تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

📚 خلاصه ای از مقاله دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری:

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

در این مقاله دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 به همراه توضیحاتی در خصوص تمامی بخش های آن و لینک دانلود دفترچه رشته های مختلف نیز ارائه داده شده است

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

پس از انتشار نتایج اولیه آزمون‌های کنکور، در نیمه دوم ماه مرداد، لیست محل‌های تحصیلی دانشگاه‌های سراسری از طریق وبسایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org قابل دریافت خواهد بود. این لیست که در قالب دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ارائه می‌شود، شامل اطلاعات مهمی از جمله لیست رشته‌های قابل انتخاب و شرایط مربوط به انتخاب رشته است.

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و تعیین وضعیت رتبه و نمره هر داوطلب، نوبت به انتخاب رشته می‌رسد. تمامی داوطلبان باید قبل از شروع فرآیند انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را دریافت و مطالعه کنند. سازمان سنجش معمولاً چند روز پس از انتشار کارنامه اولیه کنکور، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را در گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان منتشر می‌کند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

دفترچه انتخاب رشته برای هر گروه آزمایشی به سه بخش تقسیم شده است. بخش اول شامل توضیحاتی درباره فرآیند انتخاب رشته و تفسیر کارنامه، بخش دوم شامل معرفی محل‌های تحصیلی مرتبط با رشته‌های انتخابی و بخش سوم شامل توضیحات و آدرس‌های دانشگاه‌ها می‌باشد. به دلیل اینکه اطلاعات مهمی در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر می‌شود، اما معمولاً داوطلبان از مطالعه کامل آن غافل می‌شوند، در اینجا به علاوه قرار دادن پیوند دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری برای هر یک از گروه‌های آزمایشی، توضیحی مختصر درباره اقسام مختلف دفترچه انتخاب رشته را ارائه کرده‌ایم.

زمان انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته سال ۱۴۰۲

هر سال پس از اعلام پاسخ‌های اولیه آزمون کنکور سراسری، دفترچه راهنمای انتخاب رشته نیز منتشر می‌شود. در این دفترچه راهنما، اطلاعات مهمی برای داوطلبان کنکور سراسری از جمله ظرفیت و رشته‌های موجود در هر دانشگاه منتشر می‌شود. در برخی سال‌ها، بعضی از دانشگاه‌ها ورودی جدیدی در رشته‌های مختلف قبول نمی‌کنند و به همین دلیل ضروری است که داوطلبان در همان سال دفترچه راهنما را دریافت کنند. در ادامه این بخش، اطلاعات بیشتری درباره زمان انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته سال ۱۴۰۲ ارائه شده است.

زمان دقیق انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و در وبسایت مجری برگزاری کنکور به آدرس اینترنتی sanjesh.org اعلام می‌شود. طبق روال سال‌های گذشته، انتظار می‌رود که زمان انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ نیز در ماه مرداد ۱۴۰۲ برای استفاده عموم در دسترس قرار بگیرد. زمان دقیقی که لینک دانلود دفترچه راهنما کنکور سراسری در وبسایت سازمان سنجش فعال می‌شود، در آن سایت اعلام خواهد شد.

دریافت و دانلود دفترچه راهنمای شماره ۲ کنکور سراسری یا همان دفترچه راهنمای انتخاب رشته، یکی از مراحل بسیار حیاتی در کنکور سراسری است. با دریافت به‌موقع این دفترچه راهنما، داوطلبان می‌توانند از رشته‌هایی که ظرفیت آن‌ها در آن سال اعلام شده است، آگاه شوند و برنامه‌ریزی مناسبی برای انتخاب رشته خود داشته باشند. به همین دلیل، حضوری که داوطلبان این دفترچه راهنما را در زمان مشخص از وبسایت سازمان سنجش دریافت نمایند، بسیار ضروری است. همچنین بهترین منبع برای اطلاع از زمان دقیق دانلود راهنمای کامل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ ، وبسایت سنجش دانشگاه آزاد به آدرس اینترنتی azmoon.org است.

به محض اینکه زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ مشخص شود، در این مقاله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: دفترچه ثبت نام کنکور سراسری

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

معمولاً دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری یک یا دو روز قبل از فعال شدن لینک انتخاب رشته کنکور سراسری بر روی وبسایت سازمان سنجش منتشر می‌شود. تمامی داوطلبانی که تمایل به شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری دارند، باید در زمان مشخص شده توسط سازمان سنجش، دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی خود را دانلود و مطالعه کنند.

همه درخواست‌ کنندگان شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری در سال جاری، در صورت شرکت در هر یک از نوبت‌ های کنکور سراسری ۱۴۰۲، باید در نیمه دوم ماه مرداد، دفترچه راهنما را دانلود کرده و انتخاب رشته خود را ثبت کنند. با دانلود و مطالعه این دفترچه، داوطلبان با شناخت شرایط و ضوابط کنکور سراسری، برای انتخاب رشته خود آماده شوند. برای آشنایی داوطلبان با دفترچه راهنما، دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری سال‌های گذشته را در تمامی رشته‌ها در ادامه قرار داده‌ایم و در صورت انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، لینک دریافت دفترچه‌ها در اینجا قرار خواهد گرفت.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402
دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی
 دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی
دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی
دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر
دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان
دفترچه پیوست انتخاب رشته
اصلاحیه یک دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری
اصلاحیه دو دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری
اصلاحیه سه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

به محض منتشر شدن دفترچه راهنمای انتخاب رشته سال جاری در تمامی گروه های آزمایشی، لینک دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته در این قسمت قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور ریاضی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور تجربی

 کد رشته های دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌توانند در هنگام انتخاب رشته، ۱۵۰ کد رشته را به ترتیب اولویت خود وارد کنند. هنگام انتخاب رشته، افراد باید در جدولی که در وبسایت قرار داده شده است، کد رشته‌های مورد نظر خود را به ترتیب وارد نمایند. این کدها، کد رشته‌های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ هستند که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری قابل مشاهده هستند.

لینک دانلود کد رشته های کنکور سراسری

کد رشته های کنکور ریاضی

کد رشته های کنکور رشته تجربی

کد رشته های کنکور انسانی

کد رشته های کنکور هنر

کد رشته های کنکور زبان

پیوست های دفترچه انتخاب رشته

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته

داوطلبان باید پس از دریافت و مطالعه راهنمای شماره ۲ کنکور سراسری یا همان دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، کدهای رشته‌های مورد نظر خود که در آن سال قابل قبولی دارند، را استخراج کرده و در روز انتخاب رشته در جدول مربوطه وارد نمایند. هر یک از این کدها مربوط به یک رشته و دانشگاه خاصی است و داوطلبان باید حتماً از درستی کد انتخابی خود مطمئن شوند. در صورتی که کد به اشتباه وارد شود، تمام مسئولیت بر عهده داوطلبان خواهد بود.

اولویت‌بندی رشته‌های انتخابی اهمیت بسیاری دارد. بنابراین، علاوه بر استخراج کدهای رشته‌های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲، داوطلبان باید ترتیب و اولویت‌بندی صحیح این کدها را رعایت کنند. در صورتی که ترتیب و اولویت‌بندی کدهای وارد شده در جدول انتخاب رشته صحیح نباشد، احتمال اینکه داوطلب شانس قبولی در کنکور سراسری را از دست دهد بسیار بالاست. تمامی کد رشته‌های قابل ثبت‌نام در ۱۴۰۲ در دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ قابل مشاهده خواهند بود.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور انسانی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری هنر

بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته ۱۴۰۲

در بخش اول دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، توضیحات و شرایط کلی پذیرش دانشجو، توضیحات درباره کارنامه کنکور سراسری (کارنامه اولیه)، نحوه گزینش دانشجو و انتخاب رشته در تمامی گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجی مشتمل است.

توضیحات بخش اول دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

در این بخش، به موارد مهمی می‌پردازیم که شامل توضیحات کامل درباره سهمیه‌های کنکور سراسری، تعهد تحصیل رایگان در سهمیه‌های مختلف، تأثیر سهمیه بومی‌گزینی در انتخاب رشته و دسته‌بندی رشته‌های تحصیلی براساس سهمیه بومی‌گزینی، نحوه گزینش بومی در استان‌های مختلف، ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌های روزانه و شبانه، پردیس‌های خودگردان، دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی و دوره‌های مجازی، توضیح کامل کارنامه اولیه کنکور سراسری و بخش‌های مختلف کارنامه، و تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور و راهنمایی درباره نحوه انتخاب رشته کنکور می‌باشد.

بیشتر بخوانید: ثبت نام ترمیم معدل کنکور

بیشتر بخوانید: کد سوابق تحصیلی

توضیحات بخش دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

بخش دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به معرفی کلیه رشته‌محل‌هایی می‌پردازد که از طریق کنکور دانشجو پذیرش می‌کنند. این رشته‌محل‌ها از هم جدا شده‌اند و به صورت دانشگاه به دانشگاه معرفی می‌شوند. در بخش اول، دانشگاه‌های دولتی لیست رشته‌هایی که در انتخاب رشته در آن‌ها پذیرش دانشجو دارند را به ترتیب حروف الفبا معرفی کرده‌اند.

در بخش دوم، می‌توانید لیست رشته های دانشگاه غیر انتفاعی و در بخش سوم، بیشتر بخوانید: لیست رشته های دانشگاه پیام نور را مشاهده کنید. همچنین، نحوه پذیرش می‌تواند به دو شکل با آزمون (از طریق کنکور سراسری) و ثبت‌ نام بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) باشد که در سال‌های گذشته در دانشگاه‌های پیام نور، غیرانتفاعی و دولتی روزانه و شبانه مشاهده شد.

علاوه بر این، دانشگاه‌های سراسری در دوره‌های مختلف مانند روزانه، نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه فرهنگیان، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان (بین‌الملل سابق)، مجازی دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، غیرانتفاعی و مجازی دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز دانشجو پذیرش می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دانشگاه شبانه یا نوبت دوم چیست

بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

توضیحات بخش سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

بخش سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به پاسخ سوالات متداول داوطلبان کنکور سراسری اختصاص داده شده است. این سوالات شامل موارد زیر هستند:

  • آیا دانشگاه‌ها امکانات رفاهی مناسبی برای دانشجویان فراهم می‌کنند؟
  • آیا دانشگاه مورد نظر امکان اقامت در خوابگاه را به دانشجویان شبانه می‌دهد؟
  • کجاست آدرس دقیق دانشگاه مورد نظر؟
  • آیا دانشگاه شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو دارد؟
  • آیا دانشگاه امکانات ویژه‌ای برای کنکوری‌های رتبه برتر فراهم می‌کند؟

پاسخ به این سوالات و سوالات دیگر را می‌توانید در بخش سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری پیدا کنید. این بخش شامل توضیحاتی درباره تمامی دانشگاه‌هایی است که در انتخاب رشته کنکور سراسری دانشجو پذیرش می‌کنند. بنابراین، اولین گام برای آشنایی با هر دانشگاه، مراجعه به بخش سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و مشاوره درباره انتخاب رشته کنکور سراسری است.

بیشتر بخوانید: خوابگاه خودگردان چیست؟

بیشتر بخوانید: ثبت نام وام دانشجویی

 

در صورت نیاز به مشاوره تلفنی رایگان با موبایل می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری کلیک کنید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

برچسب ها

دفترچه کنکور دفترچه انتخاب رشته کنکور دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری,دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری,دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری,دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری,اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری,معرفی رشته محل های انتخاب رشته,لینک انتخاب رشته کنکور سراسری,انتخاب رشته کنکور سراسری,دفترچه انتخاب رشته,کنکور سراسری 1402,کنکور سراسری,انتخاب رشته,کارنامه,سراسری,دفترچه,دانلود,کنکور,رشته

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل