تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

نمره خام کنکور سراسری

📚 خلاصه ای از مقاله نمره خام کنکور سراسری:

نمره خام کنکور سراسری

توضیحات جامع درباره اینکه نمره خام کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ چیست و همچنین آموزش نحوه دریافت و نحوه تاثیر آن در نمره تراز نوبت دوم کنکور سراسری بطور کامل بیان شده است.

نمره خام کنکور سراسری

نمره خام کنکور سراسری

اعتبارسنجی رشته انتخابی داوطلبان و مشاوران در کنکور دی و تیر، براساس سهمیه نهایی تراز و رتبه داوطلبان است. تراز و رتبه داوطلبان بر اساس نمرات دروس مشخص شده تشکیل می‌شود. نمره‌های خام، نمره هر درس بدون مقایسه با سایر داوطلبان را نشان می‌دهد. سپس با در نظر گرفتن سوابق تحصیلی و مقایسه نمرات با دیگر شرکت‌کنندگان، داوطلبان از تراز و رتبه‌ای که در آزمون کسب کرده‌اند مطلع می‌شوند.

نمره خام کنکور سراسری

داوطلبان کنکور نمی‌دانند که نمرات خام چه تأثیری در آزمون دارد و آیا باید خود را برای دوره کنکور بعدی آماده کنند یا خیر. به منظور اطلاع رسانی بهتر به داوطلبان درباره نمرات خام و تأثیر آن بر رتبه و تراز کنکور، در این مقاله توضیح داده شده است که نمره خام چیست، چگونه محاسبه می‌شود و چگونه در رتبه و تراز کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ تأثیر دارد.

بیشتر بخوانید: دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری

آموزش دریافت نمره خام کنکور دی ماه ۱۴۰۲

داوطلبان می‌توانند نمرات خام کنکور دی و تیر ماه را به دو روش مختلف دریافت کنند. روش اول و ساده‌تر، این است که نمرات خام را از طریق مشاهده کارنامه اولیه کنکور دریافت کنند. متقاضیان می‌توانند به وب‌سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه سراسری را انتخاب کنند.

با انتخاب گزینه اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲، شماره پرونده و سایر اطلاعات هویتی خود را وارد کرده و در نهایت کارنامه نمرات خام کنکور تیر ماه را مشاهده کنند.

روش دوم به این صورت است که داوطلبان پس از انتشار دفترچه سوالات کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ و پاسخنامه آن، تعداد سوالات صحیح و غلط خود را که در آزمون پاسخ داده‌اند، مشخص کنند. متقاضیان با استفاده از فرمولی که ذکر شده است، نمره خام هر درس را محاسبه کنند.

این روش از نظر زمانی طولانی است، اما به افراد این امکان را می‌دهد که در صورت وجود تفاوت زیادی بین درصدهای محاسبه شده توسط آن‌ها و کارنامه کنکور، درخواست بررسی مجدد نمره و اعتراض به نتایج اولیه خود را در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش ثبت کنند.

همچنین، نحوه دریافت نمره خام کنکور دی و تیر ماه به این صورت است که اگر داوطلبی تمام سوالات یک درس را به درستی پاسخ دهد، درصد آن درس ۱۰۰ می‌شود و در صورتی که همه سوالات را غلط جواب دهد، نمره ۳۳- را کسب می‌کند. بنابراین، نمره خام عددی در بازه ۳۳- تا ۱۰۰ قرار می‌گیرد. داوطلبان می‌توانند به صورت تقریبی نیز تخمین بزنند که نمره اکتسابی خود در چه محدوده‌ای قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: کارنامه اولیه کنکور سراسری

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته دانشگاه آزاد

توضیح درباره نمره خام کنکور دی ماه ۱۴۰۲

کارنامه نتایج کنکور سراسری نوبت اول (دی ماه) سال ۱۴۰۲ در تاریخ نهم اسفند ماه گذشته در وب‌سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org منتشر شد. در این کارنامه، در مقایسه با سال‌های قبل، تنها نمرات خام دروس داوطلبان در هر درس مشخص شده بود. این موضوع باعث شده است که داوطلبان با پرسشی روبرو شوند که نمره خام کنکور دی و تیر ماه چه معنایی دارد؟

برای توضیح این سؤال به طرز ساده‌ای، می‌توانیم یک مثال آوریم. فرض کنید در آزمون ریاضی که برگزار شده است، سوالات به گونه‌ای سخت هستند که میانگین نمرات سایر داوطلبان ۱۳ است. در این بین، یکی از داوطلبان (داوطلب A) نمره ۱۵ را کسب کرده است. همچنین در آزمون ریاضی دیگری که سطح سوالات آن ساده‌تر است و میانگین نمرات افراد ۱۷ است، داوطلبی (داوطلب B) نمره ۱۶ را کسب کرده است.

اگر بخواهیم به طور ظاهری اعداد را مقایسه کنیم، مشخص است که نمره ۱۶ بهتر از ۱۵ است. اما اگر نمرات را با سایر شرکت‌کنندگان مقایسه کنیم، نمره ۱۵ به دلیل سختی آزمون به فرد B کمک بیشتری کرده است. در اینجا، نمره داوطلب در هر درس بدون مقایسه با دیگران ارائه شده است و به آن نمره خام آزمون گفته می‌شود که بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود.

نمره خام کنکور

بنابراین، داوطلبانی که کارنامه کنکور دی و تیر ماه ۱۴۰۲ را دریافت کرده و نمرات خود را مشاهده کرده‌اند، باید بدانند که این نمرات قابل تفسیر هستند زمانی که با سایر داوطلبان مقایسه شوند و به طور معتبر، نمرات سوابق تحصیلی (مثلاً معدل) آن‌ها نیز در این فرآیند تأثیر دارد و نتیجه نهایی کنکور را شکل می‌دهد.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور انسانی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور ریاضی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور تجربی

آموزش تحلیل نمره خام کنکور دی ماه ۱۴۰۲

همانطور که مشاهده کرده‌اید، نمرات خام در هر درس به راحتی قابل محاسبه و دریافت هستند. اما زمانی که این نمرات با نمرات دیگر داوطلبان مقایسه می‌شوند، تحلیل موفقیت در آزمون یا عدم موفقیت کمی سخت می‌شود. در واقع، نمره خام دروس به تنهایی کمک زیادی به تحلیل وضعیت داوطلب در کنکور نمی‌کند. مهم‌ترین معیار، تراز داوطلب است.

برای تحلیل نمره خام کنکور دی و تیر ماه ۱۴۰۲، می‌توانیم با یادآوری مثال قبل و مقایسه نمره خام یک درس با نمره خام داوطلبان دیگر در همان درس، تراز یا نمره ترازی تشکیل دهیم. هر چه تراز داوطلب در آزمون بالاتر باشد، رتبه بهتری را کسب می‌کند و به همان اندازه، فرصت قبولی بهتری در کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ و در دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر خواهد داشت.

هر سال پس از برگزاری کنکور سراسری، در گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان، نظرسنجی‌هایی از شرکت‌کنندگان صورت می‌گیرد و سوالات کنکور در سه سطح ساده، متوسط و سخت دسته‌بندی می‌شوند. این فرآیند به عنوان تحلیل کنکور شناخته می‌شود. داوطلبان هر گروه آزمایشی، برای مثال گروه ریاضی، می‌توانند تحلیل کنکور ریاضی و سطح دشواری سوالات هر درس را به‌تفکیک مشاهده کنند. بنابراین، داوطلبان متوجه می‌شوند که درصد پیشرفتشان در دروس سخت و ساده چه کمکی به آن‌ها می‌کند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد انتخاب رشته

محاسبه رتبه و تراز کنکور دی از طریق نمرات خام

پس از به‌دست آوردن نمرات خام، داوطلبان علاقمندند بفهمند آیا رتبه و تراز خوبی در کنکور دی خواهند داشت یا خیر؟ و در صورت نیاز، برای نوبت بعدی کنکور، خود را آماده بهبود نمرات کنند.

محاسبه رتبه و تراز کنکور دی و تیر از طریق نمرات خام به‌تنهایی چالش‌برانگیز است؛ زیرا هیچ مشاور، وب‌سایت یا سازمانی از وضعیت پاسخ‌دهی داوطلبان دیگر اطلاعی ندارد. با این حال، با استفاده از اطلاعات سال‌های گذشته و استفاده از نرم‌افزارهای تخمین رتبه و تراز، می‌توان به‌صورت تقریبی به واقعیت نزدیک شد.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری هنر

 

در صورت نیاز به مشاوره تلفنی رایگان با موبایل می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی نمره خام کنکور سراسری کلیک کنید.

نمره خام کنکور سراسری

نمره خام کنکور سراسری

برچسب ها

نمره خام کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ منظور از نمره خام کنکور تیر ماه 1402 چیست؟ نحوه دریافت نمره خام کنکور نمره خام چه تاثیری در کنکور دارد

نحوه دریافت نمره خام کنکور دی و تیر ماه,نمره خام کنکور دی و تیر ماه,نمره خام کنکور دی و تیر ماه,کنکور سراسری (دی ماه) 1402,سوالات کنکور تیر ماه ۱۴۰۲,کنکور دی و تیر ماه۱۴۰۲,خام کنکور دی و تیر ماه,نمره خام کنکور سراسری,کنکور تیر ماه ۱۴۰۲,کنکور سراسری ۱۴۰۲,کنکور سراسری 1402,خام کنکور تیر ماه,تحلیل کنکور ریاضی,نمره خام کنکور,کنکور سراسری,تیر ماه۱۴۰۲,نحوه دریافت,sanjesh.org,نمرات خام,نمره خام,تیر ماه,دریافت,سراسری,کنکور,زمانی,نمره,زمان,نحوه,1402,خام

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

نمره خام کنکور سراسری

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل