانند در طول دوره تحصیلی خود برای دریافت پروژه و انجام آن، به مراکز تایید شده توسط نیروهای مسلح مراجعه کنند.
 • حداقل یکی از پروژه‌ها باید پیش از اعزام به خدمت سربازی به اتمام برسد؛ در غیر این صورت، انجام پروژه در طول خدمت به یگان خدمتی مرتبط انتقال می‌یابد.
 • پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا دکتری می‌تواند در صورت تایید، به عنوان پروژه مورد تعریف قرار گیرد.

با رعایت شرایط مذکور و انجام پروژه‌ها به درستی، افراد می‌توانند مدت خدمت سربازی خود را کاهش داده و از فرصت کسب کسری خدمت سربازی بهره‌مند شوند. این اقدامات می‌توانند به بهره‌وری و ارتقاء نیروهای مسلح کشور نیز کمک نمایند.

بیشتر بخوانید: تحصیل همزمان با خدمت سربازی
بیشتر بخوانید: ثبت نام سرباز معلم

نحوه دریافت پروژه های کسری خدمت سربازی

برای دریافت پروژه‌های کسری خدمت سربازی، روش‌های مختلفی وجود دارد که همگی در کلیت خود هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما توصیه می‌شود که راهی را انتخاب کنید که ساده‌تر باشد.

 1. مراجعه مستقیم به یکی از ارگان‌های نیروهای مسلح
  در این روش، مشمول می‌تواند به صورت مستقیم به یکی از زیرمجموعه‌های نیروی مسلح مراجعه کند و درخواست دریافت پروژه را به منظور بررسی ارائه دهد. در این حالت، یا ارگان مورد نظر لیستی از پروژه‌های مورد نیاز را به مشمول ارائه می‌دهد یا مشمول بر اساس تخصصی که دارد، می‌تواند پروژه‌ای را برای انجام پیشنهاد کند.
  ✅ مشمولینی که قصد دارند از حداکثر میزان کسری استفاده کنند، می‌توانند دو پروژه را با توجه به زمانی که در اختیار دارند، انجام دهند؛ اما معمولاً تا پروژه اول نهایی نشود و به مرحله اجرا نرسد، پروژه دوم برای انجام به مشمول داده نمی‌شود.
  ✅ مدت کسری صرفاً به تعداد پروژه ربطی ندارد و به خود پروژه بستگی دارد که می‌تواند مدت کسری خدمت سربازی را مشخص کند. همچنین، مشمولینی وجود دارند که تنها با انجام یک پروژه می‌توانند از حداکثر مدت کسری خدمت بهره‌مند شوند.
 2. مراجعه از طریق معرف به یکی از ارگان‌های نیروهای مسلح
  در این روش و ارگان‌های مورد نظر، هیچ تفاوتی با روش قبلی ندارد؛ تنها می‌توان از طریق معرف مانند یک شخص در کارد نیروهای مسلح یا اساتید دانشگاهی، به یکی از مجموعه‌ها معرفی شد.
  در اینصورت، تشریفات اداری و مراحل طولانی جست‌وجو در بین پروژه‌ها و مراجعه‌های متعدد به ارگان‌های مختلف لازم نیست.
  ✅ حداکثر می‌توانید دو پروژه سربازی دریافت کنید و هر دو پروژه باید از یک ارگان انتخاب شود.
  ✅ مبتنی بر تفاوت کسری خدمت سربازی، باید در ارگانی که پروژه انجام شده است، گذرانده شود؛ در نتیجه، کارت پایان خدمت از سوی آن یگان صادر می‌شود.
  برای مثال، اگر کسی برای ارتش پروژه انجام داده باشد، دوره آموزشی و باقی‌مانده خدمت منهای مدت کسری پروژه را در ارتش پیش خواهد برد و سوابق خدمتی در تراشه الکترونیکی کارت پایان خدمت بعنوان سرباز ارتش ثبت خواهد شد.
  ✅ به هیچ عنوان نمی‌توان برای ارگانی پروژه انجام داد و کسری خدمت را از ارگانی دیگر دریافت کرد.

بیشتر بخوانید: ایست خدمت سربازی چیست
بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی

فهرست ارگان هایی که پروژه‌های کسری خدمت دارند

برای دریافت پروژه‌های کسری خدمت، حتماً باید به یکی از ارگان‌های زیرمجموعه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران یا شرکت‌های زیرمجموعه آن مراجعه کنید. همچنین، شرکت‌های دولتی که با نیروهای مسلح همکاری دارند، می‌توانند در این مجموعه‌ها قرار بگیرند.

از این‌رو، صرفاً لازم نیست با مجموعه‌هایی همکاری کنید که فقط فعالیت نظامی دارند، بلکه می‌توانید با مراکز تحقیقاتی و آموزشی هم وارد همکاری شوید. به عنوان مثال، قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان مجموعه اجرایی سپاه نیز جز این موارد قرار می‌گیرد.

فهرست ارگان هایی که پروژه‌های کسری خدمت دارند

از این مجموعه‌ها می‌توان پروژه کسری خدمت بگیرید:

👈 دانشگاه افسری سپاه (دانشگاه امام حسین)

👈 دانشگاه افسری ارتش (دانشگاه امام علی)

👈 پروژه کسری خدمت دانشگاه وزارت دفاع (دانشگاه مالک اشتر)

👈 دانشگاه افسری نیروی انتظامی (دانشگاه امین)

👈 دانشگاه هوایی ارتش (دانشگاه شهید ستاری)

👈 مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح

👈 بنیاد نخبگان نیروهای مسلح

👈 دانشگاه علوم پزشکی ارتش

👈 دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله

👈 تمامی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیروهای مسلح

👈 تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه نیروهای مسلح

👈 قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه

با انتخاب یکی از این ارگان‌ها و انجام پروژه‌ها، می‌توانید مدت خدمت سربازی خود را کاهش دهید و از فرصت کسب کسری خدمت سربازی بهره‌مند شوید. انجام پروژه‌ها به عنوان یک راه مناسب برای افراد علاقه‌مند به همکاری با نیروهای مسلح و توسعه مهارت‌های تحقیقاتی و علمی در این حوزه برشمرده می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیست ارگان های امریه سربازی
بیشتر بخوانید: امریه سربازی در شرکت‌ های دانش بنیان

بررسی مزایای پروژه کسری خدمت

پروژه کسری خدمت سربازی برای مشمولین نخبه و تحصیل‌کرده، سراسر مزیت و حسن است، مخصوصاً اگر مشمول متاهل باشد یا همزمان با تحصیل، شاغل باشد و یا نخواهد از شهر محل سکونت خارج شود.

بررسی مزایای پروژه کسری خدمت

این به عنوان یک گروه از مشمولین است که با انجام پروژه‌های کسری خدمت، حتی در حین تحصیل، نگران از دست رفتن زمان مفید در حین خدمت نیستند و بطور همزمان می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند و پروژه را هم انجام دهند. در جلسه دفاع، بعنوان آخرین جلسه، مدت کسری خدمت مشخص می‌شود و به سازمان نظام وظیفه اطلاع‌رسانی خواهد شد. همچنین، شما می‌توانید با اطلاعات امریه دانش‌بنیان هم آشنا شوید.

👈  در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای پروژه کسری خدمت سربازی اشاره خواهیم کرد:

 • کاهش مدت خدمت سربازی: انجام پروژه کسری خدمت باعث کاهش مدت خدمت سربازی و مدت زمان حضور در خدمت نظام وظیفه می‌شود.
 • صدور کارت پایان خدمت: پس از انجام پروژه کسری خدمت، کارت پایان خدمت به مشمول صادر می‌شود که نشان‌دهنده اتمام خدمت سربازی است.
 • تعیین محل خدمت: انجام پروژه کسری خدمت، امکان تعیین محل خدمت در یک یگان خاص را به مشمول می‌دهد.
 • امکان دریافت پذیرش از یگانی که در آن پروژه انجام شده: با انجام پروژه کسری خدمت، مشمول امکان دریافت پذیرش به عنوان عضو یگانی که در آن پروژه انجام شده است، را دارد.
 • امکان شرایط جذب در ارگان مورد نظر: انجام پروژه کسری خدمت، امکان شرایط جذب و انتخاب در ارگان‌های مورد نظر را فراهم می‌کند.
 • استفاده از روش‌های دیگر کسری خدمت: پروژه کسری خدمت به علاوه روش‌های دیگر کسری خدمت مانند کسری ایثارگری، بسیج، تاهل و کسری سرباز غیر بومی را نیز در اختیار مشمول قرار می‌دهد.
 • دورکار بودن در تمام طول مراحل انجام پروژه: انجام پروژه‌های کسری خدمت از طریق ارگان‌ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی مختلف، امکان دورکار بودن در طول مراحل اجرایی پروژه را به مشمولین می‌دهد.
 • امکان همکاری گروهی و ارائه فردی پروژه: مشمولین می‌توانند به صورت فردی یا گروهی در پروژه‌های کسری خدمت همکاری کنند و ارائه پروژه‌ها را به صورت فردی یا گروهی انجام دهند.

بیشتر بخوانید: استعلام غیبت سربازی
بیشتر بخوانید: امریه سربازی

مراحل دریافت پروژه کسری خدمت

برای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی بدون دردسر و در سریع‌ترین زمان ممکن، می‌توانید طبق روال زیر عمل کنید. بعد از نهایی شدن کسری، از طریق کد سخا یا سامانه ePolice ثبت نهایی کسری را پیگیری کنید.

توجه داشته باشید که کسری خدمت پروژه تنها در زمان خدمت سربازی و ارسال دفترچه قابل استفاده است و مشمولینی که این کسری را بگیرند و غیبت کنند یا قوانین تغییر کند به دلیل عدم معرفی به موقع به نظام وظیفه نمی‌توانند از مزیت‌های آن بهره مند شوند.

 1. دریافت نامه اشتغال به تحصیل برای دانشجویان: دانشجویان می‌توانند با دریافت نامه اشتغال به تحصیل اقدام به دریافت پروژه کسری خدمت کنند.
 2. ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی صادره از دانشگاه: ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت پروژه کسری خدمت است.
 3. ارائه مدارک علمی، مقاله‌ها یا توضیحاتی در مورد پایان‌نامه دانشگاه: ارائه مدارک و توضیحات مرتبط با مقاله‌ها و پایان‌نامه‌ها نیز از اقدامات لازم برای دریافت پروژه کسری خدمت است.
 4. مراجعه به ارگان مورد نظر برای مصاحبه اولیه: مشمولین باید به ارگان مربوطه مراجعه کرده و مصاحبه اولیه را انجام دهند.
 5. ثبت درخواست دریافت پروژه و نوشتن پروپوزال: ثبت درخواست دریافت پروژه و نوشتن پروپوزال از مراحل مهم برای دریافت پروژه کسری خدمت می‌باشد.
 6. حضور در مصاحبه علمی جهت بررسی و زمان‌بندی انجام پروژه: مشمولین باید در مصاحبه علمی شرکت کنند تا بررسی‌ها و زمان‌بندی‌های انجام پروژه انجام شود.
 7. حضور در جلسات دفاع طبق اعلام ارگان مربوطه: مشمولین باید در جلسات دفاع مشخص‌شده توسط ارگان مربوطه حاضر شوند.
 8. حضور در جلسه نهایی جهت دفاع و موافقت ارگان مورد نظر: مشمولین باید در جلسه نهایی حضور یابند تا پروژه نهایی تایید شود.
 9. دریافت نامه کسری خدمت پروژه و ارائه به سازمان وظیفه عمومی: پس از تایید نهایی پروژه، نامه کسری خدمت پروژه باید به سازمان وظیفه عمومی ارائه شود.

بیشتر بخوانید: کسری خدمت بسیجی فعال
بیشتر بخوانید: امریه سرباز روستا

پروژه جایگزین خدمت سربازی چیست؟

تاکنون درباره انجام پروژه‌های قبل از خدمت سربازی صحبت کرده‌ایم که به واسطه آن‌ها می‌توان کسری خدمت را دریافت کرد.

اما یک روش دیگر برای مشمولین قرار داده شده است که بجای انجام پروژه‌های قبل از خدمت سربازی، این کار را در حین خدمت انجام می‌دهند و مدتی که در حال انجام پروژه هستند، به عنوان مدت خدمت سربازی محاسبه می‌شود.

در کل، هر دو روش نوعی انجام پروژه کسری خدمت هستند، تنها تفاوت آنها در زمان انجام است؛ روش اول پیش از خدمت سربازی و روش دوم در حین خدمت سربازی انجام می‌شود.

البته روش دوم نسبت به حالت اول، اختصاصی‌تر است و تنها افرادی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکتری دارند، می‌توانند در این روش شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: امریه بنیاد ملی نخبگان
بیشتر بخوانید: ثبت نام امریه آموزش و پرورش

شرایط دریافت پروژه جایگزین خدمت

برای اینکه بتوانید از پروژه جایگزین خدمت سربازی استفاده کنید، حتما باید از جمله نخبگان کشور باشید و امتیازات لازم بر اساس جدول امتیازی که بنیاد ملی نخبگان اعلام کرده است را کسب کنید.

پس از اطمینان از داشتن امتیازات لازم برای نخبه بودن، می‌توانید از طریق بنیاد ملی نخبگان و با نمایندگی دانشگاه دفاع ملی به نیروهای مسلح معرفی شوید و پس از گذراندن دوره آموزشی، پروژه‌ای که معرفی شده است را شروع کنید.

شرایط دریافت پروژه جایگزین خدمت

در روش پروژه‌های جایگزین خدمت سربازی، مشمول بعد از اتمام دوره آموزشی وارد دوره ۱۴ ماهه انجام پروژه می‌شود و بصورت دورکار با امکانات شخصی، ملزم به انجام پروژه است.

در صورتی که ظرف این مدت پروژه به اتمام برسد، مشمول از خدمت سربازی ترخیص خواهد شد و در غیر اینصورت، تا زمان اتمام پروژه و تایید نهایی ارگان مربوطه باید در خدمت نیروهای مسلح باشد.

✅ پروژه‌های جایگزین خدمت سربازی ۱۴ ماهه است، اما اگر پروژه به اتمام نرسد، زمانی برای رهایی مشخص نشده است. برای مثال، اگر مشمولی نتوانسته در مدت ۱۴ ماهه پروژه را تمام کند، حتی اگر ۳ سال هم طول بکشد، از خدمت سربازی ترخیص نمی‌شود و کارت پایان خدمت برای او صادر نخواهد شد.

✅ امکان انصراف از انجام پروژه و ورود به خدمت عادی سربازی تنها در صورت تایید سازمان مربوطه امکان‌پذیر است و اختیاری نیست!

بیشتر بخوانید: مراحل دریافت امریه
بیشتر بخوانید: سامانه امریه وزارت علوم

مزایای و معایب پروژه جایگزین خدمت سربازی

👍 مزایا:

✅ امکان پایان خدمت ظرف مدت ۱۴ ماه: یکی از مزیت‌های اصلی پروژه جایگزین خدمت سربازی، این است که مشمولین می‌توانند تا حداکثر ۱۴ ماه، خدمت سربازی خود را به پایان برسانند.

✅ صدور کارت پایان خدمت: پس از اتمام موفق پروژه جایگزین خدمت، کارت پایان خدمت به مشمول صادر می‌شود.

✅ امکان دورکاری در تمام طول مدت انجام پروژه: مشمولین می‌توانند در طول انجام پروژه، از محل سکونت خود دورکاری کنند و از امکانات شخصی خود استفاده نمایند.

✅ امکان جذب در سازمان مربوطه بعد از اتمام پروژه: پس از اتمام پروژه، مشمولین احتمال جذب در سازمان مربوطه را دارند.

✅ امکان فعالیت گروهی برای تسریع در روند اتمام پروژه: مشمولین می‌توانند با همکاری و فعالیت گروهی، روند انجام پروژه را تسریع دهند.

مزایای و معایب پروژه جایگزین خدمت سربازی

👎 معایب:

❌ امکان دریافت همزمان پروژه کسری خدمت و جایگزین خدمت وجود ندارد: مشمولین نمی‌توانند همزمان از پروژه‌های کسری خدمت و جایگزین خدمت بهره‌مند شوند.

❌ با دریافت پروژه جایگزین خدمت، کسری‌های دیگر قابل استفاده نیست: مشمولین با پذیرش پروژه جایگزین خدمت، امکان استفاده از سایر کسری‌های خدمت را ندارند.

❌ انتخاب موضوع و نحوه کار پروژه توسط سازمان مربوطه مشخص می‌شود: مشمولین نیاز به پذیرش موضوع و نحوه انجام پروژه‌های توسط سازمان مربوطه دارند و این امر از آن‌ها مستقل نیست.

❌ اکثریت پروژه‌ها سخت و زمان‌بر است: بیشتر پروژه‌های جایگزین خدمت به دلیل پیچیدگی و زمان‌بر بودن، مشکلاتی را برای مشمولین ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: امریه دانشگاه علمی کاربردی
بیشتر بخوانید: امریه دانشگاه تهران

پروژه کسری خدمت

پروژه کسری خدمت

برچسب ها

پروژه کسری خدمت شرایط و مراحل کسری خدمت ثبت نام پروژه کسری خدمت رشته های پروژه کسر خدمت نحوه دریافت پروژه معاف از خدمت

پروژه کسری خدمت,شرایط و مراحل کسری خدمت , ثبت نام پروژه کسری خدمت , رشته های پروژه کسر خدمت , نحوه دریافت پروژه معاف از خدمت,پروژه,کسری خدمت,پروژه سربازی

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

پروژه کسری خدمت

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل