تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

📚 خلاصه ای از مقاله لیست رشته های دارای تعهد خدمت:

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

در این مقاله لیست رشته های دارای تعهد خدمت کنکور سراسری ارائه شده و مدت زمان و شرایط انصراف از تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت کنکور توضیح داده شده است

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

در ارتباط با موضوع تعهد خدمت در رشته‌های تحصیلی مشخص، یک سری شرایط و ضوابط وزارت بهداشت و درمان وجود دارد که باید به آن توجه کنید. متقاضیان این رشته‌ها باید به مدت زمان یک و نیم تا دو برابر مدت تحصیل خود در مناطق معین شده توسط وزارت بهداشت خدمت کنند. برای روشنی بیشتر، دوره خدمت قابل انتقال، خرید یا انصراف نیست و پس از فارغ‌التحصیلی امکان ادامه تحصیل یا اشتغال در مناطق و مراکز دیگر وجود ندارد. با این حال، اگر حداقل نیمی از دوره خدمت را گذرانده باشید، اجازه دارید که به کار یا تحصیل خود ادامه دهید.

داوطلبانی که قصد انتخاب این رشته‌ها را دارند، باید به تعهد خدمت در مناطق مشخص‌شده توسط وزارت بهداشت توجه کنند. پس از ثبت‌نام در دانشگاه، ملزم می‌شوید تا تعهد خود را به ازای آموزش رایگان در مدت زمان یک و نیم تا دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم یا تعیین‌شده توسط وزارت بهداشت تحویل دهید.

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

به دلیل جذابیت رشته‌های علوم پزشکی و تعداد زیادی از متقاضیان، امکان انتخاب رشته‌های مورد علاقه وجود دارد. از اینرو، شرایط مشخص شده برای رشته‌های دارای تعهد خدمت در مناطق معین را به دقت بررسی کنید و مطابق با شرایط انتخاب خود را انجام دهید. این اطلاعات، به شما کمک می‌کند تا با مفاهیم موجود آشنا شده و تصمیم‌گیری درستی انجام دهید.

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

به اطلاع می‌رساند که داوطلبانی که به رشته‌های علوم پزشکی در دوره روزانه علاقه‌مند هستند، در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1402، می‌توانند علاوه بر رشته‌های بدون تعهد، رشته‌های علوم پزشکی دارای تعهد خدمت نیز انتخاب کنند. متقاضیانی که در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند، ملزم به ارائه خدمت در مناطق تعیین‌شده توسط وزارت بهداشت خواهند بود. به ذکر این نکته ایمان آورد که این رشته‌ها تنها برای داوطلبانی است که اهل رشته تجربی و بومی از استان‌ها هستند و معمولاً این دانشجویان در مناطق محروم استان خود توسط وزارت بهداشت و درمان به خدمت می‌پردازند.

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

بدین ترتیب، داوطلبان بومی می‌بایست به دانشگاهی که پذیرفته شده‌اند مراجعه کنند و تعهد خدمت‌رسانی خود را برای بهره‌مندی از آموزش و تحصیل رایگان تحویل دهند. همچنین، پس از پایان طرح خدمت، مدرک تحصیلی به دانشجویان تحویل داده نخواهد شد و ضروری است که دانشجویان پس از انجام خدمت‌رسانی، مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند. داوطلبان کنکور تجربی می‌توانند بعد از انتشار کارنامه اولیه، فرم انتخاب رشته خود را تکمیل نمایند.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انتخاب رشته دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری

مدت زمان خدمت رشته های دارای تعهد خدمت

در رشته‌های متعهد خدمت، زمان مورد نیاز برای تحصیل، یک و نیم تا دو برابر مدت تحصیل معمولی است. برای رشته‌های علوم پزشکی که زمان تحصیل بسیار طولانی دارند، مدت خدمت در مناطق محروم به‌طور معمول حداکثر 14 سال خواهد بود. در جدول زیر می‌توانید زمان خدمت در مناطق محروم برای هر رشته را مشاهده کنید.

مدت زمان خدمت رشته های دارای تعهد خدمت مدت زمان خدمت رشته های دارای تعهد خدمت

داوطلبان باید بر اساس تعهدی که در طول دوره تحصیل خود اعلام می‌کنند، در طی مدت مشخص‌شده در مناطق انتخابی، خدمت کنند. به عنوان مثال، یک دانشجوی رشته‌ی پزشکی پس از 7 سال تحصیل، فارغ‌التحصیل می‌شود و بلافاصله بعد از اتمام تحصیل، به مدت 14 سال در مناطق مشخص‌شده خدمت می‌کند. داوطلبان بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، می‌بایست طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور، فرم انتخاب رشته خود را تکمیل کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: قبول نشدن در کنکور سراسری

شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت

رشته‌های دارای تعهد خدمت، شرایط خاصی دارند که در ادامه این مطلب به‌طور خلاصه آنها توضیح داده می‌شود. هرچند ممکن است به‌علاوه از شرایط ذکرشده، دانشگاه‌ها نیز شرایط خاص خود را داشته باشند که در دفترچه انتخاب رشته آمده‌اند.

  • با توجه به مناطق محروم هر استان، برای دانشجویان بومی، سهمیه‌ای تعیین شده‌است که پس از انتخاب و قبولی در این رشته‌ها، دانشجو می‌بایست تعهد به خدمت در این مناطق را تا پایان ترم تحصیلی اول به دانشگاه ارائه دهد.
  • دوره‌ی تعهد خدمت قابل خرید و انتقال نیست و مدت زمان آن حداکثر یک و نیم تا دو برابر مدت تحصیل در مناطق محروم است.
  • بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته‌های دارای تعهد خدمت، امکان ادامه تحصیل و اشتغال در مناطق یا مراکز دیگر وجود ندارد.
  • ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر با گذراندن نیمی از دوره‌ی خدمت، امکان‌پذیر است.
  • مدرک تحصیلی در پایان دوره‌ی خدمت تعهدی به دانشجو تحویل داده‌می‌شود.
  • در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری، متقاضیان باید به دقت توجه داشته باشند که برخی از رشته‌ها دارای طرح تعهد به خدمت سه برابر طول تحصیل و برخی دیگر دارای طرح نیروی انسانی با مدت زمان دو ساله هستند.

بیشتر بخوانید: نقل و انتقالات فرهنگیان
بیشتر بخوانید: سامانه گلستان دانشگاه فرهنگیان

انصراف از رشته های دارای تعهد خدمت

با توجه به کمبود دانشجوها در رشته‌های دارای تعهد خدمت و به علت شرایط خاص و خدمت در مناطق محروم، داوطلبانی که برای سال دوم متقاضی کنکور تجربی هستند یا داوطلبان مرد مشمول سربازی هستند، می‌توانند این رشته‌ها را در انتخاب رشته کنکور با اولویت قرار دهند.

اما ممکن است برخی از داوطلبان پس از گذراندن چند ترم تحصیلی، از پذیرش و انتخاب این رشته‌ها ناراضی شوند و قصد انصراف داشته باشند. داوطلبان باید آگاه باشند که پس از فارغ‌التحصیلی، امکان خرید و یا انصراف از رشته‌های دارای تعهد وجود ندارد و باید تا انتهای دوره تعهد خود را به انجام برسانند.

البته داوطلبان در یک حالت اجازه انصراف از رشته‌های متعهد خدمت را دارند، زمانی که هنوز دانشجو هستند و در حال تحصیل در دانشگاه هستند. در این صورت، با پرداخت هزینه‌ای که به دانشگاه دولتی منتقل می‌شود و هزینه‌ای نیز به علت انصراف سنگین خواهد بود، می‌توانند از این رشته‌ها انصراف دهند.

بیشتر بخوانید: شرایط انصراف از دانشگاه آزاد
بیشتر بخوانید: انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی
بیشتر بخوانید: انصراف از دانشگاه پیام نور

“توصیه‌های قبولی در رشته های دارای تعهد خدمت

در نهایت برای اطلاعات کامل درباره قبولی در رشته‌های دارای تعهد خدمت، می‌توان گفت که تعداد کمتری از داوطلبان در رشته‌های دارای این تعهد، به دلیل مدت زمان طولانی خدمت در مناطق انتخابی، انتخاب می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که افراد پشت کنکوری یا مردان مشمول سربازی، فرصت مناسبی برای قبولی در رشته‌های مورد علاقه‌شان داشته باشند و به تحصیل در آن‌ها بپردازند.

نکته مهمی که باید در نظر گرفت، تأثیر وضعیت اشتغال است. رشته‌های دارای تعهد خدمت به دلیل تضمین آینده شغلی، توجه بسیاری از داوطلبان را به‌خود جلب کرده‌اند و افراد می‌توانند بدون نگرانی پس از فارغ‌التحصیلی، به حرفه‌ی موردعلاقه‌شان بپردازند. همچنین، با پرداخت ماهیانه‌ی حقوق و بهره‌مندی از سایر مزایا، متقاضیان بسیاری این رشته‌ها را انتخاب می‌کنند. در طول دوره تعهد خدمت، داوطلبان باید در محل تعیین‌شده توسط وزارت بهداشت و درمان، خدمت کنند و علاوه‌بر حقوق دریافتی، از پاداش و مرخصی نیز بهره‌مند شوند.

رشته‌های دارای تعهد خدمت با رشته‌های دارای طرح نیروی انسانی تفاوت‌هایی دارند. رشته‌های تعهدی شامل رشته‌هایی است که دانشجوها پس از فارغ‌التحصیلی به مدت 2 سال در مراکز تعیین‌شده توسط وزارت بهداشت به کار گرفته می‌شوند و پس از پایان طرح، مدرک به آنها تحویل داده می‌شود. درحالی‌که رشته‌های تعهدی باید به مدت سه برابر مدت زمان تحصیل در مناطق تعیین‌شده خدمت نمایند.

بعضی رشته‌ها از جمله پزشکی تعهدی و دندانپزشکی تعهدی دارای تعهد خدمت به مدت یک تا دو و نیم برابر طول زمان تحصیل هستند. به این معنا که طی 14 سال حداکثر، موظف به ارائه خدمات در مناطق محروم استان خود هستند و پس از پایان دوره تعهد به خدمت، مدرک خود را دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: تغییر رشته با کارنامه سبز
بیشتر بخوانید: معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی رایگان می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی لیست رشته های دارای تعهد خدمت کلیک کنید.

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

برچسب ها

لیست رشته های دارای تعهد خدمت کامل ترین لیست رشته های تعهد به خدمت کنکور انصراف از رشته های دارای تعهد خدمت مدت زمان خدمت در رشته های تعهدی

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

لیست رشته های دارای تعهد خدمت

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل