تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

📚 خلاصه ای از مقاله ثبت نام دانشگاه صدا و سیما:

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

در این مقاله ابتدا به معرفی دانشگاه صدا و سیما پرداخته شده و سپس جزئیاتی مانند زمان، شرایط و نحوه ثبت نام و لیست رشته های دانشگاه صداوسیما ۱۴۰۲ توضیح دادهشده است

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

در دانشگاه‌های ایران، به‌ویژه دانشگاه‌های صدا و سیما، پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری انجام می‌شود. این دانشگاه با تاریخ تاسیس سال 1348 به فعالیت خود آغاز کرد و در طول سال‌ها به دانشگاهی معتبر در کشور تبدیل شده است.

در سال 1402 نیز دانشگاه صدا و سیما اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های مختلف کرده است. برای شرکت در فرآیند ثبت‌نام، داوطلبان می‌توانند ابتدا در مرحله اول کنکور ثبت‌نام کنند و سپس رشته مورد علاقه خود را در این دانشگاه انتخاب نمایند.

همچنین، این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه‌های دولتی، هر ساله تعدادی از داوطلبان را در رشته‌های مختلف پذیرش می‌دهد. تعداد مقالات علمی منتشر شده توسط دانشجویان و اساتید این دانشگاه نیز به بیش از 600 مقاله می‌رسد، که نشان‌دهنده فعالیت‌های پژوهشی و علمی این مؤسسه است.

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

افرادی که تمایل به ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما را دارند، باید به موقع زمان‌بندی ثبت‌نام را بررسی کنند و مطابق با آن، در سایت مربوطه اقدام به ثبت‌نام کنند. توضیحات و جزئیات مربوط به نحوه ثبت‌نام در این دانشگاه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد تا امکان شرکت در آزمون و پذیرش به رشته دلخواه را فراهم کند.

با توجه به عدد زمینه‌های مختلف متقاضیان ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما، مشاوره و اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص ثبت‌نام و فرآیند پذیرش ضروری است تا این افراد بتوانند از این فرصت بهره‌مند شوند و از دوره تحصیلی خود لذت ببرند. بنابراین، آگاهی به‌موقع از جزئیات مرتبط با این فرآیند، به ویژه در مقالات اطلاع‌رسانی، اهمیت بالایی دارد.

زمان ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲

دانشگاه صدا و سیما به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی شناخته می‌شود و تحت عنوان این دانشگاه رشته‌های مختلف زیرمجموعه‌های صدا و سیما ارائه می‌دهد و دانشجویان را در سطوح مختلف تحصیلی به خود جذب می‌کند. افرادی که تمایل به ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما دارند، باید به سایت ثبت‌نام این دانشگاه مراجعه کنند و مراحل ثبت‌نام خود را از طریق این وب‌سایت انجام دهند. لازم به ذکر است که این امکان فقط در بازه‌ی زمانی ثبت‌نام کنکور سراسری وجود دارد.

زمان ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما به تاریخ ثبت‌نام در کنکور دی مرتبط است. داوطلبانی که تمایل به ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما دارند، باید ابتدا در کنکور سراسری ثبت‌نام کنند و سپس اقدام به انتخاب رشته و ورود به این دانشگاه نمایند. زمان ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما در بازه‌ی 8 تا 14 آبان ماه برگزار خواهد شد.

به‌اطلاع می‌رسانیم که ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲ از تاریخ 8 آبان آغاز و تا 14 آبان ادامه خواهد داشت. از داوطلبان و متقاضیان خواهش می‌شود با دقت زمانبندی‌ها را رعایت کنند و به موقع ثبت‌نام خود را انجام دهند تا این امکان را داشته باشند که در دانشگاه صدا و سیما به تحصیل و پژوهش بپردازند.

این اطلاعات مربوط به زمان ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲ تنها جزء معرفی این دانشگاه است و جزئیات بیشتر و مراحل دقیق تر ثبت‌نام و ورود به دانشگاه ممکن است در سایت رسمی این مؤسسه موجود باشد. افرادی که به دنبال اطلاعات دقیق‌تر هستند، می‌توانند به سایت رسمی دانشگاه صدا و سیما مراجعه و از منابع معتبر اطلاعات لازم را بدست آورند.

بیشتر بخوانید: کنکور تیر ماه
بیشتر بخوانید: کنکور دی ماه

سایت ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲

برای ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما، ابتدا باید به سایت ثبت‌نام کنکور مراجعه کنید. از طریق این سایت، مراحل ثبت‌نام برای آزمون کتبی این دانشگاه انجام می‌شود. آدرس سایت ثبت‌نام کتبی دانشگاه صدا و سیما در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قابل دسترسی است. توصیه می‌شود داوطلبان مراحل ثبت‌نام خود را در زمان مقرر انجام داده و از طریق این سایت اقدام کنند.

در مرحله دوم ثبت‌نام، مصاحبه حضوری و مجازی در دانشکده‌های صدا و سیما صورت می‌گیرد. افرادی که تمایل به ثبت‌نام در این دانشگاه دارند، باید برای انجام این مرحله به سایت دانشگاه صدا و سیما به نشانی iribu.ac.ir مراجعه کنند و اقدام به ثبت‌نام برای مصاحبه حضوری و مجازی نمایند.

اطلاع‌رسانی مربوط به ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲ به‌منظور راحتی و دقت بیشتر، به سایت‌های معتبر مرتبط با سازمان سنجش و دانشگاه صدا و سیما مراجعه شود. تا به‌این‌تر، این دستورالعمل‌ها با هدف تأمین نیازهای داوطلبان و افزایش کیفیت و نتیجه‌گیری موفق از آزمون‌های ورود به دانشگاه صدا و سیما برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید: my.sanjesh.org
بیشتر بخوانید: سایت سازمان سنجش

شرایط ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲

برای ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما، داوطلبان باید با شرایط مرتبط با ثبت‌نام در این دانشگاه آشنا باشند و در صورت داشتن شرایط لازم، مراحل ثبت‌نام خود را انجام دهند. شرایط ثبت‌نام در دانشکده‌های صدا و سیما به دو گروه عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند، که در ادامه این شرایط را به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

شرایط عمومی ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما عبارتند از:

 • اعتقاد به یکی از ادیان تایید شده در جمهوری اسلامی ایران یا دین اسلام و انجام احکام مربوط به آن
 • اعتقاد و عمل به ولایت فقیه و قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • نداشتن سوء پیشینه به تشخیص مراجع مربوطه
 • پایبندی و رعایت کامل مقررات و آیین‌نامه‌های دانشگاه
 • موفقیت در مصاحبه‌های حضوری دانشگاه که شامل مصاحبه تخصصی و صلاحیت عمومی می‌شود
 • تکمیل دوره‌ها و دروس مشخص‌شده برای دانشجویان پذیرفته‌شده

شرایط اختصاصی ثبت‌نام در دانشگاه صدا و سیما عبارتند از:

 1. عدم تعهد به خدمت یا استخدام در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی به صورت رسمی، پیمانی و قراردادی و غیره
 2. حداکثر سن 30 سال با حساب کردن دوران خدمت نظام وظیفه برای آقایانی که کارت پایان خدمت دارند
 3. با توجه به امکان استخدام فارغ‌التحصیلان با امتیاز علمی، توانمندی حرفه‌ای و صلاحیت عمومی و اخلاقی در سازمان صدا و سیما، فارغ‌التحصیلان برای شروع تحصیل باید سند تعهد محضری ارائه کنند. این تعهدنامه بیان می‌کند که فارغ‌التحصیلان، در صورت دعوت دانشگاه و نیاز سازمان صدا و سیما و داشتن شرایط استخدامی، در مراکز تعیین‌شده توسط سازمان صدا و سیما، به میزان دو برابر مدت تحصیل خود در دانشگاه صدا و سیما خدمت خواهند کرد.
 4. همچنین، ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان و انجام خدمت در سازمان صدا و سیما در مقاطع بالاتر بر اساس مصوبه سازمان صدا و سیما در هر یک از رشته‌های تحصیلی ارائه شده بلامانع است.

نکته: این شرایط مختص دانشجویان قبول‌شده در مقاطع مختلف تحصیلی و در دوره‌های روزانه است و دانشجویانی که در دوره‌های شبانه پذیرفته‌شده‌اند، باید طبق آیین‌نامه مربوطه شهریه کارشناسی شبانه را پرداخت کنند.

بیشتر بخوانید: دفترچه ثبت نام کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

نحوه ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲

برای ورود به دانشگاه صدا و سیما، بسیاری از افراد می‌خواهند اطلاعات مرتبط با نحوه ثبت‌نام در این دانشگاه و مراحل مورد نیاز برای ورود را بدانند. این دانشگاه دو مرحله کلی برای پذیرش دانشجو انجام می‌دهد.

مرحله اول که دانشجویان باید برای ورود به دانشگاه صدا و سیما انجام دهند، ثبت‌نام در آزمون سراسری است. اگر داوطلبان در آزمون کتبی موفق شوند، می‌توانند بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در یکی از رشته‌های صدا و سیما ثبت‌نام کنند. مراحل بعدی ثبت‌نام در این دانشگاه مربوط به مصاحبه حضوری و پذیرش در دانشگاه می‌باشد که در ادامه به این مراحل اشاره می‌کنیم.

نحوه ثبت‌نام در آزمون کتبی صدا و سیما

داوطلبانی که قصد ورود به یکی از دانشکده‌های صدا و سیما را دارند، باید ابتدا در مراحل اولیه ثبت‌نام در کنکور سراسری اقدام کنند. ورود به این دانشگاه از طریق شرکت در آزمون سراسری انجام می‌پذیرد و به همین منظور، افراد برای ثبت‌نام در این دانشگاه باید از طریق سایت سنجش به نشانی sanjesh.org مراحل ثبت‌نام خود را در کنکور سراسری انجام دهند. لازم به ذکر است که ثبت‌نام در آزمون کتبی صدا و سیما به دو مرحله مجزا تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

داوطلبان برای ورود به دانشگاه صدا و سیما باید در یکی از گروه‌های آزمایشی ریاضی و فیزیک، علوم انسانی یا علوم تجربی مراحل ثبت‌نام کنکور خود را انجام دهند تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند. ثبت‌نام در کنکور سراسری برای هر یک از گروه‌های آزمایشی کنکور از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می‌شود و بدیهی است که داوطلبان می‌بایست فقط در زمان ثبت‌نام به سایت سنجش مراجعه نمایند و مراحل مربوط به ثبت‌نام خود را انجام دهند.

برای ثبت‌نام در سایت سنجش، نیاز به پرداخت هزینه ثبت‌نام در کنکور می‌باشد. داوطلبان باید ابتدا کارت اعتباری مربوط به ثبت‌نام کنکور سراسری را خریداری کرده و سپس شماره سریال کارت را در سامانه ثبت‌نام وارد نمایند. با ورود به سامانه ثبت‌نام، نیاز به آپلود کردن تصویر و تکمیل فرم ثبت‌نام می‌باشد. پس از اتمام مراحل گفته‌شده، سیستم یک کد پیگیری به داوطلبان جهت انجام مراحل بعدی این آزمون ارائه می‌دهد.

انتخاب رشته های صدا و سیما

مرحله دوم ثبت‌نام در آزمون کتبی صدا و سیما مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری است. این مرحله پس از انتشار نتایج کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود. داوطلبان می‌بایست پس از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، کد رشته‌های دانشگاه صدا و سیما را دریافت کنند و بر اساس علاقه‌ خود در فرم انتخاب رشته سایت sanjesh.org وارد نمایند. پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، داوطلبان می‌بایست منتظر نتایج باشند. در صورتی که آن‌ها در انتخاب رشته قبول شوند، می‌توانند مراحل ثبت‌نام در مصاحبه صدا و سیما را انجام دهند.

نحوه ثبت‌نام در مصاحبه دانشگاه صدا و سیما

دومین مرحله از ثبت‌نام دانشگاه صدا و سیما، انجام ثبت‌نام مصاحبه حضوری می‌باشد. کلیه داوطلبان برای ثبت‌نام در این دانشگاه هم در آزمون کتبی قبول شوند و هم از میان کلیه داوطلبان، نمره قبولی مصاحبه صدا و سیما را کسب نمایند.

ثبت‌نام در مصاحبه صدا و سیما از طریق سایت دانشگاه صدا و سیما به نشانی www.iribu.ac.ir می‌باشد. داوطلبان می‌توانند پس از انتشار نتایج رشته‌های دارای شرایط خاص کنکور سراسری به سایت صدا و سیما به نشانی iribu.ac.ir مراجعه کنند و مراحل مربوط به ثبت‌نام خود را در این دانشگاه برای شرکت در مصاحبه‌های حضوری انجام دهند.

در صورتی که داوطلبان در یکی از رشته‌های خاص دانشگاه صدا و سیما پذیرفته شده و همزمان در دانشگاه دیگری نیز کد رشته‌ای را قبول شده باشند، می‌توانند به صورت همزمان در مصاحبه حضوری صدا و سیما و دانشگاه محل پذیرش ثبت‌نام کنند و در صورت قبولی در دانشگاه صدا و سیما، از دانشگاه محل پذیرش انتقالی دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد انتخاب رشته
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور سراسری

لیست رشته‌ها و دانشکده‌ های صدا و سیما ۱۴۰۲

دانشگاه صدا و سیما از ابتدای آغاز فعالیت خود اقدام به ارائه رشته‌ها و دانشکده‌های مختلف کرده است. این دانشگاه از چندین دانشکده مختلف تشکیل شده است که داوطلبان ورود به این دانشگاه می‌بایست در یکی از دانشکده‌های این دانشگاه تحصیل کنند.

لازم به ذکر است که پذیرش در هر یک از رشته‌های دانشکده‌های صدا و سیما می‌تواند متفاوت باشد. ظرفیت مربوط به هر یک از رشته‌های این دانشکده‌ها از سوی صدا و سیما تعیین می‌شود و بدیهی است که اشخاص می‌بایست هر ساله در آن رشته‌ای که از سوی دانشگاه صدا و سیما مشخص شده است شرکت نمایند. از جمله دانشکده‌هایی که در این دانشگاه وجود دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیست رشته‌ها و دانشکده‌ های صدا و سیما

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در هر یک از دانشکده‌های ذکر شده را دارند، می‌بایست ابتدا در یکی از گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری سال آینده شرکت کنند و در صورت قبولی در دوره روزانه و یا دوره شبانه، در یکی از رشته‌های دانشکده‌های صداوسیما ثبت نام کنند. رشته‌ها و دانشکده‌های دانشگاه صدا و سیما می‌تواند هر ساله متفاوت باشد. به همین منظور لازم است که افراد اطلاعیه‌های مربوط به دانشگاه صدا و سیما را به طور دقیق مطالعه کنند و در صورتی که رشته مورد نظر آن‌ها ارائه شده بود، اقدام به ثبت‌نام در هر یک از رشته‌های ذکر شده کنند.

در آخرین دوره از پذیرش دانشکده‌های صداوسیما در سال ۱۳۹۹، چهار رشته از سوی این دانشگاه برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مشخص شده بود. در جدول زیر لیست آخرین رشته‌های مورد پذیرش دانشکده‌های صدا و سیما در هر یک از گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری را مشاهده می‌کنید.

لیست رشته‌های دانشگاه صدا و سیما

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور ریاضی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور تجربی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور انسانی

زمان برگزاری آزمون دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲

برای شرکت در آزمون‌های کتبی و مصاحبه حضوری دانشگاه صدا و سیما، داوطلبان باید در زمان مقرر در جلسه مربوطه حاضر شوند تا نمره قبولی در این آزمون‌ها را کسب کنند. این دانشگاه دو مرحله مهم برای پذیرش دارد، یعنی آزمون کتبی و آزمون مصاحبه حضوری. به طور خلاصه، زمان برگزاری هرکدام از این دو را توضیح می‌دهیم:

زمان آزمون کتبی صدا و سیما:

آزمون کتبی صدا و سیما همزمان با زمان برگزاری کنکور سراسری برگزار می‌شود که در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه می‌باشد. داوطلبان باید در این تاریخ‌ها به تطابق با گروه آزمایشی خود در این آزمون شرکت کنند.

زمان آزمون شفاهی (مصاحبه حضوری و مجازی) صدا و سیما ۱۴۰۲:

آزمون شفاهی دانشگاه صدا و سیما پس از اعلام نتایج اولیه رشته‌های دارای شرایط خاص انجام می‌شود. این مرحله دارای دو بخش است؛ در اولین بخش، داوطلبان باید مدارک لازم و یک فایل ویدئویی را بارگذاری کنند. در بخش دوم، مرحله مصاحبه حضوری انجام می‌شود که داوطلبان حتما باید به صورت حضوری به دانشگاه صدا و سیما مراجعه کنند و مراحل مصاحبه حضوری را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه های بدون کنکور
بیشتر بخوانید: پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی
بیشتر بخوانید: لیست رشته های غیر حضوری دانشگاه ها

اعلام نتایج آزمون دانشگاه صدا و سیما ۱۴۰۲

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، آزمون دانشگاه صدا و سیما دارای دو مرحله آزمون کتبی و آزمون شفاهی (مصاحبه حضوری) می‌باشد و طبیعتاً نتایج این دو آزمون نیز به‌طور جداگانه و در دو زمان متفاوت اعلام خواهد شد. اعلام نتایج دانشگاه صدا و سیما به تفکیک نوع آزمونی که داوطلبان شرکت کرده‌اند، ممکن است متفاوت باشد.

نتایج آزمون کتبی صدا و سیما مربوط به کنکور سراسری اعلام می‌شود. در ابتدا، داوطلبان باید کارنامه اولیه کنکور سراسری را از سایت سنجش به نشانی sanjesh.org دریافت کنند و سپس مراحل مربوط به انتخاب رشته خود را از طریق همان سایت انجام دهند.

نتایج مرحله دوم ورود به دانشگاه صدا و سیما نیز از طریق سایت سنجش منتشر خواهد شد. در این مرحله، داوطلبان به تعدادی بیشتر از ظرفیت تعیین‌شده انتخاب شده‌اند و در صورت علاقه‌مندی، برای ثبت‌نام قطعی در دانشگاه صدا و سیما و شرکت در مصاحبه حضوری آماده خواهند شد. نتایج آزمون صداوسیما با اسامی پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری منتشر می‌شود و داوطلبان در صورت قبولی می‌توانند مراحل پذیرش و ثبت‌نام خود را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: نتایج بدون کنکور دانشگاه سراسری
بیشتر بخوانید: کارنامه اولیه کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: زمان اعلام نتایج کنکور

 

در صورت نیاز به مشاوره تلفنی رایگان با موبایل می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی ثبت نام دانشگاه صدا و سیما کلیک کنید.

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

برچسب ها

زمان ثبت نام دانشگاه صدا و سیما ، رشته های ثبت نام دانشگاه صداوسیما ، نحوه ثبت نام دانشگاه صدا سیما ، اعلام نتایج دانشگاه صدا و سیما ، دانشگاه صدا و سیما

زمان ثبت نام دانشگاه صدا و سیما ، رشته های ثبت نام دانشگاه صداوسیما ، نحوه ثبت نام دانشگاه صدا سیما ، اعلام نتایج دانشگاه صدا و سیما ، دانشگاه صدا و سیما

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

ثبت نام دانشگاه صدا و سیما

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل