تماس با مشاوره تحصیلی ندای مشاور

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

📚 خلاصه ای از مقاله استفاده مجدد از سهمیه روزانه:

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

در این مقاله درباره شرایط استفاده مجدد از سهمیه روزانه در مقاطع لیسانس، ارشد و دکتری و مشاوره استفاده مجدد آن در کنکور برای داوطلبان توضیحاتی ارائه شده است

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

تحصیل رایگان در دوره روزانه مقاطع عالی برای داوطلبانی که قبلاً در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دوره‌های روزانه تحصیل کرده‌اند، با شرایطی مشخص امکان‌پذیر است. این امکان تحصیل مجدد برای آن‌ها به شرطی که به ارگان خاصی مشغول به کار نشوند و مشکل نظام وظیفه نداشته باشند، فراهم شده است.

هزینه‌های آموزش در مقاطع عالی بسیار ثقیل بوده و تخصص گرایی در رشته‌ها باعث شده که فارغ‌التحصیلان از دوره‌های روزانه به ادامه تحصیل در این مقاطع علاقه‌مند نباشند. اما با تصمیم دیوان عدالت اداری، فرصتی برای دوباره استفاده از سهمیه روزانه کارشناسی به آن‌ها اعطا شده است.

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

زمانی که بسیاری از داوطلبان با این موضوع آشنایی کافی ندارند و شرایط استفاده مجدد از سهمیه روزانه را به طور کامل مطلع نیستند، ممکن است به دلیل عدم آگاهی به مشکلاتی برخورد کنند. بنابراین، بسیار حیاتی است که داوطلبانی که تصمیم به استفاده از این امکان را دارند، ابتدا با جزئیات و شرایط آن آشنا شوند.

در ادامه، برای راحتی دسترسی مخاطبان، به بررسی نکات مهمی که داوطلبان باید برای استفاده مجدد از سهمیه روزانه دارای آن باشند، پرداخته می‌شود. این نکات شرایط وضع شده توسط مراجع ذی‌صلاح برای احیاء این فرصت تحصیلی را به‌طور کامل توضیح می‌دهد.

شرایط استفاده مجدد از سهمیه روزانه در مقطع لیسانس

✅ شرایط استفاده مجدد از سهمیه دوره روزانه در دوره كارشناسی برای رشته های پزشكی:

✔️ فرد متقاضی بهبود سهمیه روزانه کنکور در رشته‌های گروه پزشکی باید هیچ اشکالی از جهت نظام وظیفه نداشته باشد. درخواست‌کنندگان می‌توانند قبل از بهره‌برداری از سهمیه روزانه، وضعیت نظام وظیفه خود را بررسی کنند.

✔️ تمام متقاضیان باید قبل از اتمام طرح کارآموزی خود برای این امر و ثبت‌نام کنکور سراسری اقدام کنند.

✅ شرایط ترتیب دوباره از سهمیه روزانه و تعداد مجدد آن در دوره کارشناسی برای رشته‌های غیر پزشکی:

علاوه بر رشته‌های گروه پزشکی که به آن اشاره شد، فارغ‌التحصیلانی که در یکی از رشته‌های گروه غیر پزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند، اگر شرایط را داشته باشند، می‌توانند در دوره‌های روزانه به صورت رایگان دوباره تحصیل کنند. شرایط قابل‌قبول برای پذیرش در دوره روزانه برای این گروه از داوطلبان شامل:

✔️ 1. عدم داشتن هیچ گونه تعهد خدمتی به سازمان یا ارگان خاص، به‌طور دولتی یا غیر دولتی.

✔️ 2. عدم مواجهه با مشکل نظام وظیفه برای داوطلبان آقایان.

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی در هر دو گروه رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی، اگر شرایط مذکور را داشته باشند، می‌توانند از امتیاز تحصیل دوباره در دوره روزانه به صورت رایگان استفاده کنند و دوباره در این دوره قبول شوند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد انتخاب رشته
بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: رتبه در سهمیه چیست

شرایط استفاده دوباره از سهمیه روزانه در مقطع ارشد

شرایط استفاده دوباره از سهمیه روزانه در مقطع ارشد

افرادی که تمایل به تحصیل مجدد در دوره‌های روزانه دارند، ممکن است به دلیل عواملی مانند نا‌رضایتی از شغل فعلی یا تمایل به کسب مدارج بالاتر در دانشجویان مقطع ارشد باشند. اما آیا امکان تحصیل مجدد در دوره روزانه برای فارغ‌التحصیلان مقطع ارشد نیز وجود دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است و فرد متقاضی، در صورت داشتن شرایط مربوطه برای تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی ارشد، می‌تواند بدون پرداخت شهریه این امکان را داشته باشد.

براساس مصوبه جدید کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، افراد پذیرفته‌شده در دوره‌های روزانه سال گذشته (در صورتی که ثبت‌نام نکرده باشند) یا افرادی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف قطعی داده‌اند، می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد ثبت‌نام و شرکت نمایند.

در حال حاضر، سازمان سنجش دفترچه راهنمای ثبت‌نام وزارت بهداشت را منتشر نکرده است؛ بنابراین به منظور آگاهی‌یافتن از شرایط، می‌توانید از دفترچه ثبت‌نام سال گذشته استفاده کنید. این ضوابط برای کلیه فارغ‌التحصیلانی که از مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری فارغ‌التحصیل شده‌اند و تمایل به تحصیل مجدد در رشته‌های کنکور کارشناسی ارشد دوره روزانه دارند، اعمال می‌شود. در ادامه، به توضیح این موارد خواهیم پرداخت.

  • فرد داوطلب باید طرح تحصیلی خود را به پایان رسانده باشد و در حال گذراندن دوره کارآموزی نباشد.
  • عدم داشتن هیچ تعهد خدمتی به سازمان یا ارگان دولتی.
  • عدم وجود هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه از نظر خدمت سربازی برای داوطلبان مرد.
  • داوطلبان مرد که از معافیت تحصیلی برخوردار هستند، می‌بایست ادامه تحصیل خود را به صورت رو به بالا داشته باشند و نظام وظیفه تنها یک بار در هر مقطع معافیت تحصیلی اعطا می‌کند. افرادی که دارای یکی از معافیت‌های دائمی یا کارت پایان خدمت هستند، نیز مشمول این طرح قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد
بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

شرایط استفاده دوباره از سهمیه روزانه در مقطع دکتری

سازمان سنجش شرایط تقاضاکنندگان تحصیل مجدد در مقطع دکتری را با انتشار دفترچه ثبت‌نام آزمون دکتری به این شیوه شرح داده است که اشخاص می‌بایست قبل از انصراف از دانشگاه یا ثبت‌نام در آزمون دکتری، شرایط و ضوابط اعلامی را مطالعه و سپس تصمیم‌گیری نمایند. این شرایط شامل:

  1. 1. تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی جاری، تقاضاکنندگان ثبت‌نام و شرکت دوباره در آزمون دکتری باید در این مقطع دانش‌آموخته شوند.
  2. 2. افراد پذیرفته‌شده در آزمون دکتری سال گذشته، در صورتی که ثبت‌نام نکرده و یا انصراف قطعی از رشته قبولی داده‌اند، مجاز به ثبت‌نام و شرکت مجدد در آزمون دکتری تخصصی سال جاری خواهند بود.
  3. 3. دانشجویان شاغل در دوره‌های روزانه مقطع دکتری تخصصی (به جز پذیرفته‌شدگان دوره روزانه سال گذشته)، تنها در صورت انصراف تا پایان مهلت ثبت‌نام آزمون دکتری، مجاز به ثبت‌نام و شرکت مجدد در این آزمون می‌شوند.
  4. 4. دانشجویان شاغل در دوره‌های غیر روزانه (شبانه، دانشگاه آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس‌های خودگردان) دکتری، بدون انصراف از دانشگاه، مجددا در آزمون دکتری ثبت‌نام و شرکت نمایند. پس از اخذ قبولی در اعلام نتایج نهایی آزمون دکتری، مجاز به انصراف قطعی داده و تحصیلات خود را ادامه دهند.
  5. 5. فارغ‌التحصیلان مرد مقطع دکتری تخصصی که مشمول اعزام به خدمت سربازی هستند، مجاز به شرکت مجدد در آزمون دکتری نمی‌باشند. بر اساس رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، فارغ‌التحصیلان دوره روزانه که قصد تحصیل مجدد در دوره روزانه همان مقطع یا مقاطع قبلی را دارند، مکلف به پرداخت شهریه دکتری دوره شبانه نبوده و می‌توانند به صورت رایگان تحصیل مجدد بپردازند.

بیشتر بخوانید: تکمیل ظرفیت دکتری
بیشتر بخوانید: ثبت نام کنکور دکتری سراسری
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته دکتری

مشاوره استفاده مجدد از سهمیه روزانه

در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، افراد می‌توانند با داشتن شرایط مورد نیاز، به صورت رایگان در دوره‌های روزانه تحصیل کنند. انتخاب رشته به‌طور آگاهانه و صحیح می‌تواند جلوی تردیدها درباره انصراف از رشته فعلی و یا تحصیل مجدد در رشته‌های دیگر را بگیرد. در هر صورت، تحصیل مجدد در این دوره‌ها به صورت رایگان امکان‌پذیر است.

اگر داوطلبی در دوره‌های روزانه قبول نشود، می‌تواند با پرداخت شهریه کمتر، در رشته‌های مورد علاقه خود در دوره‌های شبانه یا نوبت دوم تحصیل کند. گروه‌های پزشکی در مقطع کارشناسی به دلیل وجود بازار کار بهتر، محبوبیت بیشتری دارند.

در صورتی که داوطلبی شرایط لازم برای تحصیل مجدد را دارد، می‌تواند به این گروه‌های رشته‌ها ملحق شده و همانند دانشجوهای دوره‌های روزانه، به صورت رایگان تحصیلات خود را در این مقطع ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: اعتراض به نتایج کنکور سراسری
بیشتر بخوانید: انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش
بیشتر بخوانید: کارنامه سبز کنکور سراسری

 

در صورت نیاز به مشاوره تحصیلی با موبایل می توانید از خدمات سامانه ندای مشاور استفاده کنید. همچنین برای دانلود فایل pdf این مطلب روی استفاده مجدد از سهمیه روزانه کلیک کنید.

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

برچسب ها

استفاده مجدد از سهمیه روزانه سهمیه روزانه تحصیل مجدد در دوره روزانه تحصیل مجدد

شرایط استفاده مجدد از سهمیه دوره روزانه و تعداد دفعات آن در دوره كارشناسی برای رشته های غیر پزشكی,شرایط استفاده مجدد از سهمیه دوره روزانه در دوره كارشناسی برای رشته های پزشكی,استفاده مجدد از سهمیه روزانه کارشناسی,تحصیل مجدد در مقطع كارشناسی ارشد,استفاده مجدد از سهمیه روزانه,پذیرفته شدگان آزمون دكتری,استعلام وضعیت نظام وظیفه,استفاده از سهمیه روزانه,شهریه دکتری دوره شبانه,استفاده مجدد از سهمیه,ثبت نام کنکور سراسری,ثبت نام آزمون دکتری,کنکور کارشناسی,دوره روزانه,سازمان سنجش,روزانه

در صورت نیاز به مشاوره درباره:

استفاده مجدد از سهمیه روزانه

از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره زیر تماس بگیرید.

909-907-1375

پاسخگویی از ساعت 8 صبح تا 12 شب حتی ایام تعطیل