تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

📚 خلاصه ای از مقاله معدل لازم برای رشته های بدون کنکور:

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

در این مقاله درباره معدل لازم برای رشته های بدون کنکور دانشگاه دولتی توضیح داده شده و شرط معدل لازم برای قبولی در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ارائه شده است.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

برای ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری و دولتی، هیچ حداقل معدلی لازم نیست، اما به دلیل رویه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، داوطلبان باید معدل مرتبط با دانشگاه و رشته انتخابی‌شان را داشته باشند تا در میان داوطلبان دیگر قرار گیرند و بتوانند پذیرش حاصل کنند.

پذیرش در رشته‌های بدون آزمون مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه‌های سراسری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس‌های خودگردان، واحدهای مجازی، دانشگاه آزاد، دانشگاه فنی حرفه‌ای و دانشگاه علمی کاربردی، بر اساس سوابق تحصیلی مثل معدل داوطلبان انجام می‌شود.

در انتخاب معدل مورد نیاز برای ثبت‌نام، نوع دیپلم، سال فارغ‌التحصیلی و مقطع انتخابی مؤثر است. به عنوان مثال، برای یک رشته و مقطع، ملاک معدل کل دیپلم استفاده می‌شود، و برای مقاطع و رشته‌های دیگر، ملاک معدل کتبی دیپلم مدنظر قرار می‌گیرد. بنابراین، داوطلبان برای ثبت‌نام در هر یک از رشته‌ها و دانشگاه‌های سراسری باید معدل مرتبط با رشته‌های بدون کنکور انتخابی را داشته باشند تا نهایی پذیرفته شوند.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

اطلاع رسانی دقیق درباره حداقل معدل مورد نیاز برای رشته‌های بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی و نیز درست وارد کردن اطلاعات معدل در فرآیند ثبت‌نام از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل، در این مقاله، جزئیات مرتبط با شرط حداقل معدل مورد نیاز و معدل لازم برای ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری به‌طور کامل بیان شده است.

ملاک معدل در ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور

با تصویب سیاست‌های جدید پذیرش دانشجو بدون آزمون در حداقل 85 درصد از رشته‌های دانشگاه‌های دولتی کشور، بیشتر دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف از داوطلبان بدون کنکور استقبال می‌کنند.

هر دانشگاه، معیارهای مختلفی برای ارزیابی معدل متقاضیان دارد، که بسته به مقطع مورد نظر شامل کاردانی پیوسته و ناپیوسته یا کارشناسی پیوسته و ناپیوسته متغیر است. لیستی از دانشگاه‌ها همراه با مقاطع پذیرش و معیارهای مورد نظر جهت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی آن‌ها در سال جاری آورده شده است.

ملاک معدل در ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور

خلاصه‌ای از این لیست نشان می‌دهد که زمانی که یک داوطلب برای ثبت‌نام در یک رشته و مقطع دانشگاهی انتخاب می‌کند، معدل مورد نیاز آن مقطع دانشگاهی به عنوان معیار سنجش افراد به نسبت سایر متقاضیان در آن رشته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: لیست دانشگاه های بدون کنکور
بیشتر بخوانید: پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی
بیشتر بخوانید: رشته های بدون کنکور تجربی

شرط معدل ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور

در راستای ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور سراسری و دانشگاه‌های دولتی، متقاضیان نگران می‌شوند که حداقل معدل مورد نیاز برای پذیرش در رشته‌های مورد علاقه یا دانشگاه‌های خود را داشته نباشند و نتوانند در گزینه‌های موردنظرشان ثبت‌نام و پذیرش نهایی کنند.

اصطلاح «شرط معدل ثبت‌نام» به معنای تعیین حداقل معدلی است که برای متقاضیان پذیرش بدون آزمون در رشته‌ها مورد نیاز است. اگر متقاضی معدلی کمتر از این حد داشته باشد، امکان ثبت‌نام در آن رشته اجازه‌گذاری نخواهد بود. اما باید ذکر کنیم که هیچ شرط معدلی برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آزاد، سراسری و دیگر دانشگاه‌ها تعیین نشده است.

در حال حاضر، حداقل معدل موردنیاز برای ثبت‌نام در رشته‌های بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی تعیین نشده است.

به طور ساده، هر فردی با هر معدلی می‌تواند برای پذیرش در رشته‌های بدون کنکور در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کند و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور
بیشتر بخوانید: لیست رشته های غیرحضوری دانشگاه علمی کاربردی
بیشتر بخوانید: لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

معدل لازم برای قبولی رشته‌های بدون کنکور

اصطلاح “شرط معدل ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری” و “معدل لازم برای پذیرش رشته‌های بدون کنکور” معانی متفاوتی دارند. هنگامی که از شرط معدل در رشته‌های بدون کنکور سراسری یا دیگر رشته‌ها صحبت می‌کنیم، به معدل حداقلی برای ثبت‌نام در این رشته‌ها اشاره داریم، اما وقتی از معدل لازم برای پذیرش در رشته‌ها صحبت می‌کنیم، معانی کمی متفاوت می‌شود.

در حقیقت، هیچ معدل حداقلی برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولتی یا یک رشته محل تعیین نشده است، همچنین برای پذیرش در یک رشته‌های بدون کنکور نیز هیچ معدل مشخصی تعیین نمی‌شود. به عنوان مثال، نمی‌توان گفت که برای قبولی در رشته حسابداری دانشگاه آزاد تهران، حداقل معدل 18 لازم است و یا…

آستانه معدل برای پذیرش در رشته‌های بدون کنکور نه سقفی و نه کفی دارد و بستگی به معدل دیگر متقاضیان دارد.

این رویه برای پذیرش تمامی دانشگاه‌ها اعم از ثبت نام دانشگاه پیام نور، ثبت نام دانشگاه آزاد و … درست است. داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که ظرفیت یک رشته محدود است و پس از اتمام ثبت‌نام و انتخاب رشته بدون کنکور، کسانی که معدل بالاتری نسبت به دیگر متقاضیان آن رشته محل داشته باشند، به عنوان پذیرفته شده نهایی انتخاب می‌شوند.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، برای مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته و همچنین کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، دانشجو بدون کنکور می‌پذیرند. توصیه می‌شود داوطلبان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ثبت‌نام در دانشگاه‌های غیرانتفاعی، مقاله زیر را نیز مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید: ثبت نام دانشگاه غیر انتفاعی
بیشتر بخوانید: دفترچه انتخاب رشته دانشگاه غیرانتفاعی
بیشتر بخوانید: شهریه دانشگاه غیر انتفاعی

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی معدل لازم برای رشته های بدون کنکور کلیک کنید.

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

برچسب ها

معدل لازم برای قبولی رشته های بدون کنکور دانشگاه های دولتی شرط معدل رشته های بدون آزمون معدل مورد نیاز ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری شرط معدل دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی

شرط معدل ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری,حداقل معدلی برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های دولتی,حداقل معدل تعریف شده برای پذیرش بدون آزمون رشته,رشته های بدون کنکور دانشگاه های علمی کاربردی,معدل لازم برای قبولی رشته های بدون کنکور,شرط معدل ثبت نام رشته های بدون کنکور,ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری,دانشگاه های بدون کنکور سال جاری,ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد,رشته های بدون کنکور دانشگاه ها,ثبت نام رشته های بدون کنکور,کارشناسی پیوسته و ناپیوسته,پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی,رشته های بدون کنکور سراسری,کاردانی پیوسته و ناپیوسته,پذیرش بدون آزمون دانشجو,حداقل معدل برای ثبت نام,رشته های بدون کنکور,بدون کنکور دانشگاه,دانشگاه ثبت نام,معدل مورد نیاز,رشته های بدون,کنکور دانشگاه,کنکور دانشگاه,معدل مورد نظر,سوابق تحصیلی,بدون کنکور,حداقل معدل,معدل لازم,ملاک معدل,شرط معدلی,التحصیلی,دانشگاهی,شرط معدل,دانشگاه,ثبت نام,سراسری,دولتی,معدلی,کنکور,رشته,معدل,شرط

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

معدل لازم برای رشته های بدون کنکور

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل