تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

📚 خلاصه ای از مقاله تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری:

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

در این مقاله به مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی کنکور ۱۴۰۳ و تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور و نحوه دریافت کد رهگیری داوطلبان این کنکور پرداخته ایم

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

تأثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری سال 1403 برای داوطلبانی که از خانواده‌هایی هستند که در جبهه جنگ یا جانبازان خدمت کرده‌اند، در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور توضیح داده شده است. این تأثیر به دانشجویانی که از جانبازان زیر 25 درصد، همسر و فرزندان آنها، همسر و فرزندان رزمندگان تعلق دارد و به افرادی که حد نصاب نمره مورد نیاز را کسب کنند، اجازه می‌دهد تا از این تخصیص نمره بهره‌برداری کنند.

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری 1403، به این معنا است که درصدی از ظرفیت های هر رشته تحصیلی به داوطلبانی که از خانواده‌های جانبازان و رزمندگان هستند، اختصاص داده می‌شود. افراد واجد شرایط می‌توانند از این امتیاز برای راحت‌تر ورود به رشته دلخواه خود استفاده کنند.

نسبت 5 درصد ظرفیت هر رشته تحصیلی به داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری و جانبازی بهره‌برداری می‌کنند، اختصاص دارد. در نتیجه، اگر داوطلبان توانسته باشند نمره‌های لازم برای ورود به دانشگاه را کسب کنند، می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند. اطلاعات دقیق‌تری در مورد شرایط و ضوابط این تخصیص نمره در دفترچه راهنمای کنکور سراسری ارائه شده است.

در نهایت، اطلاعات بیشتر درباره افراد مستحق سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سال 1403 در دفترچه راهنما به‌طور دقیق‌تر تشریح شده است.

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور ۱۴۰۳

داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور سال 1403 بهره‌برداری می‌کنند، به دو دسته تعلق دارند:

👈 1. افراد جانباز زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنها.

👈 2. همسر و فرزندان رزمندگانی که حداقل 6 ماه به طور داوطلبانه در جبهه حضور داشته‌اند.

رزمنده به فردی گفته می‌شود که از تاریخ 31 ژوئیه 1980 تا 31 ژوئن 2062 حداقل 6 ماه متوالی یا متناوب به طور داوطلبانه در جبهه خدمت کرده باشد.

در این بخش، اطلاعات آماری مربوط به اشخاص مستحق تخصیص نمره 5 درصدی در دسته‌بندی‌های آزمایشی مختلف به تعداد کل شرکت‌کنندگان در آزمون کنکور سراسری در دو سال گذشته نمایش داده شده است.

جدول زیر تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری تجربی در سال تحصیلی 1401 قرار داده شده است.

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری تجربی

جدول زیر تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری ریاضی در سال تحصیلی 1401 قرار داده شده است.

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری ریاضی

در جدول زیر تعداد کل شرکت کننده ها و نسبت دارندگان سهمیه ایثارگران 5 درصدی به کل شرکت کننده های کنکور انسانی قرار داده شده است.

تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری انسانی

در جدول زیر تعداد شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور هنر در سال تحصیلی 1401 قرار داده شده است.

شرکت کننده های ایثارگران 5 درصدی در کنکور هنر

در جدول زیر تعداد ایثارگران 5 درصد در کنکور سراسری زبان سال تحصیلی 1401 نسبت به کل شرکت کننده ها قرار داده شده است.

تعداد ایثارگران 5 درصد در کنکور سراسری زبان سال تحصیلی 1401

بیشتر بخوانید: تاثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور
بیشتر بخوانید: سهمیه های کنکور سراسری

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور 1403

پس از وارد کردن سهمیه  5 درصدی به ایثارگران در فرم ثبت نام کنکور اردیبهشت و پس از تأیید مرجع مربوطه، داوطلب در دسته‌بندی مرتبط با ایثارگران قرار می‌گیرد و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سال گذشته، حدود 10 درصد از مشارکت‌کنندگان کنکور سراسری، افرادی بودند که از این نمره‌دهی بهره برداشته بودند.

5 درصد از ظرفیت هر رشته تحصیلی برای افراد دارای این نمره‌دهی اختصاص دارد. به دلیل تعداد بالای افراد مستحق، رقابت بیشتری بین آنها شکل می‌گیرد. تأثیر مستقیمی بر نمره داوطلب ندارد، بلکه حد نصاب پذیرش را کاهش می‌دهد و به عبارت دیگر، رتبه آنها نسبت به رقبای دارای این نمره‌دهی تعیین می‌شود و در کارنامه اولیه کنکور 1403 نمایش داده می‌شود.

در صورتی که افراد مستحق سهمیه  5 درصدی در سال تحصیلی 1403 در نتایج اولیه کنکور در دسته‌بندی ایثارگران قرار نگیرند به دلیل محدودیت ظرفیت و رقابت شدید، در دسته‌بندی مناطقی جداگانه ارزیابی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری
بیشتر بخوانید: حذف سهمیه کنکور سراسری

نحوه دریافت کد رهگیری داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران 5 درصدی

افرادی که میخواهند از سهمیه 5 درصدی ایثارگران (به‌عنوان مثال جانبازان زیر 25 درصد) در آزمون کنکور استفاده کنند، باید در فرم ثبت‌ نام آنلاین کنکور بخش مربوطه را پر کنند. آنها نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند. افرادی که می‌خواهند از سهمیه رزمندگان 5 درصدی استفاده کنند، ابتدا باید به یکی از ارگان‌های زیر مراجعه کنند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، ناجا، نیروی مقاومت بسیج و وزارت دفاع. در اینجا، فرم مربوط به استفاده از سهمیه رزمندگان باید تکمیل شود.

پس از تأیید اطلاعات توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران یا سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت کشاورزی، یک کد 12 رقمی برای داوطلب صادر می‌شود. این کد باید در فرم ثبت‌نام کنکور سراسری وارد شود. این کد، برای هر آزمون و هر سال متفاوت است.

بنابراین، داوطلبان باید برای هر آزمون یک کد رهگیری جدید از مرجع مربوطه دریافت کنند. پس از تأیید نوع سهمیه، هر داوطلب در دسته‌بندی متناسب با سهمیه خود قرار می‌گیرد و نسبت به اشخاص در همان گروه ارزیابی می‌شود.

در پایان، توصیه می‌شود که داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگران 5 درصدی هستند، در هنگام انتخاب رشته دقت کنند. این امکان برای هر مقطع تحصیلی تنها یک بار میسر است. انتخاب نکردن رشته، تا پس از قبولی، سهمیه آنها حفظ می‌شود.

بیشتر بخوانید: استفاده مجدد از سهمیه روزانه
بیشتر بخوانید: رتبه در سهمیه چیست

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری کلیک کنید.

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

برچسب ها

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری ۱۴۰۳ تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور 1403 تاثیر سهمیه همسر و فرزند رزمنده در کنکور ۱۴۰۳ تاثیر سهمیه فرزندان جانبازان در کنکور 1403 مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور حد نصاب قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری ۱۴۰۳ , تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور 1403 , تاثیر سهمیه همسر و فرزند رزمنده در کنکور ۱۴۰۳ , تاثیر سهمیه فرزندان جانبازان در کنکور 1403 , مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور , حد نصاب قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل