تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

تعداد واحدهای کاردانی چقدر است

📚 خلاصه ای از مقاله تعداد واحدهای کاردانی چقدر است:

تعداد واحدهای کاردانی

توضیحات جامع درباره تعداد واحدهای کاردانی و همچنین میزان حداقل و حداکثر تعداد واحد در طول ترم کاردانی و نکات مهم درباره مقطع کاردانی به طور کامل بیان شده است.

تعداد واحدهای کاردانی چقدر است

تعداد واحدهای کاردانی چقدر است

دوره کاردانی که به عنوان یکی از مراحل پایین‌تر تحصیل در دانشگاه شناخته می‌شود، یک مرحلهٔ پیشرفتهٔ تحصیلی است. دانشجویانی که در دوره کاردانی قبول می‌شوند، پس از اتمام این دوره می‌توانند وارد دوره کارشناسی شوند و تحصیلات خود را ادامه دهند. به دلیل وجود الزامات سنی برای دانشجویان کاردانی، ضروری است که آنان با تعداد واحد‌های مورد نیاز در دوره کاردانی آشنا شوند و بر اساس قوانینی که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین شده است، در هر نیمسال واحد‌های موردنظر خود را انتخاب کنند.

تعداد واحدهای کاردانی

با توجه به اهمیت بسیار زیاد تعداد واحد‌های کاردانی و شرایط ثبت نام در هر نیمسال برای دانشجویان کاردانی، در اینجا قصد داریم درباره تعداد واحد‌های مورد نیاز در دوره فوق‌دیپلم در رشته‌های دانشگاهی صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: رشته های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی حرفه ای

تعداد واحد‌های موردنیاز در دوره کاردانی

دوره کاردانی به عنوان پایین‌ترین مقطع تحصیلی در دانشگاه شناخته می‌شود و پس از آن دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل خود را ادامه دهند. دانشجویانی که در دوره کاردانی قبول می‌شوند، باید با قوانین مربوط به این دوره آشنا باشند و بر اساس آن در هر نیمسال تحصیلی واحد‌های موردنظر خود را انتخاب کنند.

سنوات تحصیلی مجاز برای دوره کاردانی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌شوند و تمامی دانشجویان در دانشگاه‌های سراسری و آزاد ملزم به رعایت این سنوات هستند. با توجه به محدودیت‌های سنوات تحصیلی در دوره کاردانی، ضروری است که دانشجویان قبل از ثبت نام در دوره کاردانی با تعداد واحد‌های موردنیاز آشنا شوند و بر اساس این تعداد در هر نیمسال تحصیلی واحد‌های خود را انتخاب کنند.

تعداد واحد‌های کاردانی بسته به نوع رشته تحصیلی مشخص می‌شود و ممکن است حداقل ۷۲ واحد درسی و حداکثر ۹۵ واحد درسی را در طول دوره تحصیل داشته باشد. دانشجویان در دوره کاردانی موظف هستند تا این تعداد واحد‌های درسی را تا حداکثر ۲.۵ سال یا ۵ نیمسال تحصیلی به پایان برسانند تا بتوانند مدرک فوق دیپلم خود را دریافت کنند.

در موارد خاص، امکان دو نیمسال تحصیلی ارفاقی برای دانشجویان وجود دارد که در این صورت، دانشجویان می‌توانند تا حداکثر ۳.۵ سال یا ۷ نیمسال تحصیلی در دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند. برای توجه شما، درس وصایای امام و قرائت قرآن در دوره کاردانی اجباری است و هر کدام از این دروس به عنوان یک واحد شمرده می‌شوند. در صورت نیاز، می‌توانید واحد‌های بیشتری را دریافت کنید که از تعداد واحد‌های مذکور فراتر می‌رود.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

بیشتر بخوانید: سامانه سمیاد فنی و حرفه ای – samyad.tvu.ac.ir

حداکثر تعداد واحد در طول ترم کاردانی

در ادامهٔ مقاله، ضمن آشنایی با حداقل تعداد واحد‌های کاردانی، لازم است به اهمیت رعایت سقف تعداد واحد در هر نیمسال تحصیلی نیز اشاره کنیم. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای هر مقطع تحصیلی دانشگاهی حداکثر تعداد واحد مشخصی را تعیین کرده است.

با توجه به محدودیت سنوات تحصیلی در دوره کاردانی (به مدت 5 نیمسال تحصیلی)، دانشجویان باید بر اساس حداکثر تعداد واحد‌های کاردانی در هر نیمسال، واحد‌های خود را انتخاب کنند تا به پایان سنوات تحصیلی برسند. حداکثر تعداد واحد در طول ترم کاردانی، بسته به شرایط دانشجویان و عوامل دیگر، متفاوت است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

دانشجویان مقطع کاردانی می‌توانند در هر نیمسال تحصیلی حداکثر 20 واحد درسی را انتخاب کنند، شرط آنکه معدل آن‌ها بالای 12 باشد. در ترم آخر نیز، در صورت فراهم بودن شرایط، می‌توانند تا 24 واحد درسی را اخذ کنند، حتی اگر معدل آن‌ها زیر 12 باشد.

اگر دانشجو معدلی بالای 17 داشته باشد، می‌تواند با دریافت تاییدیه واحد آموزشی از دانشگاه، تا حداکثر 24 واحد درسی را در نیمسال تحصیلی بعدی اخذ کند. در صورتی که معدل دانشجو زیر 12 باشد، او به عنوان دانشجوی مشروط در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند در نیمسال بعدی (به استثنای ترم آخر) حداکثر 14 واحد درسی را انتخاب کند.

در صورتی که دانشگاه، ترم تابستانی برای دانشجویان برگزار کند، آن‌ها می‌توانند حداکثر 8 واحد درسی را در طول دوره تابستان انتخاب کنند. در صورتی که دانشجو مقطع کاردانی در ترم تابستان با حداکثر 10 واحد درسی فارغ‌التحصیل شود، می‌تواند در ترم تابستان 10 واحد درسی را انتخاب کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای

بیشتر بخوانید: شماره دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای

حداقل تعداد واحد در طول ترم کاردانی

دانشجویان در دوره کاردانی باید بر اساس قوانین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هر نیمسال تحصیلی واحد‌های خود را انتخاب کنند. آنها باید به خاطر داشته باشند که در هر نیمسال تحصیلی تنها مجاز به دریافت یک حداقل تعداد واحد هستند و الزاما باید قانون حداقل تعداد واحد در طول ترم کاردانی را رعایت کنند.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای هر مقطع تحصیلی، قوانین خاصی را برای اخذ واحد در هر نیمسال تحصیلی تعیین کرده است. حداقل تعداد واحد در دوره کاردانی به واسطه شرایط مختلف در ادامه توضیح داده می‌شود.

همهٔ دانشجویانی که در سایت اعلام نتایج کنکور کاردانی پذیرش یافته‌اند و دارای معدل بالای 12 و بدون مشروطیت هستند، مجاز به دریافت حداقل 12 واحد در هر یک از نیمسال‌های تحصیلی (به استثنای تابستان) هستند. در صورتی که دانشجو در ترم آخر باشد و دارای کمتر از 12 واحد از دروس باقیمانده باشد، می‌تواند با رضایت دانشگاه، کمتر از 12 واحد در ترم آخر را اخذ کند.

دانشجویان مشروطی که معدل کمتر از 12 را کسب کرده‌اند، در نیمسال تحصیلی بعد مجاز به دریافت حداقل 12 واحد می‌باشند. همچنین، در صورت برگزاری ترم تابستانی در دانشگاه‌های آزاد و سراسری، دانشجویان دوره کاردانی می‌توانند حداقل 8 واحد درسی را در طول دوره تابستان اخذ کنند.

بیشتر بخوانید: کارنامه دانشجویی دانشگاه فنی حرفه ای

مشاوره تحصیل برای مقطع کاردانی

دانشجویانی که در مقطع کاردانی پذیرش یافته‌اند باید در نظر داشته باشند که در صورت وجود سنوات تحصیلی ارفاقی برای آنها، ترجیحا توافقات کمتری انجام می‌شود، به ویژه اگر دانشجو در محدوده سن مشمولیت سربازی قرار داشته باشد. به همین دلیل، لازم است که دانشجویان مقطع کاردانی براساس حداکثر تعداد واحدهای کاردانی تعیین شده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اقدام به انتخاب واحد در مقطع کاردانی خود نمایند تا سنوات تحصیلی خود را به پایان برسانند.

علاوه بر این، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امکان دریافت دروس به صورت معرفی به استاد را برای دانشجویان مقطع کاردانی در نظر گرفته است تا آنها بتوانند بدون توجه به سنوات تحصیلی و خارج از تقویم دانشگاهی، در ترم آخر فارغ التحصیل شوند. در دروس معرفی به استاد، کلاس درس برگزار نمی‌شود و دانشجویان تنها باید در آزمون این دروس شرکت کنند.

برای اخذ دروس معرفی به استاد، دانشجویان مقطع کاردانی باید حداکثر 4 واحد درسی از تمامی واحدهای درسی را در اختیار داشته باشند تا بتوانند این 4 واحد درسی را خارج از تقویم دانشگاهی اخذ کنند و در آزمون پایان ترم شرکت کنند. اخذ دروس وصایای امام و روخوانی قرآن کریم علاوه بر این 4 واحد درسی، به صورت معرفی به استاد امکان پذیر است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

همچنین، در صورتی که دانشجویان در ترم آخر خود دارای تعداد واحد بیشتری نسبت به حداکثر تعداد واحد در نظر گرفته شده باشند، می‌توانند با تسهیلات ارائه شده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در ترم آخر به صورت حداکثر بیشتر از تعداد واحدهای کاردانی مجاز، انتخاب واحد نمایند.

حداکثر تعداد واحد مجاز بیشتر برای دانشجویان ترم آخر، 24 واحد درسی است. همهٔ دانشجویان در ترم‌های غیرتابستانی (با معدل مشروط یا بدون مشروط) می‌توانند تا 24 واحد درسی را در ترم آخر دریافت کنند و فارغ التحصیل شوند. همچنین، امکان دریافت 10 واحد درسی در طول ترم تابستان برای دانشجویان ترم آخر به شرط فارغ التحصیلی وجود دارد.

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی تعداد واحدهای کاردانی کلیک کنید.

تعداد واحدهای کاردانی چقدر است

تعداد واحدهای کاردانی چقدر است

برچسب ها

تعداد واحدهای کاردانی واحد های کاردانی حداقل تعداد واحد های کاردانی حداکثر تعداد واحد های کاردانی

سایت اعلام نتایج کنکور کاردانی,حداکثر تعداد واحد های کاردانی,حداکثر تعداد واحدهای کاردانی,سقف انتخاب واحد دانشگاه ها,تعداد واحد های کاردانی,تعداد واحدهای کاردانی,حداکثر تعداد واحد,سن مشمولیت سربازی,حداقل تعداد واحد,ثبت نام کاردانی,معرفی به استاد,کاردانی حداقل,حداکثر تعداد,انتخاب واحد,تعداد واحد,حداقل واحد,کاردانی,واحدهای,حداکثر,حداقل,واحدی,واحد

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

تعداد واحدهای کاردانی چقدر است

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل