تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403

📚 خلاصه ای از مقاله برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403:

برنامه ریزی کنکور ریاضی

توضیحات جامع درباره جزئیات و روش های برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403 و همچنین نحوه مطالعه و برنامه ریزی برای آمادگی در کنکور سراسری ریاضی 1403 بیان گردیده است.

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403

آزمون سراسری ریاضی در سال‌های مختلف توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای جذب دانشجو در رشته‌های فنی مهندسی و برخی از رشته‌های علوم پایه برگزار می‌شود. جمعیت زیادی از افراد متقاضی به دنبال ورود به رشته‌هایی مانند مهندسی برق، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک و غیره هستند. همچنین، بسیاری از این رشته‌ها بدون نیاز به آزمون ورودی در دانشگاه‌های سراسری و آزاد نیز ارائه می‌شوند و انتخاب دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی ایشان است.

برنامه ریزی کنکور ریاضی

با این حال، رقابت برای ورود به زیرگروه‌های رشته ریاضی، به ویژه در دانشگاه‌های روزانه و دولتی، همچنان به قوت خود ادامه دارد و داوطلبان برای قبولی در این دانشگاه‌ها نیازمند مطالعه، تلاش و انگیزه فراوان هستند. بدون شک، کسانی که با برنامه‌ریزی مناسب و تلاش پیوسته، خود را برای شرکت در آزمون سراسری سال 1403 آماده کنند، موفق خواهند بود. داشتن یک برنامه درسی صحیح به رعایت یک سری نکات و تکنیک‌ها وابسته است که در ادامه مقاله به طور کامل بر آنها تمرکز شده است.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رشته کنکور ریاضی

نحوه برنامه‌ریزی برای کنکور ریاضی 1403

برنامه‌ریزی یک سری اقدامات است که برای دستیابی به هدف فردی طراحی می‌شود. این اقدامات شامل تعیین هدف، زمان‌بندی، مشخص‌کردن وظایف و … است، و اهمیت بیشتری را بر اجرای آنها می‌گذارد. برنامه‌ریزی منظم، مسیر دستیابی به رشته موردنظر را آسان می‌کند و به فعالیت‌های درسی و غیردرسی نظم می‌بخشد. در ادامه، مراحل برنامه‌ریزی را به طور گام به گام بررسی خواهیم کرد.

گام اول: مشخص‌کردن هدف

در ابتدای راه، باید دقیقاً بدانید که هدف شما چیست و برای چه موضوعی قصد تلاش دارید. هدف‌گذاری، انگیزه را به وجود می‌آورد و آن انگیزه، شما را به حرکت و تلاش برای دستیابی به هدف موردنظر سوق می‌دهد. هدف‌گذاری بسیار اهمیت دارد، زیرا بدون هدف مشخص، نمی‌توانید به جایی برسید و نظمی در زندگیتان نخواهید داشت و قطعاً نمی‌توانید انتظار داشته باشید که نتیجه‌ای مطلوب کسب کنید.

پس برای شروع راه موفقیت در کنکور ریاضی سراسری 1403، به یک هدف عالی نیازمندید. هدف خود را بنویسید، زیرا هر چیزی که به رشته تحریر درآید، بسیار تأثیرگذارتر از آن است که در ذهن قرار دارد. در ادامه، نکات مهمی درباره نوشتن هدف بررسی خواهیم کرد، به طوری که به نظر برسد که شما به آن هدف رسیده‌اید.

مثلاً، “من در کنکور ریاضی سراسری 1403، موفق به قبولی در رشته برق دانشگاه صنعتی شریف شدم.” این جمله نشان می‌دهد که شما هدف خود را دستیابی کرده‌اید. البته هدف باید منطقی باشد و دستیابی به آن دشوار نباشد. همچنین، اگر هدف بزرگی را تعیین کرده‌اید، حتماً می‌دانید که برای تحقق آن نیاز به همت بلندی دارید. بهتر است هدف‌گذاری را بر اساس توانایی‌های خود انجام دهید و یا به اندازه هدفتان تلاش کنید که به نظر، موفقیتی جذاب‌تر را به همراه دارد.

گام دوم: شناخت مواد آزمون و اهمیت آنها

برای برنامه‌ریزی کنکور 1403، شناخت دروس و اهمیت آنها در آزمون بسیار حائز اهمیت است. باید دروس مهمتر و با ضریب بالاتر را تعیین کنید، زیرا ضرایب دروس اختصاصی در رشته‌های مختلف متفاوت است. بنابراین، اگر برای رسیدن به یک رشته خاص درس می‌خوانید، بهتر است از تأثیر و ضرایب دروس مختلف در گروه آزمایشی مربوط به آن آگاه باشید. در ادامه، جدول ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور ریاضی سراسری را برایتان قرار می‌دهیم.

نحوه برنامه ریزی کنکور ریاضی

گام سوم: طراحی جدول زمان‌بندی

بعد از کسب آگاهی درباره ضرایب دروس در رشته‌های گروه آزمایشی ریاضی و فنی، باید زمان مطالعه خود را با توجه به اهمیت دروس مشخص کنید. برای این کار، باید با توجه به ضرایب، زمان مطالعه هر درس را تعیین کنید. به عنوان مثال، در رشته ریاضی گروه 1، ریاضی با ضریب 4 و فیزیک با ضریب 3 قرار دارد، بنابراین زمان مطالعه این دو درس باید بیشتر از شیمی با ضریب 2 باشد. می‌توانید سه نوع برنامه سالانه، ماهانه و هفتگی طراحی کنید که در ادامه هرکدام را توضیح خواهیم داد. همچنین، می‌توانید برنامه‌درسی خود را به صورت روزانه تنظیم کنید و بر اساس اولویت‌بندی، دروسی که می‌خواهید در همان روز مطالعه کنید، در برنامه خود قرار دهید.

برنامه‌ریزی سالانه

یک راهبرد مهم در موفقیت در کنکور است. با برنامه‌ریزی سالانه، می‌توانید برای تمام دوره کنکور خود یک چشم‌انداز داشته باشید و بدانید که در هر زمانی چه کارهایی باید انجام دهید. در زیر، یک نمونه از برنامه‌ریزی سالانه را برای شما ارائه کرده‌ایم. البته بسته به زمان شروع شما، ممکن است این برنامه تغییر کند.

مشاوره برنامه ریزی کنکور ریاضی

برنامه‌ریزی ماهانه

نیز به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید کدام کتاب‌ها و مطالب باید در هر ماه مطالعه شوند. همچنین، تعداد تست‌های آموزشی، زمان‌بندی آزمون‌های شرکتی و سایر اقدامات را نیز در این برنامه ذکر کنید.

برنامه ریزی برای کنکور ریاضی

برنامه‌ریزی هفتگی

به اهمیت بیشتری نسبت به برنامه‌ریزی ماهانه و سالانه برخوردار است. در این برنامه، جزییات مطالعه کتاب‌ها و زمان‌های مختلف آنها ذکر می‌شود. به عبارت دیگر، شما باید یک جدول زمان‌بندی با روزهای هفته و بخش‌های مختلف مطالعه ایجاد کنید و آن را در دید قرار بدهید، مثلاً روی دیوار اتاقتان.

آموزش برنامه ریزی کنکور ریاضی

مهم است که در نظر داشته باشید، کیفیت برنامه‌ریزی درسی شما به میزان بازدهی آن مرتبط است؛ به این معنی که هنگامی که وقت خود رابرای مطالعه درس‌ها صرف می‌کنید، بیشترین بهره را ببرید.

بیشتر بخوانید: منابع کنکور سراسری

برنامه‌ریزی مناسب در کنکور ریاضی سال 1403

برنامه‌ریزی مناسب برای کنکور ریاضی سال 1403 ویژگی‌های خاصی دارد که باید در طرح آن رعایت شود تا به نتایج مطلوب دست یابید.

 • اهمیت اصلی برنامه‌ریزی در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت شما، ویژگی‌های روحی و جسمی، و شرایط خاصی که در مسیر کنکور قرار دارید، است. هر شخص باید برنامه‌ریزی خاص و منطقی خود را داشته باشد و نمی‌توان یک برنامه استاندارد را به همه توصیه کرد.
 • برنامه‌ریزی باید به‌صورت منطقی و واقع‌بینانه انجام شود، به این معنی که باید با توانایی شما سازگاری داشته باشد. برای مثال، برخی افراد ممکن است بتوانند بیش از 10 ساعت در روز به مطالعه اختصاص دهند، در حالی که دیگران نمی‌توانند بیش از 8 ساعت را در روز مطالعه کنند. بنابراین، برنامه‌ریزی باید قابل اجرا و منطبق با توانایی شما باشد.
 • برنامه‌ریزی باید بر اساس هدف شما طراحی شود تا بتوانید میزان مطالعه خود را در جهت رسیدن به آن هدف تنظیم کنید. برای مثال، اگر شما به دنبال رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های دولتی محبوب هستید، باید بیشتر تلاش کنید.
 • در طول سال کنکوری، باید عملکرد خود را ارزیابی کنید و با توجه به برنامه‌ریزی، نقاط ضعف، قوت، و پیشرفت یا پسرفت خود را مشخص کنید. در صورت نیاز، باید شیوه مطالعه را در یک درس تغییر داده و برای رفع مشکلات و نقاط ضعف خود اقدام کنید.
 • برنامه‌ریزی باید انعطاف‌پذیر باشد، زیرا ممکن است در طول روز اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ دهد که باعث شود شما از مطالعه دور شوید. بنابراین، باید برای مطالعه درس‌هایی که عقب افتاده‌اید یا جبران آنها، ساعاتی در هفته را اختصاص دهید.
 • تلاش کنید ساعات مطالعه خود را به تدریج افزایش دهید. بهتر است با سه تا چهار ساعت در روز شروع کنید و به تدریج هفته‌ای یک ساعت به زمان مطالعه خود اضافه کنید. اشتباه رایجی که بسیاری از دانش‌آموزان مرتکب می‌شوند، این است که از ابتدا با برنامه‌ریزی برای بیش از 10 ساعت در روز شروع می‌کنند، که این باعث خستگی ذهنی و کاهش انگیزه آنها می‌شود.
 • در برنامه‌ریزی روزانه خود، حتماً در کنار دروس اختصاصی خود، دروس عمومی را هم در نظر بگیرید و اگر امکان دارد، دو درس اختصاصی را پشت سر هم نخوانید. پیشنهاد می‌کنیم دروس عمومی و اختصاصی را به‌ترتیب مطالعه کنید.
 • دروسی که در یادگیری آنها مشکل دارید را در زمان‌هایی که مغز شما بیشترین تمرکز را دارد (مانند صبح) مطالعه کنید.
 • در طول هفته، حتماً تمام دروس را در برنامه خود قرار دهید و هیچ درسی را حذف نکنید. در ضمن، تمام وقت خود را بین مطالعه و حل تست‌ها تقسیم کنید و تعداد تست‌ها را از پیش مشخص کنید.
 • دفتر برنامه‌ریزی خود را پس از پایان هر روز کامل کنید و ساعت مطالعه خود را ثبت کنید تا بتوانید عملکرد خود را بررسی کنید. در انتها، زمانی را برای مرور دروس مطالعه شده قرار دهید.
 • برای دروس اختصاصی، بهتر است یک ساعت و نیم و برای دروس عمومی نیز یک ساعت زمان صرف کنید. بعد از هر ساعت و نیم مطالعه، 15 دقیقه استراحت کنید.
 • حتماً برای خواب روزانه خود 6 تا 8 ساعت وقت بگذارید، زیرا کمبود خواب می‌تواند منجر به کاهش هوشیاری شده و بازدهی مطالعه را کاهش دهد.
 • پس از مطالعه هر درس، حتماً خلاصه‌نویسی انجام دهید تا در زمان مرور و جمع‌بندی از آنها استفاده کنید. یکی از بهترین روش‌های مرور دروس مطالعه‌شده، پاسخگویی به تست‌ها است. به علاوه، فراموش نکنید قسمت‌هایی از کتاب که نشان داده‌اید را هم مرور کنید.
 • برنامه‌ریزی کنکور ریاضی را به صورت بلندمدت انجام داده و به تدریج به زمان‌های کوتاهتر بندی کنید. به عنوان مثال، برای درس فیزیک مشخص کنید که باید در این ماه 80 صفحه را مطالعه کنید و سپس این 80 صفحه را به 20 صفحه در هفته تقسیم کرده و همین‌طور این 20 صفحه را در 3 روز به اتمام برسانید.

بیشتر بخوانید: ثبت نام ترمیم معدل کنکور

راهنمایی‌ها و منابع موردنیاز برای برنامه‌ریزی کنکور ریاضی 1403

یکی از موارد بسیار حیاتی در برنامه‌ریزی کنکور ریاضی 1403، انتخاب منابع مناسب برای مطالعه است. در ابتدا باید توجه داشته باشید که محتوای تمام منابع آموزشی موجود در بازار اصولاً مشابه است و تفاوت آنها در روش ارائه درسنامه‌ها قرار دارد. اگر شما از منابعی راضی هستید که روش تدریس، تست‌ها و … آنها را پوشش می‌دهند، نیازی به تهیه منابع دیگر ندارید و می‌توانید با همان منابع ادامه دهید. همچنین، منابع اصلی شما کتاب‌های درسی هستند و بعد از مطالعه کامل آنها و حل تمرین‌ها می‌توانید بهترین منابع مربوط به کنکور ریاضی 1403 را مشخص کنید. در ادامه، لیستی از کتاب‌های پیشنهادی برای استفاده در کنکور ریاضی 1403 آورده شده است.

زمانبندی برنامه ریزی کنکور ریاضی

برنامه ریزی کنکور ریاضی فیزیک

برنامه ریزی کنکور ریاضی و فیزیک

بیشتر بخوانید:  ثبت نام کنکور سراسری

جمع‌بندی نهایی کنکور ریاضی 1403

یکی از نکات بسیار مهم پس از اتمام مطالعه تمامی دروس، جمع‌بندی دروس مطالعه شده است. روش مطالعه در این دوره متفاوت از روزهای عادی است؛ در روزهای قبل از جمع‌بندی، شما بیشتر وقت خود را برای مطالعه و یادگیری دروس جدید اختصاص می‌دهید و تست‌های هر فصل را به صورت جداگانه بررسی می‌کنید.

اما در دوره جمع‌بندی، توصیه نمی‌شود مطالعه مباحث جدید را آغاز کنید، بلکه این دوره زمانی است که مطالب قبلی شما تثبیت می‌شوند و نه زمان یادگیری دروس جدید. بنابراین، بیشتر وقت خود را برای مرور مباحث مطالعه شده، برطرف کردن اشکالات، حل تست‌های ترکیبی و کنکوری، و شرکت در آزمون‌های جامع بگذارید؛ زیرا این آزمون‌ها به شما در شناسایی نقاط ضعف و قوت کمک خواهند کرد. با توجه به کمبود زمان، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان اهمیت بسیاری دارد و عملکرد شما در این دوره، تعیین‌کننده وضعیت قبولی شما خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  کد سوابق تحصیلی

نکات مهم در دوره جمع‌بندی

 • در دوره جمع‌بندی، تمرین حل تست‌های زمان‌دار و افزایش سرعت و مهارت شما را تقویت می‌کند.
 • احتمالاً در طول سال، تعدادی از تست‌هایی را که نمی‌توانستید حل کنید، نشانه گذاشتید. حل این تست‌ها در دوره جمع‌بندی بسیار کمک‌کننده است و می‌توانید با مراجعه به پاسخ‌نامه، مشکلات خود را حل کنید.
 • در این دوره، برای مرور، از خلاصه‌نویسی‌هایتان استفاده کنید و بخش‌هایی از کتاب که علامت گذاشته‌اید، مطالعه کنید. همچنین، مرور دروس نه به شکل جزئی و نه به شکل وسواسی باشد، تا مطالب به خوبی یادآوری شود.
 • روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید؛ با حل تست‌ها، مهارت و تسلط خود را افزایش دهید و بیشتر وقت خود را برای مطالعه دروسی که در آنها ضعف دارید، اختصاص دهید تا اشکالات برطرف شوند.
 • از حل تست‌های ترکیبی و تست‌های کنکور سال‌های گذشته استفاده کنید. اگر در سوالی مشکل داشتید، حتماً به پاسخ‌نامه مراجعه کرده و اشکالات خود را رفع کنید.
 • مباحث تست‌خیز را با توجه به بودجه بندی کنکور مشخص کنید و تست‌زنی این مباحث را در اولویت قرار دهید.

برای رسیدن به موفقیت و دستیابی به هدف موردنظرتان، علاوه بر برنامه‌ریزی درسی و استفاده از بهترین منابع کنکور ریاضی، از مشاوره تحصیلی با افراد با تجربه در این زمینه استفاده کنید. این افراد با بررسی پاسخ‌های شما، به خصوصیات، شرایط روحی، توانایی‌ها، و سطح درسی شما آشنا می‌شوند و در این مسیر، راهنماییتان می‌کنند.

بیش تر بخوانید: پشت کنکور ماندن

روش‌های مختلف برنامه‌ریزی و مطالعه منابع در کنکور ریاضی 1403

پس از تنظیم برنامه‌ریزی شخصی خود، نحوه مطالعه منابع نیز به عنوان یک موضوع بسیار مهم در برنامه‌ریزی کنکور ریاضی ۱۴۰۲ مطرح می‌شود. در این زمینه می‌توان گفت که روش‌های مختلفی برای مطالعه وجود دارد و هر فرد می‌تواند بر اساس ترجیحات شخصی خود، از یکی از این روش‌ها استفاده کند.

یکی از روش‌های مطالعه، خواندن بدون نوشتن است. در این روش، شخص بدون توجه به متن به صورت روزنامه‌خوانی، متن را مطالعه می‌کند. این روش به طور کلی مناسب افراد کنکوری نیست، مگر آنکه شخص به صورت دوباره به مطالعه مجدد آن متن بپردازد.

روش دیگر، مطالعه همراه با هایلایت کردن نکات مهم است. این روش در دروس تشریحی می‌تواند مفید باشد، اما به دلیل تشابه مطالب هایلایت شده، ممکن است در آزمون‌های تستی باعث گیجی شخص شود. روش حاشیه‌نویسی نیز یک روش مطالعه است که به تکمیل مطالب کتاب می‌پردازد.

روش مناسب‌تر برای مطالعه، روش خلاصه‌نویسی است که به معنای مطالعه دقیق مطلب و نوشتن درک شخصی از آن می‌باشد. در کنار روش خلاصه‌نویسی، می‌توان از روش کلیدبرداری نیز استفاده کرد. در این روش، فقط به نوشتن نکات مهم مطلب مورد مطالعه پرداخته می‌شود.

در کل، بهترین روش مطالعه برای داوطلبان کنکور ریاضی 1403، شامل مطالعه دروس تدریس شده در مدرسه در همان روز، خلاصه‌نویسی و نکته‌برداری از منابع آزمون و انجام تمرین و تست در مباحث مطالعه شده است. همچنین، برای آشنایی با منابع کنکور سراسری ریاضی، توصیه می‌شود مقاله زیر را نیز مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: زمان اعلام نتایج کنکور

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی برنامه ریزی کنکور ریاضی کلیک کنید.

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403

برچسب ها

برنامه ریزی کنکور ریاضی برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403 نحوه مطالعه کنکور ریاضی مدیریت زمان مطالعه کنکور ریاضی 1403

نحوه مطالعه منابع در برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403,مدیریت زمان در برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403,موارد مهم در برنامه ریزی کنکور ریاضی​,چطور برای کنکور برنامه ریزی کنیم,برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403,زمان برگزاری کنکور سراسری,مشخص کردن هدف از مطالعه​,برنامه ریزی کنکور ریاضی,مشخص کردن منابع امتحانی,ضرایب دروس کنکور ریاضی,برنامه ریزی کنکور 1403,انجام خلاصه نویسی,نحوه برنامه ریزی,کنکور ریاضی 1403,زمان شروع مطالعه,برنامه ریزی,نحوه مطالعه,کنکور ریاضی,کنکور ریاضی,کنکور 1403,برنامه,مطالعه,کنکوری,کنکور,ریاضی,1403

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1403

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل