تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

📚 خلاصه ای از مقاله شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳:

شهریه کارشناسی ارشد

در این مقاله جزئیات شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ دوره های غیرانتفاعی، پیام نور، شبانه و پردیس خودگردان بهمراه جدول هزینه پایان نامه ارشد ارائه شده است

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

در راستای تقویت پیشرفت علمی کشور، هر سال شاهد ادامه تحصیل داوطلبان در مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی ارشد هستیم. مقطع ارشد، شامل دانشگاه‌های سراسری در دوره‌های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاه آزاد می‌باشد. لازم به ذکر است که تنها تحصیل در رشته‌های ارشد سراسری در دوره‌های روزانه به صورت رایگان است و برای ورود به سایر دانشگاه‌ها باید شهریه پرداخت شود.

در تمامی دانشگاه‌های غیردولتی مذکور، شهریه به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم می‌شود. شهریه ثابت بر اساس سال ورود به دانشگاه و نوع رشته تعیین می‌شود و ممکن است هر سال به آن مقداری افزوده شود. همچنین، شهریه متغیر به تعداد و نوع واحدهای انتخابی دانشجو بستگی دارد؛ به عنوان مثال، شهریه دروس عملی و تخصصی از شهریه دروس عمومی و نظری بیشتر است.

شهریه کارشناسی ارشد

دانشجویانی که در دانشگاه‌های غیرروزانه شهریه پرداز کارشناسی ارشد سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ قبول شده‌اند، ملزم به پرداخت شهریه در هر ترم تحصیلی هستند. شهریه کارشناسی ارشد از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل شده است و ممکن است مبلغ آن در هر سال تحصیلی برای گروه آموزشی علوم انسانی و سایر گروه‌های آموزشی ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

ممکن است بسیاری از داوطلبانی که در دوره‌های شهریه پرداز کارشناسی ارشد سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ قبول می‌شوند، این سوال را در ذهن داشته باشند که شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های غیرروزانه چقدر است و آیا تحصیل در چنین دانشگاه‌هایی مقرون به صرفه است یا خیر؟ به همین دلیل، در ادامه مقاله به توضیح شهریه هر ترم دانشگاه‌های غیرروزانه در مقطع کارشناسی ارشد پرداخته خواهد شد.

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

دانشگاه آزاد یکی از دانشگاه‌هایی است که شهریه پرداختی را در کشور دریافت می‌کند و در مقطع کارشناسی ارشد، دومین جایگاه را پس از دانشگاه‌های سراسری (دوره روزانه و شبانه) دارا می‌باشد. میزان شهریه دانشگاه آزاد نسبت به برخی از دانشگاه‌های دولتی پرداختی بیشتر است، اما دلیل این امر، ارائه خدمات و سطح علمی قابل قبول است.

هرچند که مبلغ شهریه ارشد دانشگاه آزاد در تمام واحدهای مستقر سراسر کشور یکسان نیست، اما به عواملی همچون امکانات ارائه شده مثل آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، اساتید، کیفیت آموزش و سایر عوامل مرتبط بستگی دارد. همچنین، مبلغ شهریه نیز بر اساس تعداد واحدهای درسی انتخاب شده در هر ترم (معمولاً ۸ تا ۱۲ واحد) و نوع دروس عملی و نظری متفاوت است. در ادامه متن، مبلغ شهریه پرداختی برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ ذکر شده است که با افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی همراه بوده است. هنگامی که جدول شهریه برای سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ منتشر شود، جدول زیر به روز خواهد شد.

در جدول بالا، مبالغی که مشاهده می‌کنید، معادل شهریه یک ترم تحصیلی را به طور میانگین نشان می‌دهند که با در نظر گرفتن شهریه ثابت و متغیر محاسبه شده است. عموماً برای پرداخت شهریه در زمان انتخاب واحد در دانشگاه آزاد، باید شهریه ثابت همراه با درصدی از کل شهریه متغیر را پرداخت کنید و بقیه مبلغ را تا قبل از شروع امتحانات پایان ترم به طور کامل تسویه کنید. در ضمن، لازم به ذکر است که شهریه رشته‌های بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد با رشته‌های با آزمون یکسان است.

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: شهریه های دانشگاه آزاد

بیشتر بخوانید: لیست رشته های کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه آزاد

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه شبانه (نوبت دوم) سال‌ ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

در مورد دانشگاه‌های سراسری در دوره شبانه (نوبت دوم) سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳، اهمیت دارد که بدانید که هیچ تفاوتی بین مواد امتحانی و ضرایب دروس رشته‌ها در این دوره با دوره روزانه وجود ندارد. همچنین دانشجویان در دوره شبانه، مطابق دانشجویان دوره روزانه، تابع مقررات آموزشی خواهند بود و این که آیا عنوان “نوبت دوم” در مدرک فارغ التحصیلی آنها قید خواهد شد یا خیر، مهم نیست. تفاوت تنها در این است که دانشجویان دوره شبانه باید در هر ترم مبلغی به عنوان شهریه پرداخت کنند که البته نسبت به دانشگاه‌هایی که شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند، بسیار کمتر است.

در مقطع کارشناسی ارشد، بیشتر دانشگاه‌های سراسری پذیرش دانشجو در دوره شبانه را دارند و تنها راه ورود به این دوره ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد سراسری و کسب رتبه قابل قبول است. در زمان انتخاب رشته کنکور ارشد، حتماً باید از میزان شهریه رشته‌های انتخابی خود آگاه شوید تا بتوانید با توجه به علاقه و شرایط مالی تصمیم درستی بگیرید. برای اطلاع از شهریه دانشگاه شبانه کارشناسی ارشد، می‌توانید این امر را از دانشگاه‌های مورد نظر خود پیگیری کنید. همچنین، در ادامه متن مقاله، میانگین مبالغ شهریه در هر گروه آزمایشی را بیان کرده‌ایم. در صورت افزایش شهریه، جدول مبالغ به روز خواهد شد.

 

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه شبانه

بیشتر بخوانید: تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

بیشتر بخوانید: شرایط گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

در صورتی که تمایل به تحصیل در دانشگاه پیام نور دارید، باید به این نکته توجه کنید که میزان شهریه این دانشگاه توسط هیئت امنا تصویب می‌شود. شهریه در دوره‌های سراسری و فراگیر در دانشگاه پیام نور در سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ یکسان است، اما باید توجه داشت که میزان متغیر آن بستگی به تعداد و نوع واحدهای عملی و نظری خواهد داشت.

برای پرداخت شهریه، در زمان انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور باید به واریز وجه بپردازید؛ ممکن است نصف مبلغ شهریه را در ابتدا پرداخت کنید و بقیه آن را به صورت اقساط تا پایان ترم تحصیلی به دانشگاه پرداخت کنید. همچنین، برای پیگیری این موضوع و اطلاع از روش قسط‌بندی، می‌توانید از دانشگاهی که شما در آن پذیرش گرفته‌اید، سوال کنید.

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

بیشتر بخوانید: شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

بیشتر بخوانید: ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه پردیس خودگردان ۱۴۰۲

تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان به دلیل رقابت شدید و ارائه رشته‌های محبوب، مشروط به پرداخت شهریه‌های بسیار بالا است. این دانشگاه‌ها را می‌توان شعبه‌هایی از دانشگاه‌های سراسری تلقی کرد که با هدف جلوگیری از مهاجرت بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور تأسیس شده‌اند. شهریه کارشناسی ارشد در پردیس خودگردان برای سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ همانند دیگر دانشگاه‌ها، از شهریه ثابت و متغیر تشکیل شده است و هزینه متغیر با توجه به تعداد واحدهای انتخاب شده در هر ترم محاسبه می‌شود.

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه پردیس خودگردان

بیشتر بخوانید: اعتبار مدرک پردیس خودگردان

بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های پردیس خودگردان

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه غیرانتفاعی ۱۴۰۲

دانشگاه‌های غیرانتفاعی به صورت مستقل تحت نظر هیئت امنای دانشگاه اداره می‌شوند و از بودجه غیردولتی استفاده می‌نمایند. داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توانند از طریق شرکت در کنکور مقطع ارشد یا به صورت بدون آزمون اقدام کنند. لازم به ذکر است که شهریه رشته‌های بدون کنکور در دانشگاه‌های غیرانتفاعی با رشته‌های با آزمون یکسان است و تنها در نوع پذیرش متفاوت هستند. شهریه دانشگاه غیرانتفاعی شامل یک مبلغ ثابت و یک مبلغ متغیر است و میزان متغیر آن به تعداد و نوع واحدها (تئوری، عملی) بستگی خواهد داشت.

شهریه کارشناسی ارشد در دانشگاه غیرانتفاعی

بیشتر بخوانید: شهریه دانشگاه غیر انتفاعی

بیشتر بخوانید: لیست رشته های دانشگاه غیر انتفاعی

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی شهریه کارشناسی ارشد کلیک کنید.

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

برچسب ها

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳ شهریه کارشناسی ارشد 1402 - 1403 هزینه کارشناسی ارشد 1402 جدول هزینه پایان نامه ارشد ۱۴۰۲ - ۱۴۰۳

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری,رشته های بدون کنکور غیرانتفاعی,انتخاب واحد دانشگاه پیام نور,زمان انتخاب رشته کنکور ارشد,میزان شهریه دانشگاه آزاد,شهریه دانشگاه غیرانتفاعی,شهریه ارشد دانشگاه آزاد,شهریه دانشگاه پیام نور,رشته های ارشد سراسری,شهریه پردیس خودگردان,شهریه دانشگاه شبانه,دانشگاه های سراسری,ارشد 1402 – 1403,بودجه غیردولتی,کارشناسی ارشد,۱۴۰۲ – ۱۴۰۳,هزینه متغیر,قسط بندی,آزاد,شهریه,یکسان,تغییر,مبلغ

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

شهریه کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل