تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

📚 خلاصه ای از مقاله ظرفیت دانشگاه فرهنگیان:

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

در این مقاله در خصوص ظرفیت دانشگاه فرهنگیان 1402 توضیحاتی از جمله تعداد پذیرش پذیرفته شدگان تربیت معلم به همراه ظرفیت فرهنگیان به تفکیک هر استان ارائه شده است

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

یکی از دانشگاه‌های معتبر و محبوب کشور، دانشگاه تربیت معلم، با دوره تحصیلی ۱۴۰۲ خود، با انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور، به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا بر اساس ظرفیت‌های موجود در گروه‌های مختلف آموزشی، رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در این سال، دانشگاه تربیت معلم با توجه به نیازهای آموزش و پرورش و شرایط اقتصادی، ظرفیت پذیرش خود را به ۳۰,۰۰۰ نفر محدود کرده است. این مقدار تعداد پذیرش در تمامی رشته‌های تحصیلی این دانشگاه را شامل می‌شود.

از آنجا که دانشگاه تربیت معلم بر تربیت دبیران و مربیان کمک می‌کند تا نقش مهمی در ساختار آموزشی کشور ایفا کنند، تاکید بر کیفیت آموزش و تدریس و ارتقاء شایستگی‌های حرفه‌ای آنان دارای اهمیت بسیاری است.

در نتیجه، دانشگاه تربیت معلم به عنوان یکی از مقاصد برتر برای ادامه تحصیل انتخاب شده است و متقاضیان با مراجعه به سایت سنجش، می‌توانند اطلاعات دقیقتری درباره ظرفیت‌ها و رشته‌های موجود در این دانشگاه را کسب کنند. این اطلاعات به آنها کمک خواهد کرد تا انتخاب‌های بهتری در مسیر تحصیلی خود داشته باشند و از فرصت‌های آموزشی این دانشگاه بهره‌برداری کنند.

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲

همزمان با انتشار کتابچه انتخاب رشته آزمون کنکور سراسری، اطلاعاتی درباره ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان برای گروه‌های مختلف آزمون (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان) برای داوطلبانی که در آزمون شرکت می‌کنند، ارائه می‌شود. با مطالعه دقیق کتابچه انتخاب رشته، داوطلبان می‌توانند جزئیات دقیق‌تری را نیز مشاهده کنند، از جمله ظرفیت پذیرش در هر رشته محل از این دانشگاه.

یکی از شرایط اساسی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان، بومی پذیری است. به همین علت، افرادی که تمامی پیش‌نیازهای ورود به این دانشگاه را دارند، می‌توانند رشته‌های ارائه شده در منطقه‌ی محل زندگی خود را انتخاب کرده و با توجه به اولویت‌های خود، در فرم انتخاب رشته خود، انتخاب می‌کنند.

در خصوص تأمین نیروهای آموزشی، وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: به دلیل اهمیت حائز اندازه‌گیری برای دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلم، تعداد دانشجویان پذیرفته‌شده در این دانشگاه دو برابر می‌شود و به ۵۰ هزار نفر می‌رسد. اگر در دو سال آینده، پذیرش دانشجو به نسبت ۱۰۰ درصد افزایش یابد، دانشگاه فرهنگیان به مرکزی برای تأمین نیروهای آموزشی تبدیل خواهد شد. دانشجویان معلم از ترم هفتم خود، به عنوان کارآموز در کلاس‌های آموزشی حضور خواهند داشت و این اقدام سالانه ۲۰ هزار شغور خالی معلمی را جبران می‌کند.

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان در گروه‌های آزمونی بسیار محدود است. افزایش تقاضا برای ورود به این دانشگاه و همچنین محدودیت‌های مرتبط با ورود به منطقه‌های خاص (بومی پذیری) و تعداد جایگاه‌های محدود پذیرش، دلایلی هستند که علاقه‌مندان به این دانشگاه باید برای دستیابی به هدف‌های خود، تلاش فراوانی کنند. ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان در سال قبل به شرح زیر بود:

با توجه به اعلام وزیر آموزش و پرورش، در سال ۱۴۰۲، ظرفیت پذیرش این دانشگاه به ۳۰ هزار نفر محدود شده است.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان به تفکیک استان ۱۴۰۲

دانشگاه فرهنگیان هر سال، با تحت نظر وزارت آموزش و پرورش، میزان ظرفیت پذیرش رشته‌های مختلف خود را از طریق کتابچه انتخاب رشته آزمون سراسری برای داوطلبان ارائه می‌دهد. این کتابچه به افراد این امکان را می‌دهد تا با توجه به تعداد ظرفیت پذیرش در هر رشته، رشته‌های دلخواه خود را انتخاب کنند.

ظرفیت پذیرش دانشگاه تربیت معلم در سال ۱۴۰۲ برای هر استان متفاوت است. افراد علاقه‌مند باید اطلاعات مربوط به نیازهای معلمی مدارس هر استان و همچنین خروجی‌های سالانه از دانشگاه فرهنگیان در هر استان را در نظر بگیرند. سپس، با توجه به فرصت‌های قبولی در این دانشگاه، فرم انتخاب رشته کنکور خود را تکمیل کنند.

در دفترچه انتخاب رشته کنکور، داوطلبان باید با توجه به منطقه‌ی خود (بومی گزینی) از میان رشته‌های تربیت معلم ۱۴۰۲، رشته‌های متناسب با استان خود را انتخاب کنند. این انتخاب باعث می‌شود تا در آینده، مشکلات مربوط به رفت و آمد و اقامت داوطلبان پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان به حداقل برسد.

در صورت دستیابی به رتبه‌ی لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان، متقاضیان به مصاحبه دانشگاهی دعوت خواهند شد. در این مصاحبه، با توجه به چند برابری ظرفیت اعلامی، فرصتی برای حضور در جلسه مصاحبه وجود دارد. حاضری به این مصاحبه، می‌توانند با آمادگی کامل شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: پذیرش بدون کنکور دانشگاه فرهنگیان
بیشتر بخوانید: سامانه گلستان دانشگاه فرهنگیان

تعداد پذیرش دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲

دانشگاه فرهنگیان به دلیل ویژگی‌های خاصی که در زمینه استخدام فارغ‌التحصیلان و پرداخت حقوق حین تحصیل دارد، به یکی از محتب‌ترین مقاصد برای تحصیل انتخاب می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از متقاضیان در تلاش هستند تا رتبه و نمره‌ی لازم برای پذیرش در رشته‌های این دانشگاه را کسب کنند.

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان در هر استان متفاوت است و داوطلبان بومی هر منطقه باید تنها کد رشته‌های مربوط به استان خود را در فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ وارد کنند.

پس از پذیرش در یکی از رشته‌های انتخابی، داوطلبان می‌توانند در جلسه مصاحبه دانشگاه تربیت معلم شرکت کنند و با پاسخ‌گویی به سوالات مصاحبه‌ای مرتبط با دانشگاه فرهنگیان، فرآیند ثبت‌نام خود برای تحصیل در این دانشگاه را به بهترین شکل انجام دهند.

بیشتر بخوانید: شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان
بیشتر بخوانید: خرید تعهد خدمت فرهنگیان

نحوه پذیرش دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲

پذیرش در دانشگاه فرهنگیان به دو مرحله تقسیم می‌شود: مرحله آزمون کتبی و مصاحبه. اشخاص علاقه‌مند به حوزه معلمی برای اطلاع از الزامات ثبت نام دانشگاه فرهنگیان باید کتابچه ثبت نام آزمون سراسری را مطالعه کنند و در صورت داشتن تمامی شرایط مشخص شده در آن، فرم ثبت نام خود را پر کنند.

✅ مهم‌ترین شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان عبارتند از:

👈 تصمیم دیوان عدالت اداری در خصوص حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان. از سال ۱۴۰۲ به بعد، تمامی افرادی که حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می‌توانند وارد این دانشگاه شوند و محدودیت‌های سنی قبلی اعمال نخواهد شد.

👈 داشتن معدل کل حداقل مورد نیاز در مقطع متوسطه دوم. برای رشته‌های انسانی، حداقل معدل ۱۵ و برای سایر رشته‌ها حداقل معدل ۱۴ مورد نیاز است.

👈 داشتن سلامت جسمی و روانی مناسب برای شغل معلمی.

👈 در مرحله اول، داوطلبان باید در آزمون سراسری شرکت کنند و برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان، نمره‌ی حد نصاب (حداقل ۶۵۰۰ در سال ۱۴۰۲ و حداقل ۷۰۰۰۰ در سال ۱۴۰۳) را کسب کنند.

👈 در مرحله دوم، افراد با تعدادی برابر ظرفیت هر رشته به مصاحبه دعوت می‌شوند و پس از عبور از مراحل مصاحبه و ارزیابی سلامت جسمی، افراد با بالاترین نمره در مصاحبه به عنوان قبولی نهایی در دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: نقل و انتقالات فرهنگیان
بیشتر بخوانید: ثبت نام آزمون دبیری

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

برچسب ها

تعداد پذیرش پذیرفته شدگان تربیت معلم 1402,ظرفیت در نظر گرفته برای دانشگاه فرهنگیان,ظرفیت پذیرش دانشگاه تربیت معلم 1402,ظرفیت تعداد پذیرش دانشگاه فرهنگیان,ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲,دانشگاه فرهنگیان به تفکیک استان,سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان,شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان,ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان,ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲,بومی گزینی دانشگاه فرهنگیان,ظرفیت دانشگاه تربیت معلم,انتخاب رشته کنکور سراسری,ظرفیت دانشگاه فرهنگیان,پذیرش دانشگاه فرهنگیان,فرم انتخاب رشته کنکور,دانشگاه فرهنگیان,تربیت معلم ۱۴۰۲,بومی هر استان,ظرفیت پذیرش,تعداد ظرفیت,نیروی معلم,شغل معلمی,هر استان,دانشگاه,ظرفیت,استان,معلمی,1402

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل