تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

📚 خلاصه ای از مقاله سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان:

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

در این مقاله به معرفی سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان پرداخته شده و شرایط پذیرش، رشته ها، تعداد ظرفیت و نحوه بکارگیری فارغ التحصیلان بیان شده است

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

به منظور تأمین نیروی انسانی و اعضای هیئت آموزشی خود، دانشگاه فرهنگیان تصمیم گرفته است تا سهمیه‌ای از دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان را در نظر بگیرد و آنان را به عنوان داوطلبان مناسب برای پذیرش در این دانشگاه در نظر بگیرد. این سهمیه‌بندی به همه‌ی داوطلبان کنکور اجازه ورود نمی‌دهد و اینکه فقط دانش‌آموزانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل کرده‌اند، می‌توانند در این رشته‌ها پذیرفته شوند، یکی از شرایط اساسی برای پذیرش است که توسط سازمان استعدادهای درخشان تعیین شده است.

هر ساله، وزارت آموزش و پرورش به منظور تکمیل اعضای هیئت آموزشی مدارس، از دو روش برای استخدام معلمان جدید استفاده می‌کند. این دو روش شامل پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان و استخدام معلمان و دبیران از طریق آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش است. علاوه بر این، در پذیرش داوطلبان، سهمیه‌های مختلفی مانند سهمیه ایثارگران و سایر موارد نیز مدنظر قرار می‌گیرد. با این حال، در سال جاری و برای اولین بار، وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفته است که سهمیه‌های مدارس تیزهوشان را نیز در فرآیند پذیرش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در نظر بگیرد.

بعد از انتشار خبر مبنی بر در نظر گرفتن سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان، یکی از پرتکرارترین سوالاتی که از دانش‌آموزان و داوطلبان مطرح می‌شود، این است که این سهمیه شامل چه افرادی می‌شود و چه شرایطی برای استفاده از آن وجود دارد. در پاسخ به این سوال، باید بیان کرد که یکی از شرایط اساسی برای پذیرش در رشته‌های مختلف با سهمیه مدارس تیزهوشان، تحصیل در خود این مدارس یا همان سمپاد است. به منظور روشن‌تر شدن این موضوع، این مقاله به تشریح دقیق تر اطلاعات و شرایط موردنیاز برای استفاده از سهمیه مدارس تیزهوشان در فرآیند پذیرش دانشگاه فرهنگیان خواهد پرداخت.

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

یکی از رشته های مورد توجه بسیاری از افراد در انتخاب مسیر حرفه‌ای، رشته معلمی است. بسیاری از داوطلبان علاقه دارند که در زمینه‌های معلمی و دبیری تحصیل کرده و در نهایت به عنوان اعضای هیئت آموزشی و پرورش فعالیت کنند. در سال جاری، سیاست‌ها و الگوهای پذیرش دانشجویان توسط وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌های فرهنگیان تغییر کرده‌اند و به این تغییرات می‌توان به تغییر در حداقل تراز دانشگاه فرهنگیان، بورسیه‌های دانشگاهی و همچنین سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد.

در سال جاری، برای اولین بار، سازمان استعداد درخشان با همکاری دانشگاه فرهنگیان، موضوع سهمیه مدارس تیزهوشان در فرآیند پذیرش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را به میان آورده است. این موضوع باعث شده تا یکی از نگرانی‌های داوطلبان که به دنبال انتخاب رشته مناسب هستند، مرتفع گردد. سؤالاتی مانند این که چه افرادی می‌توانند از این سهمیه بهره‌برداری کنند یا چه شرایطی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از طریق این سهمیه وجود دارد، بسیار مطرح شده‌اند.

برای توضیح این موضوع، باید اشاره کرد که طبق اطلاعیه‌های منتشر شده، همه دانش‌آموزانی که در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل کرده و در سال جاری شرایط ثبت‌نام در دانشگاه فرهنگیان مانند حداقل تراز مورد نیاز را دارند، مجاز به انتخاب رشته‌های معمولی دانشگاه فرهنگیان و همچنین رشته‌هایی که از سهمیه مدارس تیزهوشان برخوردارند، خواهند بود.

لازم به ذکر است که پس از اتمام دوره تحصیلی، دانشجویان می‌بایست در آزمون اصلح عمومی و آزمون اصلح ویژه معلمان مدارس استعدادهای درخشان شرکت کنند و نمره قبولی را کسب نمایند. همچنین، داوطلبان کنکوری به طور همزمان می‌توانند علاوه بر انتخاب رشته‌های مختلف دانشگاه فرهنگیان، رشته‌های دارای بورسیه نیز را انتخاب نمایند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دانشگاه فرهنگیان
بیشتر بخوانید: ثبت نام تیزهوشان

شرایط سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

با توجه به جدید بودن رویکرد سهمیه مدارس تیزهوشان در فرآیند پذیرش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، یکی از پرتکرارترین سوالات کنکوری‌ها و داوطلبان این است که چگونه می‌توانند از این سهمیه بهره‌برداری کنند و چه شرایطی برای انتخاب این مسیر وجود دارد؟ در اینجا به پاسخ به این سؤال می‌پردازیم.

اهمیت اصلی در اینجا این است که داوطلبان حتماً باید دارای مدرک فارغ‌التحصیلی از مدارس تیزهوشان یا مدارس سمپاد باشند. این شرط اساسی برای استفاده از سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان محسوب می‌شود.

همچنین، از داوطلبان موردنظر خواسته می‌شود که به تمام شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشگاه فرهنگیان نیز تطابق داشته باشند. به عبارت دیگر، باید شرایطی مانند حداقل تراز و معدل مورد نیاز را نیز داشته باشند.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

👈 دارا بودن تابعیت ایرانی

👈 اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی ایران

👈 التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

👈 عدم سو سابقه محکومیت جزایی و کیفری

👈 داشتن سلامت کامل روانی و جسمانی از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی

👈 نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل

👈 برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شان معلمی

شرایط اختصاصی پذیرش داوطلبان آزاد

⭐ برای کنکور 1402 دارا بودن حداقل نمره علمی كل 6000 و بالاتر

⭐ براساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402، حداکثر سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان، 24 سال تمام در نظر گرفته شده است.

⭐ داشتن حداقل معدل كل 14 در دوره متوسطه دوم (پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم)

⭐ بومی بودن داوطلب در كد رشته محل مربوط

⭐ برخورداری از سلامت كامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی.

⭐ موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی.

مطابق اعلامات دانشگاه فرهنگیان و سازمان استعداد درخشان، در سال جاری، داوطلبانی که تمایل به تدریس در مدارس تیزهوشان دارند، می‌توانند در صورت داشتن تطابق با شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان، رشته‌های مرتبط با سهمیه مدارس تیزهوشان را انتخاب کنند. پس از قبولی در مصاحبه‌ها و طی مراحل پذیرش معمولی دانشگاه، دانشجویان در مسیر تحصیلی‌شان پیش می‌روند.

لازم به ذکر است که دانشجویان تحت پوشش این سهمیه باید در آزمون اصلح مشترک با دانشجویان عادی دانشگاه فرهنگیان شرکت کرده و همچنین در آزمون اصلح ویژه معلمان مدارس تیزهوشان که توسط دانشگاه فرهنگیان و سازمان استعداد درخشان ترتیب داده می‌شود، شرکت نمایند و نمره قبولی را کسب کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان
بیشتر بخوانید: پذیرش بدون کنکور دانشگاه فرهنگیان
بیشتر بخوانید: سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش

رشته های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان دانشگاه فرهنگيان

تا اینجا به کلیات سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان و شرایط پذیرش پرداخته‌ایم، اما جزئیات مربوط به رشته‌های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان در این دانشگاه نیز بسیار حائز اهمیت است. داوطلبان باید در نظر داشته باشند که این سهمیه در سال جاری تنها در تعداد محدودی از استان‌ها قابل استفاده است. به منظور اطلاعات دقیق‌تر، لینک دانلود فایلی که جزئیات رشته‌های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان دانشگاه فرهنگیان را توضیح می‌دهد، در ادامه ارائه شده است.

همچنین، دانش‌آموزانی که در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل کرده و علاقه دارند رشته‌های دانشگاهی را انتخاب کنند، می‌توانند علاوه بر انتخاب رشته‌های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان، رشته‌های دیگر دانشگاه فرهنگیان و همچنین رشته‌هایی که از بورسیه‌های دانشگاه برخوردار هستند، را نیز انتخاب نمایند. دقت داشته باشید که در صورت انتخاب رشته‌های بورسیه، دانشجویان دو سال از دوره تحصیل خود را در دانشگاه‌های دولتی منتخب و دو سال را در دانشگاه فرهنگیان تحت پوشش قرار داده و در پایان به مدرک دوگانه دانشگاه دولتی و فرهنگیان دست خواهند یافت.

بیشتر بخوانید: نقل و انتقالات فرهنگیان
بیشتر بخوانید: سامانه گلستان دانشگاه فرهنگیان

ظرفیت سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

طبق اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در سال جاری، ظرفیت سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان به تعداد 829 نفر محدود شده است. داوطلبانی که قصد دارند در رشته‌های مرتبط با مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان تحصیل نمایند و از جمله خود فارغ‌التحصیلان این مدارس هستند، با رعایت شرایط پذیرش معین، می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

ظرفیت سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان برابر با 829 نفر در سال جاری می‌باشد.

در راستای اهداف تدریس و دبیری در مدارس استعدادهای درخشان یا تیزهوشان، انتخاب رشته‌های آموزشی از میان موارد اعلامی توسط دانشگاه فرهنگیان ممکن است. این رشته‌ها شامل حوزه‌های مختلفی همچون ریاضی، امور تربیتی، علوم تجربی، زبان و ادبیات فارسی، راهنمایی و مشاوره، و سایر موارد است. علاقه‌مندان به تدریس و دبیری در محیط مدارس تیزهوشان با توجه به پیوستهای منطبق با این رشته‌ها، می‌توانند رشته‌های دارای سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان را انتخاب نمایند.

بیشتر بخوانید: ظرفیت دانشگاه فرهنگیان
بیشتر بخوانید: سخت ترین و آسان ترین رشته های دانشگاهی

نحوه بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان در مدارس تیزهوشان

در چند سال اخیر، آموزش و پرورش به همراه دانشگاه فرهنگیان همواره تمایل داشته‌اند که آزمون اصلح عمومی را برای دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی و تمام کردن دوره مهارت‌آموزی برای ورود به شغل معلمی برگزار کنند. اما در سال جاری، این روند تغییر کرده است. برای اولین بار، دانشگاه فرهنگیان تصمیم به برگزاری آزمون اصلح برای دانشجویان خود گرفته است. طبق اطلاعات موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور، تمام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان می‌بایست پس از اتمام تحصیل در آزمون اصلح دانشگاه شرکت کنند و نمره قبولی را کسب نمایند.

همچنین، فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان که از سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه استفاده نموده‌اند، باید به همان شکلی که سایر دانشجویان عمل می‌کنند، در آزمون اصلح ویژه معلمان مدارس استعداد درخشان نیز شرکت کنند و نمره قبولی را کسب کنند.

در نظام بکارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان در مدارس تیزهوشان، افرادی که از سهمیه مدارس تیزهوشان استفاده کرده‌اند و در آزمون‌های معلمان مدارس استعداد درخشان نمره قبولی کسب کرده‌اند، می‌توانند به عنوان معلم در مدارس تیزهوشان فعالیت کنند. در صورت عدم کسب نمره قبولی در آزمون‌های ویژه معلمان مدارس استعداد درخشان، فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان معلم در دیگر مدارس فعالیت کنند. همچنین، ادامه همکاری و استخدام در مدارس تیزهوشان نیز بستگی به ارزیابی‌های عملکرد در هر سال تحصیلی دارد.

بیشتر بخوانید: رشته های بورسیه دار علوم انسانی
بیشتر بخوانید: رشته های بورسیه ریاضی فیزیک
بیشتر بخوانید: رشته های بورسیه علوم تجربی

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان کلیک کنید.

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

برچسب ها

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان شرایط پذیرش سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان سهمیه پذیرش مدارس استعداد درخشان از طریق رشته محل های دانشگاه فرهنگیان سهمیه تیزهوشان دانشگاه فرهنگيان

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان , شرایط پذیرش سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان , سهمیه پذیرش مدارس استعداد درخشان از طریق رشته محل های دانشگاه فرهنگیان , سهمیه تیزهوشان دانشگاه فرهنگيان

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

سهمیه مدارس تیزهوشان در دانشگاه فرهنگيان

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل