تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

📚 خلاصه ای از مقاله رتبه قبولی در دانشگاه های تهران:

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

در این مقاله رتبه قبولی در دانشگاه های تهران به تفکیک مقاطع و رشته ها توضیح داده شده و آخرین رتبه مجاز در دانشگاه های سراسری و آزاد تهران ارائه شده است

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

در دانشگاه‌های تهران، بازه‌های رتبه قبولی برای رشته‌های پرمتقاضی مانند روانشناسی، معماری و داروسازی در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکتری متفاوت است. به طور کلی، آخرین رتبه مجاز سراسری براساس سهمیه آزاد و ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های سطح اول تهران برای همه مقاطع تحصیلی در بازه رتبه‌های زیر 1000 و سه رقمی قرار دارد.

دانشگاه‌های تهران مانند صنعتی شریف، تهران، امیر کبیر و دانشگاه هنر تهران نیز در مقاطع مختلف تحصیلی و رشته‌های مختلف رتبه‌های قبولی متفاوتی دارند. آخرین رتبه مجاز سراسری این دانشگاه‌ها در مقطع لیسانس در بازه زیر 1000 و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با سهمیه آزاد رتبه‌های زیر 500 قرار دارد.

دانشگاه‌های آزاد تهران نیز مانند تهران جنوب و مرکزی برای رشته‌های پرمتقاضی در مقاطع کارشناسی رتبه‌های زیر 10000 و برای مقاطع ارشد و دکتری رتبه‌های زیر 5000 می‌پذیرند. اطلاع از آخرین رتبه مجاز در رشته و دانشگاه مورد نظر در سهمیه‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا انتخاب رشته‌ای مناسب و منطقی انجام دهید.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

بررسی انواع دوره‌های روزانه، شبانه و پردیس‌های خودگردان در دانشگاه‌های تهران و مقایسه بازه‌های رتبه قبولی آزاد و سراسری برای رشته‌های محبوب مانند برق، روانشناسی، معماری و داروسازی در تمام مقاطع تحصیلی نیز اهمیت دارد و به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تری داشته باشید. هدف ما ارائه اطلاعات دقیق و کاربردی برای کمک به شما در انتخاب بهترین مسیر تحصیلی است.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

مسأله رتبه‌بندی در دانشگاه‌های تهران، علیرغم استفاده از آزمون کنکور به منظور ورود به دانشگاه‌های معتبر و در رشته‌های محبوب، به یک رقابت اصلی تبدیل شده است. در این رقابت، دانش‌آموزان و دانشجویان سعی در کسب رتبه‌بندی قابل قبول در دانشگاه‌های تهران دارند. در اولویت اول، دانشگاه‌های سراسری در نظر گرفته می‌شوند، که دارای دوره‌های روزانه، شبانه و پردیس‌های خودگردان هستند. در ادامه مقاله، به معرفی و تفاوت این دوره‌ها و دانشگاه‌های برگزار کننده آنها پرداخته شده است.

تفاوت بین دوره‌های روزانه و شبانه در این است که دانشجویانی که در دانشگاه‌های سراسری روزانه قبول می‌شوند، هزینه‌ای بابت شهریه پرداخت نمی‌کنند. اما دانشجویانی که در دوره‌های شبانه شرکت می‌کنند، باید مبلغی نسبتاً بالاتر نسبت به دانشگاه‌های غیرانتفاعی پرداخت کنند. همچنین، دوره‌های پردیس خودگردان نیز همراه با شهریه‌های بالا برای رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی و دندانپزشکی در رشته تجربی و برق و مهندسی عمران در رشته ریاضی برگزار می‌شوند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، صنعتی شریف تهران و صنعتی امیرکبیر دارای شرایط پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان هستند. در واقع، رتبه قبولی در دانشگاه‌های تهران بر اساس آخرین رتبه‌بندی قابل قبول سراسری با سهمیه آزاد برای رشته‌های پرطرفدار به کمتر از 1000 خلاصه می‌شود.

علاوه بر دوره‌های دانشگاه‌های سراسری مذکور، داوطلبان با قبول شرایط کنکور و یا به شرط معدل، امکان انتخاب رشته‌های مورد علاقه خود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، آزاد و پیام نور را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: نرم افزار تخمین رتبه کنکور
بیشتر بخوانید: ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی تهران

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع کارشناسی

جستجو برای کسب رتبه قبولی در دانشگاه‌های تهران در مقطع کارشناسی برای داوطلبان با رشته‌های مختلف و بر اساس آخرین رتبه‌های مجاز سراسری با سهمیه آزاد، با تفاوت‌هایی مواجه می‌شود. واقعیت این است که برای ورود به دانشگاه‌های سراسری روزانه، نیاز به کسب رتبه قبولی در کنکور زیر 1000 برای رشته‌های محبوب و زیر 7000 برای دیگر رشته‌ها است. همچنین، رتبه‌های قبولی میان 7000 تا 10000 نیز می‌توانند در دوره‌های شبانه یا پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های سراسری پذیرفته شوند.

داوطلبان باید به این نکته توجه کنند که زیرگروه‌ها در همه گروه‌های آزمایشی حذف شده‌اند، بنابراین برای اطلاع از رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های تهران در مقطع کارشناسی، لازم است این نکته را در نظر بگیرند.

همچنین، برای پذیرش در دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی، امکان پذیرش داوطلبان با رتبه‌های بالای 10000 برای رشته‌های پرطرفدار وجود دارد. در جدول زیر، چند نمونه از آخرین رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های تهران و آخرین رتبه‌های مجاز سراسری برای رشته‌های پرطرفدار گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک کنکور سال گذشته با توجه به زیرگروه‌های کنکور ریاضی ارائه شده است.

در نتیجه، داوطلبان باید با دقت و هوشمندی به کسب اطلاعات لازم بپردازند و در آزمون‌ها و کنکورها بهترین عملکرد را از خود ارائه دهند تا به رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های مورد نظر خود برسند. انتخاب رشته و دانشگاه مناسب نقش مهمی در مسیر تحصیلی و حرفه‌ای آینده داوطلبان ایفا می‌کند، بنابراین تصمیم‌گیری بهترین گزینه را از آنها می‌طلبد.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع کارشناسی

در جدول زیر چند نمونه از آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های تهران و آخرین رتبه مجاز سراسری برای رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی تجربی مانند پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی کنکور سال گذشته ارائه شده است.

آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های پزشکی تهران آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های پزشکی تهران

 

در جدول زیر چند نمونه از آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های تهران و آخرین رتبه مجاز سراسری برای رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی انسانی مانند حقوق و روانشناسی کنکور سال گذشته ارائه شده است.

آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های تهران رشته انسانی آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های تهران رشته انسانی

همانطور که در جدول های بالا بررسی شد، رتبه قبولی لازم برای پذیرش در دوره های روزانه و شبانه مقطع کارشناسی در دانشگاه های رده اول تهران در رشته های پرطرفدار برای هر سه گروه ریاضی، تجربی و انسانی در بازه رتبه های کشوری زیر 3000 هزار و رتبه در سهمیه زیر 1000 می باشد.

بیشتر بخوانید: رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است
بیشتر بخوانید: رتبه در سهمیه چیست
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع ارشد

با توجه به اینکه ۴۰ درصد از ظرفیت دوره‌های روزانه دانشگاه‌های دولتی به سهمیه استعداد درخشان اختصاص پیدا می‌کند، تقریبا هیچ دانشگاهی در تهران نتوانسته است از این ۴۰ درصد استفاده کند. آیین‌نامه استعداد درخشان با هدف حفظ و نگهداری نخبگان در داخل کشور تدوین شده است؛ اما آمارها نشان می‌دهد کسب رتبه قبولی در دانشگاه‌های تهران در مقطع ارشد به دلیل ظرفیت پذیرش پایین دانشگاه‌ها، به چالش‌هایی برخورده است و چندان ساده نیست.

به عنوان مثال، در گروه آموزشی پزشکی و ارشد رشته‌های پرطرفداری مانند انواع گرایش‌های پرستاری و صنایع غذایی، نیاز به کسب رتبه‌های تک رقمی یا دو رقمی داریم. با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌های تهران، برای پذیرش در دوره‌های شبانه نیز داوطلبان نیازمند کسب رتبه‌های دو تا سه رقمی می‌شوند.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع ارشد

در بررسی‌های انجام شده در گروه علوم مهندسی و رشته‌های پرمتقاضی مانند مهندسی معماری در گرایش‌های معماری داخلی و مهندسی فناوری، داوطلبان باید برای کسب رتبه قبولی دو رقمی یا حداقل رتبه زیر 200 برای دانشگاه‌های تهران در دوره‌های روزانه و کسب رتبه زیر 1000 برای قبولی در دانشگاه‌های غیرانتفاعی سوره و پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی به رقابت می‌پردازند.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع ارشد

جدول بالا نمونه‌هایی از آخرین رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های تهران در مقطع ارشد و آخرین رتبه‌های مجاز سراسری با سهمیه آزاد برای رشته‌های پرطرفدار مهندسی معماری و معماری داخلی کنکور ارشد سال گذشته را نشان می‌دهد. برای پذیرش در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پردیس‌های خودگردان در مقطع ارشد، نیاز به کسب رتبه‌های زیر 2000 داریم.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع دکتری

در میان دانشگاه‌های سطح اول تهران، دانشگاه تهران به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای پذیرش در مقطع دکتری شناخته می‌شود. هر ساله، این دانشگاه در رشته‌های متنوع از طریق کنکور یا آزمون‌های استعداد درخشان دانشجو می‌پذیرد.

برای کسب رتبه قبولی در دانشگاه‌های تهران در مقطع دکتری، داوطلبان به رتبه‌های دو رقمی و زیر 100 نیاز دارند. همچنین، پذیرش در مقطع دکتری در دوره‌های نوبت دوم یا شبانه و پردیس‌های دانشگاهی و برخی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی معتبر نیز برای یک سری از رشته‌ها امکان‌پذیر است.

در جدول زیر، میزان رتبه قبولی در دانشگاه‌های تهران بر اساس آخرین رتبه‌های مجاز سراسری با سهمیه پذیرش آزاد در مقطع دکتری سال 1400 در رشته‌های روانشناسی و حسابداری بازه‌های دو رقمی و زیر 50 نشان داده شده است. به عنوان مثال، آخرین رتبه‌پذیرفته شده در گرایش روانشناسی بالینی در دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ تهران با سهمیه آزاد 59 بوده است.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران مقطع دکتری

لازم به ذکر است که کنکور دکتری دارای مرحله مصاحبه نیز می‌باشد. به همین دلیل، دانشجویان باید از سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری مناسب برخوردار باشند و مدارک زبان معتبر را نیز در اختیار داشته باشند. نمره مصاحبه دکتری دانشگاه تهران از 50 نمره تشکیل می‌شود که در کنار 50 نمره آزمون کتبی، نمره نهایی داوطلب را تعیین خواهد کرد.

در نتیجه، داوطلبان علاقه‌مند به پذیرش در دانشگاه‌های تهران در مقطع دکتری باید با دقت به ضوابط و معیارهای مورد نیاز توجه کرده و آمادگی لازم برای موفقیت در آزمون‌ها و مصاحبه‌ها را داشته باشند. تصمیم‌گیری مناسب و مدون در این مراحل مهم، به داوطلبان کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن به رتبه قبولی در دانشگاه‌های مورد علاقه‌شان دست پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور دکتری سراسری
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته دکتری

رتبه قبولی در دانشگاه های آزاد تهران

در دانشگاه‌های آزاد تهران، پذیرش داوطلبان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری محدودیت خاصی ندارد. اگر در نتایج اولیه منتشر شده در سازمان سنجش آموزش کشور، وضعیت انتخاب رشته برای داوطلب مجاز اعلام شده باشد، فرد می‌تواند در انتخاب رشته دانشگاه‌های آزاد تهران در همه مقاطع تحصیلی شرکت کند.

فارغ‌التحصیلان هر یک از رشته‌های نظری مانند ریاضی، تجربی و انسانی برای پذیرش در دانشگاه‌های آزاد تهران در رشته‌های برق، معماری، روانشناسی و داروسازی به کسب رتبه‌هایی در بازه زیر 10000 نیاز دارند. جدول زیر، نمرات کشوری و نمرات در زیرگروه‌های رشته‌های نظری برای پذیرش در مقطع کارشناسی کنکور سراسری سال گذشته در دانشگاه‌های آزاد تهران را نشان می‌دهد:

رتبه قبولی در دانشگاه های آزاد تهران

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دلیل وجود ظرفیت پذیرش‌های محدود در دانشگاه‌های دولتی، ورود به دانشگاه‌های آزاد جایگاه مناسبی دارد. برای کسب رتبه قبولی در ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های آزاد در رشته‌های پرمتقاضی، داوطلبان باید حداکثر رتبه‌های زیر 2000 را داشته باشند. نمرات کشوری و نمرات در زیرگروه‌های رشته‌های پرمتقاضی طبق آخرین رتبه‌های مجاز سراسری با سهمیه آزاد برای پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های آزاد تهران سال 1400 در جدول زیر آورده شده است:

رتبه قبولی در دانشگاه های آزاد تهران مقطع ارشد

با توجه به اطلاعات ارائه شده در جداول فوق، برای کسب رتبه قبولی در دانشگاه‌های آزاد تهران در مقاطع مختلف تحصیلی، داوطلبان باید تلاش کنند تا به نمرات مناسب و در بازه‌های ذکر شده دست یابند. انتخاب رشته‌ها و مقاطع تحصیلی با توجه به علاقه‌مندی و توانایی‌های شخصی اهمیت دارد تا دانشجویان بتوانند در مسیر تحصیلی خود موفقیت‌آمیز باشند.

بیشتر بخوانید: آخرین رتبه قبولی پزشکی دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انتخاب رشته دانشگاه آزاد

رتبه قبولی در دانشگاه های پیام نور تهران

در چند سال اخیر، کسب رتبه قبولی در دانشگاه‌های پیام نور تهران به دلیل اعتبار مدرک و سطح بالای علمی دانشجویان، جذابیت بسیاری از داوطلبان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه‌ها به علت طرح امتحانات به صورت محرمانه و بدون دخالت اساتید، مدرک‌هایی با اعتبار بالا را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند.

قبولی در دانشگاه‌های پیام نور تهران بدون محدودیت خاصی صورت می‌پذیرد. بر اساس جدول زیر که مربوط به کنکور سال گذشته است، برای ورود به رشته‌های پرطرفدار مانند روانشناسی در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری، داوطلبان با بدست‌آوردن رتبه‌های زیر 5000، 2000 و 1000 به ترتیب می‌توانند در دانشگاه‌های پیام نور تهران پذیرش یابند.

رتبه قبولی در دانشگاه های پیام نور تهران

بر اساس مقایسه کسب رتبه‌های قبولی در سه مقطع تحصیلی مختلف، برای ورود به رشته‌های تحصیلی پرطرفدار دانشگاه‌های پیام نور تهران، هر چه مقطع تحصیلی بالاتر رود، داوطلب به کسب رتبه‌های قبولی با مقادیر کمتر نیاز دارد. این نکته حاکی از وجود ظرفیت‌های پذیرش محدود در دانشگاه‌هاست.

در نهایت، انتخاب رشته‌های تحصیلی و مقاطع دلخواه، باید به عهده دانشجویان باشد و تلاش‌های ایشان در کسب رتبه‌های قبولی، در جهت تحقق اهداف تحصیلی و شغلی خود موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دانشگاه پیام نور
بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور

مشاوره آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

برای داوطلبان کنکور‌های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری که قصد پذیرش در دانشگاه‌های تهران را دارند، انتخاب رشته تحصیلی مناسب بسیار اهمیت دارد. برای این منظور، سامانه‌های تخمین رتبه را با وارد کردن مقطع و رشته مورد نظر، جهت اطلاع از ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های تهران در دوره‌های روزانه، شبانه و پردیس‌های خودگردان بر اساس آخرین رتبه مجاز سراسری با سهمیه آزاد مشاهده کنید. اطلاعات به دست آمده درباره ظرفیت‌ها و بازه‌های رتبه قبولی دانشگاه‌های تهران، مهم و حیاتی است.

به علاوه، آگاهی از نحوه انتخاب رشته و اولویت‌بندی دانشگاه‌ها در فرآیند قبولی نیز اهمیت دارد. برای این منظور، پس از دریافت کارنامه و نتایج اولیه کنکور، حدود یک هفته فرصت دارید تا فرآیند انتخاب رشته دانشگاه‌های مورد نظر خود را انجام دهید. بررسی نتایج اولیه و درصد دروس کنکور، به شما و مشاور انتخاب رشته کمک خواهد کرد تا با دید واقع‌بینانه، رشته‌ای را که بهترین انتخاب برای شماست را انتخاب کنید.

برای انتخاب رشته صحیح، ابتدا بر اساس رشته‌های مورد علاقه و دانشگاه‌های سطح اول در رشته مورد نظر، اقدام کنید. مثلاً برای انتخاب رشته معماری در دانشگاه تهران، ابتدا دوره روزانه را انتخاب کنید و در اولویت بعدی دوره شبانه را در رشته معماری مد نظر قرار دهید. همچنین، دانشگاه‌های دیگری که رشته معماری را ارائه می‌دهند را نیز در انتخاب‌های خود در نظر بگیرید.

با انجام این مراحل و مطالعه دقیق، انتخاب رشته دانشگاهی مناسب و مطابق با اهداف و علاقه‌های شما ممکن است و از شما خواستار تلاش و تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه خواهد شد. امیدوارم در این مسیر، به تحصیلات بالاتر و رسیدن به آرزوهای تحصیلی خود دست یابید.

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه های بدون کنکور
بیشتر بخوانید: صفر تا صد انتخاب رشته
بیشتر بخوانید: لیست رشته های کنکور کاردانی به کارشناسی

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی رتبه قبولی در دانشگاه های تهران کلیک کنید.

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

برچسب ها

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران اخرین رتبه مجاز آخرین رتبه قبولی در دانشگاه های تهران اخرین رتبه مجاز سراسری و آزاد

آخرین رتبه مجاز سراسری دانشگاه,اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور,دانشگاه های پردیس خودگردان,انتخاب رشته دانشگاه آزاد,آخرین رتبه مجاز سراسری,دانشگاه های آزاد تهران,سهمیه استعداد درخشان,زیرگروه کنکور ریاضی,دانشگاه های سراسری,دانشگاه های تهران,دانشگاه های آزاد,آخرین رتبه قبولی,آخرین رتبه مجاز,دانشگاه سراسری,دانشگاه تهران,دانشگاه آزاد,رتبه قبولی,آزاد رتبه,دانشگاه ‌,دانشگاهی,دانشگاه,تهران,شبانه,قبولی,آزاد,رتبه

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

رتبه قبولی در دانشگاه های تهران

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل