تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }

📚 خلاصه ای از مقاله زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }:

زمان اعلام نتایج کنکور

در این مقاله پاسخ سوالات زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ و جواب کنکور کی میاد ، تاریخ دقیق ، سایت آموزش مشاهده کارنامه اولیه و نهایی کنکور سراسری و آزادتیر 1402 بیان شده است.

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }

پس از برگزاری آزمون کنکور سراسری، کارنامه‌های اولیه و نهایی برای داوطلبان در دسترس قرار می‌گیرند. کارنامه اولیه کنکور سراسری (دوره دی) در نیمه اول اسفند و کارنامه اولیه کنکور (دوره تیر) در نیمه دوم مرداد از طریق سایت سنجش اعلام می‌شود. در کارنامه اولیه کنکور، نمرات خام و نمره کل آزمون اختصاصی داوطلب بررسی می‌شوند و در کارنامه نهایی، تمرکز بر روی فرم انتخاب رشته داوطلبان است.

زمان اعلام نتایج کنکور

پس از برگزاری کنکور سراسری، متقاضیان می‌توانند نتایج خود را در سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مشاهده کنند. نتایج در دو مرحله منتشر می‌شوند و به داوطلبان اطلاع داده می‌شود. مرحله اول اعلام نتایج حدود یک ماه پس از برگزاری آزمون، یعنی در مرداد، در قالب کارنامه اولیه یا علمی به داوطلبان ارائه می‌شود.

در این مرحله، داوطلبان بر اساس نمره اکتسابی خود در آزمون، رشته‌های مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند. پس از اتمام مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری، کارنامه نهایی آزمون در ماه شهریور اعلام می‌شود و در آن مشخص می‌شود که داوطلبان به کدام رشته‌ها قبول شده‌اند. با مطالعه دقیق این مقاله، با زمان و روش مشاهده کارنامه کنکور سراسری آشنا خواهید شد.

زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲

بسیاری از داوطلبانی که در زمان اعلام نتایج آزمون کنکور در دوره اول، نتیجه مطلوب خود را کسب نکرده‌اند، امیدوار بودند که با شرکت در دوره دوم آزمون سراسری در ماه تیر، به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند. باید توجه داشت که این دوره کنکور در دو فاز برگزار می‌شود و نتایج اولیه آن‌ها منتشر می‌شود، اما تنها یک کارنامه نهایی و نتایج انتخاب رشته برای هر دو فاز در نظر گرفته می‌شود و در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

باید ذکر کرد که داوطلبان پس از مشاهده نتایج اولیه و انجام انتخاب رشته‌های مورد نظر، منتظر دریافت نتایج نهایی و یا همان نتایج انتخاب رشته خواهند بود. همچنین، چون دوره دوم کنکور نیز در ماه تیر سال ۱۴۰۲ برگزار می‌شود، قابلیت وجود تطابق زمانی در انتشار نتایج اولیه و نهایی وجود دارد. با اعلام زمان دقیق این فرآیند، متن به روز خواهد شد.

زمان اعلام نتایج کنکور سراسری

زمان اعلام نتایج رشته‌های دارای شرایط ویژه کنکور سراسری ۱۴۰۲

شرکت‌کنندگان در رشته‌های دارای شرایط ویژه در آزمون کنکور ۱۴۰۲ باید در نظر داشته باشند که این نوع از آزمون‌ها، علاوه بر آزمون کتبی، شامل آزمون عملی یا مصاحبه علمی می‌شوند که برای قبولی در آن‌ها، نمره کنکور سراسری کافی نیست و باید حد نصاب مصاحبه را نیز کسب کنند. همه افرادی که نمره قبولی را کسب کرده و در مصاحبه این دانشگاه‌ها شرکت کنند، می‌توانند در اعلام نتایج نهایی رشته‌های نیمه متمرکز از نتایج خود آگاه شوند.

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

در پی اعلام نتایج آزمون دوره دوم، متقاضیان می‌توانند وضعیت مجاز یا غیرمجاز بودن خود برای انتخاب رشته‌های نیمه متمرکز را بررسی کنند و پس از انتخاب رشته نهایی که در نیمه دوم ماه شهریور سال ۱۴۰۲ انجام می‌شود، نتایج اولیه خود را دریافت کنند.

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 1402

داوطلبان پس از انتخاب رشته و پذیرش در رشته انتخابی خود، پس از شرکت در مصاحبه، می‌توانند نتایج نهایی پذیرش خود را از طریق سایت سازمان سنجش یا سایت‌های اختصاصی دانشگاه‌های پذیرفته‌شده دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد

آموزش تصویری مشاهده نتایج آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۲

نتایج اولیه و نهایی برای شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری به زمان مقرر از طریق بازدید از سایت سازمان سنجش در دسترس قرار می‌گیرد. داوطلبانی که در ثبت نام کنکور سراسری شرکت نموده و آزمون داده اند، می‌توانند با رعایت مراحل زیر به دریافت نتیجه عملکرد خود بپردازند. همچنین، روش‌های مشاهده نتایج اولیه و نهایی برای هر دو نوبت آزمون سراسری یکسان است و با توجه به توضیحات زیر انجام می‌شود.

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری 1402

1. به وبسایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه کنید و گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 1

2. در این صفحه، عبارت “کارنامه نتایج نوبت اول آزمون سراسری سال 1402” را انتخاب کنید.

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 2

3. سپس، گزینه “کارنامه نتایج نوبت اول آزمون سراسری سال 1402 (لطفاً کلیک کنید)” را انتخاب نمایید.

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 3

4. با انتخاب یکی از سه روش زیر و کلیک بر روی گزینه “جستجو”، می‌توانید کارنامه نتایج اولیه آزمون کنکور خود را مشاهده کنید:

 1. – روش اول: درج شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و کد امنیتی
 2. – روش دوم: وارد کردن شماره پرونده، کد پیگیری و کد امنیتی
 3. – روش سوم: گنجاندن شماره پرونده، شماره سریال و کد امنیتی

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 4

مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری 1402

برای مشاهده نتایج نهایی در هر نوبت، می‌توانید به شرح زیر عمل کنید:

1. به وبسایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنید و گزینه “سراسری” را از منوی سمت راست انتخاب کنید.

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 5

2. بر روی لینک “کارنامه نهایی آزمون سراسری 1402” کلیک کنید.

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 6

3. درج اطلاعات به یکی از دو روش زیر و کلیک بر روی کلید “جستجو” را انتخاب کنید:

 1. – وارد کردن “شماره داوطلبی”، “شماره شناسنامه” و “کد امنیتی”
 2. – درج “شماره پرونده”، “شماره شناسنامه” و “کد امنیتی”

مشاهده نتایج اولیه کنکور سراسری مرحله 7

4. در نهایت، می‌توانید نتایج نهایی آزمون سراسری خود را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: مشاهده نتایج کنکور دکتری

اعتراض به نتایج آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۲

بعد از مدتی پس از اعلام نتایج آزمون کنکور سراسری در وبسایت سازمان سنجش، یک سند مربوط به همه شرکت‌کنندگان این آزمون (به طور کلی شامل پذیرفته شدگان و رد شدگان) با عنوان “کارنامه نهایی” یا “محرمانه” در وبسایت مذکور منتشر می‌شود که حاوی اطلاعاتی مانند رتبه داوطلبان و رتبه آخرین فردی که در سهمیه آزاد رشته محل قبول شده است.

افرادی که پس از مشاهده این سند مایل به ارائه اعتراض درباره انتخاب رشته غلط و درخواست رفع محرومیت از آزمون سال آینده هستند، می‌توانند با توجه به اطلاعات موجود در این کارنامه، اقدامات خود را از طریق سیستم تعیین وضعیت سازمان سنجش ثبت کنند.

ضرورتاً باید بیان کرد که سازمان سنجش این امکان را فراهم کرده است تا افراد پس از مشاهده پاسخ‌های خود در هر مرحله از اعلام نتایج اولیه و نهایی آزمون کنکور سراسری، در صورت داشتن هرگونه اعتراض یا نارضایتی، درخواست خود را در سیستم ارتباط با سازمان سنجش ثبت کنند.

در صورت قبولی در آزمون کنکور و قرار گرفتن در لیست پذیرفته شدگان، باید افراد مذکور در زمان مقرر با حضور در دانشگاه مربوطه و با داشتن فرم ۶۰۲ و مدارک مربوطه، ثبت‌نام خود را انجام دهند. به دلیل اینکه زمان و روش ثبت‌نام توسط دانشگاه‌ها در وبسایت‌های خود اعلام می‌شود، قبول‌شدگان می‌بایست قبل از مراجعه حضوری به دانشگاه، به وبسایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون کنکور سراسری، افراد می‌توانند با مراجعه به وبسایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و استفاده از سیستم آنلاین، اعتراض خود را درباره رتبه و بررسی مجدد نمره‌ها ثبت کنند. همچنین پس از اعلام نتایج نهایی، افراد می‌توانند باز هم از طریق وبسایت سازمان سنجش، اعتراض خود را درباره نتیجه قبولی خود به صورت آنلاین ثبت کنند.

بیشتر بخوانید: سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش request.sanjesh.org

 

آموزش تصویری اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1402

هر داوطلبی که پس از دریافت نتایج خود در آزمون کنکور اعتراض داشته باشد، می‌تواند در مهلتی که توسط سازمان سنجش تعیین می‌شود، درخواست خود را در سازمان سنجش ثبت کند و برای رفع ابهامات خود اقدام نماید. اگرچه احتمال وقوع خطا در سامانه سازمان سنجش بسیار کم است، اما معمولاً فرصت اعتراض برای متقاضیان فراهم می‌شود.

لطفاً توجه داشته باشید که برای پیگیری درخواست بررسی مجدد، باید دلایل منطقی و معقولی را درخواست خود بیان کنید. به منظور انجام اقدامات لازم برای اعتراض به نتایج کنکور، می‌توانید با مراجعه به سامانه پاسخگویی سازمان سنجش به نشانی request.sanjesh.org و عضویت در این سامانه، درخواست خود را ثبت کنید.

? برای رسیدن به صفحه اطلاعات سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و برقراری ارتباط با سازمان، لطفاً بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری مرحله 1

? در مرحله اول، بر روی گزینه “ورود به سامانه پاسخگویی” کلیک کنید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری مرحله 2

? در مرحله دوم، بر روی لینک “عضویت در سامانه” کلیک کنید تا در سامانه عضو شوید، نوع آزمون و سال مربوطه را انتخاب کنید و سپس درخواست جدید خود را ثبت کنید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری مرحله 3

? در مرحله سوم، به صفحه اصلی بازگردید و بر روی گزینه “ورود به سامانه” کلیک کنید و در بخش “درخواست جدید”، مراحل را انجام دهید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری مرحله 4

? در مرحله پنجم، مشکل خود را در قسمت “پیام” با ذکر شماره ملی، شماره داوطلبی و شماره پرونده، همراه با نوع مشکل و دلایل مستدل خود وارد کنید و نوع آزمون را انتخاب کنید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری مرحله 5

? در مرحله ششم، بر روی دکمه “تایید” کلیک کنید تا درخواست خود را از طریق سامانه ارسال کنید.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری مرحله 6

مراحل بالا را دنبال کنید تا درخواست خود را جهت اعتراض به نتایج و انتخاب رشته کنکور ثبت کنید.

✔ داوطلبانی که موفق به قبولی در آزمون سراسری نشده اند می‌توانند با شرکت در دوره تکمیل ظرفیت کنکور سراسری، مجدداً شانس خود را برای پذیرش در دانشگاه امتحان کنند.

بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

آموزش تصویری مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری 1402

برای مشاهده نتایج نهایی کنکور، داوطلبان دو روش مختلف را در اختیار دارند. در هر یک از این روش‌ها، نیاز است که شما اطلاعات هویتی و کارنامه خود را وارد کنید.

مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری مرحله 1

در صورتی که به این اطلاعات دسترسی ندارید، حتماً باید با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید و به این وسیله بتوانید نتایج نهایی کنکور را دریافت کنید.

1- با کلیک بر روی لینک فعال “کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال 1402″، به صفحه کارنامه نتایج هدایت می‌شوید.

مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری مرحله 2

2- با کلیک بر روی گزینه “کارنامه اعلام نتایج نوبت اول آزمون سراسری سال 1402 (لطفا کلیک کنید)”، به صفحه کارنامه نتایج هدایت می‌شوید.

مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری مرحله 3

3- در صفحه باز شده، می‌توانید یکی از 3 روش موجود را انتخاب کرده و به کارنامه خود دسترسی پیدا کنید.

مشاهده نتایج نهایی کنکور سراسری مرحله 4

 • روش اول بر اساس شماره پرونده و شماره شناسنامه است. شماره پرونده در زمان ثبت نام در اختیار شما قرار می‌گیرد و در کارت ورود به جلسه نیز درج می‌شود. با وارد کردن شماره پرونده، می‌توانید نتایج را دریافت کنید.
 • روش دوم بر اساس شماره داوطلبی و شماره شناسنامه است. شماره داوطلبی در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه به شما داده می‌شود و روی دسته صندلی نصب می‌شود.
 • روش سوم نیز با ثبت شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه، می‌توانید کارنامه خود را دریافت کنید.

توجه کنید که نحوه مشاهده نتایج اولیه نیز برای هر دو نوبت دی ماه و تیر ماه یکسان است و می‌توانید در زمان اعلام نتایج کنکور، نتایج خود را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه مشاهده نتایج دانشگاه آزاد

اشکال داوطلب یافت نشد در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 1402

هنگام اعلام نتایج کنکور، برخی افراد در هنگام تلاش برای مشاهده نتایج خود ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند. اگر در ابتدای ساعات اعلام نتایج باشید، ممکن است سامانه بسیار شلوغ باشد و در نتیجه، برخی خطاها مانند پیام “داوطلب یافت نشد” رخ دهد.

در صورت بروز این خطا، ابتدا تمامی اطلاعاتی که وارد کرده‌اید را بررسی کنید و مطمئن شوید که اطلاعات صحیحی را وارد کرده‌اید. اغلب به دلیل استرس و فشار ذهنی، اشتباهاتی در وارد کردن حروف و اعداد ممکن است رخ دهد.

اگر پس از بررسی دقیق تمامی اطلاعات و تأیید صحت آن‌ها، همچنان با خطای “داوطلب یافت نشد” مواجه شدید، نگران نباشید و بدانید که این مشکل ناشی از شلوغی وب سایت سازمان سنجش است. در این صورت، توصیه می‌شود تا چند ساعت دیگر مجدداً به سامانه مراجعه کرده و نتایج خود را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

مشاوره پس از اعلام نتایج کنکور 1402

بعد از اعلام نتایج کنکور، با چند گروه از داوطلبان مواجه می‌شویم:

 • گروه اول شامل داوطلبانی است که در رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده‌اند، قبول شده‌اند و به این قبولی راضی هستند و تصمیم به ادامه تحصیل در این رشته دارند. اعضای این گروه باید وارد سایت دانشگاهی که قبولی در آن را دریافت کرده‌اند شوند و پیگیر اطلاعیه‌های مربوط به زمان و نحوه ثبت نام باشند.
 • دسته دوم اشخاصی هستند که اشتباهی در کارنامه اولیه خود تشخیص داده‌اند، مانند عدم اعمال سهمیه کنکور یا اشتباه در محاسبه درصد و غیره، و یا با نتایج نهایی کنکور سراسری راضی نبوده‌اند. این افراد می‌توانند از طریق سیستم پاسخگویی سنجش درخواست اصلاح اشتباه در انتخاب رشته کنکور سراسری را ثبت کنند. البته باید این درخواست در زمان مقرر توسط سازمان سنجش ارسال شود.
 • پذیرفته‌شدگان دوره روزانه که تمایلی به ثبت نام در رشته قبولی خود ندارند، مشمول شرایط محرومیت از انتخاب رشته در کنکور سراسری سال بعد خواهند شد. در نهایت، دسته سوم افرادی هستند که مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری شده‌اند، اما بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، قبولی نکرده‌اند یا از قبولی خود راضی نیستند.
 • افراد این گروه در صورت تمایل می‌توانند در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری شرکت کرده و در این مرحله از پذیرش نیز فرصت خود را امتحان کنند. در صورت وجود سوالات یا ابهامات درباره زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری سال ۱۴۰۲، می‌توانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی ندای مشاور با مشاوران مجرب این مرکز مشاوره تماس بگیرید و از تجربیات این کارشناسان در زمینه مورد نظرتان بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید: راهنما کامل انتخاب رشته کنکور سراسری

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ { جواب کنکور سراسری }

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل