تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

📚 خلاصه ای از مقاله شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای:

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

در این مقاله شرایط شرکت در کنکور سراسری ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای نظام قدیم و نظام جدید و شرکت در کنکور با دیپلم غیر مرتبط مورد بررسی قرار گرفته است

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

کنکور سراسری به عنوان درگاه ورود به دانشگاه‌ها در سراسر کشور شناخته می‌شود. این آزمون سالیانه تحت نظارت سازمان سنجش برگزار می‌شود و به فارغ‌التحصیلان راهی برای ورود به مقاطع کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای ممکن است، اما شرایط مشخصی باید رعایت گردد. این شرایط در دفترچه راهنمای ثبت‌نام سازمان سنجش تبیین شده‌اند. به این ترتیب، دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش با داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی مجاز به شرکت در کنکور سراسری خواهند بود.

در این آزمون، گروه‌های آزمایشی متنوعی وجود دارند که شامل ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان می‌شوند. این انتخاب گروه آزمایشی به تخصص و علاقه داوطلبان بستگی دارد. برای شرکت کنندگان با دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای، شرایط شرکت در آزمون کنکور سراسری بسته به گروه‌های آزمایشی متفاوت است که به طور دقیق در دفترچه راهنمای ثبت‌نام مشخص شده است.

در نتیجه، اگر نیت دارید در آزمون کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای شرکت کنید، بهتر است شرایط مربوطه را در دفترچه راهنمای ثبت‌نام با دقت مطالعه نمایید و اقدامات لازم را انجام دهید. این راهی برای دستیابی به مقطع تحصیلی مورد نظرتان و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کشور خواهد بود.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش نظام جدید

به مدت سه تا چهار سال، دانش‌آموزانی که در نظام جدید (6-3-3) تحصیل می‌کنند، از مدارس فارغ‌التحصیل می‌شوند. برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها، آن‌ها باید در آزمون‌های مهمی مثل کنکور سراسری و کنکور کاردانی فنی حرفه‌ای شرکت کنند. دارندگان دیپلم کاردانش از نظام جدید، یک گروه از افرادی هستند که علاقه‌مند به شرکت در آزمون کنکور هستند.

تغییر نظام آموزشی باعث شده که فارغ‌التحصیلان از نظام آموزشی جدید، بعد از گذراندن 6 سال دبستان، 3 سال دوره اول متوسطه و 3 سال دوره دوم متوسطه، دیپلم خود را دریافت کنند. یک نکته مهم این است که در ثبت‌نام برای کنکور، تطابق مدرک تحصیلی با گروه‌های آزمایشی انتخابی اجباری نیست. به این معنا که هر داوطلب با هر نوع دیپلم می‌تواند در گروه‌های مختلفی مانند ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان شرکت کند.

به طور کلی، فارغ‌التحصیلان رشته کاردانش که دارای دیپلم هستند یا تا ماه شهریور مدرک خود را دریافت خواهند کرد، در صورتی که شرایط ثبت‌نام کنکور سراسری را دارا باشند، اجازه شرکت در آزمون کنکور در رشته‌های مختلف را خواهند داشت. این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا رشته تحصیلی مورد علاقه خود را در دانشگاه انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: دفترچه ثبت نام کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: منابع کنکور سراسری

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی حرفه ای نظام جدید

پذیرش دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی، به صورت ناپیوسته و پیوسته، با دو روش کنکوری و غیرکنکوری انجام می‌شود. افرادی که تمایل به ورود به دانشگاه دارند، می‌توانند بر اساس شرایط خود یکی از راه‌های ثبت‌نام بدون کنکور دانشگاه‌ها (مانند پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) یا ثبت‌نام با کنکور را انتخاب کنند.

فارغ‌التحصیلان رشته کاردانی فنی حرفه‌ای، که قصد شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی حرفه‌ای از نظام جدید را دارند، می‌توانند در صورتی که سایر شرایط ثبت‌نام کنکور سراسری را دارا باشند، در مرحله ثبت‌نام به وب‌سایت ثبت‌نام این آزمون به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و مراحل ثبت‌نام خود را در هر یک از گروه‌های آزمایشی انجام دهند.

از این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش، می‌توانند علاوه بر شرکت در کنکور کاردانی فنی حرفه‌ای، در صورتی که شرایط عمومی و اختصاصی ثبت‌نام کنکور سراسری را نیز دارا باشند، در این آزمون نیز مشارکت نمایند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام ترمیم معدل کنکور
بیشتر بخوانید: معدل لازم برای رشته کاردانش
بیشتر بخوانید: تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش نظام قدیم

اگر شما قبل از سال 97 در رشته های کاردانش تحصیل کرده باشید، به عنوان داوطلب نظام قدیم محسوب می‌شوید. برای این گروه از دانش‌آموزان، پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند دو مسیر را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند: یا با ثبت‌نام در کنکور کاردانی شرکت کنند یا از طریق رشته‌های بدون کنکور وارد دانشگاه‌های آزاد و سراسری شوند و در رشته مورد علاقه خود به مقطع کاردانی پیوسته شوند.

✅ اما در میان این دانش‌آموزان، کسانی هستند که تصمیم به شرکت در آزمون‌های ریاضی، تجربی، انسانی و غیره دارند. این افراد برای شرکت در آزمون کنکور سراسری با دیپلم کاردانش نظام قدیم باید شرایط زیر را داشته باشند:

👈 1. نبودن مشکل نظام وظیفه برای آقایان (مانند داشتن کارت پایان خدمت، معافیت تحصیلی یا معافیت وظیفه)

👈 2. داشتن مدرک دیپلم

👈 3. داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی یا مدرک کاردانی

از این توضیحات به این نتیجه می‌رسیم که دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از رشته کاردانش با دیپلم نظام قدیم، در صورتی که شرایط مورد نیاز را داشته باشند، مجاز به شرکت در آزمون کنکور سراسری هستند. این آزمون به آن‌ها فرصت ادامه تحصیل در رشته‌های مورد علاقه وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور کاردانی فنی حرفه ای
بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی حرفه ای نظام قدیم

افرادی که از سیستم نظام سالی و ترمی در رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش فارغ‌التحصیل شده‌اند، دوره تحصیلی خود را به مدت 3 سال تکمیل کرده‌اند. در عوض، فارغ‌التحصیلان رشته‌های نظری در طی 4 سال دبیرستان خود تحصیل خود را به پایان رسانده‌اند. این موضوع باعث می‌شود که برای شرکت در آزمون کنکور سراسری با دیپلم فنی حرفه‌ای نظام قدیم و دیپلم کاردانش، باید برخی شرایط از جمله داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی و عدم وجود ممانعت از نظام وظیفه، رعایت شود.

در نتیجه، می‌توان این را بیان کرد که فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش، علاوه بر ثبت‌نام در آزمون کنکور کاردانی فنی حرفه‌ای، می‌توانند همچنین در راستای ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری و آزاد نیز اقدام نمایند. از طرف دیگر، این گروه از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون کنکور سراسری نیز هستند. زمانی که شخص با دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای در آزمون کنکور سراسری شرکت می‌کند، تاثیر معدل در این آزمون اثری بر وی نخواهد داشت و تنها رتبه‌بندی و درصدهای اختصاصی بر روی انتخاب و پذیرش وی تاثیر خواهد گذاشت.

همچنین حائز اهمیت است که فارغ‌التحصیلان نظام جدید، برای شرکت در کنکور سراسری تنها با داشتن مدرک دیپلم خود مجاز به شرکت هستند. در مقابل، فارغ‌التحصیلان نظام قدیم، برای ورود به این آزمون علاوه بر دیپلم، باید دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی نیز باشند. این شرایط، افراد را برای شرکت در کنکور سراسری ورودی تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید: برنامه ریزی کنکور انسانی
بیشتر بخوانید: برنامه ریزی کنکور ریاضی
بیشتر بخوانید: برنامه ریزی کنکور تجربی

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم فنی حرفه ای نظام قدیم

افرادی که از سیستم تحصیلی نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی در رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش فارغ‌التحصیل شده‌اند، مدت زمان تحصیل دبیرستانی خود را به مدت 3 سال تکمیل کرده‌اند. در مقابل، فارغ‌التحصیلان رشته‌های نظری در طی 4 سال دبیرستان خود تحصیل خود را به پایان رسانیده‌اند. به همین دلیل، برای شرکت در آزمون کنکور سراسری با دیپلم فنی حرفه‌ای نظام قدیم و همچنین دیپلم کاردانش، باید برخی شرایط از جمله داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی، عدم وجود ممانعت از نظام وظیفه و… رعایت گردد.

به طور خلاصه، فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش، علاوه بر امکان ثبت‌نام در آزمون کنکور کاردانی فنی حرفه‌ای، اختیار دارند که در راستای ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری و آزاد نیز اقدام نمایند. همچنین این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون کنکور سراسری نیز هستند. در هنگام شرکت در آزمون کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه‌ای، تأثیر معدل تحصیلی بر ایشان تأثیری ندارد و تنها رتبه‌بندی و درصدهای اختصاصی بر روی قبولی آنها تأثیر گذار خواهد بود.

و همچنین ضروری است که فارغ‌التحصیلان نظام جدید، تا اجازه شرکت در کنکور سراسری را داشته باشند، باید تنها با داشتن دیپلم خود به این آزمون شرکت نمایند. از سوی دیگر، فارغ‌التحصیلان نظام قدیم، علاوه بر دیپلم، باید دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی نیز باشند. این قوانین و شرایط، فرصت شرکت در آزمون کنکور سراسری را برای این دسته از افراد تعریف می‌کند.

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور ریاضی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور تجربی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور انسانی

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی تلفنی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای کلیک کنید.

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

برچسب ها

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای شرایط شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم کاردانش ثبت نام در کنکور تجربی با دیپلم فنی حرفه ای نظام جدید شرکت در کنکور انسانی با دیپلم کاردانش نظام قدیم شرکت در کنکور با دیپلم غیر مرتبط

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای , شرایط شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم کاردانش , ثبت نام در کنکور تجربی با دیپلم فنی حرفه ای نظام جدید , شرکت در کنکور انسانی با دیپلم کاردانش نظام قدیم,شرکت در کنکور با دیپلم غیر مرتبط

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

شرکت در کنکور سراسری با دیپلم کاردانش و فنی حرفه ای

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل