تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه:

ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه

توضیحات جامع درباره آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402 و مرکز وکلای قوه قضاییه 1402 مانند زمان، آموزش ثبت نام و شرایط شرکت و ثبت نام آزمون وکالت ۱۴۰۲ بیان شده است.

ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه

ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه

داوطلبانی که به علاقه‌مندی به رشته‌های شغلی مرتبط با دستگاه‌های قضایی و شرایط اخذ پروانه فعالیت وکالت دارند، می‌توانند در آزمون وکالت سال ۱۴۰۲ ثبت نام کنند. پس از اتمام دوره کارآموزی و آموزش، این داوطلبان مجوز وکالت پایه یک خود را دریافت کرده و در این حوزه فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

فرآیند ثبت نام در آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه سال ۱۴۰۲ آغاز شده و تا تاریخ ۲۹ خردادماه ادامه خواهد داشت. برای ثبت نام در آزمون، می‌توانید از لینک مربوطه استفاده کنید.

 

ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری توسط کانون‌های وکلا دادگستری ایران تعیین می‌شود و شرایط آزمون وکالت قوه قضاییه، مشاوران حقوقی، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به عهده مرکز وکلا است. این دو آزمون به صورت جداگانه برگزار می‌شوند و در صورت عدم وجود شرایط لازم برای شرکت در آزمون، ثبت نام لغو خواهد شد و امکان شرکت در آزمون و دریافت پروانه وکالت وجود نخواهد داشت.

در این مقاله به تفصیل در مورد زمان، شرایط و نحوه ثبت نام در آزمون وکالت سال ۱۴۰۲ کانون وکلا دادگستری و قوه قضاییه پرداخته شده است. این اطلاعات به داوطلبانی که شرایط شرکت در آزمون را دارند، امکان تکمیل فرآیند ثبت نام خود را در زمان مقرر می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری

معرفی مرکز وکلا قوه قضائیه

مرکز وکلا قوه قضائیه، به تأسیس در سال 1380 با تأکید بر ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، اقدام نمود. در آن زمان، تعداد وکلا به طور قابل توجهی کم بود و قدرت پاسخگویی به نیازهای حقوقی جامعه را نداشتند.

با توجه به اینکه حق انتخاب وکیل در امور مدنی و حقوقی یکی از حقوق افراد جامعه است و به منظور تسهیل دسترسی اشخاص به وکیل دادگستری، قانون برنامه سوم توسعه مجوز برگزاری آزمون و تایید صلاحیت فارغ التحصیلان حقوق را به علاوه کانون وکلا دادگستری در اختیار قوه قضائیه قرار داد.

قوه قضائیه با استفاده از مجوزی که قانون به آن اعطا کرده بود، می‌توانست صلاحیت دانش‌آموختگان رشته حقوق را تایید کرده و مؤسسات حقوقی را ایجاد نماید. از آنجایی که ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه محدودیت زمانی خاصی را در نظر نگرفته بود، قوه قضائیه همچنان به جذب وکلای جدید می‌پردازد.

بیش تر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۲

زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه سال ۱۴۰۲، به توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، اعلام خواهد شد. اعلام زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۲ در حال حاضر انجام شده و زمان ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه بین 23 تا 29 خرداد ماه تعیین شده است.

زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۲، همانند سال‌های گذشته، قابل تمدید برای جامعه می‌باشد. هرگونه تمدید مهلت ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، در این مقاله اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۲، در حال حاضر آغاز شده و تا 29 خردادماه ادامه خواهد یافت.

برای شرکت در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه سال ۱۴۰۲ و ثبت نام در این آزمون، که به آن آزمون مشاوران حقوقی نیز گفته می‌شود، مطلوب است که با شرایط ثبت نام و نحوه برگزاری این آزمون آشنا شوید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی مناسب، فرصت قبولی خود را در آزمون وکالت قوه قضاییه سال 1402 افزایش دهید. برای اطلاعات بیشتر درباره شرایط، نحوه ثبت نام و برگزاری آزمون، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

بیش تر بخوانید: ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی

شرایط ثبت نام وکالت قوه قضائیه 1402

  • داوطلب باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.
  • سن حداقل برای شرکت در آزمون باید ۲۴ سال و حداکثر ۶۵ سال در زمان صدور پروانه وکالت باشد.
  • داوطلب باید دانشنامه معتبر کارشناسی در رشته‌های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه‌های معتبر داخلی یا خارجی (با ارزشیابی رسمی) یا معادل حوزوی آن را داشته باشد.
  • افرادی که دارای مدرک کارشناسی بالاتر در رشته‌های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی هستند، مجاز به شرکت در آزمون هستند.
  • داوطلبانی که فاقد مدرک حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا معادل آن از دروس حوزوی هستند و تنها دارای مدارک بالاتر در رشته‌های مذکور می‌باشند، در صورت شرکت در آزمون، مدرک بالاتر آن‌ها معادل مدرک کارشناسی مربوطه نخواهد بود و قابل قبول نخواهد بود.
  • داوطلبان در حال خدمت نظام وظیفه یا در مهلت قانونی اعزام به خدمت پس از اتمام معافیت تحصیلی هستند، باید مدارک مربوطه را ارسال کنند.
  • قبل از ثبت نام، داوطلبان باید با شرایط و قوانین آزمون آشنا شوند، زیرا عدم رعایت این قوانین و مقررات به عهده خود آن‌ها است.
  • داوطلبانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، تا تاریخ مقرر مجاز به شرکت در آزمون هستند، در صورت ارائه گواهی فراغت از تحصیل.
  • لطفاً قبل از ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون وکالت قوه قضائیه، با شرایط فوق آشنا شده و اطلاعات لازم را دریافت کنید، زیرا مبلغ واریزی پس از واریز قابل استرداد نخواهد بود. داوطلبان در هنگام ثبت نام نباید مشمول شرایط غیبت از خدمت وظیفه عمومی باشند.

بیش تر بخوانید: ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

آموزش تصویری ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضائیه سال 1402

1. وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید.

2. از فهرست سامانه‌های موجود در صفحه، بر روی لینک “ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه سال 1402” کلیک کنید.

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 1

3. بر روی لینک “ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه سال ۱۴۰۲” کلیک کنید.

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 2

4. گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب کنید.

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 3

5. گزینه “سریال ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه سال ۱۴۰۲” را انتخاب کنید و سپس تایید و ادامه را بزنید.

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 4

6. در درگاه پرداخت الکترونیکی، اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کرده و دکمه پرداخت را فشار دهید. پس از پرداخت، به صفحه اصلی بازگردید و تیک گزینه موافقت با شرایط را فعال کرده و بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 5

7.  سریال خریداری شده را وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی، “تایید” را فشار دهید. سپس مدارک مورد نیاز و اطلاعات شخصی خود را تکمیل کنید تا کد پیگیری برای شما صادر شود. توجه کنید که تا زمان مشاهده کد پیگیری، ثبت نام شما ادامه دارد.

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 6

دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضائیه 1402

برنامه‌های درسی آزمون مشاوران حقوقی سال 1402 در زمان ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه منتشر خواهد شد. اطلاعات دقیق درباره دروس امتحانی آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۲ و مباحثی که در این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرند، در دفترچه ثبت نام منتشر می‌شود. همچنین، در این دفترچه به دروس امتحانی آزمون مشاوران حقوقی سال جاری نیز اشاره شده است.

دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضائیه

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه 1402

با توجه به ظرفیت پذیرش آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه در سال گذشته که بیش از پنج هزار نفر را شامل می‌شد، هنوز ظرفیت آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۲ اعلام نشده است. با در نظر گرفتن تغییرات کمی که هر ساله در آزمون اعمال می‌شود، می‌توان پیش‌بینی کرد که ظرفیت آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه در سال ۱۴۰۲ بر اساس جدول زیر خواهد بود.

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه 1

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه 2

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه 3

یک نکته مهم که باید به آن توجه کنیم، پس از قبولی در آزمون کتبی و کسب نمره قبولی، داوطلب باید به یک مصاحبه حضوری شرکت کند. برای ورود به آزمون وکالت و شروع دوره کارآموزی، لازم است مراحل تحقیقات و پذیرش در این مصاحبه را طی کنید.

البته، مرکز وکلا قوه قضاییه تنها نهادی نیست که مسئول برگزاری آزمون وکالت است. هر سال، کانون وکلا دادگستری همچنین این آزمون را برگزار می‌کند و در مقایسه با آزمون مرکز وکلا، زمان ثبت نام، ظرفیت پذیرش، دروس امتحانی و سایر شرایط آن تا حدود زیادی متفاوت است.

دانلود دفترچه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه ۱۴۰۲

برای کسانی که قصد شرکت در آزمون وکالت قوه قضائیه سال ۱۴۰۲ را دارند، دفترچه ثبت نام آزمون را می توانند از وبسایت سازمان سنجش دریافت کنند تا اطلاعات خود را تکمیل کنند. همچنین، فایل پی دی اف دفترچه ثبت نام در اختیارشان قرار داده شده است تا دسترسی به آن راحت‌تر باشد.

داوطلبانی که در آزمون کتبی سال ۱۴۰۲ قبول شده‌اند، به مصاحبه آزمون وکالت قوه قضائیه دعوت می‌شوند و در این مصاحبه، جنبه‌های علمی و شخصیتی آن‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد. افرادی که در تمامی مراحل آزمون موفق به کسب نمره قبولی شده و شرایط علمی و قانونی مربوطه را دارند، وارد دوره کارآموزی می‌شوند. پس از گذراندن این دوره ۱۸ ماهه و انجام تکالیف آموزشی، به آن‌ها پروانه وکالت صادر خواهد شد.

برای دانلود دفترچه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه ۱۴۰۲ کلیک کنید.

آشنایی با کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری، به عنوان یک سازمان قدیمی و معتبر در ایران، یکی از سازمان‌های مردم‌نهاد است که در سال 1331 هجری شمسی تأسیس شد. این سازمان به عنوان یک نهاد مستقل شناخته شده است و اولین بار در سال 1300 مجمع وکلا تأسیس شد. با تلاش و صبر وکلا، لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری کشور در سال 1333 هجری شمسی تصویب شد.

در ایران، 12 کانون وکلای دادگستری مستقل وجود دارد که کانون وکلا مرکزی آن در تهران قرار دارد و سایر کانون‌های وکلای دادگستری در شهرهای مختلف ایران مستقر هستند. این کانون‌ها تحت عنوان اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران (اسکودا) فعالیت می‌کنند و بسیاری از وکلای حرفه‌ای و کارآموزان وکالت دادگستری زیر نظر این کانون‌ها فعالیت می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و قوه قضاییه، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

زمان ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری ۱۴۰۲

با توجه به وجود دو آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری، زمان و روند ثبت نام و برگزاری این دو آزمون نیز متفاوت است. آزمون وکالت دادگستری ۱۴۰۲ توسط اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران (اسکودا) برگزار می‌شود و زمان ثبت نام و برگزاری این آزمون توسط کانون مشخص می‌شود.

ثبت نام آزمون وکالت دادگستری ۱۴۰۲ از تاریخ ۱۳ تا ۲۲ اردیبهشت ماه اعلام شده و تا تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه تمدید شده است. همچنین، آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در تاریخ ۱۳ مرداد ماه سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که زمان ثبت نام آزمون وکالت کانون کلای دادگستری متغیر است و تقویم ثبت نام در هر دوره متفاوت است.

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری آغاز شده و تا تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه تمدید شده است.

پس از اعلام جزئیات بیشتر زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری ۱۴۰۲، اطلاع رسانی در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام آزمون های استخدامی هیوا نیز انجام خواهد شد.

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری ۱۴۰۲

برای متقاضیان آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری، امکان ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه آزمون و شرکت در این آزمون را فراهم می‌کند. برای اهلیت شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا، تنها افرادی که مدرک کارشناسی در رشته‌های حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن را از دروس حوزوی و دانشگاهی با تأیید مرجع صالح دارند، مجاز به شرکت در آزمون هستند.

باید توجه داشت که داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در گرایش‌های حقوق بدون داشتن مدرک کارشناسی مرتبط در رشته‌های دیگر مورد قبول نیست و تنها مدرک کارشناسی بررسی می‌شود. در ادامه، شرایط دیگر شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سال ۱۴۰۲ بیان شده است.

– تابعیت ایرانی
– داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تأیید مرجع صالح
– داوطلبانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق دارند، باید دروس دوره کارشناسی را در مقطع کاردانی گذرانده باشند
– سن داوطلبان در زمان ثبت نام نباید بیشتر از چهل سال در حوزه قضایی استان تهران و پنجاه سال در سایر حوزه‌ها باشد.

متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا ۱۴۰۲ توصیه می‌شود قبل از ثبت نام، با مطالعه مقاله‌ای که در ادامه آمده، اطلاعات کامل درباره شرایط، ضوابط، سهمیه‌ها و امتیازات این آزمون را کسب کنند و سپس با اطمینان خاطر در آزمون وکالت دادگستری سال ۱۴۰۲ ثبت نام کنند.

آموزش تصویری ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402

برای ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402، ابتدا باید به وب‌سایت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org مراجعه کنید. سپس، دفترچه ثبت نامی را دانلود و دقیقاً مطالعه کنید. بعد از آن، مبلغ ثبت نام را پرداخت کرده و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید. پس از انجام این مراحل، می توانید ثبت نام خود را انجام دهید. باید توجه داشت که روند ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری با روند ثبت نام در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه تفاوت دارد. لذا، داوطلبان باید این تفاوت را در نظر بگیرند.

برای شروع ثبت نام، در وب‌سایت سازمان سنجش وارد شوید و در منوی سمت راست، روی گزینه “سایر آزمون های استخدامی” کلیک کنید. سپس، زیرمنوی “ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت” را انتخاب کنید.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری 1

در ادامه، مبلغ شرکت در آزمون را پرداخت کنید. برای این کار، روی گزینه “خرید کارت اعتباری” در منوی سمت راست کلیک کنید.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری

سپس، گزینه “سریال ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت” را انتخاب و دکمه تایید و ادامه را بزنید.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری 2

در مرحله بعد، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید و پس از انتخاب درگاه پرداخت، دکمه تایید و ادامه را کلیک کنید.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری 3

سپس، تیک کنار عبارت مشخص شده در تصویر را بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” فعال شود.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری 4

بعد از پرداخت مبلغ از طریق درگاه بانکی، یک شماره سریال دریافت خواهید کرد. به صفحه اصلی برگشته و تیک کنار عبارت مشخص شده در تصویر را بزنید تا دکمه “تایید ادامه – گام بعدی” فعال شود.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری 5

حالا، شماره سریال خرید کارت و کد امنیتی را وارد کنید و دکمه تایید را بزنید. با بارگذاری مدارک مورد نیاز و وارد کردن اطلاعات لازم، ثبت نام خود را در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402 نهایی کنید. توجه کنید که تا زمان دریافت کد پیگیری، ثبت نام شما کامل نخواهد شد.

ثبت نام آزمون کانون وکلا دادگستری 6

لطفاً توجه داشته باشید که راهنمای تصویری ارائه شده در این بخش، مربوط به آزمون وکالت کانون وکلا در دوره‌های گذشته است و در صورت تغییر نحوه ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402، راهنمای تصویری بروزرسانی خواهد شد.

دروس امتحانی آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1402

دروسی که در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری بررسی می شوند به شرح زیر است. ضرایب مربوط به هر درس در دفترچه آزمون ذکر شده است. تعداد کل سوالات آزمون وکالت کانون وکلا ۱۴۰ سوال است و مدت زمان آزمون ۱۳۵ دقیقه می باشد.

دروس امتحانی آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

به طور کلی باید گفت که آزمون وکالت یک رقابت بسیار سخت و چالش‌برانگیز است. با افزایش ظرفیت پذیرش سالانه، قبول شدن در این آزمون دیگر غیرممکن نیست. نکته مهمی که قبول شدگان این آزمون تأکید می‌کنند، تسلط بر مباحث قانونی است.

نکته دیگر مهم این است که با نگاه به مباحث و ضرایب امتحانی، مشاهده خواهید کرد که دروس حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی بالاترین ضریب را در میان دروس دارند. بنابراین، توصیه می‌شود زمان بیشتری را برای مطالعه این دروس در نظر بگیرید نسبت به مبحثی مانند اصول فقه که کمترین ضریب را دارد.

 

برای دانلود فایل pdf مطلب روی دانلود مقاله کلیک کنید.

ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه

ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه

برچسب ها

ثبت نام آزمون وکالت ۱۴۰۲ آزمون وکالت زمان ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری شرایط ثبت نام آزمون وکالت دادگستری 1402 زمان ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه 1402

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام آزمون وکالت 1402 – کانون وکلای دادگستری و قوه قضائیه

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل