تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }

📚 خلاصه ای از مقاله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }:

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری

تمامی نکات و جزئیات زمان ثبت نام و نحوه ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری ۱۴۰۲ و مشاوره قبولی در تکمیل ظرفیت ارشد 1402 بیان شده است

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }

هر سال پس از اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد، مشاهده می‌کنیم که برخی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به دلیل عدم پر شدن ظرفیت‌های خود با خالی ماندن ظرفیت روبه‌رو هستند. به همین دلیل، داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در سال 1402 می‌توانند با انتخاب رشته‌های موجود، فرم تکمیل ظرفیت سراسری سال 1402 را پر کنند.

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد، یکی از مراحلی است که برای تکمیل جای خالی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و مورد توجه بسیاری از داوطلبان قرار می‌گیرد. هر ساله، سازمان سنجش با انتشار دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های سراسری را مشخص می‌کند و به داوطلبان امکان انتخاب رشته و محل تحصیل روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان را می‌دهد.

در صورتی که پس از اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد، تعداد ثبت‌نام کنندگان در یک دانشگاه کمتر از ظرفیت اختصاص داده شده باشد، باید این کمبود با برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد جبران شود. این فرآیند به عنوان یک فرصت استثنایی برای انتخاب مجدد رشته تحصیلی توسط داوطلبان در صورت درخواست دانشگاه و موافقت وزارت علوم انجام می‌شود.

در صورت برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 1402، تمامی داوطلبانی که در آزمون شرکت کرده و موفق به کسب کارنامه کارشناسی ارشد شده‌اند، می‌توانند با شرکت در این مرحله شانس خود را امتحان کنند. سازمان سنجش نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد، ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌های مختلف را اعلام کرده و امکان انتخاب 20 کد رشته محل را فراهم می‌کند.

در این مرحله، داوطلبانی که در زمان اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد سال 1402 به عنوان پذیرفته شده ثبت نام کرده‌اند اما از رشته تحصیلی خود راضی نیستند، می‌توانند در این فرآیند شرکت کنند. همچنین، در صورت قبولی در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 1402، قبولی قبلی آن‌ها باطل شده و اعتراض آن‌ها مورد قبول قرار نخواهد گرفت.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد در سال ۱۴۰۲

پس از اتمام فرآیند ثبت نام پذیرفته شدگان مرحله اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مشخص می‌شود. سازمان سنجش نیز با فراهم کردن شرایط لازم، زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد را اعلام می‌کند.

این فرآیند به دانشجویان پذیرفته شده امکان می‌دهد تا در اولین نیمسال تحصیلی ممکن، تحصیل خود را ادامه دهند. اما در دو سال گذشته، با توجه به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا، ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویانی که در آن سال‌ها ثبت نام کرده بودند، پر شد.

در دو سال گذشته، مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد از تاریخ ۲۲ تا ۲۷ دی ماه برگزار شد. هنوز اعلامی درباره برگزاری یا ثبت نام کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی و یا تکمیل ظرفیت ارشد صورت نگرفته است، اما قابل پیش بینی است که مانند سال گذشته، داوطلبان با مطالعه دفترچه مربوطه، در فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ ثبت نام کنند. لازم به ذکر است که دانشجویانی که در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ پذیرفته شده‌اند، در صورت ثبت نام و قبولی در این مرحله، باید در رشته جدید ثبت نام کنند و قبولی قبلی آن‌ها ابطال خواهد شد.

☑️ با اعلام زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، در این مقاله به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد را دارند، می‌توانند در زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد رشته‌های دلخواه خود را با اولویت‌بندی مناسب انتخاب کرده و سپس اقدام به تکمیل فرم آنلاین ثبت نام در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ نمایند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری

شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد در سال ۱۴۰۲

شرایط و ضوابط مربوط به فرآیند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ برای داوطلبانی که قصد شرکت در این فرایند را دارند، بایستی رعایت شود. این شرایط به داوطلبان امکان می‌دهد تا با آگاهی کامل، رشته‌های مورد علاقه خود را با اولویت‌بندی مناسب انتخاب کنند. برخی از شرایط لازم برای شرکت در این فرایند عبارتند از:

 1. – حضور داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد و کسب نمره کلی بالاتر از صفر در هر کد ضریب.
 2. – انتخاب رشته‌های مرتبط با مجموعه امتحانی هر داوطلب به طور منحصر به فرد انجام می‌شود.
 3. – انتخاب نهایی در هر یک از رشته‌های مورد انتخاب براساس شرایط و ضوابط مشخص شده در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد شماره ۱ و ۲ انجام می‌شود.
 4. – داوطلبان پذیرفته شده در رشته‌های مورد نظر، اگر دارای بورسیه یا شرایط خاصی برای شرکت در انتخاب رشته‌های تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ نباشند.
 5. هر داوطلب با توجه به نمرات کارنامه اولیه کارشناسی ارشد، مجاز به انتخاب حداکثر ۲۰ رشته مورد نظر خود می‌باشد.
 • لازم به ذکر است که در صورت پذیرش در مرحله اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد، قبولی قبلی داوطلبان لغو می‌شود و آنان باید برای ادامه تحصیل به محل قبولی جدید مراجعه کنند. به همین دلیل، به دانشجویان پذیرفته شده توصیه می‌شود دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ را با دقت مطالعه کرده و با آگاهی کامل رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.
 • نیمسال پذیرش دانشجو در هر یک از رشته‌های مورد اعلام در این اطلاعیه، به توجه به امکانات و دیدگاه دانشگاه یا مؤسسه میزبان، در اولین نیمسال تحصیلی ممکن خواهد بود.
 • براساس دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد، در رشته‌های دارای آزمون عملی و تشریحی که پذیرش دانشجو در آنها در دوره‌های پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی و مشترک صورت می‌گیرد، همه متقاضیان رشته‌های مربوطه، در صورت داشتن سایر شرایط، حتی اگر در آزمون عملی یا تشریحی شرکت نکرده باشند، می‌توانند این رشته‌ها را انتخاب کنند.
 • معیار انتخاب در این رشته‌ها، نمره کلی نهایی مربوط به کارنامه مرحله اول داوطلبان (بدون در نظر گرفتن نمره عملی یا تشریحی) خواهد بود.
 • توجه: در صورتی که داوطلبی در آزمون عملی یا تشریحی رشته‌های دارای آزمون عملی یا تشریحی شرکت نکرده باشد و در دوره‌های روزانه و شبانه انتخاب این رشته‌ها را در نظر بگیرد، نمره عملی یا تشریحی برابر صفر (۰) در این مرحله در نظر گرفته خواهد شد.
 • دفترچه ثبت‌نام تکمیل ظرفیت ارشد توسط سازمان سنجش در زمان مقرر منتشر خواهد شد تا به داوطلبان کنکور ارشد فرصت دوباره‌ای برای ثبت نام در اختیار بگذارد و دانشگاه‌ها به این افراد ظرفیت‌های خالی خود را معرفی کنند.

بیشتر بخوانید: اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد

آموزش تصویری ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402

نحوه ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال 1402 به صورت آنلاین و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌پذیرد. در ابتدا، لازم است از لیست رشته‌های ارشد سراسری 1402 در دانشگاه‌های مختلف مطلع شوید و ظرفیت هر رشته را بدانید. سپس، کد رشته مورد نظرتان را استخراج و در سامانه مذکور ثبت نام کنید.

? برای شروع ثبت نام و انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت، به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه کنید و گزینه “کارشناسی ارشد” را انتخاب کنید.

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مرحله 1

?  در مرحله اول، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که حاوی لینک‌های مربوط به کارشناسی ارشد است. بر روی عبارت “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401 (انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت)” کلیک کنید.

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مرحله 2

? در مرحله دوم، گزینه “ورود به سیستم” را در قسمت راست سامانه انتخاب کنید.

? سپس، با استفاده از یکی از دو روش زیر و با فشردن دکمه “ورود به سیستم”، وارد پورتال شده و کدهای رشته‌های مورد نظرتان را وارد نمایید.

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مرحله 3

 • روش 1: شماره پرونده + کد پیگیری ثبت نام
 • روش 2: شماره پرونده + کد ملی + سال تولد

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد مرحله 4

بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402

به منظور شرکت در فرآیند تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال 1402 و دانشگاه‌های سراسری، نیاز است ابتدا به اطلاعاتی مانند شرایط و ضوابط، ظرفیت‌های پذیرش، نکات مهم، زمان و نحوه ثبت نام، انتخاب رشته، و به خصوص کدهای رشته‌های در دسترس در دانشگاه‌ها آشنا شوید. به این منظور، سازمان سنجش یک دفترچه به نام “دفترچه تکمیل ظرفیت ارشد سراسری 1402 و آزاد” را به همراه شروع فرآیند ثبت نام در سایت خود به آدرس sanjesh.org منتشر می‌کند.

اشخاصی که تمایل به شرکت در این دوره دارند، باید دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری را مطالعه کرده و در صورت داشتن تمامی شرایط، پس از تهیه مدارک مورد نیاز، به سایت رسمی سازمان سنجش مراجعه کنند تا ثبت نام خود را انجام دهند. اما به دلیل عدم انتشار دفترچه مربوط به سال 1402، برای آشنایی شما عزیزان، لینک دریافت دفترچه سال گذشته و همچنین فایل اصلاحیه آن را در جدول زیر قرار داده‌ایم.

دانلود دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1401

دفترچه سال جدید را به محض انتشار در این بخش قرار خواهیم داد.

مشاوره انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 1402

در مرحله تکمیل ظرفیت، انتخاب رشته بسیار حساس‌تر از انتخاب رشته اصلی است. اگر این فرصت را از دست دهید، قادر به ورود به دانشگاه مورد نظر خود نخواهید بود و باید یک سال عقب برگردید. بنابراین، برای ثبت نام در تکمیل ظرفیت ارشد، به شرایط و زمان ثبت نام دقت کنید و به موقع اقدام کنید.

همزمان با ثبت نام در تکمیل ظرفیت ارشد، شما می‌توانید رشته خود را انتخاب کنید. رشته‌های موجود در دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت قابل مشاهده هستند. توصیه ما به تمام متقاضیان این است که ابتدا دفترچه ثبت نام را به دقت مطالعه کنند و سپس رشته خود را انتخاب کنند. با مطالعه تمام بندهای دفترچه، شما با قوانین مربوطه آشنا می‌شوید.

بعد از ثبت نام در تکمیل ظرفیت ارشد، بر اساس اولویت و علاقه‌تان، رشته‌های مورد علاقه را یادداشت کنید و سپس به انتخاب هر یک از رشته‌ها بپردازید. با توجه به رتبه‌ی کسب شده و تعداد ظرفیت‌های موجود در هر رشته و دانشگاه، پذیرفته شدن در رشته‌های پیچیده‌تر ممکن است.

بیشتر بخوانید: مشاوره انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

 

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }

برچسب ها

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 1402 { جامع }

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل